• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Navnenyt10. 06. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Rejsegilde – Bosch når ny og vigtig milepæl

Navnenyt10. 06. 2025 By Helle Friemann Nielsen

I forrige uge kunne Bosch invitere til rejsegilde på deres nye hovedkontor i Ballerup. Et rejsegilde som markerede, at trækonstruktionen nu står færdig, og at byggeriet bevæger sig ind i næste fase. Den kommende bygning bliver et konkret eksempel på Boschs filosofi ”Invented for life” – en tilgang, der forener teknologisk innovation med ansvar for mennesker og miljø.


-Vi bygger ikke blot et nyt hovedkontor – vi bygger et sted, hvor mennesker kan arbejde, samarbejde og udvikle løsninger, der gør en forskel. Vores mål har fra begyndelsen været at skabe et kontormiljø, der afspejler Boschs værdier – både internt og udadtil – og som tager hensyn til de omgivelser, vi er en del af, fortæller Karin Luths, der er byggeriansvarlig projektleder i Bosch.
-Vi er utroligt stolte over, hvor langt vi er nået, og vi glæder os til at se bygningen tage form hen over de kommende måneder, tilføjer hun.

Blandt de første hybridkonstruktioner i Danmark
Med et stærkt fokus på automatisering, elektrificering og digitalisering arbejder Bosch løbende på at udvikle intelligente og brugervenlige produkter. Det nye hovedkontor i Ballerup er en naturlig forlængelse af denne tilgang – en bygning designet til at være både teknologisk avanceret og fremtidssikret.
Hovedkontoret er samtidig blandt de første bygninger i Danmark, der opføres som en hybridkonstruktion med bærende søjler og bjælker i limtræ suppleret af stålbjælker.
-Træ vejer mindre end beton, men det er lige så nemt at montere. Det er faktisk lidt som at benytte byggeklodser, fortæller Lars Ulrik Hansen, senior projektchef hos NCC og byggeleder på projektet.
-Vores bjælker og søjler er coatede, så det er nemt at rengøre dem, og vi monterer så hurtigt, at vi ikke forventer at opleve udfordringer med fugt. Vi behøver heller ikke at pakke træet ind for at beskytte mod UV-stråling eller vand, uddyber han.
Bygningens facade består af trækassetter med en ydre beklædning af aluminium, og etageadskillelserne er udført med betonhuldæk – en løsning, der både skaber strukturel stabilitet og fleksibilitet i indretningen. Der indgår i alt 497 m³ limtræ i konstruktionen og yderligere 172 m³ i facaderne.

Plads til mennesker og natur
Bosch ønsker, at det nye hovedkontor skal række ud over virksomhedens egne behov og bidrage positivt til lokalområdet. Derfor vil caféen i stueetagen være åben for offentligheden, og udearealerne omkring bygningen vil blive udformet som en byeng, der understøtter biodiversitet og giver plads til naturligt plante- og dyreliv.
-Formålet med vores nye hovedkontor er ikke bare at skabe en kontorbygning i klassisk forstand. Vi vil forene teknologi, ansvar og funktionalitet i én bygning og skabe en arbejdsplads, der inspirerer og skaber værdi – både for vores medarbejdere og det omkringliggende lokalsamfund, siger Karin Luths.
For at reducere energiforbruget anvendes grundvand til både opvarmning og køling af bygningen, hvilket skaber en energieffektiv drift. Samtidig vil solceller på taget, der dækker et areal på 400 m², levere en betydelig del af bygningens strømforbrug. Materialevalget sikrer desuden et sundt indeklima, hvor der er lagt vægt på lavemissionsmaterialer og naturlig ventilation.
Med færdiggørelsen af trækonstruktionen, som blev markeret med rejsegildet onsdag den 28. maj, er Bosch nu et skridt tættere på at realisere visionen om et moderne, intelligent og fremtidsorienteret hovedkontor. De kommende måneder vil arbejdet fokusere på den indvendige færdiggørelse, så bygningen kan stå klar til at blive taget i brug i slutningen af 2026.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Kvinder i robotbranchen samles til netværk og dialog

BranchenytMesser og møderRobotterTop02. 03. 2026

Kvinder i robot- og automationsbranchen får nu deres eget faglige mødested, når Women in Robotics Breakfast løber af stablen den 7. maj klokken 08.00 til Robotbrag i Odense. Her kan udviklere, forskere, formidlere og ledere mødes på tværs af virksomheder og roller til uformel sparring, netværk og

Rift om midlerne til energiprojekter

AktueltBranchenytEnergi og miljø02. 03. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har endnu engang modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. Programmet har modtaget i alt 82 ansøgninger, der sammenlagt søger om mere end 804 millioner

Danmarks vareeksport til USA har været faldende i årevis

AktueltBranchenyt02. 03. 2026

Danmarks fysiske vareeksport til USA har været faldende i årevis. Det viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Til gengæld er den tilsvarende eksport til resten af verden steget til et rekordhøjt niveau. Den fysiske vareeksport til USA udgør nu 2,9 procent af den samlede danske

Ny rapport: Danmark løber med AI-guldet i Europa

AutomatiseringBranchenyt02. 03. 2026

I 2025 er danske virksomheder endnu en gang topscorer i Europa, når det gælder anvendelsen af kunstig intelligens. Danske virksomheder griber i stigende grad de muligheder, som digitalisering og især kunstig intelligens bringer med sig. Det viser den årlige digitaliseringsredegørelse fra

Droner genoptager jagten på utætheder

AutomatiseringNavnenyt02. 03. 2026

De kommende uger kan man igen støde på droner i luften over Kolding, Lunderskov og Taulov/Skærbæk. Det er energi- og forsyningskoncernen EWII A/S, der ved brug af droner og termiske kameraer undersøger fjernvarmenettet for potentielle utætheder. Droneflyvningerne var oprindeligt planlagt i januar,

DTU sætter fuld fart på uddannelse af erhvervskandidater

Branchenyt02. 03. 2026

Uddannelses- og Forskningsministeriet har givet grønt lys for, at alle DTU’s 32 kandidatretninger kan optage studerende på den såkaldte 1+2-ordning, der åbner for mere fleksible, arbejdsmarkedsrettede kandidatveje. Ingeniørstuderende og virksomheder får allerede fra september i år mulighed for

Skyen er den næste teknologiske grænse for dansk satellitbygger

AutomatiseringInnovationMaskiner og anlægNavnenytTop26. 02. 2026

Aalborg-virksomheden Space Inventor har i snart ti år designet sine modulære satellitter i et cloud-miljø. Nu tager virksomheden hul på næste etape af sin digitale rejse med PTC. Innovation har altid været et centralt konkurrenceparameter i rumfartsindustrien.Men at være konkurrencedygtig i

Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Kina

AktueltNavnenytOffshore og marine26. 02. 2026

Som første skridt i et nyt koncern-setup udvider Hoyer VMS Group sit asiatiske hovedkontor og satser på markant vækst i Asien. Udvidelsen skal understøtte virksomhedens ambition om at være en stærk, lokal partner med global rækkevidde for skibsredere og skibsmanagement. Hoyer VMS Group udvider

Dansk Standard fylder 100 år

AktueltBranchenytNavnenyt26. 02. 2026

Danmarks nationale standardiseringsorganisation, Dansk Standard, fylder 100 år. I et århundrede har standarder således været med til at skabe et trygt samfund og et stærkt erhvervsliv. Standarder har bundet generationer og markeder sammen – og de bliver kun vigtigere for dansk konkurrenceevne,

Nobelprisvinder til danske virksomheder: Jeres frygt må ikke ødelægge Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne

AutomatiseringBranchenytMesser og møderNavnenyt26. 02. 2026

På McKinsey x Børsen Topmøde 2026 sætter Nobelprismodtager Philippe Aghion fokus på det tempo, danske virksomheder skal turde sætte i deres AI-omstilling. Virksomhedernes mod til at handle bliver afgørende for Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne. Når Nobelprismodtager i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Kvinder i robotbranchen samles til netværk og dialog

    02.03.2026

  • Rift om midlerne til energiprojekter

    02.03.2026

  • Danmarks vareeksport til USA har været faldende i årevis

    02.03.2026

  • Ny rapport: Danmark løber med AI-guldet i Europa

    02.03.2026

  • Droner genoptager jagten på utætheder

    02.03.2026

  • DTU sætter fuld fart på uddannelse af erhvervskandidater

    02.03.2026

  • Skyen er den næste teknologiske grænse for dansk satellitbygger

    26.02.2026

  • Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Kina

    26.02.2026

  • Dansk Standard fylder 100 år

    26.02.2026

  • Nobelprisvinder til danske virksomheder: Jeres frygt må ikke ødelægge Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne

    26.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik