• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøInnovation23. 08. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Polyuretan kan genanvendes med overraskende simpel kemi

Energi og miljøInnovation23. 08. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Forskere på Aarhus Universitet har udviklet en ny og billig måde at nedbryde plastmaterialet polyuretan (PUR) til dets oprindelige bestanddele, som umiddelbart kan genanvendes til nye PUR-materialer – i stedet for at ende som affalds-deponi eller -forbrænding.

Polyuretan (PUR) er en gruppe avancerede plastmaterialer med mange forskellige egenskaber og endnu flere anvendelsesmuligheder – som for eksempel de produkter, der er vist her sammen med de fire forskere, der nu har fundet en billig og enkel måde at genbruge materialet på. Fra venstre mod højre: Steffan K. Kristensen, Martin B. Johansen, Bjarke Donslund og Troels Skrydstrup. Foto: Karoline Thorum Neumann, AU.

En beholder med 225°C varm alkohol tilsat lidt kaustisk kali kan være en forbløffende enkel løsning på en af de store udfordringer for den grønne omstilling: Hvordan genanvender vi de enorme mængder af polyuretan-affald, som produceres verden over?
At det kan gøres så enkelt, kom også bag på de forskere ved Aarhus Universitet, der har udviklet og patenteret metoden som en del af det danske RePURpose-konsortium. Resultatet er netop publiceret i tidsskriftet ACS Sustainable Chemistry and Engineering.

Uerstatteligt materiale er ikke bæredygtigt
Polyuretan (PUR) er en gruppe af avancerede plastmaterialer, som har mange forskellige egenskaber og endnu flere anvendelser. Man finder det bl.a. i madrasser, møbler, køleskabe, sko, legetøj, maling, fugemasse, isolering, biler, vindmøller og flyindustrien.
Desværre finder man det også i voldsomme mængder deponeret på lossepladser, for det er svært at genanvende PUR-affaldet. Det skyldes, at den kemiske struktur, som giver PUR dets styrke, betyder, at det ikke kan smelte. Man kan altså ikke bare støbe det om til nye produkter, som man kan med en række andre plastmaterialer.
Behovet for at genanvende PUR er både stort og påtrængende, for den nuværende udvikling er ikke bæredygtig: Det uerstattelige materiale er primært baseret på råolie, som vi på et tidspunkt løber tør for – samtidig med, at vi bruger mere og mere af det. Det globale marked for PUR var 24,7 millioner tons i 2021 og ventes at nå 29 mio. tons i 2029.

Simpel og billig løsning
Nu viser en simpel kemisk reaktion sig så at være en del af løsningen: ved at lade PUR koge i væsken efter ovenstående opskrift i godt et par timer bliver det nedbrudt (depolymeriseret) til materialets oprindelige bestanddele – såkaldte amin-prækursorer og polyoler – og vel at mærke i så ren form, at de kan konkurrere med de råstoffer, som fabrikkerne bruger til at producere PUR.
Reaktionen kræver en autoklave, altså en trykkoger, for at komme op på de 225°C, men hverken højt tryk eller dyre ingredienser. Alkoholen er et forholdsvist billigt opløsningsmiddel, tert- amylalkohol, og det stærkt basiske kaustisk kali koster heller ikke alverden.

Et eureka-øjeblik
Forskerne er selv overraskede over, at det kan gøres så simpelt.
De har som en del af konsortiet RePURpose arbejdet længe på grundideen, men med andre og dyrere kemikalier. I 2021 rapporterede konsortiet, at det var lykkedes at nedbryde PUR til de oprindelige bestanddele ved hjælp enten en iridium-baseret katalysator eller en mangan-baseret katalysator i kombination med brint. Nyheden skabte genlyd i plastbranchen.
-Iridium er imidlertid et sjældent og dyrt grundstof, og mangan er heller ikke helt billigt. Ideen om helt at undvære metal kom, da vi opdagede en baggrundsreaktion, som gav en ufuldstændig omdannelse til både amin- og polyol-fraktionen. Men ved at ændre på alkohol, temperatur og base, opnåede vi fuld depolymerisering. Det var virkelig en øjenåbner, for det gør processen meget billigere og mere skalerbar, fortæller Steffan Kvist Kristensen, som er adjunkt på Interdisciplinary Nanoscience Center (iNANO) på Aarhus Universitet.

Cirkulær økonomi for PUR
Forskerne håber, at den nye teknologi kan danne basis for en cirkulær økonomi omkring polyuretanindustrien, hvor PUR produceres, bruges, genvindes og genanvendes til nye PUR-materialer.
Som det er nu, bliver en del af PUR-affaldet ganske vist genanvendt, men ikke i en cirkulær økonomi.
En del bliver granuleret og brugt som fyldstof i bl.a. byggeriet. En lille del bliver kemisk nedbrudt for at udvinde polyoler, som er en af hovedkomponenterne i stoffet, men med de teknologier, som industrien mest benytter, er kvaliteten ikke på niveau med de oprindelige udgangsstoffer. En del bliver brændt af på kraftværker, hvilket ikke er klimavenligt, da PUR for langt det mestes vedkommende er baseret på fossile brændstoffer. Desuden udvikler en del PUR-materialer giftige stoffer som isocyanater, blåsyre og kulilte under forbrænding.
Men langt størstedelen bliver altså deponeret på lossepladser.

Skrevet i: Energi og miljø, Innovation

Seneste nyt fra redaktionen

Ny ATV-præsident vil have teknologiudviklingen op i gear

BranchenytNavnenytTop26. 05. 2026

Rektor for Aalborg Universitet Per Michael Johansen er ny præsident for ATV – Akademiet for de Tekniske Videnskaber. Den nordjyske rektor går til opgaven med et klart mål om, at teknologiudviklingen skal op i tempo. Aalborg Universitets rektor, Per Michael Johansen, er ny præsident for ATV –

HI-messen etablerer nyt metal-fokusområde

AktueltMaskiner og anlægMesser og møder26. 05. 2026

Maskiner, værktøj, svejsning og produktionsudstyr kommer i fokus, når HI-messen i 2027 byder på et nyt område dedikeret til metalbearbejdning. Fokusområdet skabes i samarbejde med Teknovation og BITVA og har til formål at give de besøgende en endnu bedre messeoplevelse og at styrke branchens faglige

AI, sundhed og grøn teknologi i centrum på DTU Startup Day

AktueltMesser og møder26. 05. 2026

Den 2. juni 2026 samler DTU over 70 teknologibaserede startups og op mod 1000 gæster bestående af bl.a. investorer og industriledere til DTU Startup Day 2026 med fokus på AI, sundhed og grøn teknologi. Når DTU Startup Day afholdes den 2. juni 2026, er det sjette år i træk at DTU inviterer

Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

InnovationNavnenyt26. 05. 2026

Et nyt banebrydende projekt, FUTURPLAST, skal udvikle næste generation af cirkulære, ultrastærke og lette materialer, der kan reducere materialeforbrug og CO2-aftryk - og på sigt erstatte både konventionelle komposit-materialer og metaller. Bag projektet står to af dansk erhvervslivs

Store fremskridt mod storskala genanvendelse af vindmøllevinger

Energi og miljøInnovation26. 05. 2026

Tidligere var vindindustrien udfordret af, at vindmøllevinger ikke kunne genanvendes. Men for et par år siden opnåede CETEC-projektet imidlertid et gennembrud ved at udvikle en kemisk separationsteknologi til vindmøllevinger. Nu har Stena Recycling i Danmark og Stena Recyclings Research &

Vild start på 2026: Lægemiddelindustrien driver dansk økonomi frem

Branchenyt26. 05. 2026

Dansk økonomi er kommet usædvanligt stærkt fra start i 2026 med en BNP-vækst på 1,9 pct. Fremgangen er i høj grad drevet af industrien – og særligt lægemiddelindustrien, som endnu en gang viser sin afgørende betydning for dansk økonomi. Det danske bruttonationalprodukt (bnp) er steget med 1,9

DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

Energi og miljøInnovationNavnenytTop21. 05. 2026

NASA’s CLARREO Pathfinder, der skal hente mere præcise klimadata, er opsendt til Den Internationale Rumstation ISS. Missionens succes afhænger bl.a. af navigations- og positioneringsteknologi udviklet og bygget på DTU. Med udstyr fra DTU Space om bord, blev NASA’s klimamission CLARREO

Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

AktueltEnergi og miljøInnovationNavnenyt21. 05. 2026

Et nyt Grand Solutions-projekt ledet af Ikkaton, en dansk klimateknologivirksomhed, vil demonstrere en proces, der permanent binder CO2 som calciumcarbonat. Innovationsfonden støtter IKKA-TECH-projektet, som har et samlet budget på 18 mio. kr. og skal bringe teknologien frem til industriel

Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

AktueltBranchenytNavnenyt21. 05. 2026

Knowledge Hub Zealand og Foreningen Campus Kalundborg samles formelt under én fælles organisation, Campus Kalundborg. Sammenlægningen markerer et vigtigt skridt på vejen mod at gøre Kalundborg til internationalt knudepunkt for bioproduktion og biosolutions. Den 1. maj 2026 samledes Knowledge

Inhouse-event – Made to Move

AutomatiseringMesser og møder21. 05. 2026

Scanlox rydder gulvet og gør klar til at slippe teknologien løs i forbindelse med virksomhedens inhouse event ”Made to Move” den 28. maj i Odense. Arrangementet samler både fagpersoner, beslutningstagere og aktører fra industrien; forventningen er at runde 100 deltagere.Formatet er bygget op

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny ATV-præsident vil have teknologiudviklingen op i gear

    26.05.2026

  • HI-messen etablerer nyt metal-fokusområde

    26.05.2026

  • AI, sundhed og grøn teknologi i centrum på DTU Startup Day

    26.05.2026

  • Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

    26.05.2026

  • Store fremskridt mod storskala genanvendelse af vindmøllevinger

    26.05.2026

  • Vild start på 2026: Lægemiddelindustrien driver dansk økonomi frem

    26.05.2026

  • DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

    21.05.2026

  • Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

    21.05.2026

  • Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

    21.05.2026

  • Inhouse-event – Made to Move

    21.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik