• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltRobotter25. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Ny mobil cobot løfter længere, tungere og mere præcist

AktueltRobotter25. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

En ny større og stærkere mobil kollaborativ robot fra Mobile Industrial Robots A/S åbner for automatisering af flere opgaver som palletering, håndtering af varer og betjening af industrielle maskiner. Den nye MC600 kombinerer mobiliteten fra en MiR600 autonom mobil robot (AMR) med præcisionen og styrken fra en Universal Robots A/S’ UR20/UR30 robotarm.


Mobile Industrial Robots A/S (MiR) lancerer MC600, en mobil kollaborativ robot (cobot), der kan løfte op til 600 kg. Den nye robot, der benytter en MiR600 autonom mobil robot (AMR) som base for en UR20/UR30 cobot fra Universal Robots A/S (UR), er seneste tilføjelse til listen af certificerede produkter fra MiR Go økosystemet.
Med udgangspunkt i succesen med den mindre MC250 tilbyder MC600 et kraftfuldt og omfattende system til håndtering af tungere emner og automatisering af komplekse processer som palletering, håndtering af varer og betjening af industrielle maskiner.
Robotarmens længere rækkevidde gør det muligt for MC600 at tackle opgaver i områder, der tidligere var utilgængelige for mindre cobots, hvilket øger produktiviteten på tværs af forskellige industrielle applikationer.

Øger produktivitet og ergonomi
Behovet for mere effektive og fleksible automatiseringsløsninger forventes at øge væksten på det globale marked for mobile cobots med 46 pct. årligt i 2030. Ifølge Jean-Pierre Hathout, administrerende direktør hos MiR, er MC600 godt positioneret til at imødekomme denne efterspørgsel, og tilbyder virksomheder et gennemprøvet, brugervenligt og sikkert system.
-Ved at integrere “benene” på en mobil robot med “armen” fra en cobot, fungerer MC600 som ét driftssikkert system, der er klar til at gå i gang med en række forskellige automatiseringsopgaver. Dermed får virksomhederne en gennemtestet, skalerbar og fuldt supporteret løsning – i modsætning til de eksperimentelle humanoide robotter og specialdesignede mobile cobotter, der langt fra er klar til industrielt brug, fortæller Jean-Pierre Hathout.
Ved at automatisere håndteringen af tungt gods og maskinbetjening kan MC600 forbedre produktiviteten markant og gøre det muligt at rykke medarbejdere til mere værdiskabende opgaver. Desuden reducerer MC600 den fysiske belastning ved at eliminere tunge løft og forbedrer sikkerhed og ergonomi på arbejdspladsen.

Tæt samarbejde løfter standarden for robotteknologi
Fordi både MiR og UR begge er en del af Teradyne Robotics er det lettere for de to robotpionerer at sætte nye standarder for innovation gennem kunstig intelligens (AI) og avanceret robotteknologi. Samarbejdet om den nye mobile cobot kombinerer de bedste egenskaber fra MiR’s autonome mobile robotter og UR’s cobots. Alt styres via en samlet softwareplatform udviklet af MiR Go-partneren Enabled Robotics.
-Den mindre MC250 har vist sig at være særligt populær til produktion af halvledere og andre lette fremstillingsopgaver, men der har været en klar efterspørgsel efter en mobil cobot, der kunne håndtere tungere fremstillingsapplikationer, siger Ujjwal Kumar, Group President hos Teradyne Robotics.
-MC600 opfylder disse krav og er endnu et eksempel på, hvordan vi konsekvent tilbyder kunder den fleksibilitet, sikkerhed og effektivitet, der opfylder deres unikke automatiseringsbehov, slutter han.

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

AutomatiseringTop12. 02. 2026

Automatisering og robotteknologi kan forvandle en virksomheds produktivitet – men desværre også ende som dyre lærepenge, hvis man træder forkert. Her giver Teknologisk Instituts eksperter tre forretningskritiske faldgruber og en håndfuld konkrete veje udenom dem. Det er sjældent teknologien,

Okkerslam med potentiale

AktueltVand og spildevand12. 02. 2026

HOFOR vil sammen med en række partnere undersøge mulighederne for at genanvende jernoxid i restproduktet okkerslam fra drikkevandsproduktion. Projektet skal blandt andet undersøge, om det kan anvendes i produktionen af biogas i Danmark. Det kan også have fordele for miljøet og økonomien. Målet

Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

AktueltBranchenyt12. 02. 2026

Mangel på efterspørgsel er fortsat den største begrænsning for metal og- maskinindustrien, viser statistikkerne. Øget uro omkring internationale handelsvilkår og nye toldbarrierer lægger låg på efterspørgslen, lyder det erhvervsorganisationen TEKNIQ. Der var fuld knald på produktionen i metal-

Maritimt dansk-tysk roadmap

BranchenytNavnenytOffshore og marine12. 02. 2026

Interreg-projektet Fehmarn Belt Innovation – med Erhvervshus Sjælland som partner – skal styrke det dansk-tyske samarbejde i Femeren Bælt. Roadmappen giver et strategisk overblik over udviklingsveje, der kan understøtte øget samarbejde, fælles innovation og kompetenceopbygning på tværs af

EU strammer grebet om medtech og det kan skabe regionale konkurrencefordele

BranchenytNavnenyt12. 02. 2026

Nye EU-regler gør dokumentation, data og ansvarlig AI til konkurrenceparametre. Når det gælder disse faktorer, står Dansk-svenske Medicon Valley stærkere end mange europæiske klynger, hvilket giver regionens aktører en særlig konkurrencemæssig fordel. 2026 markerer et skifte for medtech i

Næste generation af kompakte termiske lommekameraer

Maskiner og anlæg12. 02. 2026

Flir C8 fra Elma Instruments A/S er et nyt super-kompakt termisk lommekamera designet til at gøre inspektioner hurtigere, skarpere og mere pålidelige. Med en termisk opløsning på 320×240 pixel og Flirs unikke MSX-teknologi får man detaljerige billeder, der gør det nemt at identificere

Innovative robotter på Hannover Messe 2026

Messer og møderRobotterTop09. 02. 2026

De nyeste trends inden for de mest innovative robotteknologier vil blive repræsenteret på den kommende Hannover Messe 2026. En række spændende – og i Danmark måske lidt ukendte – robotudbydere kan opleves på messens Applikations Park i hal 26. På åres Hannover Messe 2026 vil fokus være på

Virksomheder skifter AI-gear

AktueltAutomatiseringBranchenyt09. 02. 2026

Nordiske virksomheder har i stigende grad bevæget sig fra at eksperimentere med kunstig intelligens til at implementere teknologien i stor skala. Det viser Lenovos seneste CIO Playbook 2026, der netop er blevet frigivet. Investeringsoptimismen er høj blandt CIO’er i 2026, når det kommer til kunstig

AI-løsning fjerner flaskehals hos maskinfabrik

AktueltAutomatiseringNavnenyt09. 02. 2026

Maskinfabrikken Johannes Pedersen og startuppen DeepVis har slået pjalterne sammen i et MADE-projekt for at opnå vigtige tidsbesparelser med AI og visionteknologi til kontrol af mange tusinde emner heriblandt fremstillingen af karosseridele til klassiske biler Det åbner for større ordrer og et nyt

Der er rift om ingeniørerne

Branchenyt09. 02. 2026

Manglen på højtuddannede inden for STEM giver travlhed hos headhunterne. Inden for de seneste seks måneder er næsten hvert andet privatansatte IDA-medlem blevet kontaktet af en headhunter eller anden virksomhed med opfordring om at skifte job. Headhunterne er flittige til at opsøge ingeniører,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tre forretningskritiske faldgruber i automationsprojekter

    12.02.2026

  • Okkerslam med potentiale

    12.02.2026

  • Toldtrusler og tøvende markeder begrænser industrien

    12.02.2026

  • Maritimt dansk-tysk roadmap

    12.02.2026

  • EU strammer grebet om medtech og det kan skabe regionale konkurrencefordele

    12.02.2026

  • Næste generation af kompakte termiske lommekameraer

    12.02.2026

  • Innovative robotter på Hannover Messe 2026

    09.02.2026

  • Virksomheder skifter AI-gear

    09.02.2026

  • AI-løsning fjerner flaskehals hos maskinfabrik

    09.02.2026

  • Der er rift om ingeniørerne

    09.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik