• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Navnenyt31. 05. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Rekordstor ordrebog – men skuffende årsresultat

Navnenyt31. 05. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Hoyer Group kom ud af 2021 med en rekordstor ordrebog, men stigende råvare- og fragtpriser udfordrede indtjeningen, og resultatet var dårligere end forventet. Hoyer Group led som mange andre virksomheder under konjunkturen i verden. Omsætningen steg, men resultatet fulgte ikke med.

-2021-resultatet blev stærkt påvirket af de ekstreme prisstigninger på råvarer og fragt. Det levede derfor ikke op til de forventninger vi havde, da året startede, siger bestyrelsesformand i Hoyer Group Søren Ø. Sørensen, og fortsætter:
-Når det er sagt, gennemførte ledelsen i Hoyer Group i løbet af året taktiske og stærke kommercielle tiltag, der sikrer en høj leveringsevne og bedre indtjening. Det betyder, at Hoyer er kommet styrket ud af 2021 med en rekordstor ordrebog. Derfor forventer jeg et stærkt forbedret resultat i 2022, siger Søren Ø. Sørensen.

Styrket markedsposition
Trods et 2021 med udfordringer ser Hoyer Group ind i 2022 med optimisme.
-Den rekordstore ordrebog er et resultat af en styrket indsats. Vi har fokuseret på strategisk udvalgte markedssegmenter, og med en høj leveringsevne og en dyb forståelse for vores kunders applikationer har vi formået at øge ordrebogen, siger Henrik Sørensen, administrerende direktør i Hoyer Group.
Den globale mangel på materialer og varer har samtidig påvirket Hoyer Group, og som en del af strategien har virksomheden derfor investeret et større millionbeløb i at opjustere lagerne.
-Availability var et nøgleord i 2021. Vores evne til at levere er afgørende, og i slutningen af året opjusterede vi derfor vores lagere, så vi kan servicere vores kunder bedst muligt. Netop tilgængelighed af varer er en af faktorerne for, at vores ordrebog er vokset, siger Henrik Sørensen videre.
2021 blev også kendetegnet ved flere store interne projekter, som skal være med til at sikre den fremtidige vækst.
-Gennem året har vi arbejdet på en omfattende digital opjustering. Vi har udviklet og implementeret nye ERP- og CRM-systemer. ERP-systemet går live netop nu. Det skal være med til at sikre, at vi har en platform, som kan facilitere den høje strategiske vækstambition mod at blive en milliard-forretning, siger han videre og fortsætter:
-Desuden har vi i Ningbo, Kina igangsat en større flytning af virksomheden til nye opdaterede faciliteter. Vi må erkende, at disse store projekter har presset organisationen, men det hele er snart i mål, og det vil være med til at sikre den fremtidige vækst.

En bæredygtig fremtid
Hoyer Group har sammen med årsrapporteringen arbejdet systematisk med ESG, Environmental, Social and corporate Governance. ESG-rapporten er vedlagt årsrapporteringen. Heri er blandt andet kortlagt, hvordan Hoyer Group arbejder med klimaaftryk, sikkerhed og energieffektive produkter. Netop den stadigt stigende efterspørgsel efter energirigtige og grønne initiativer er en del af vækststrategien hos Hoyer Group.
-I Hoyer Group ser vi ESG som en naturlig del af vores strategi. Hoyer Group tilbyder kunderne energieffektive- og klimarigtige løsninger og står dermed som en stærk strategisk partner, siger Søren Ø. Sørensen.

2021 resultater:
• Omsætning: 526,4 mio. kr.
• EBITDA: 15,8 mio. kr.
• Soliditetsgrad: 50,9 pct.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

AutomatiseringInnovationNavnenytTop16. 02. 2026

Et ambitiøst dansk forskningsprojekt vil bringe betonproduktionen ind i en mere bæredygtig og digital fremtid med avanceret sensorteknologi og kunstig intelligens. Innovationsfonden investerer 10,2 mio. kr. i projektet VISTACON, som vil arbejde for at opnå store CO2-besparelser i

Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovation16. 02. 2026

Opfindelsen af en nanolaser er første skridt mod en fremtidig digital kommunikation, hvor kommunikation på mikrochips kan baseres fuldt ud på lyspartikler. Opfindelsen er gjort på DTU. Forskere på DTU har udviklet en banebrydende nanolaser, der kan blive nøglen til langt hurtigere og langt mere

CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

AktueltAutomatiseringBranchenyt16. 02. 2026

AI og digitale forandringer er nøglen til at understøtte vækst og konkurrenceevne. Sådan lyder budskabet fra de administrerende direktører i Danmark og det øvrige norden i den globale EY-undersøgelse CEO-Outlook. Trods økonomisk usikkerhed og fortsat geopolitisk uro går danske og nordiske

Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

Branchenyt16. 02. 2026

Eksporten af lægemidler udgjorde næsten en femtedel af Danmarks samlede vareeksport i 2025. Det viser de nyeste eksporttal fra Danmarks Statistik. En stor kontrast til den situation, vi står i lige nu, lyder det fra Lægemiddelindustriforeningen, Lif. Dansk eksport af lægemidler fortsatte sin

Nye gearhoveder med støjsvag drift

Maskiner og anlæg16. 02. 2026

Faulhaber udvider GPT-familien af gearhoveder med to højtydende modeller, der udmærker sig ved særdeles støjsvag drift. Faulhabers nye gearhoveder i GPT-serien er specifikt udviklet til applikationer, hvor støjreduktion er afgørende fx i laboratorier, optiske enheder, medicinske applikationer

Førende AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

AutomatiseringNavnenyt16. 02. 2026

It-sikkerhedsplatformen GitGuardian, som er specialiseret inden for ikke-menneskelige identiteter (NHI'er) og beskyttelse af følsomme data, øger med en investering på 300 mio. kr. i ryggen fokus på Danmark og de øvrige nordiske lande. GitGuardian, som er en af verdens førende platforme inden

Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

AutomatiseringTop12. 02. 2026

Automatisering og robotteknologi kan forvandle en virksomheds produktivitet – men desværre også ende som dyre lærepenge, hvis man træder forkert. Her giver Teknologisk Instituts eksperter tre forretningskritiske faldgruber og en håndfuld konkrete veje udenom dem. Det er sjældent teknologien,

Okkerslam med potentiale

AktueltVand og spildevand12. 02. 2026

HOFOR vil sammen med en række partnere undersøge mulighederne for at genanvende jernoxid i restproduktet okkerslam fra drikkevandsproduktion. Projektet skal blandt andet undersøge, om det kan anvendes i produktionen af biogas i Danmark. Det kan også have fordele for miljøet og økonomien. Målet

Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

AktueltBranchenyt12. 02. 2026

Mangel på efterspørgsel er fortsat den største begrænsning for metal og- maskinindustrien, viser statistikkerne. Øget uro omkring internationale handelsvilkår og nye toldbarrierer lægger låg på efterspørgslen, lyder det erhvervsorganisationen TEKNIQ. Der var fuld knald på produktionen i metal-

Maritimt dansk-tysk roadmap

BranchenytNavnenytOffshore og marine12. 02. 2026

Interreg-projektet Fehmarn Belt Innovation – med Erhvervshus Sjælland som partner – skal styrke det dansk-tyske samarbejde i Femeren Bælt. Roadmappen giver et strategisk overblik over udviklingsveje, der kan understøtte øget samarbejde, fælles innovation og kompetenceopbygning på tværs af

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sensorteknologi og AI skal bane vejen for fremtidens betonproduktion

    16.02.2026

  • Nanolaser kan halvere energiforbruget i computere

    16.02.2026

  • CEO’er satser langsigtet – trods usikkert år forude

    16.02.2026

  • Næsten hver femte eksportkrone kommer fra lægemidler

    16.02.2026

  • Nye gearhoveder med støjsvag drift

    16.02.2026

  • Førende AI-sikkerhedsfirma skærper satsning på det danske marked

    16.02.2026

  • Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

    12.02.2026

  • Okkerslam med potentiale

    12.02.2026

  • Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

    12.02.2026

  • Maritimt dansk-tysk roadmap

    12.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik