• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlæg10. 05. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Rustfrit stål i pulverform

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlæg10. 05. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Odin Engineering A/S har som noget forholdsvis nyt taget 3D-print i metal i brug for at kunne fremstille emner, der ellers ville være meget svære at fremstille med traditionel bearbejdning. Med 3D-print kan man eksempelvis frembringe geometrier, der ikke umiddelbart kan fræses, når der også skal være plads til fræserens værktøj.

Medarbejderne hos Odin Engineering A/S tænker dagligt ud af boksen for at løse opgaven med at fremstille komponenter, som indgår i løsninger og specialmaskiner til virksomhedens kunder.
Det gjorde sig også gældende, da teamet skulle designe, producere og levere en maskinløsning til Jual A/S, som producerer tilbehør til tage og facader til byggeindustrien i Danmark og store dele af Europa.
En af maskinens komponenter i rustfrit stål skulle passes ind på et sted med meget lidt plads. Det blev undersøgt, om komponenten kunne deles, så den var nemmere at producere, men det var ikke en mulighed. Derfor blev det til en komponent med bearbejdning fra alle sider. En løsning, som giver en del spændinger i komponenten, og hvor man risikerer, at den buer efter bearbejdning og dermed har stor risiko for at blive skrottet. En traditionel fremstilling ville tage fire til fem arbejdsdage.
Maskinkonstruktør på opgaven var Sussi Birkevang, en af Odin Engineerings erfarne problemknusere.
-Her var det værd at undersøge, om emnet kunne 3D-printes i metal. Umiddelbart havde vi ikke den nødvendige ekspertise i 3D-printkonstruktion eller en 3D-printer, der kunne printe i metal. Dog vidste jeg, at de har begge dele hos Teknologisk Institut. Så dem tog vi fat i, både for at få fremstillet komponenten og også for at lære mere om 3D-metalprint, forklarer hun om design- og planlægningsfasen.

Økonomi betyder noget
Hvis ikke man har set det, skal man bruge sin fantasi for at forstå, hvordan det er muligt at printe i metal – ja faktisk i rustfrit stål, som tilfældet var med komponenten til Juals specialmaskine. Rent teknisk foregår det med SLS-teknologi, hvor stålet i form af pulver varmes op med laser og derpå lægges i lag på lag.
Når man 3D-printer i metal, er det metallet, der koster mest. I samarbejde med Teknologisk Institut besluttede teamet at producere emnet som en gittermodel. Der bruges mindre materiale, uden det går ud over det færdige emnes styrke.

-Selvfølgelig betyder økonomi noget, når man skal vælge mellem forskellige produktionsformer, siger Sussi Birkevang og fortsætter:
-I den forbindelse er det ret vildt at tænke på, at det ville tage os fire til fem dage at fremstille emnet på den traditionelle måde, men det kunne 3D-printes på 10-12 timer; vel at mærke uden der står nogen ved siden af 3D-printeren og kontrollerer processen.

3D-print kræver kompetente industriteknikere
3D-print i metal er kommet for at blive. Også hos Odin Engineering.
Men sidder man nu og tænker, at det vil gøre dygtige industriteknikere arbejdsløse, så tager man fejl.
Tværtimod så kræver det både håndværk og efteruddannelse. Som i alle andre fagområder udvikler faget sig. Oftest er der behov for kombination af print og bearbejdning, som også var tilfældet i Juals løsning.
Metalprinteren kunne ikke klare de stifthuller, som komponenten skulle have. Stifthullerne har en H7-pasning med en tolerance fra +0 mm til -0,013 mm.
-Så præcist kan der ikke 3D-printes, så det måtte vores dygtige kolleger fræse på vores egne maskiner, fortæller hun videre.

Fremtiden for 3D-print
Juals løsning har overbevist Sussi Birkevang og hendes kolleger om, at det ikke er sidste gang, at Odin Engineering fremstiller komponenter i 3D-print. 3D-print åbner også for andre nye muligheder.
-Vi er problemknusere og ser gerne i nye muligheder. Det kan på flere områder være en fordel for vores kunder, at vi 3D-printer særligt vigtige emner eller komponenter til vores løsninger, forklarer hun.
Fremtiden for 3D-print hos Odin Engineering har også vakt interesse hos industriteknikerlærling Asger Holmquist. At være med i udviklingen af Juals løsning har givet ham lyst til at vide mere. I første omgang har det betydet, at Asger Holmquist skriver sin afsluttende opgave om 3D-metalprint og Jual-projektet.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

Messer og møderRobotterTop29. 01. 2026

Den 6. maj danner Odense rammen om den nye konference NextGen Robotics LIVE. Programmet er nu ved at være på plads, og deltagerne kan bl.a. se frem til internationale oplægsholdere, der giver deres perspektiver på højaktuelle temaer inden for alt fra cybersikkerhed, AI, automation og humanoide

Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møder29. 01. 2026

I næste uge - fra den 3. til den 5. februar 2026 - åbner Nortec-messen dørene i Hamburg Messe und Congress. Messen stiller skarpt på de nyeste teknologier og løsninger til produktion, metalbearbejdning, automatisering samt digitalisering. I år fejrer messen desuden 20-års jubilæum. Hvert andet

Industrien vender op og ned på AI-logikken

AktueltAutomatiseringBranchenyt29. 01. 2026

Produktionsvirksomheder oplever konsekvent færre organisatoriske barrierer for at implementere AI succesfuldt. Det viser en ny undersøgelse fra cloududbyderen Vultr. Alligevel har kun 30 pct. af virksomhederne integreret AI fuldt ud. I stedet for at eksperimentere vælger de at sætte færre, men

Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

Navnenyt29. 01. 2026

Lemvigh-Müller A/S tog for nylig det første spadestik til virksomhedens nye centrallager i Kolding. Med projektet samler Lemvigh-Müller lagerdriften fra Odense og Kolding i ét topmoderne setup med målet om hurtigere og mere kundetilpassede logistikydelser til kunder i hele landet. Projektet er

Industrien står bomstærkt

Branchenyt29. 01. 2026

Spørger man industriens tillidsfolk, har det seneste år med Donald Trump som præsident ikke slået industrien omkuld. Tværtimod er optimismen stor blandt tillidsmændene. Det viser ny analyse fra Dansk Metal. For omkring et år siden blev Donald Trump indsat som præsident i USA. På trods af told

Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

Branchenyt29. 01. 2026

Inden for en lang række STEM-stillingskategorier er der enten mangel på arbejdskraft eller gode jobmuligheder. Det viser en gennemgang af den netop opdaterede Arbejdsmarkedsbalance fra STAR, som Ingeniørforeningen IDA har foretaget. Efterspørgslen på teknisk og naturvidenskabelig hjernekraft er

Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

AutomatiseringInnovationNavnenytTop26. 01. 2026

Det er muligt at omdanne valnøddeskaller til bionedbrydelige urner med 3D-print. Startup-virksomheden Nuterials ApS har i et MADE-projekt fået hjælp til at teste deres løsning, og de lovende resultater giver startuppen helt nye markedsmuligheder. Den er hård, ujævn og knaser let, hvis man

Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 01. 2026

Lenovo og NVIDIA går sammen i et nyt partnerskab, der skal accelerere næste generation af AI på tværs af brancher. Kunstig intelligens fortsætter med at være en afgørende drivkraft for innovation, produktivitet og konkurrenceevne på tværs af brancher. Men i takt med, at AI-løsninger vokser i

Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt26. 01. 2026

FTZ’s nye hovedlager i Rørup er gradvist blevet gjort klar til drift i fuld skala i samarbejde med KNAPP. Løsningen er optimeret til dagligt at kunne levere over 50.000 ordrelinjer til autoværksteder og FTZ-afdelinger i hele landet og sætter nye standarder for hastighed, automatisering og

Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

BranchenytNavnenyt26. 01. 2026

Med et fælles mål om at styrke danske virksomheders muligheder for at levere til den internationale forsvarsindustri, har Danish Export og CenSec - Center for Defence, Space & Security indgået et formelt samarbejde. Verden over oprustes der inden for forsvaret, og det giver helt nye

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

    29.01.2026

  • Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

    29.01.2026

  • Industrien vender op og ned på AI-logikken

    29.01.2026

  • Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

    29.01.2026

  • Industrien står bomstærkt

    29.01.2026

  • Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

    29.01.2026

  • Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

    26.01.2026

  • Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

    26.01.2026

  • Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

    26.01.2026

  • Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

    26.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik