• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltNavnenytRobotter01. 12. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

AktueltNavnenytRobotter01. 12. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) vil sammen med Novo Nordisk, Harting og flere andre partnere udvikle en menneskelignende robot, der kan overtage ensformige, slidsomme og sundhedsfarlige opgaver i industrien.

Oskar Palinko er lektor i robotteknologi på Syddansk Universitet og har i mange år forsket i mobile robotter og interaktion mellem robotter og mennesker. Nu skal han stå i spidsen for et forskningsprojekt med bl.a. Novo Nordisk og tyske Harting om udvikling af en humanoid robot til industrien. Robotten, han står med her, er en prototype fra et tidligere forskningsprojekt. Foto: SDU.

Danmark har en stærk robotsektor og er globalt førende inden for især kollaborative robotter, de såkaldte cobots. Men når det gælder menneskelignende robotter, er historien en lidt anden. Der har kun været små og sporadiske forsøg med humanoide robotter herhjemme.
Det skal et nyt forskningsprojekt på Syddansk Universitet ved navn RobOdin gøre op med.
Sammen med danske Novo Nordisk, tyske Harting og en række tyske universiteter vil forskerne fra SDU Robotics i løbet af de næste tre år udvikle og teste en humanoid robot, der vil kunne overtage forskellige opgaver i industrielle virksomheder fx montageopgaver eller basalt laboratoriearbejde.
Det er netop alsidigheden, der er de humanoide robotters helt store fordel, forklarer Oskar Palinko. Han er lektor på Syddansk Universitet og står i spidsen for projektet.
-En humanoid robot kan flyttes fra én opgave til en anden uden at blive bygget om. Det gør teknologien langt mere fleksibel end traditionelle industrimaskiner og i øvrigt også mere bæredygtig. Tænk på, hvor mange materialer, man skulle bruge, hvis man skulle bygge en ny specialrobot til hver eneste opgave, siger han og fortsætter:
-Og så gør det menneskelignende udseende det mere naturligt at interagere med den. Folk forventer, at noget med en menneskelig form kan kommunikere som et menneske. Det er meget vigtigt, hvis medarbejderne skal føle sig trygge omkring robotterne.

Foto: SDU.

Torso med arme og hoved
Den præcise udformning af robotten i RobOdin-projektet har forskerne ikke lagt sig fast på endnu. Men de ved, at de vil fokusere på at bygge en menneskelignende torso med to arme og et hoved, mens benene i første omgang bliver erstattet af hjul.
-Gående robotter er teknisk mulige, men uden for projektets ramme. Vi kommer til at fokusere på det, industrien efterspørger nu og her: stærke, præcise arme, der kan håndtere objekter, siger Oskar Palinko.
At lave en humanoid robot er en teknisk kompliceret opgave, men ifølge forskeren er der sket enormt meget inden for eksempel kunstig intelligens og aktuatorer, som har gjort de menneskelignende robotter væsentlig bedre bare inden for de sidste fem år.
Forskerne vil bygge videre på eksisterende teknologier og på erfaringer fra tidligere forskningsprojekter, ikke mindst projektet Hospibot, som handlede om at udvikle en række hjælperobotter til sundhedsvæsenet.

Oskar Palinko med en humanoid prototype fra et tidligere projekt, HospiBot, der handlede om at udvikle robotter til sundhedsvæsenet. Foto: SDU.

-Vi forventer at have en funktionel prototype inden for et til to år, og så skal robotten testes i virksomhederne i projektets sidste fase. Tanken er, at det her kan blive et første skridt mod humanoide robotter i Danmark, siger Oskar Palinko videre.
Til spørgsmålet om, hvorvidt de danske og tyske forskeres humanoide robot overhovedet vil være konkurrencedygtig med fx Optimus-robotten fra Tesla, svarer projektlederen:
-Vi kan ikke konkurrere med de store firmaer på ressourcer, men vi kan konkurrere på specialiserede funktioner. Vores robot får taktile hænder, avanceret interaktion og et mere menneskeligt udtryk end mange af de eksisterende humanoide robotter. Det er et stort forbedringspotentiale dér.

• RobOdin er et samarbejde mellem Syddansk Universitet, Kiel Universitet, Lübeck Universitet, Flensborg Universitet og det nationale tyske forskningscenter for kunstig intelligens DFKI. Virksomhederne Novo Nordisk og Harting er også partnere i projektet.
• Målet er at udvikle en humanoid robottorso, altså en robotoverkrop med to arme og et hoved og hjul i stedet for ben, der kan overtage ensformige, slidsomme eller sundhedsfarlige opgaver i industrien.
• RobOdin er et tre-årigt projekt. I første halvdel udvikler forskerne en prototype og i anden halvdel vil de teste den i partnervirksomhederne.
• Projektet er støttet af EU’s Interreg-pulje med 11,5 millioner kroner og har et samlet budget på omkring 18 millioner kroner.

Kilde: SDU.

Skrevet i: Aktuelt, Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

Messer og møderNavnenytTop08. 01. 2026

Danmarks største forsvarsindustrielle messe, DALO Industry Days, flytter i 2026 til Herning. Takket være et nyt samarbejde mellem Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) og MCH A/S finder forsvarsmessen således sted i MCH Messecenter Herning 19.-20. august. DALO Industry Days

Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Teknologisk Institut og Heatflow ApS udvikler energibesparende køleløsning til datacentre med 3D-print. På sigt kan den gøre overskudsvarmen anvendelig til fjernvarme. Datacentre står over for en voksende udfordring med stigende energiforbrug til køling af servere og GPU'er. Et europæisk

Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Virksomheder går hvert år glip af milliarder af kroner, når varer kopieres eller videresælges ulovligt. Men et nyt digitalt og juridisk bindende fingeraftryk udviklet på Københavns Universitet gør produkter umulige at forfalske. Royal Copenhagen er blandt de første til at tage løsningen i

SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

AutomatiseringNavnenyt08. 01. 2026

Syddansk Universitet (SDU) etablerer en ny supercomputer i Sønderborg, der kombinerer mere bæredygtig energistyring og avancerede funktioner inden for kunstig intelligens (AI). Datacentret, der skal udvikles sammen med Danfoss og HPE, skal fungere som ramme for et fælles forsknings- og

Færre konkurser: Det tekniske erhvervsliv viser robusthed

Branchenyt08. 01. 2026

På trods af økonomisk uro blev 2025 et år med både færre konkurser og færre tabte job i det tekniske erhvervsliv end tidligere. På fem år er antallet af konkurser i det tekniske erhvervsliv faldet markant. Det betyder færre tabte job og vidner om et erhvervsliv, der har formået at tilpasse sig

Ny dansk maskine gør asbesthåndtering sikker og mere effektiv

Maskiner og anlæg08. 01. 2026

Den danske virksomhed Nordic Powergroup står bag en nyudviklet vakuum-komprimator, der reducerer støv, komprimerer asbestaffald og lever op til de nye krav for sikker asbesthåndtering. Nordic Powergroup, der leverer industriløsninger herunder højtryksspuling, sandblæsning og tørstofsugninger,

Danske virksomheder leverede ydelser til CERN for over 100 mio. kr.

BranchenytInnovationNavnenytTop05. 01. 2026

Danske virksomheder har i 2024 slået rekord og vundet kontrakter hos CERN for 110 millioner kroner. Det er første gang, at gang at dansk industri tjener mere på avanceret teknologi til partikelforskningen, end Danmarks bidrag til CERN på papiret berettiger til. For første gang har danske

Kapitalstærk pumpemand køber sig ind i nordjysk satelliteventyr

AktueltNavnenyt05. 01. 2026

Henrik Sørensen, der i 2022 solgte en stor del af sine aktier i pumpevirksomheden Desmi, har netop overtaget godt 25 procent af den nordjyske satellitproducent Space Inventor A/S. Kapitaltilførslen og Henrik Sørensens mangeårige erfaring med lønsom vækst, globalisering og salg til globale

Millionbevilling skal sætte skub i skibsbygningen i Danmark

AktueltBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marineRobotter05. 01. 2026

Skibsbygning har længe været en tradition i Danmark, og i dag er både teknologien og mulighederne der for at bringe det tilbage. En ny, stor millionbevilling til skibsbygningsteknologi skal sætte ekstra skub i tingene hos SDU Center for Large Structure Production i Odense. SDU Center for Large

Dansk-ledet rummission skal kortlægge Månens overflade

BranchenytInnovationNavnenyt05. 01. 2026

Københavns Universitet skal stå i spidsen for den første danske månemission. Missionen skal kortlægge Månens overflade i hidtil uset detaljegrad, som skal gøre det sikkert at lande og etablere baser på Månen i fremtiden. Månen er dækket af fint støv, grus, store klippestykker og kratere, der er

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

    08.01.2026

  • Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

    08.01.2026

  • Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

    08.01.2026

  • SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

    08.01.2026

  • Færre konkurser: Det tekniske erhvervsliv viser robusthed

    08.01.2026

  • Ny dansk maskine gør asbesthåndtering sikker og mere effektiv

    08.01.2026

  • Danske virksomheder leverede ydelser til CERN for over 100 mio. kr.

    05.01.2026

  • Kapitalstærk pumpemand køber sig ind i nordjysk satelliteventyr

    05.01.2026

  • Millionbevilling skal sætte skub i skibsbygningen i Danmark

    05.01.2026

  • Dansk-ledet rummission skal kortlægge Månens overflade

    05.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik