• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Navnenyt18. 08. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Sika Footwear A/S opruster med overtagelse af tre stærke brands

Navnenyt18. 08. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Sika Footwear A/S overtager distributionen af Grisport og Vismo samt rettighederne til 2-Be. Den uventede mulighed accelererer virksomhedens strategiske vækstplaner og styrker markedspositionen markant.

-Muligheden for at integrere de tre brands i vores portefølje opstod uventet, og vi har valgt at gribe den. Det er et strategisk skridt med timingen på sin side, som passer ind i vores vækstplaner, fortæller Martin Dahl, CEO hos Sika Footwear A/S. Foto: Sika Footwear A/S.

Sikkerhedsskoproducenten Sika Footwear A/S overtager distributionen af de internationale brands inden for sikkerhedsfodtøj Grisport og Vismo fra Bjerregaard Sikkerhed. Samtidig overtager virksomheden rettighederne til det danske 2-Be brand, der produceres af Grisport og sælges i hele Europa. Det er et markant skridt i virksomhedens vækstambitioner.
-Vi er i gang med en ambitiøs strategiperiode med fokus på vækst og styrkelse af vores position i markedet. Muligheden for at integrere de tre brands i vores portefølje opstod uventet, og vi har valgt at gribe den. Det er et strategisk skridt med timingen på sin side, som passer ind i vores vækstplaner, siger Martin Dahl, CEO hos Sika Footwear A/S.
-Der er tale om tre stærke brands, der står for kvalitet, innovation og høj sikkerhed. Derfor er der ingen tvivl om, at de kommer til at komplementere vores eksisterende brands og understøtte vores ambitioner for sikkerhedsfodtøj, fortsætter han.

Tre brands – to leverandører – én styrket portefølje
Med de nye brands i folden står Sika Footwear nu med det, de selv kalder ”det bredeste program i markedet” inden for sikkerhedssko. Canadiske Vismo har blandt andet fokus på innovation og sportsinspireret sikkerhedsfodtøj, og bliver, ifølge Sika Footwear, en essentiel transatlantisk samarbejdspartner.
-Vismo er en ekstremt innovativ producent. Deres sko er lette, sporty og teknologisk avancerede, og det komplementerer vores eget innovationsarbejde med sportsinspirerede sikkerhedssko. Det er en partner, som kommer til at være en stor gevinst for vores udvikling af sko i fremtiden, siger Martin Dahl.
Med overtagelsen af det danskstiftede brand 2-Be træder Sika Footwear ind på et nyt marked målrettet uniformerede faggrupper som forsvar, politi og sikring. Efter overtagelsen føres brandet videre med samme produktlinje og producent. Det samme gælder for italienske Grisport, hvor Sika Footwear overtager den danske distribution.
-Vi ser et enormt potentiale i 2-Be. Dels ser vi spændende muligheder i at videreudvikle brandet, dels entrerer vi nogle nye markeder, som er essentielle i vores generelle forretningsudvikling. Med Grisport som producent af såvel 2-Be som Grisports eget brand sikrer vi samtidig en europæisk anerkendt partner, der står for kvalitet, sikkerhed og holdbarhed, siger han videre.

Acceleration uden kompromis
Overtagelsen af de tre brands har givet Sika Footwear en uventet mulighed for at accelerere vækstambitionerne og samtidig udvide deres sortiment betydeligt – uden at gå på kompromis med virksomhedens kerneværdier for sikkerhedsfodtøj.
-Hvis den her mulighed ikke var opstået, havde det ikke ændret vores vækstmål, men med 2-Be, Grisport og Vismo i stalden kan vi rykke hurtigere end beregnet. Der er tale om produkter, der har været på markedet længe, som vi kan stå inde for på alle parametre, og som glider ubesværet ind i vores nuværende set-up, bare med en ny lageradresse, siger Martin Dahl afslutningsvis.
Sika Footwear har overtaget det eksisterende varelager, og fra begyndelsen af 2026 overtager virksomheden den officielle distribution af alle tre brands.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Stratosfæriske balloner kan styrke arktisk overvågning

AutomatiseringInnovationNavnenytTop18. 08. 2025

Den danske virksomhed Spaceline Labs samarbejder med Teknologisk Institut og Syddansk Universitet for at opbygge dansk kapacitet og infrastruktur inden for stratosfæriske balloner. En teknologi, som rummer et stort potentiale for overvågning af alt fra truede økosystemer til maritim aktivitet

Globale robot-talenter samlet i Odense til sommerskole

AktueltMesser og møderRobotter18. 08. 2025

Denne sommer er Odense og Danmark igen centrum for global robotinnovation, når Robot Elite Summer School vender tilbage for femte år i træk. Sommerskolen afholdes af SDU Robotics i tæt samarbejde med andre danske universiteter, Odense Robotics og førende lokale virksomheder, og den samler de

Plastindustrien skuffet over glippet plasttraktat

AktueltBranchenytEnergi og miljø18. 08. 2025

Forhandlingerne om en global plasttraktat i Genève sluttede i sidste uge uden resultat. Plastindustrien kalder det en skuffelse, da behovet for at håndtere den globale plastforurening er stort. Forhandlingerne om en global plasttraktat i Genève endte natten til fredag den 15. august uden en

48 pct. stigning: Virksomheder søger hjælp i dansk cybermærke

Branchenyt18. 08. 2025

Stadig flere danske virksomheder arbejder aktivt med it-sikkerhed og ansvarlig dataanvendelse. I Danmarks mærkningsordning for it-sikkerhed og ansvarlig dataanvendelse sker en markant stigning i antallet af registrerede virksomheder - og særligt den nye cyberlov har sat it-sikkerhed højt på

Strategisk samarbejde mellem DI-Teknik A/S og forsyningsselskabet Fors A/S

AutomatiseringNavnenytVand og spildevand18. 08. 2025

Fors A/S har valgt DI-Teknik A/S som hovedleverandør på et strategisk centralt projekt, der skal konsolidere og modernisere deres SCADA-systemer inden for vand, varme og spildevand. Initiativet repræsenterer et væsentligt skridt mod øget driftssikkerhed, digital robusthed, bæredygtighed i

Sika Footwear A/S opruster med overtagelse af tre stærke brands

Navnenyt18. 08. 2025

Sika Footwear A/S overtager distributionen af Grisport og Vismo samt rettighederne til 2-Be. Den uventede mulighed accelererer virksomhedens strategiske vækstplaner og styrker markedspositionen markant. Sikkerhedsskoproducenten Sika Footwear A/S overtager distributionen af de internationale

Odense bliver værtsby for førende konference inden for robotteknologi til byggeriet i 2027

Messer og møderRobotterTop14. 08. 2025

Odense er netop blevet udvalgt som værtsby for verdens førende konference inden for automatisering og robotteknologi i byggeriet. Værtskabet foldes ud, når den 44. International Symposium on Automation and Robotics in Construction (ISARC) afholdes i sommeren 2027. -Det er en fantastisk nyhed,

Analyse: EU bagud i kapløbet om nye kritiske teknologier

AktueltBranchenyt14. 08. 2025

Mens Danmark er godt med i det globale teknologikapløb, er der en række tegn på, at Europa som helhed har svært ved at følge med USA og Kina. Det viser en ny analyse fra Erhvervsministeriet. Geopolitiske spændinger, toldsatser og handelshindringer. Det er hovedingredienserne i den cocktail, der

Paradigmeskifte i sammenspillet mellem mennesker og maskiner

AktueltAutomatiseringBranchenyt14. 08. 2025

I en ny forskningsserie afdækker Tata Consultancy Services, TCS, og MIT Sloan Management Review, hvordan generativ og prædiktiv AI ændrer måden, virksomheder driver og udvikler forretning på. Forskningsserien, som er et resultat af et årelangt samarbejde mellem TCS og MIT Sloan Management Review,

Ung forsker vinder pris for banebrydende designværktøj til vindmøllevinger

InnovationNavnenyt14. 08. 2025

Sebastian Malte Hermansen fra Aalborg Universitet modtager Danish Composite Award 2025 for sit arbejde med at styrke designet af store vindmøllevinger. Prisen uddeles af Kompositsektionen under brancheforeningen Plastindustrien. I sin ph.d. har Sebastian Hermansen udviklet et avanceret

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Stratosfæriske balloner kan styrke arktisk overvågning

    18.08.2025

  • Globale robot-talenter samlet i Odense til sommerskole

    18.08.2025

  • Plastindustrien skuffet over glippet plasttraktat

    18.08.2025

  • 48 pct. stigning: Virksomheder søger hjælp i dansk cybermærke

    18.08.2025

  • Strategisk samarbejde mellem DI-Teknik A/S og forsyningsselskabet Fors A/S

    18.08.2025

  • Sika Footwear A/S opruster med overtagelse af tre stærke brands

    18.08.2025

  • Odense bliver værtsby for førende konference inden for robotteknologi til byggeriet i 2027

    14.08.2025

  • Analyse: EU bagud i kapløbet om nye kritiske teknologier

    14.08.2025

  • Paradigmeskifte i sammenspillet mellem mennesker og maskiner

    14.08.2025

  • Ung forsker vinder pris for banebrydende designværktøj til vindmøllevinger

    14.08.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik