• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg01. 05. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Ny teknologi kan give 50 procent mere grøn gas fra biogasanlæg

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg01. 05. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Aarhus Universitet har modtaget en millionbevilling til at udvikle og bygge en prototype på en ny biogas-teknologi, der gør det muligt at opskalere ganske betragteligt på både eksisterende og nye biogasanlæg: Det er mange års forskning, der kommer ud i den virkelige verden.

Den nye teknologi skal implementeres på Aarhus Universitets biogasanlæg på forskningscentret AU Viborg. Teknologien kan implementeres direkte i eksisterende biogas-infrastruktur. Her et biogasanlæg ved AU Viborg. Foto: AU.

Forskere fra Aarhus Universitet er i samarbejde med bl.a. power-to-x-branchen ved at bygge prototypen på en helt ny, skalérbar og modulær teknologi, der kan gøre det lettere at indfri de danske drømme om meget mere CO2-neutral biogas.
Det sker i projektet med det mundrette navn E-CH4 Booster, der netop har modtaget 24,6 millioner kroner i EU-støtte fra Fonden for Retfærdig Omstilling. Og det er resultatet af mange års forskning, hvor Danmark sætter standarden, og som nu skal industrialiseres. Det forklarer lektor Michael Vedel Kofod ved Aarhus Universitets Institut for Bio- og Kemiteknologi:
-Danmark står i en særlig position, fordi vi har så meget biogas. Med den her teknologi kan vi potentielt gå en fremtid i møde, hvor vi både kan dække vores nuværende gasforbrug, men også producere grøn gas til bæredygtig omstilling af tung transport og shipping.
-Vi har forsket i det her og modnet teknologien i over 10 år helt fra de første laboratorieforsøg til fuld skala. Nu er teknologien ved at være klar til at komme ud og leve på kommercielle vilkår, hvor den kan skaleres yderligere op. Det er mange års forskning der kommer ud i den virkelige verden, og det er meget motiverende og tilfredsstillende på den måde at se vores ideer og langvarige forskningsindsats modne og nærme sig et stadie, hvor det kan gøre en virkelig forskel, fortsætter han.

Direkte implementering
Teknologien er et slags add-on til nye og eksisterende biogasanlæg og består hovedsageligt af en elektrolyseenhed og en biometaniseringsreaktor, som omdanner CO2, der ellers bliver udledt fra biogasproduktion, til såkaldt e-metan ved hjælp af mikroorganismer og brint produceret fra vedvarende energi.
Resultatet er op til 50 pct. højere gasproduktion.
-Kort fortalt handler det om at bruge grøn energi, når den er billig, til at få endnu mere grøn gas ud af vores biogasproduktion og på den måde slippe for at udlede al den CO2, vi i dag udleder fra biogassen, siger Thomas Lundgaard, viceinstitutleder ved Institut for Bio- og Kemiteknologi.
Teknologien kan implementeres direkte i eksisterende biogas-infrastruktur, og e-metan kan efter raffinering bruges som brændstof eller sendes ind i gasnettet.
At der nu bygges en prototype betyder imidlertid ikke, at forsknings- og udviklingsindsatsen er slut, understreger Thomas Lundgaard:
-De store power-to-x-projekter har haft en hård tid pga. høje omkostninger, afhængighed af store infrastrukturinvesteringer med videre. Her står vi imidlertid med en løsning, der har potentiale til – uafhængigt af alt dette – at levere grønne brændstoffer på en meget kortere bane. Den teknologi, der skal ud og leve på det kommercielle marked, kommer til at udfylde en vigtig funktion i fremtidens energisystem, og det kræver, at vi hele tiden arbejder videre med den. Men vi er som universitet super glade for at kunne samarbejde med dygtige danske virksomheder om at få dette til ske – med de muligheder det giver for grøn omstilling, bedre forsyningssikkerhed og jobskabelse.
Prototypen bliver designet og udviklet i samarbejde med virksomhederne EMS ApS og Pura Futura.

• Projekt titel: E-CH4 Booster
• Samlet bevilling: 24,6 mio. kr. fra Fonden for Retfærdig Omstilling. AU’s andel af bevillingen er 8 mio. kr.
• Partnere: Aarhus Universitet, EMS ApS, Pura Futura, Fredericia Maskinmesterskole, Rybners Erhvervsskole.
• I forbindelse med projektet er fire forskere fra Aarhus Universitets Institut for Bio- og Kemiteknologi indgået i et partnerskab med virksomheden Pura Futura og er indtrådt i ejerkredsen. De fire forskere er lektor Michael Vedel Kofod, professor Lars Ottosen, viceinstitutleder Thomas Lundgaard og postdoc Mads Ujarak Sieborg.

Skrevet i: Aktuelt, Energi og miljø, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

AutomatiseringBranchenytNavnenytRobotterTop11. 05. 2026

Mens 7. Regiments Musikkorps spillede, dirigerede en humanoid robot indvielsen af Teknologisk Instituts nye Humanoid Lab til Robotbrag i Forskerparken i Odense i sidste uge. Et laboratorium, der skal hjælpe dansk industri med at finde ud af, om fremtidens robotter er klar til fabriksgulvet. Ï

Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter11. 05. 2026

I forbindelse med Robotbrag 2026, der blev afholdt den 7. og 8. maj i Odense, blev DIRA Teknologiprisen 2026 uddelt. Prisen i år gik til den humanoide robot Unitree G1. En specialiseret gartnerirobot, en GPS-fri navigationsteknologi og en banebrydende humanoid robot. Det er de tre fascinerende

Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter11. 05. 2026

Juridisk Institut ved Syddansk Universitet etablerer CLAIR – Center for Law, AI and Robotics. Centret skal bidrage med ny viden, der kan omsættes i både uddannelse, lovgivning og praksis i mødet mellem jura og teknologi. Syddansk Universitet har etableret et nyt forskningscenter på Juridisk

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

AutomatiseringBranchenyt11. 05. 2026

Når produktionen skal være både hurtigere, mere fleksibel og mere sikker, bliver kommunikationsteknologien en nøglefaktor. EtherCAT har i mere end to årtier været blandt de hurtigste industrielle kommunikationsteknologier – og står nu endnu stærkere i en tid, hvor cybersikkerhed og regulering fylder

Nyt gennembrud kan ændre, hvordan vi nedbryder ”evighedskemikalier”

Energi og miljøVand og spildevand11. 05. 2026

Forskere har identificeret hydrogenradikaler som nøglen til at nedbryde PFAS. Det baner vejen for mere effektive og kemikaliefrie løsninger til vandrensning. PFAS, også kendt som ”evighedskemikalier”, er ekstremt svære at fjerne fra miljøet. Deres kemiske stabilitet gør, at de kan ophobe sig i

Testfacilitet baner vejen for udbredelse af nye og banebrydende 5G-baserede løsninger i industrien

AutomatiseringNavnenyt11. 05. 2026

FORCE Technology har etableret et realistisk testmiljø på Odense Havn, hvor danske og internationale virksomheder kan teste deres kritiske løsninger inden for fx logistik, produktion, autonome køretøjer og telemedicin, før de sættes i drift på et privat 5G-netværk. Fra 1. juli 2026 får private

Odense Robotics kårer årets virksomheder foran en samlet branche

Messer og møderNavnenytRobotterTop07. 05. 2026

MyDefence er kåret som Årets Virksomhed, mens BlinkTroll løb med prisen som Årets Startup. Priserne blev uddelt af Odense Robotics på scenen ved robotkonferencen NextGen Robotics LIVE, hvor deltagere fra både den internationale og danske robotindustri var samlet. To virksomheder med stærke

Danmarks industri får travlt, hvis Industrial Accelerator Act skal give pote

AktueltAutomatiseringBranchenyt07. 05. 2026

Med Europa-Kommissionens nylige udspil til Industrial Accelerator Act er der for alvor sat tempo på den grønne industripolitik i Europa. Det er en gylden mulighed for Danmarks industri. Men det kræver en solid digital opgradering i industrien og klare energipolitiske rammer. Sådan lyder det fra

Bitten – ny dansk energieffektiv AI-supercomputer

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø07. 05. 2026

Syddansk Universitet har i samarbejde med Danfoss og HPE etableret en ny national energieffektiv AI-supercomputer, der giver danske universiteter mulighed for at håndtere store datamængder og avancerede AI-modeller i én fælles infrastruktur. Supercomputeren bidrager samtidig til Sønderborg Kommunes

Ny filtreringsproces gør CO2-oprensning mere effektiv

Energi og miljøProcesteknologi07. 05. 2026

Teknologisk Institut og greentech-virksomheden Estech har udviklet en filtreringsproces, der reducerer både energiforbrug og kemikalieaffald i forbindelse med CO2-oprensning. Det giver en meget ren CO2, som kan udnyttes til andre formål. I et Missionbooster-projekt fra Innovationsfonden har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

    11.05.2026

  • Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

    11.05.2026

  • Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

    11.05.2026

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    11.05.2026

  • Nyt gennembrud kan ændre, hvordan vi nedbryder ”evighedskemikalier”

    11.05.2026

  • Testfacilitet baner vejen for udbredelse af nye og banebrydende 5G-baserede løsninger i industrien

    11.05.2026

  • Odense Robotics kårer årets virksomheder foran en samlet branche

    07.05.2026

  • Danmarks industri får travlt, hvis Industrial Accelerator Act skal give pote

    07.05.2026

  • Bitten – ny dansk energieffektiv AI-supercomputer

    07.05.2026

  • Ny filtreringsproces gør CO2-oprensning mere effektiv

    07.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik