• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Navnenyt08. 08. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Ny salgschef startede som vikar

Navnenyt08. 08. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Allan Kragh har været hos Filterteknik A/S i 11 år – først som vikar, siden salgskonsulent og senest salgsingeniør. Fra den 1. juni er han udnævnt til salgschef. Allan Kragh skal i sit nye job sikre fortsat fokus på hver enkelt kundes behov og filterløsninger, mens Filterteknik stadig vokser.


I de 11 år, Allan Kragh indtil nu har arbejdet hos Filterteknik A/S, er virksomheden næsten vokset til det dobbelte. Det skyldes især gode og trofaste kunder, som Filterteknik har fået mulighed for at vokse sammen med. Samt at flere kunder med behov for enkle og trygge filterløsninger løbende er kommet til.
For Allan Kragh startede karrieren hos Filterteknik med et vikariat. Men takket være væksten, har han fået mulighed for at blive i et fast job, hvor han kunne dygtiggøre og udvikle sig. Det er han meget taknemmelig for.
-I 2013 ville jeg prøve noget nyt, så jeg søgte et vikariat i Filterteknik. Vikariatet blev vekslet til et fast job, og jeg må sige, at jeg stortrives i vores team og med vores mange gode kunder. Indtil nu har min tid hos Filterteknik været en lang og spændende rejse. Jeg har lært meget både fagligt og personlig. Takket være dygtige kolleger og gode kunder, som vi har en åben og tillidsfuld dialog med, fortæller Allan Kragh.
Filterteknik er en del af Indutrade-koncernen, som omfatter 200 forskellige virksomheder rundt i Nordeuropa. Udvikling af de enkelte virksomheder gennem faglighed og et tæt samarbejde med kunderne er en af hjørnestenene for koncernen.
-I den tid, Allan Kragh har været hos os, er Filterteknik næsten vokset til det dobbelte. Det har vi opnået, fordi vi er gået ydmygt og interesseret til virksomhedernes behov for filterløsninger. Den tilgang skal Allan være med til at fastholde i sin nye rolle, hvor han får ansvar for vores salgsteam og kunderelationer, siger Filtertekniks administrerende direktør Brian Lemmeke.

Erfaring er altafgørende
For at tilbyde trygge og enkle filterløsninger, må Filtertekniks medarbejdere have en omfattende viden om og erfaring med mange brancher og deres filterløsninger. Men det er viden og erfaring, som det tager tid at opnå.
-Man kan ikke blive uddannet i filtre, men man arbejder sig til den viden, der er behov for. Derfor er det helt afgørende, at vi interesserer os for udfordringerne i de mange forskellige brancher, som vi leverer filtre til. Det er noget, vi lægger meget vægt på hos Filterteknik, siger Allan Kragh videre og tilføjer:
-Jeg håber, at min karriere hos Filterteknik kan være en inspiration for andre medarbejdere, som har ambitioner om at lære mere og få mere ansvar.
En af Allan Kraghs første opgaver som salgschef bliver at ansætte flere sælgere og sørge for, at de bliver klædt på til at servicere kunderne.
-I vores branche skal man hele tiden være i kontakt med kunderne og kende til deres virksomheder og udfordringer med filterløsninger. Så det er vigtigt, at vi har det rette antal sælgere. Det tager tid for nye sælgere at blive fortrolige med både kunder, filtre og arbejdsgange, så det er også afgørende, at vi kan holde på dem. Et erfarent salgsteam er det, som får Filterteknik til at skille sig ud, fortsætter han.

Fortsætte den positive udvikling
-Jeg går ind til jobbet med ydmyghed. Filterteknik er en veldrevet virksomhed, så jeg skal ikke ind og lave alverden om. Men jeg ser frem til at kunne sætte mit eget præg, påvirke processerne og komme helt tæt på salget. Og fortsat være en del af Filtertekniks positive udvikling, siger han.
Han suppleres af Brian Lemmeke, som giver den nye salgschef skudsmålet engageret, nysgerrig og ansvarlig.
-Allan Kragh er en dygtig sælger og en erfaren leder, og så er han et meget behageligt menneske, som er god til at tale med alle, siger Brian Lemmeke.
Hos Indutrade er der opsat specifikke mål for hver af koncernens virksomheder flere år ud i fremtiden. Allan Kragh håber, at han kan leve op til forventningerne og indfri dem, men han har også et helt specifikt mål, han gerne vil nå.
-Hvis jeg kan være med til at skabe nogle gode rammer for medarbejderne, så flere har lysten til at investere flere arbejdsår hos os, vil jeg se det som en stor succes, siger han.
-Det har altid været succesen, der driver mig, men det betyder også meget, at arbejdspladsen er et godt sted at være. Hos Filterteknik er der er et godt kollegialt sammenhold, og jeg glæder mig til at gå på arbejde hver dag. Så jeg håber, at jeg kan blive ved med at udvikle det gode samarbejde og den gode stemning, siger den nye salgschef afslutningsvis.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

AutomatiseringInnovationNavnenytTop26. 01. 2026

Det er muligt at omdanne valnøddeskaller til bionedbrydelige urner med 3D-print. Startup-virksomheden Nuterials ApS har i et MADE-projekt fået hjælp til at teste deres løsning, og de lovende resultater giver startuppen helt nye markedsmuligheder. Den er hård, ujævn og knaser let, hvis man

Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 01. 2026

Lenovo og NVIDIA går sammen i et nyt partnerskab, der skal accelerere næste generation af AI på tværs af brancher. Kunstig intelligens fortsætter med at være en afgørende drivkraft for innovation, produktivitet og konkurrenceevne på tværs af brancher. Men i takt med, at AI-løsninger vokser i

Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt26. 01. 2026

FTZ’s nye hovedlager i Rørup er gradvist blevet gjort klar til drift i fuld skala i samarbejde med KNAPP. Løsningen er optimeret til dagligt at kunne levere over 50.000 ordrelinjer til autoværksteder og FTZ-afdelinger i hele landet og sætter nye standarder for hastighed, automatisering og

Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

BranchenytNavnenyt26. 01. 2026

Med et fælles mål om at styrke danske virksomheders muligheder for at levere til den internationale forsvarsindustri, har Danish Export og CenSec - Center for Defence, Space & Security indgået et formelt samarbejde. Verden over oprustes der inden for forsvaret, og det giver helt nye

Den hastige udvikling inden for AI og geopolitik topper listen over CEO’ernes bekymringer

AutomatiseringBranchenyt26. 01. 2026

Bekymringen for, om AI-udviklingen løber hurtigere end virksomhedernes omstilling og den geopolitiske uro topper listen over CEO’ernes bekymringer for det kommende år. Det øger kravet til cybersikkerhed, leverandørkontrol og exitstrategier fra højrisikolande. Det viser PwC’s CEO Survey

Sporfræsningsløsninger til den virkelige verden

Maskiner og anlæg26. 01. 2026

Seco Tools A/S lancerer 335.18-skivefræseren - en robust og justerbar sporfræsningsløsning, der er udviklet til produktion i den virkelige verden. Med over 70 standardvarianter og fuld tilpasning via MyDesign leverer 335.18 stabil og omkostningseffektiv ydeevne til enhver branche, maskine eller

Målinger bekræfter, at biodiesel reducerer skibes sodudledning

Energi og miljøOffshore og marineProcesteknologiTop22. 01. 2026

Danske målinger under virkelig sejlads dokumenterer markant klimagevinst ved brug af biobrændstof – resultaterne er nu sendt til FN's søfartsorganisation. Målingerne er foretaget ombord på tankskibet Falstria Swan fra rederiet Uni-Tankers A/S. Her har en avanceret, online black carbon-sensor fra

AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 01. 2026

Digitale netværk risikerer i fremtiden at miste troværdighed, når AI-systemer opfatter og reagerer på tid forskelligt. AAU-professor Petar Popovski advarer mod ”falske sanseindtryk i realtid”. Når intelligente systemer som AI begynder at interagere med hinanden i realtid, opstår en ny og

Supercomputer opbygger virtuelle undervisningslaboratorier

AktueltBranchenytNavnenyt22. 01. 2026

Syddansk Universitet tager nu sin eksisterende supercomputer i brug til at opbygge virtuelle undervisningslaboratorier for IT-uddannelserne. Initiativet giver de studerende adgang til avancerede servermiljøer og distribuerede systemer – samtidig med at SDU bevarer det fulde ejerskab over

Au2mate A/S opkøber majoritetsandel i tyske ZewaTec Automation GmbH

AutomatiseringNavnenyt22. 01. 2026

Au2mate A/S har indgået en aftale om at opkøbe en majoritetsandel i den tyske automations- og digitaliseringsvirksomhed ZewaTec Automation GmbH. Aftalen blev underskrevet i Hamborg den 15. januar, og den formelle overdragelse af 60 pct. af ejerandelene gennemføres den 28. februar 2026.Som led i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

    26.01.2026

  • Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

    26.01.2026

  • Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

    26.01.2026

  • Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

    26.01.2026

  • Den hastige udvikling inden for AI og geopolitik topper listen over CEO’ernes bekymringer

    26.01.2026

  • Sporfræsningsløsninger til den virkelige verden

    26.01.2026

  • Målinger bekræfter, at biodiesel reducerer skibes sodudledning

    22.01.2026

  • AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

    22.01.2026

  • Supercomputer opbygger virtuelle undervisningslaboratorier

    22.01.2026

  • Au2mate A/S opkøber majoritetsandel i tyske ZewaTec Automation GmbH

    22.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik