• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Energi og miljøInnovation23. 08. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Polyuretan kan genanvendes med overraskende simpel kemi

Energi og miljøInnovation23. 08. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Forskere på Aarhus Universitet har udviklet en ny og billig måde at nedbryde plastmaterialet polyuretan (PUR) til dets oprindelige bestanddele, som umiddelbart kan genanvendes til nye PUR-materialer – i stedet for at ende som affalds-deponi eller -forbrænding.

Polyuretan (PUR) er en gruppe avancerede plastmaterialer med mange forskellige egenskaber og endnu flere anvendelsesmuligheder – som for eksempel de produkter, der er vist her sammen med de fire forskere, der nu har fundet en billig og enkel måde at genbruge materialet på. Fra venstre mod højre: Steffan K. Kristensen, Martin B. Johansen, Bjarke Donslund og Troels Skrydstrup. Foto: Karoline Thorum Neumann, AU.

En beholder med 225°C varm alkohol tilsat lidt kaustisk kali kan være en forbløffende enkel løsning på en af de store udfordringer for den grønne omstilling: Hvordan genanvender vi de enorme mængder af polyuretan-affald, som produceres verden over?
At det kan gøres så enkelt, kom også bag på de forskere ved Aarhus Universitet, der har udviklet og patenteret metoden som en del af det danske RePURpose-konsortium. Resultatet er netop publiceret i tidsskriftet ACS Sustainable Chemistry and Engineering.

Uerstatteligt materiale er ikke bæredygtigt
Polyuretan (PUR) er en gruppe af avancerede plastmaterialer, som har mange forskellige egenskaber og endnu flere anvendelser. Man finder det bl.a. i madrasser, møbler, køleskabe, sko, legetøj, maling, fugemasse, isolering, biler, vindmøller og flyindustrien.
Desværre finder man det også i voldsomme mængder deponeret på lossepladser, for det er svært at genanvende PUR-affaldet. Det skyldes, at den kemiske struktur, som giver PUR dets styrke, betyder, at det ikke kan smelte. Man kan altså ikke bare støbe det om til nye produkter, som man kan med en række andre plastmaterialer.
Behovet for at genanvende PUR er både stort og påtrængende, for den nuværende udvikling er ikke bæredygtig: Det uerstattelige materiale er primært baseret på råolie, som vi på et tidspunkt løber tør for – samtidig med, at vi bruger mere og mere af det. Det globale marked for PUR var 24,7 millioner tons i 2021 og ventes at nå 29 mio. tons i 2029.

Simpel og billig løsning
Nu viser en simpel kemisk reaktion sig så at være en del af løsningen: ved at lade PUR koge i væsken efter ovenstående opskrift i godt et par timer bliver det nedbrudt (depolymeriseret) til materialets oprindelige bestanddele – såkaldte amin-prækursorer og polyoler – og vel at mærke i så ren form, at de kan konkurrere med de råstoffer, som fabrikkerne bruger til at producere PUR.
Reaktionen kræver en autoklave, altså en trykkoger, for at komme op på de 225°C, men hverken højt tryk eller dyre ingredienser. Alkoholen er et forholdsvist billigt opløsningsmiddel, tert- amylalkohol, og det stærkt basiske kaustisk kali koster heller ikke alverden.

Et eureka-øjeblik
Forskerne er selv overraskede over, at det kan gøres så simpelt.
De har som en del af konsortiet RePURpose arbejdet længe på grundideen, men med andre og dyrere kemikalier. I 2021 rapporterede konsortiet, at det var lykkedes at nedbryde PUR til de oprindelige bestanddele ved hjælp enten en iridium-baseret katalysator eller en mangan-baseret katalysator i kombination med brint. Nyheden skabte genlyd i plastbranchen.
-Iridium er imidlertid et sjældent og dyrt grundstof, og mangan er heller ikke helt billigt. Ideen om helt at undvære metal kom, da vi opdagede en baggrundsreaktion, som gav en ufuldstændig omdannelse til både amin- og polyol-fraktionen. Men ved at ændre på alkohol, temperatur og base, opnåede vi fuld depolymerisering. Det var virkelig en øjenåbner, for det gør processen meget billigere og mere skalerbar, fortæller Steffan Kvist Kristensen, som er adjunkt på Interdisciplinary Nanoscience Center (iNANO) på Aarhus Universitet.

Cirkulær økonomi for PUR
Forskerne håber, at den nye teknologi kan danne basis for en cirkulær økonomi omkring polyuretanindustrien, hvor PUR produceres, bruges, genvindes og genanvendes til nye PUR-materialer.
Som det er nu, bliver en del af PUR-affaldet ganske vist genanvendt, men ikke i en cirkulær økonomi.
En del bliver granuleret og brugt som fyldstof i bl.a. byggeriet. En lille del bliver kemisk nedbrudt for at udvinde polyoler, som er en af hovedkomponenterne i stoffet, men med de teknologier, som industrien mest benytter, er kvaliteten ikke på niveau med de oprindelige udgangsstoffer. En del bliver brændt af på kraftværker, hvilket ikke er klimavenligt, da PUR for langt det mestes vedkommende er baseret på fossile brændstoffer. Desuden udvikler en del PUR-materialer giftige stoffer som isocyanater, blåsyre og kulilte under forbrænding.
Men langt størstedelen bliver altså deponeret på lossepladser.

Skrevet i: Energi og miljø, Innovation

Seneste nyt fra redaktionen

Opgradering af optisk 3D-måleudstyr til mekaniske tests

Maskiner og anlægNavnenytTop05. 02. 2026

DTU Structural Lab har investeret i et nyt ZEISS ARAMIS 24M-system og styrker dermed arbejdet med avancerede mekaniske tests. Opgraderingen sker i samarbejde med Zebicon A/S og bygger videre på mere end 20 års erfaring med optisk 3D måleteknologi på DTU. I DTU Structural Lab, en del af CASMaT,

Overfladevirksomhed udvider

AktueltNavnenyt05. 02. 2026

Den danske overfladekoncern DOT A/S tager et historisk skridt og udvider for første gang uden for Norden. Med opkøbet af den irske varmforzinkningsvirksomhed Galco Steel Ltd. etablerer DOT sig som en markant aktør på det irske marked og styrker sin position inden for korrosionsbeskyttelse af

Millioninvestering skal skabe ny bølge af biosolutionsvirksomheder

AktueltBranchenytNavnenyt05. 02. 2026

Novo Nordisk Fonden bevilger 184 millioner kroner til et nyt initiativ ved navn Upscalator, der skal hjælpe danske og europæiske biosolutions-startups med at opskalere deres teknologier og få dem hurtigere på markedet. Initiativet skal ledes af BioInnovation Institute (BII) i

Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 2026

Branchenyt05. 02. 2026

Danske virksomheder forventer at skrue markant op for investeringerne i it og digital teknologi i 2026. Men udviklingen er skævt fordelt: De store virksomheder øger investeringerne, mens de små og mellemstore virksomheder tværtimod holder igen og risikerer at sakke yderligere bagud digitalt. Det

Få et gratis design af din nuværende konfiguration i MX-System

Automatisering05. 02. 2026

Med MX-System har Beckhoff Automation ApS lanceret markedets første reelle tavlefri styring. Nu kan din virksomhed få svar på, hvordan jeres nuværende tavlekonfiguration vil se ud i MX-System, og hvilken værdi tavlefri styring vil skabe. Beckhoff tilbyder at skræddersy et design tilpasset

Ny Palomat løfter palletering til nye højder

Maskiner og anlæg05. 02. 2026

Ny version af pallestableren Palomat Greenline fra Palomat, der er en del af Bila-koncernen, kan håndtere mere end 90 pct. af markedets standardpaller. Det populære pallemagasin kan nu nemt indstilles af brugeren til forskellige pallehøjder. Det åbner for store besparelser og øget fleksibilitet.

22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

AutomatiseringBranchenytTop02. 02. 2026

Ny prognose fra IoT-analysehuset Transforma Insights peger på 21,9 mia. IoT-forbindelser i 2026. Direktør Steen Lenzing fra Wireless Logic Nordic ser et kommende opgør med pris- og dækning til fordel for sikkerhed i takt med at antallet af sensorer øger kompleksiteten. Antallet af globale

Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

AktueltEnergi og miljøNavnenytProcesteknologi02. 02. 2026

Alfa Laval omsætter cirkulær tænkning til handling med lanceringen af ThinkCircularity, et program til tilbagetagning og genanvendelse af materialer fra virksomhedens ThinkTop-ventilstyringsenheder. Pilotprojektet er blevet taget godt imod af kunder og samarbejdspartnere, og virksomheden har

Håndsrækning til øget cybersikkerhed

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Cybersikkerhedsbranchen går sammen om at løfte små- og mellemstore virksomheder i ny millionsatsning fra Industriens. Fond. 23 virksomheder i den danske cybersikkerhedsbranche har valgt at donere ydelser svarende til 33,5 millioner kroner til en ny national satsning, der skal øge sikkerheden i små

Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

BranchenytNavnenyt02. 02. 2026

Den grønne omstilling står og falder med adgangen til kritiske råstoffer, der i dag er præget af sårbare forsyningskæder i en usikker verden. Lektor Wu Chen fra Institut for Grøn Teknologi på Syddansk Universitet vil nu kortlægge, hvordan Danmark kan sikre forsyningssikkerheden af de kritiske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Opgradering af optisk 3D-måleudstyr til mekaniske tests

    05.02.2026

  • Overfladevirksomhed udvider

    05.02.2026

  • Millioninvestering skal skabe ny bølge af biosolutionsvirksomheder

    05.02.2026

  • Små virksomheder sakker bagud digitalt – store virksomheder driver it-boomet i 2026

    05.02.2026

  • Få et gratis design af din nuværende konfiguration i MX-System

    05.02.2026

  • Ny Palomat løfter palletering til nye højder

    05.02.2026

  • 22 milliarder IoT-enheder i 2026 – udviklingen peger på et skifte

    02.02.2026

  • Nu sluttes kredsløbet for plastaffald

    02.02.2026

  • Håndsrækning til øget cybersikkerhed

    02.02.2026

  • Ung forsker skal sikre, at vi har kritiske råstoffer nok til den grønne omstilling

    02.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik