• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøInnovation23. 08. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Polyuretan kan genanvendes med overraskende simpel kemi

Energi og miljøInnovation23. 08. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Forskere på Aarhus Universitet har udviklet en ny og billig måde at nedbryde plastmaterialet polyuretan (PUR) til dets oprindelige bestanddele, som umiddelbart kan genanvendes til nye PUR-materialer – i stedet for at ende som affalds-deponi eller -forbrænding.

Polyuretan (PUR) er en gruppe avancerede plastmaterialer med mange forskellige egenskaber og endnu flere anvendelsesmuligheder – som for eksempel de produkter, der er vist her sammen med de fire forskere, der nu har fundet en billig og enkel måde at genbruge materialet på. Fra venstre mod højre: Steffan K. Kristensen, Martin B. Johansen, Bjarke Donslund og Troels Skrydstrup. Foto: Karoline Thorum Neumann, AU.

En beholder med 225°C varm alkohol tilsat lidt kaustisk kali kan være en forbløffende enkel løsning på en af de store udfordringer for den grønne omstilling: Hvordan genanvender vi de enorme mængder af polyuretan-affald, som produceres verden over?
At det kan gøres så enkelt, kom også bag på de forskere ved Aarhus Universitet, der har udviklet og patenteret metoden som en del af det danske RePURpose-konsortium. Resultatet er netop publiceret i tidsskriftet ACS Sustainable Chemistry and Engineering.

Uerstatteligt materiale er ikke bæredygtigt
Polyuretan (PUR) er en gruppe af avancerede plastmaterialer, som har mange forskellige egenskaber og endnu flere anvendelser. Man finder det bl.a. i madrasser, møbler, køleskabe, sko, legetøj, maling, fugemasse, isolering, biler, vindmøller og flyindustrien.
Desværre finder man det også i voldsomme mængder deponeret på lossepladser, for det er svært at genanvende PUR-affaldet. Det skyldes, at den kemiske struktur, som giver PUR dets styrke, betyder, at det ikke kan smelte. Man kan altså ikke bare støbe det om til nye produkter, som man kan med en række andre plastmaterialer.
Behovet for at genanvende PUR er både stort og påtrængende, for den nuværende udvikling er ikke bæredygtig: Det uerstattelige materiale er primært baseret på råolie, som vi på et tidspunkt løber tør for – samtidig med, at vi bruger mere og mere af det. Det globale marked for PUR var 24,7 millioner tons i 2021 og ventes at nå 29 mio. tons i 2029.

Simpel og billig løsning
Nu viser en simpel kemisk reaktion sig så at være en del af løsningen: ved at lade PUR koge i væsken efter ovenstående opskrift i godt et par timer bliver det nedbrudt (depolymeriseret) til materialets oprindelige bestanddele – såkaldte amin-prækursorer og polyoler – og vel at mærke i så ren form, at de kan konkurrere med de råstoffer, som fabrikkerne bruger til at producere PUR.
Reaktionen kræver en autoklave, altså en trykkoger, for at komme op på de 225°C, men hverken højt tryk eller dyre ingredienser. Alkoholen er et forholdsvist billigt opløsningsmiddel, tert- amylalkohol, og det stærkt basiske kaustisk kali koster heller ikke alverden.

Et eureka-øjeblik
Forskerne er selv overraskede over, at det kan gøres så simpelt.
De har som en del af konsortiet RePURpose arbejdet længe på grundideen, men med andre og dyrere kemikalier. I 2021 rapporterede konsortiet, at det var lykkedes at nedbryde PUR til de oprindelige bestanddele ved hjælp enten en iridium-baseret katalysator eller en mangan-baseret katalysator i kombination med brint. Nyheden skabte genlyd i plastbranchen.
-Iridium er imidlertid et sjældent og dyrt grundstof, og mangan er heller ikke helt billigt. Ideen om helt at undvære metal kom, da vi opdagede en baggrundsreaktion, som gav en ufuldstændig omdannelse til både amin- og polyol-fraktionen. Men ved at ændre på alkohol, temperatur og base, opnåede vi fuld depolymerisering. Det var virkelig en øjenåbner, for det gør processen meget billigere og mere skalerbar, fortæller Steffan Kvist Kristensen, som er adjunkt på Interdisciplinary Nanoscience Center (iNANO) på Aarhus Universitet.

Cirkulær økonomi for PUR
Forskerne håber, at den nye teknologi kan danne basis for en cirkulær økonomi omkring polyuretanindustrien, hvor PUR produceres, bruges, genvindes og genanvendes til nye PUR-materialer.
Som det er nu, bliver en del af PUR-affaldet ganske vist genanvendt, men ikke i en cirkulær økonomi.
En del bliver granuleret og brugt som fyldstof i bl.a. byggeriet. En lille del bliver kemisk nedbrudt for at udvinde polyoler, som er en af hovedkomponenterne i stoffet, men med de teknologier, som industrien mest benytter, er kvaliteten ikke på niveau med de oprindelige udgangsstoffer. En del bliver brændt af på kraftværker, hvilket ikke er klimavenligt, da PUR for langt det mestes vedkommende er baseret på fossile brændstoffer. Desuden udvikler en del PUR-materialer giftige stoffer som isocyanater, blåsyre og kulilte under forbrænding.
Men langt størstedelen bliver altså deponeret på lossepladser.

Skrevet i: Energi og miljø, Innovation

Seneste nyt fra redaktionen

Ny dansk topmoderne fabrik skal styrke kvaliteten af fødevarer

AutomatiseringNavnenytProcesteknologiRobotterTop01. 06. 2026

Dansk teknologi spiller en afgørende rolle i den globale fødevarekvalitet: Omkring 80 procent af al mælk og korn i verden analyseres i dag med løsninger fra FOSS. Torsdag den 28. maj åbnede det familieejede selskab sin nye fabrik, FOSS Production & Logistics, der fremover skal producere de

Samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

AktueltInnovationNavnenyt01. 06. 2026

Michelin og deeptech-selskabet Syntetica går nu sammen for at accelerere brugen af en ny teknologi, der gør det muligt at genanvende nylonfibre fra tøj og andre tekstiler. I dag bliver mindre end én pct. verdens tekstiler genanvendt. Tekstilindustrien står over for en enorm miljø- og

Danmarks nye havforskningsskib

AktueltOffshore og marineVand og spildevand01. 06. 2026

Danmark får i 2027 et nyt havforskningsskib: Dana V. Skibet skal operere i Arktis, hvor det er designet til at bevæge sig støjsvagt gennem isfyldte have. Det giver optimale betingelser for marin og maritim forskning og uddannelse i verdensklasse. Ejerskabet af Dana V er hos DTU. Når

Ny cloudløsning skal styrke digital suverænitet i Europa

Automatisering01. 06. 2026

Tata Consultancy Services (TCS) lancerer en ny cloudløsning, som skal hjælpe europæiske virksomheder med at styrke datasikkerhed, digital selvstændighed og suverænitet Tata Consultancy Services (TCS), en global frontløber inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger, udvider sin

Global digital platform understøtter KK Groups internationale udvikling

AutomatiseringNavnenyt01. 06. 2026

Den danske leverandør af industrielle energiløsninger, KK Group, har i samarbejde med Columbus fået etableret en global digital platform for at kunne indfri ambitionerne om en markant global ekspansion. Platformen understøtter KK Groups arbejde med at standardisere processer og integrere nye

TV-inspektion på dagsordenen: DTVK sender fagligheden på roadshow

Messer og møderVand og spildevand01. 06. 2026

Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning, DTVK, inviterer til temadage om kvalitet og data. Målet er at skabe en større forståelse af, hvordan TV-inspektion af kloakledninger gennemføres, og hvordan data fra inspektionerne kan bruges i praksis. Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning,

Robotter, brassband og begejstring – robotfest tiltrak rekordmange deltagere

AutomatiseringInnovationMesser og møderRobotterTop28. 05. 2026

Solen stod højt på himlen, stemningen var sitrende, og dannebrog svajede i toppen af en automatisk flagstang, da DIRA og Teknologisk Institut for tiende gang åbnede porte og teltdug til robotfest i Forskerparken i Odense i starten af maj – i år som en del af Week of Robotics i samarbejde med Odense

Nedbryd store procesanlæg i moduler – og få større fleksibilitet

AktueltProcesteknologi28. 05. 2026

Procesanlæg er traditionelt set bygget efter en logik, hvor alt hænger tæt sammen i én stor, kompleks struktur. Men nu er det muligt at nedbryde de enkelte funktioner i separate moduler ved hjælp af MTP-standarden – og her er Beckhoff Automation ApS i front. Ved at modularisere procesanlægget åbner

TechDay 2026 sætter fokus på cybersikkerhed, AI og energi

AktueltAutomatiseringMesser og møder28. 05. 2026

Cybersikkerhed, nye EU-krav, presset energiinfrastruktur og kunstig intelligens ændrer lige nu vilkårene for danske industrivirksomheder markant. På TechDay 2026 i Kolding sætter Schneider Electric fokus på, hvordan virksomheder kan omsætte de store dagsordener til konkrete løsninger i produktion,

WEG gør det nemmere at vælge gear med et nyt digitalt værktøj

Maskiner og anlæg28. 05. 2026

WEG har lanceret Gear ProSelect, et digitalt værktøj designet til at forenkle og standardisere valg, konfiguration og dokumentation af gearkasser og gearmotorer. Værktøjet er udviklet som en samlet global løsning og tilbyder en ensartet metode til dimensionering på tværs af regioner, samtidig med at

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny dansk topmoderne fabrik skal styrke kvaliteten af fødevarer

    01.06.2026

  • Samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

    01.06.2026

  • Danmarks nye havforskningsskib

    01.06.2026

  • Ny cloudløsning skal styrke digital suverænitet i Europa

    01.06.2026

  • Global digital platform understøtter KK Groups internationale udvikling

    01.06.2026

  • TV-inspektion på dagsordenen: DTVK sender fagligheden på roadshow

    01.06.2026

  • Robotter, brassband og begejstring – robotfest tiltrak rekordmange deltagere

    28.05.2026

  • Nedbryd store procesanlæg i moduler – og få større fleksibilitet

    28.05.2026

  • TechDay 2026 sætter fokus på cybersikkerhed, AI og energi

    28.05.2026

  • WEG gør det nemmere at vælge gear med et nyt digitalt værktøj

    28.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik