• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringNavnenytProcesteknologiRobotterTop01. 06. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Ny dansk topmoderne fabrik skal styrke kvaliteten af fødevarer

AutomatiseringNavnenytProcesteknologiRobotterTop01. 06. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Dansk teknologi spiller en afgørende rolle i den globale fødevarekvalitet: Omkring 80 procent af al mælk og korn i verden analyseres i dag med løsninger fra FOSS. Torsdag den 28. maj åbnede det familieejede selskab sin nye fabrik, FOSS Production & Logistics, der fremover skal producere de innovative analyseinstrumenter, som bliver brugt verden over.

Foto: FOSS.

Med lyset strømmende ind gennem store panoramavinduer, lyden af klirrende glas og omkring 200 særligt inviterede gæster samlet, blev fabrikken officielt indviet i den højloftede hjørnekantine, der har uforstyrret udsigt over marker og skov.
Snoren blev klippet af Frederikssunds borgmester Anne Sofie Uhrskov, DI-direktør Lars Sandahl Sørensen og FOSS-bestyrelsesformand Peter Foss.
-Åbningen er en milepæl i FOSS’ nu 70-årige historie. Vi tager et stort skridt ind i fremtiden med vores nye topmoderne fabrik, der vil styrke fundamentet under vores vækstrejse. Samtidig med at vi er en meget global virksomhed, sætter vi streg under vores forankring i Danmark, hvor vi er tæt på vores innovationscenter i Hillerød og har adgang til kompetent arbejdskraft, siger adm. direktør i FOSS, Christian Rosenkrantz de Lasson.

En fabrik i verdensklasse
Den nye fabrik omfatter 18.000 kvadratmeter og er opført på en 15 hektar stor grund i naturskønne omgivelser. Investeringen beløber sig til ca. en halv mia. kr. og afspejler FOSS’ filosofi om at træffe langsigtede og bæredygtige løsninger.
Hjertet i bygningen og produktionsprocessen er en automatiseret lagerløsning. AutoStore-løsningen leveret i samarbejde med Element Logic A/S. Læs mere om lagerløsningen i Teknisk Nyt.

Ovenpå gitterkonstruktionen kører 18 små robotter og plukker varer. Billedet er fra en artikel i Teknisk Nyt #1/2026. Foto: Joanna Dragsda, FOSS.

Fabrikken er baseret på jordvarme og solenergi, og vil efter planen blive suppleret med en vindmølle på grunden i 2027. Samlet set vil den producere mere strøm, end FOSS forbruger globalt.
Samtidig sætter FOSS nye standarder for rammerne omkring moderne produktion. Fabrikken rummer blandt andet fitnessfaciliteter, massagerum, indbydende fællesområder og storslået udsigter til det omkringliggende landskab.
-FOSS er et unikt og inspirerende eksempel på et dansk familieejet selskab, der tør tænke langsigtet og investere i fremtiden. Med den nye fabrik i Vinge viser de, at global vækst sagtens kan gå hånd i hånd med en stærk lokal forankring og fastholdelse af produktion i Danmark, siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i DI.

Snoren blev klippet af Frederikssunds borgmester Anne Sofie Uhrskov, FOSS-bestyrelsesformand Peter Foss og DI-direktør Lars Sandahl Sørensen. Foto: FOSS.

FOSS Production & Logistics
• Investering: 500 mio. kr.
• Størrelse: 18.000 kvm
• Lokation: Vinge, Frederikssund
• Arkitekt: Henning Larsen Architects, Totalentreprenør: 5E
• Bygningen har opnået guld præcertificering i den internationale DGNB-certificering.
• Medarbejderne flytter ind i løbet af 2026.
• Bonusinfo: Fabrikken er beklædt med italiensk skifer, og bygningen har en unik tagkonstruktion med limtræsbjælker som det bærende element og ovenlysvinduer i otte m. højde.

Kilde: FOSS.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt, Procesteknologi, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

Maskiner og anlægMesser og møderTop15. 10. 2026

EuroBLECH er verdens førende messe for pladebearbejdning. Årets overordnede tema er "For a Stronger Future - Smart & Sustainable Production". Dette afspejler de markante forandringer, som industrien står overfor, hvor virksomheder arbejder målrettet med at øge effektiviteten, styrke robustheden

Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg15. 10. 2026

Det netop afsluttede CHIPART-projekt med deltagelse af blandt andet Teknologisk Institut viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print, som også kan give økonomiske fordele. Det sker ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver - uden energitung

FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

AktueltEnergi og miljøMesser og møderVand og spildevand15. 10. 2026

Energieffektivitet i fødevareproduktionen og reduktion af vandforbruget kommer i fokus på FoodTechs Water & Energy-område, der byder på et informativt sceneprogram med en lang række eksperter. Førende eksperter inden for vand og energi står klar til at indtage Water & Energy Stage, når

Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

Branchenyt15. 10. 2026

304 virksomheder er enten blevet flyttet ud af Danmark eller blevet grundlagt i udlandet af danske iværksættere siden 1999. De virksomheder, der fortsat er selvstændige, beskæftiger i dag mere end 22.000 medarbejdere på verdensplan. Samtidig er 61 af virksomhederne siden blevet opkøbt til en samlet

Fræseværktøj reducerer effektbehovet ved bearbejdning af aluminium

Maskiner og anlæg15. 10. 2026

Seco Tools A/S introducerer det nye fræseværktøj i Stabilizer-serien, der er designet til at reducere strømforbruget med ca. 20 pct., samtidig med at det leverer stabil, alsidig og driftssikker bearbejdning af aluminium og andre ikke-jernholdige metaller til en lang række

TrackStack flytter saven fra byggepladsen til robotten

Automatisering15. 10. 2026

Woodstock Eco System samler projektering, ingeniørberegninger, 3D-model, robotopskæring, pallepakning og QR-styret montage i ét digitalt forløb. Resultatet er et komplet byggesæt fra A til Z, der frigør tømrertid og kan reducere fejl og materialespild. En skitse ind. Et præcisionsskåret og

Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

AutomatiseringInnovationNavnenytTop12. 10. 2026

Ph.d.-studerende Emma Porsbjerg fra DTU har udviklet en metode til at 3D-printe med månestøv. Efter et vellykket forsøg hos Force Technology på Lindø er forskningen et skridt nærmere målet om at kunne bygge fremtidens infrastruktur med Månens egne råstoffer. Mens rumorganisationer verden over

DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion og skifter navn

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 10. 2026

Medlemmerne af DIRA har ved en afstemning den 7. oktober 2026 truffet en historisk beslutning om at etablere sig som en selvstændig medlemsforening under DI Produktion. Samtidig markerer foreningen sit nye, styrkede ståsted med et navneskifte, der matcher ambitionerne. DIRA har gennem årtier

Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

AktueltAutomatiseringNavnenyt12. 10. 2026

Nyt forskningsprojekt - ledet af Nationalmuseet - vil puste liv i de mennesker, der er nævnt på de danske runesten, og forstå de sociale netværk og magtforhold, de indgik i. Runesten skal 3D-scannes, og teksterne skal undersøges som retslige, religiøse og politiske dokumenter. Rundt i hele

DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

Branchenyt12. 10. 2026

Flere STEM-uddannelsespladser, investeringer i kunstig intelligens, elektrificering samt lavere selskabsskat. Det er blandt højdepunkterne i regeringens finanslovsforslag. Dog advarer Dansk Industri mod nye skatter og afgifter samt høj offentlig forbrugsvækst, som risikerer at bremse vækst og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

    15.10.2026

  • Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

    15.10.2026

  • FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

    15.10.2026

  • Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

    15.10.2026

  • Fræseværktøj reducerer effektbehovet ved bearbejdning af aluminium

    15.10.2026

  • TrackStack flytter saven fra byggepladsen til robotten

    15.10.2026

  • Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

    12.10.2026

  • DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion og skifter navn

    12.10.2026

  • Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

    12.10.2026

  • DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

    12.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}