• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Energi og miljøInnovation23. 08. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Polyuretan kan genanvendes med overraskende simpel kemi

Energi og miljøInnovation23. 08. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Forskere på Aarhus Universitet har udviklet en ny og billig måde at nedbryde plastmaterialet polyuretan (PUR) til dets oprindelige bestanddele, som umiddelbart kan genanvendes til nye PUR-materialer – i stedet for at ende som affalds-deponi eller -forbrænding.

Polyuretan (PUR) er en gruppe avancerede plastmaterialer med mange forskellige egenskaber og endnu flere anvendelsesmuligheder – som for eksempel de produkter, der er vist her sammen med de fire forskere, der nu har fundet en billig og enkel måde at genbruge materialet på. Fra venstre mod højre: Steffan K. Kristensen, Martin B. Johansen, Bjarke Donslund og Troels Skrydstrup. Foto: Karoline Thorum Neumann, AU.

En beholder med 225°C varm alkohol tilsat lidt kaustisk kali kan være en forbløffende enkel løsning på en af de store udfordringer for den grønne omstilling: Hvordan genanvender vi de enorme mængder af polyuretan-affald, som produceres verden over?
At det kan gøres så enkelt, kom også bag på de forskere ved Aarhus Universitet, der har udviklet og patenteret metoden som en del af det danske RePURpose-konsortium. Resultatet er netop publiceret i tidsskriftet ACS Sustainable Chemistry and Engineering.

Uerstatteligt materiale er ikke bæredygtigt
Polyuretan (PUR) er en gruppe af avancerede plastmaterialer, som har mange forskellige egenskaber og endnu flere anvendelser. Man finder det bl.a. i madrasser, møbler, køleskabe, sko, legetøj, maling, fugemasse, isolering, biler, vindmøller og flyindustrien.
Desværre finder man det også i voldsomme mængder deponeret på lossepladser, for det er svært at genanvende PUR-affaldet. Det skyldes, at den kemiske struktur, som giver PUR dets styrke, betyder, at det ikke kan smelte. Man kan altså ikke bare støbe det om til nye produkter, som man kan med en række andre plastmaterialer.
Behovet for at genanvende PUR er både stort og påtrængende, for den nuværende udvikling er ikke bæredygtig: Det uerstattelige materiale er primært baseret på råolie, som vi på et tidspunkt løber tør for – samtidig med, at vi bruger mere og mere af det. Det globale marked for PUR var 24,7 millioner tons i 2021 og ventes at nå 29 mio. tons i 2029.

Simpel og billig løsning
Nu viser en simpel kemisk reaktion sig så at være en del af løsningen: ved at lade PUR koge i væsken efter ovenstående opskrift i godt et par timer bliver det nedbrudt (depolymeriseret) til materialets oprindelige bestanddele – såkaldte amin-prækursorer og polyoler – og vel at mærke i så ren form, at de kan konkurrere med de råstoffer, som fabrikkerne bruger til at producere PUR.
Reaktionen kræver en autoklave, altså en trykkoger, for at komme op på de 225°C, men hverken højt tryk eller dyre ingredienser. Alkoholen er et forholdsvist billigt opløsningsmiddel, tert- amylalkohol, og det stærkt basiske kaustisk kali koster heller ikke alverden.

Et eureka-øjeblik
Forskerne er selv overraskede over, at det kan gøres så simpelt.
De har som en del af konsortiet RePURpose arbejdet længe på grundideen, men med andre og dyrere kemikalier. I 2021 rapporterede konsortiet, at det var lykkedes at nedbryde PUR til de oprindelige bestanddele ved hjælp enten en iridium-baseret katalysator eller en mangan-baseret katalysator i kombination med brint. Nyheden skabte genlyd i plastbranchen.
-Iridium er imidlertid et sjældent og dyrt grundstof, og mangan er heller ikke helt billigt. Ideen om helt at undvære metal kom, da vi opdagede en baggrundsreaktion, som gav en ufuldstændig omdannelse til både amin- og polyol-fraktionen. Men ved at ændre på alkohol, temperatur og base, opnåede vi fuld depolymerisering. Det var virkelig en øjenåbner, for det gør processen meget billigere og mere skalerbar, fortæller Steffan Kvist Kristensen, som er adjunkt på Interdisciplinary Nanoscience Center (iNANO) på Aarhus Universitet.

Cirkulær økonomi for PUR
Forskerne håber, at den nye teknologi kan danne basis for en cirkulær økonomi omkring polyuretanindustrien, hvor PUR produceres, bruges, genvindes og genanvendes til nye PUR-materialer.
Som det er nu, bliver en del af PUR-affaldet ganske vist genanvendt, men ikke i en cirkulær økonomi.
En del bliver granuleret og brugt som fyldstof i bl.a. byggeriet. En lille del bliver kemisk nedbrudt for at udvinde polyoler, som er en af hovedkomponenterne i stoffet, men med de teknologier, som industrien mest benytter, er kvaliteten ikke på niveau med de oprindelige udgangsstoffer. En del bliver brændt af på kraftværker, hvilket ikke er klimavenligt, da PUR for langt det mestes vedkommende er baseret på fossile brændstoffer. Desuden udvikler en del PUR-materialer giftige stoffer som isocyanater, blåsyre og kulilte under forbrænding.
Men langt størstedelen bliver altså deponeret på lossepladser.

Skrevet i: Energi og miljø, Innovation

Seneste nyt fra redaktionen

22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

AutomatiseringBranchenytTop02. 02. 2026

Ny prognose fra IoT-analysehuset Transforma Insights peger på 21,9 mia. IoT-forbindelser i 2026. Direktør Steen Lenzing fra Wireless Logic Nordic ser et kommende opgør med pris- og dækning til fordel for sikkerhed i takt med at antallet af sensorer øger kompleksiteten. Antallet af globale

Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

AktueltEnergi og miljøNavnenytProcesteknologi02. 02. 2026

Alfa Laval omsætter cirkulær tænkning til handling med lanceringen af ThinkCircularity, et program til tilbagetagning og genanvendelse af materialer fra virksomhedens ThinkTop-ventilstyringsenheder. Pilotprojektet er blevet taget godt imod af kunder og samarbejdspartnere, og virksomheden har

Håndsrækning til øget cybersikkerhed

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Cybersikkerhedsbranchen går sammen om at løfte små- og mellemstore virksomheder i ny millionsatsning fra Industriens. Fond. 23 virksomheder i den danske cybersikkerhedsbranche har valgt at donere ydelser svarende til 33,5 millioner kroner til en ny national satsning, der skal øge sikkerheden i små

Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

BranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Den grønne omstilling står og falder med adgangen til kritiske råstoffer, der i dag er præget af sårbare forsyningskæder i en usikker verden. Lektor Wu Chen fra Institut for Grøn Teknologi på Syddansk Universitet vil nu kortlægge, hvordan Danmark kan sikre forsyningssikkerheden af de kritiske

Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

Branchenyt02. 02. 2026

Ny rapport tegner et foruroligende billede af vores nutid og peger på behovet for en bred dansk digital sikkerhedsstrategi. Det er hovedkonklusionen i Geopolitisk kompas 2026 – ”Når frygt skal skabe vækst”, som forskernetværket Navigating 360 har udarbejdet sammen med IT-Branchen. Cyberangreb,

VIA og AU i nyt tæt samarbejde: Vil tiltrække flere ingeniørstuderende til regionen

BranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Et nyt strategisk partnerskab mellem VIA University College og Aarhus Universitet skal gøre Region Midtjylland mere attraktiv for både danske og internationale ingeniørstuderende. Der er brug for flere ingeniører på det danske arbejdsmarked. Det gælder i høj grad også for Region Midtjylland,

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

Messer og møderRobotterTop29. 01. 2026

Den 6. maj danner Odense rammen om den nye konference NextGen Robotics LIVE. Programmet er nu ved at være på plads, og deltagerne kan bl.a. se frem til internationale oplægsholdere, der giver deres perspektiver på højaktuelle temaer inden for alt fra cybersikkerhed, AI, automation og humanoide

Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møder29. 01. 2026

I næste uge - fra den 3. til den 5. februar 2026 - åbner Nortec-messen dørene i Hamburg Messe und Congress. Messen stiller skarpt på de nyeste teknologier og løsninger til produktion, metalbearbejdning, automatisering samt digitalisering. I år fejrer messen desuden 20-års jubilæum. Hvert andet

Industrien vender op og ned på AI-logikken

AktueltAutomatiseringBranchenyt29. 01. 2026

Produktionsvirksomheder oplever konsekvent færre organisatoriske barrierer for at implementere AI succesfuldt. Det viser en ny undersøgelse fra cloududbyderen Vultr. Alligevel har kun 30 pct. af virksomhederne integreret AI fuldt ud. I stedet for at eksperimentere vælger de at sætte færre, men

Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

Navnenyt29. 01. 2026

Lemvigh-Müller A/S tog for nylig det første spadestik til virksomhedens nye centrallager i Kolding. Med projektet samler Lemvigh-Müller lagerdriften fra Odense og Kolding i ét topmoderne setup med målet om hurtigere og mere kundetilpassede logistikydelser til kunder i hele landet. Projektet er

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • 22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

    02.02.2026

  • Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

    02.02.2026

  • Håndsrækning til øget cybersikkerhed

    02.02.2026

  • Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

    02.02.2026

  • Frygtøkonomien vokser og kalder på et styrket dansk cyberforsvar

    02.02.2026

  • VIA og AU i nyt tæt samarbejde: Vil tiltrække flere ingeniørstuderende til regionen

    02.02.2026

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

    29.01.2026

  • Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

    29.01.2026

  • Industrien vender op og ned på AI-logikken

    29.01.2026

  • Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

    29.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik