• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltEnergi og miljøInnovation09. 11. 2022 | Helle Friemann Nielsen

SDU-forskere forvandler CO2 til grøn gas

AktueltEnergi og miljøInnovation09. 11. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Forskere på SDU har udviklet en løsning, som forvandler CO2 til biogas. Anlægget forventes at stå klar og kunne tages i brug inden udgangen af 2023.

Foto: Nature Energy.

Tidens største udfordring er de ubegribelige mængder CO2, som vi leder ud i atmosfæren hver evig eneste dag, og som får floder til at udtørre og verdenshavene til at stige. Aktuelt fylder manglen på gas dog mindst lige så meget i både mediebillede og folks bevidsthed. Derfor kunne man argumentere for, at der ville være tale om et mirakel, hvis man kunne omdanne CO2 til naturgas. Men det kan man faktisk.
SDU-forskere er nemlig klar med en storskala-model, som omdanner CO2 fra biogasanlæg til biometan – populært kaldet grøn gas. På trods af status som grøn energikilde, så udleder biogasanlæg nemlig store mængder CO2. Cirka 40 procent af den gas, som skabes i biogasanlæg, er CO2, som futter ud ad skorstenen og direkte op i atmosfæren. Indtil nu. Nu kan forskerne indfange den overskydende CO2 og forvandler den til grøn energi, som kan indgå i det almindelige gas-net og erstatte den fossile gas.
Forskerne har i samarbejde med virksomhederne Nature Energy og Biogasclean udviklet et rislefilter, som forvandler den overskydende CO2 til grøn gas. Et rislefilter er en kendt teknik, som landets vandværker og rensningsanlæg benytter. Der er tale om et biologisk filter, som ikke blot er mindre energikrævende, men også mere effektivt og miljøvenligt end andre kendte metoder til at omdanne CO2 til grøn gas.

Forskning i overhalingsbanen
Ph.d.-studerende Brian Dahl Jønson har arbejde på projektet de seneste tre år, hvor hans fokus har været på at skalere teknologien op.
-Det er gået rigtig hurtigt. Vi begyndte med kolber på blot 0,3 liter i laboratorierne, men siden er det gået skridt for skridt. Først skabte vi en 8-liters reaktor, efterfulgt af to store 1.000-liters-pilot-reaktorer. Vi har bevist, at det fungerer. Derfor er vi nu i gang med at opbygge et demoanlæg i stor skala på Glansager Biogas i Sønderborg, fortæller Brian Dahl Jønson.

Demoskalaanlægget kommer til at være på tre gange 400 kubikmeter. Potentialet er enormt for Nature Energy, som årligt vil kunne spare 200.000 ton CO2, ved fuldskalaanlæg på alle deres biogasanlæg. Det svarer til den udstødning som 55.000 personbiler udleder på et år.
Hvis vi skal holde os under Parisaftalens 1,5°C, så er det nødvendigt at hive CO2 ud af atmosfæren, konkluderer FN’s Klimapanel i deres seneste rapport. I den sammenhæng er det åbenlyst, at en teknologi, som opgraderer landets biogasanlæg og omdanner CO2’en til grøn gas, allerede inden den forlader skorstenen, er yderst attraktiv.
De klimamæssige perspektiver er altså enorme, men nye teknologier slår sjældent igennem, hvis ikke der er et økonomisk incitamentet til at føre dem ud i livet. Men SDU-forskernes teknologi kan – billedligt talt – forvandle gylle til guld.
Enhver landmand ved, at gylle er guldkorn til marken. Men måske gylle kan blive endnu mere værdifuldt i et biogasanlæg. Biogas produceres af kolort og madaffald, og jævnfør dagens gaspriser, så omdanner man ikke blot CO2 fra et skadeligt biprodukt til en resurse, men forvandler også gylle til gas. Man får 60 procent mere grøn gas ud af den samme mængde biomasse, hvilket naturligvis er attraktivt på et økonomisk plan. Projektet handler altså ikke kun om klimamæssig bæredygtighed, men også økonomisk bæredygtighed.

Hvor lang rækker perspektiverne?
Og hvor langt rækker perspektiverne egentlig? Kan teknologien bruges andre steder end biogasanlæg? Kan teknologien f.eks. bruges af Danmarks suverænt største CO2-synder, Aalborg Portland, som udleder 2.300.000 ton CO2 om året?
-Det godt lade sig gøre. Det kommer lidt an på, hvilke gasser fabrikkens udledning indeholder. Vores teknologi er baseret på et biologisk filter, og nogle af gasserne kan være giftige for de mikroorganismer som vi bruger. Men umiddelbart er mit svar ja, siger Brian Dahl Jønson.
I fremtidens energisystem bliver naturgas et essentielt værktøj til at transportere sol- og vindenergi. Med SDU-forskernes reaktorer vil biogasanlæg kunne udnytte overskydende elektricitet til at omdanne CO2 til grøn gas.
-Det er let at lagre grøn gas. Ved at bygge bro mellem el- og gassektorerne, kan vi løse udfordringen med at gemme energien fra for eksempel vindmøller og solceller, siger Brian Dahl Jønson videre.
Grøn gas er samtidig en af nøglerne til at producere fremtidens grønne brændstoffer med gylle, og derfor er forskerne særdeles interesserede i at få endnu mere rent metan ud af biogasanlæggene.

Skrevet i: Aktuelt, Energi og miljø, Innovation

Seneste nyt fra redaktionen

Nye robottal: Salget af servicerobotter går frem – mens industrirobotter stagnerer

BranchenytRobotterTop28. 09. 2026

Nye tal fra International Federation of Robotics (IFR) viser et skifte i virksomhedernes automationsstrategi. Hvor markedet for traditionelle industrirobotter i 2025 oplevede en opbremsning i Europa, stormer de professionelle servicerobotter frem med markant vækst. De nyeste globale tal fra

Systematic-topchef kåret som Årets Tech CEO 2026

AktueltNavnenyt28. 09. 2026

Nikolaj Bramsen, CEO i Systematic, modtager den nye pris Årets Tech CEO 2026. Juryen fremhæver hans evne til at forene international vækst med teknologisk udvikling, sikkerhed og ansvarlighed. Prisen uddeles i år for første gang og går til en topchef, der har gjort teknologi til et fundament og

Metaluddannelser får flotte resultater ved WorldSkills i Shanghai

AktueltBranchenytNavnenyt28. 09. 2026

Efter fire intense konkurrencedage til WorldSkills i Kinas største by Shanghai, står det klart, at de danske fagatleter fra metalindustriens uddannelser, er med i den absolutte verdenstop. De fem deltagere formåede at hente tre Medal for Excellence. Metalindustriens fag klarede sig flot til

Virksomheder omsætter Forsvarets behov til konkrete løsninger

BranchenytMaskiner og anlæg28. 09. 2026

Den 24. september samlede Forsvarets Dronecenter centrale aktører inden for Forsvaret og Counter-UAS-området på HCA Airport i Odense. Her fremviste virksomheder og forskningsmiljøer de løsninger, de udviklede og afprøvede under FDC CORE-hackathonet i august for at hjælpe Forsvaret med at opdage,

Aalborg Universitet er et af Europas bedste ingeniøruniversiteter

BranchenytNavnenyt28. 09. 2026

Igen er Aalborg Universitet (AAU) i toppen af europæiske ingeniøruniversiteter; dette ifølge en internationalt anerkendt bedømmelsesinstitution. Aalborg Universitet er blandt Europas bedste til at producere forskning inden for ingeniørfagene som fx forsvarsteknologi, cybersikkerhed og

Dansk økonomi trodser global uro

Branchenyt28. 09. 2026

Dansk økonomi vokser markant i år trods den geopolitiske og handelspolitiske uro. Det vurderer Danmarks Nationalbank i sin nye prognose for dansk økonomi. Fremgangen drives især af en ekstraordinær stigning i medicinalindustriens produktion i udlandet i første halvår. Dansk økonomi ventes

Sådan undgås “den hvide elefant” i et automatiseringsprojekt

AutomatiseringTop24. 09. 2026

Flere virksomheder drømmer om den ultimative superrobot, men ender med et milliondyrt mareridt, der står stille. Teknologisk Institut kan guide uden om en klassisk automatiseringsfælde, der går som ”den hvide elefant-syndromet”. I Thailand forærede de gamle thailandske konger sjældne, hvide

Fremtidens cement er levende

AktueltEnergi og miljøInnovation24. 09. 2026

Ny forskning fra Aalborg Universitet peger på en fremtid, hvor cement kan reparere sig selv, lagre energi, optage CO2 og reagere på omgivelserne ved hjælp af mikroorganismer. Forestil dig en fremtid, hvor hullet i vejen forsvinder af sig selv. Hvor bygningen du arbejder i, også fungerer som et

50 millioner til nyt tværfagligt AI-forskningscenter

AktueltAutomatiseringNavnenyt24. 09. 2026

Generativ AI hjælper os allerede med at skrive, analysere, lære og udvikle nye idéer. Men hvad sker der med vores egen tænkning, når AI bliver en stadig større del af den? Det skal et nyt tværfagligt forskningscenter på Aarhus Universitet undersøge med en bevilling på 50 millioner kroner fra

DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis

Branchenyt24. 09. 2026

Aftalen mellem Grønland, Danmark og USA kan blive begyndelsen på et mere stabilt samarbejde om sikkerhed og udvikling i Arktis. DI - Dansk Industri håber, at aftalen skaber ro om Grønlands fremtid og styrker både det transatlantiske forhold og muligheder for det grønlandske folk for flere

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Nye robottal: Salget af servicerobotter går frem – mens industrirobotter stagnerer

    28.09.2026

  • Systematic-topchef kåret som Årets Tech CEO 2026

    28.09.2026

  • Metaluddannelser får flotte resultater ved WorldSkills i Shanghai

    28.09.2026

  • Virksomheder omsætter Forsvarets behov til konkrete løsninger

    28.09.2026

  • Aalborg Universitet er et af Europas bedste ingeniøruniversiteter

    28.09.2026

  • Dansk økonomi trodser global uro

    28.09.2026

  • Sådan undgås “den hvide elefant” i et automatiseringsprojekt

    24.09.2026

  • Fremtidens cement er levende

    24.09.2026

  • 50 millioner til nyt tværfagligt AI-forskningscenter

    24.09.2026

  • DI: Grønlands-aftale kan skabe ro, sikkerhed og ny vækst i Arktis

    24.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}