• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg01. 05. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Ny teknologi kan give 50 procent mere grøn gas fra biogasanlæg

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg01. 05. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Aarhus Universitet har modtaget en millionbevilling til at udvikle og bygge en prototype på en ny biogas-teknologi, der gør det muligt at opskalere ganske betragteligt på både eksisterende og nye biogasanlæg: Det er mange års forskning, der kommer ud i den virkelige verden.

Den nye teknologi skal implementeres på Aarhus Universitets biogasanlæg på forskningscentret AU Viborg. Teknologien kan implementeres direkte i eksisterende biogas-infrastruktur. Her et biogasanlæg ved AU Viborg. Foto: AU.

Forskere fra Aarhus Universitet er i samarbejde med bl.a. power-to-x-branchen ved at bygge prototypen på en helt ny, skalérbar og modulær teknologi, der kan gøre det lettere at indfri de danske drømme om meget mere CO2-neutral biogas.
Det sker i projektet med det mundrette navn E-CH4 Booster, der netop har modtaget 24,6 millioner kroner i EU-støtte fra Fonden for Retfærdig Omstilling. Og det er resultatet af mange års forskning, hvor Danmark sætter standarden, og som nu skal industrialiseres. Det forklarer lektor Michael Vedel Kofod ved Aarhus Universitets Institut for Bio- og Kemiteknologi:
-Danmark står i en særlig position, fordi vi har så meget biogas. Med den her teknologi kan vi potentielt gå en fremtid i møde, hvor vi både kan dække vores nuværende gasforbrug, men også producere grøn gas til bæredygtig omstilling af tung transport og shipping.
-Vi har forsket i det her og modnet teknologien i over 10 år helt fra de første laboratorieforsøg til fuld skala. Nu er teknologien ved at være klar til at komme ud og leve på kommercielle vilkår, hvor den kan skaleres yderligere op. Det er mange års forskning der kommer ud i den virkelige verden, og det er meget motiverende og tilfredsstillende på den måde at se vores ideer og langvarige forskningsindsats modne og nærme sig et stadie, hvor det kan gøre en virkelig forskel, fortsætter han.

Direkte implementering
Teknologien er et slags add-on til nye og eksisterende biogasanlæg og består hovedsageligt af en elektrolyseenhed og en biometaniseringsreaktor, som omdanner CO2, der ellers bliver udledt fra biogasproduktion, til såkaldt e-metan ved hjælp af mikroorganismer og brint produceret fra vedvarende energi.
Resultatet er op til 50 pct. højere gasproduktion.
-Kort fortalt handler det om at bruge grøn energi, når den er billig, til at få endnu mere grøn gas ud af vores biogasproduktion og på den måde slippe for at udlede al den CO2, vi i dag udleder fra biogassen, siger Thomas Lundgaard, viceinstitutleder ved Institut for Bio- og Kemiteknologi.
Teknologien kan implementeres direkte i eksisterende biogas-infrastruktur, og e-metan kan efter raffinering bruges som brændstof eller sendes ind i gasnettet.
At der nu bygges en prototype betyder imidlertid ikke, at forsknings- og udviklingsindsatsen er slut, understreger Thomas Lundgaard:
-De store power-to-x-projekter har haft en hård tid pga. høje omkostninger, afhængighed af store infrastrukturinvesteringer med videre. Her står vi imidlertid med en løsning, der har potentiale til – uafhængigt af alt dette – at levere grønne brændstoffer på en meget kortere bane. Den teknologi, der skal ud og leve på det kommercielle marked, kommer til at udfylde en vigtig funktion i fremtidens energisystem, og det kræver, at vi hele tiden arbejder videre med den. Men vi er som universitet super glade for at kunne samarbejde med dygtige danske virksomheder om at få dette til ske – med de muligheder det giver for grøn omstilling, bedre forsyningssikkerhed og jobskabelse.
Prototypen bliver designet og udviklet i samarbejde med virksomhederne EMS ApS og Pura Futura.

• Projekt titel: E-CH4 Booster
• Samlet bevilling: 24,6 mio. kr. fra Fonden for Retfærdig Omstilling. AU’s andel af bevillingen er 8 mio. kr.
• Partnere: Aarhus Universitet, EMS ApS, Pura Futura, Fredericia Maskinmesterskole, Rybners Erhvervsskole.
• I forbindelse med projektet er fire forskere fra Aarhus Universitets Institut for Bio- og Kemiteknologi indgået i et partnerskab med virksomheden Pura Futura og er indtrådt i ejerkredsen. De fire forskere er lektor Michael Vedel Kofod, professor Lars Ottosen, viceinstitutleder Thomas Lundgaard og postdoc Mads Ujarak Sieborg.

Skrevet i: Aktuelt, Energi og miljø, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Klumme: Nedbryd siloerne og få gang i integrationen af IT og OT

AutomatiseringBranchenytTop01. 09. 2025

Produktionsvirksomheder befinder sig midt i en markant digital transformation, som er drevet af Industry 4.0 samt teknologier som kunstig intelligens (AI), Internet of Things (IoT) og avanceret automation. Samspillet mellem informationsteknologi (IT) og operationel teknologi (OT) er i dag ikke blot

Dansk supercomputer skal sætte skub i digitalisering og brugen af AI

AktueltAutomatiseringNavnenyt01. 09. 2025

Dansk Center for AI Innovation (DCAI) og TDC Erhverv lancerer nyt strategisk samarbejde, der skal sætte skub i digitalisering og AI-udviklingen i Danmark. Med partnerskabet får virksomheder og offentlige institutioner for første gang adgang til en af verdens mest kraftfulde AI-computere – Gefion –

Plastindustrien repræsenteret med stor fællesstand på HI-messen

AktueltMesser og møderNavnenyt01. 09. 2025

En række virksomheder inden for plastbranchen er gået sammen om en omfattende fællesstand på HI-messen, hvor fokus er på faglig sparring, nye kontakter og inspiration. Årets udgave af HI-messen finder sted i MCH Messecenter Herning 30. september til 2. oktober. Alt lige fra råvareleverandører

H.M. Kongen besøger EuroSkills Herning 2025

BranchenytMesser og møder01. 09. 2025

I næste uge går det løs, når Danmark for første gang er vært for det officielle europamesterskab for unge faglærte – EuroSkills. Hans Majestæt Kongen gæster EuroSkills Herning 2025, som afholdes i MCH Messecenter Herning den 10.-12. september. Det er første gang, Danmark er vært for det

Future Tense Copenhagen: Hvor fremtidens idéer mødes

Messer og møder01. 09. 2025

Den 28. oktober samles nogle af verdens førende eksperter i fremtidsforskning og trends i København for at dykke ned i de tendenser og strategier, der skal til for at lykkes i en verden i konstant forandring. København bliver den 28. oktober samlingspunktet for et visionært erhvervsliv, når

Moderne industri kommer i fokus på Industrimuseet

Messer og møderNavnenyt01. 09. 2025

Industrimuseet i Horsens har modtaget i 11,9 millioner kroner i støtte fra fire forskellige fonde. Bevillingerne skal bruges til at udvikle nye, permanente udstillinger, der fortæller historien om industriens udvikling fra 1970 og frem til i dag. De nye udstillinger vil vise, hvordan

Forskningssamarbejde skaber milliardgevinster i industrien

InnovationNavnenytTop28. 08. 2025

En ny undersøgelse viser, at et MADE-forskningssamarbejde med forskere, teknologieksperter og virksomheder skaber gevinster for over halvanden milliard kroner i dansk produktion. Du har måske hørt om Kinas ”Made in China 2025” eller USA’s ”CHIPS & Science Act”, der skal fremme national

Nu kan Danmark producere chips i verdensklasse

AktueltBranchenytMaskiner og anlægNavnenyt28. 08. 2025

For første gang etablerer Danmark produktion af mikrochip-wafers af den førende standard. Dermed bliver Danmark en global spiller i chipproduktionen. Den nye ”waferfabrik”, som bliver en del af Københavns Universitet, giver samtidig danske kvanteforskere en stor fordel. De bliver kaldt ”det 21.

Små virksomheder sakker bagud – kun hver fjerde har robotter

AktueltBranchenytRobotter28. 08. 2025

Ny analyse fra Dansk Metal viser store forskelle i brugen af robotter – kun hver fjerde lille industrivirksomhed har automatiseret. Det kan true vækst og arbejdspladser, advarer Dansk Metal. Små og mellemstore industrivirksomheder halter langt bagefter de store, når det gælder automatisering.

Alfa Laval og AquaGreen indgår strategisk partnerskab for at fremme vand- og affaldsløsninger

Energi og miljøNavnenytProcesteknologi28. 08. 2025

Alfa Laval i Søborg og den danske cleantechvirksomhed AquaGreen har underskrevet et forståelsespapir for at styrke samarbejdet om omdannelse af biomasse og affald til vedvarende termisk energi og biokul. Det strategiske partnerskab markerer et vigtigt skridt fremad i udviklingen af bæredygtige

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Klumme: Nedbryd siloerne og få gang i integrationen af IT og OT

    01.09.2025

  • Dansk supercomputer skal sætte skub i digitalisering og brugen af AI

    01.09.2025

  • Plastindustrien repræsenteret med stor fællesstand på HI-messen

    01.09.2025

  • H.M. Kongen besøger EuroSkills Herning 2025

    01.09.2025

  • Future Tense Copenhagen: Hvor fremtidens idéer mødes

    01.09.2025

  • Moderne industri kommer i fokus på Industrimuseet

    01.09.2025

  • Forskningssamarbejde skaber milliardgevinster i industrien

    28.08.2025

  • Nu kan Danmark producere chips i verdensklasse

    28.08.2025

  • Små virksomheder sakker bagud – kun hver fjerde har robotter

    28.08.2025

  • Alfa Laval og AquaGreen indgår strategisk partnerskab for at fremme vand- og affaldsløsninger

    28.08.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik