• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Maskiner og anlæg08. 01. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Ny dansk maskine gør asbesthåndtering sikker og mere effektiv

Maskiner og anlæg08. 01. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Den danske virksomhed Nordic Powergroup står bag en nyudviklet vakuum-komprimator, der reducerer støv, komprimerer asbestaffald og lever op til de nye krav for sikker asbesthåndtering.

Den danske virksomhed Nordic Powergroup står bag en nyudviklet vakuum-komprimator, der reducerer støv, komprimerer asbestaffald og lever op til de nye krav for sikker asbesthåndtering. Foto: Nordic Powergroup.

Nordic Powergroup, der leverer industriløsninger herunder højtryksspuling, sandblæsning og tørstofsugninger, står bag en nyudviklet maskine, der for første gang kombinerer sugning og komprimering af asbestholdigt isoleringsmateriale i én samlet løsning.
Den såkaldte NPG-Vac’n’Pack 5000 fjerner det farlige asbeststøv direkte ved kilden, forsegler affaldet i lukkede sække og reducerer volumen markant. Maskinen er udviklet som svar på nye lovkrav og det stigende behov for sikker, effektiv og autoriseret håndtering af asbest i byggeriet.
-Vi har bygget en maskine, der løser flere problemer på én gang: Den beskytter vores folk mod asbeststøv, gør håndteringen nemmere og mere miljøvenlig, og samtidig bliver det mere rentabelt for kunderne. I en branche med høje krav til sikkerhed og effektivitet gør det en mærkbar forskel at have det rigtige udstyr, når der arbejdes med asbest, siger Magnus Ditlevsen, administrerende direktør for Nordic Powergroup, der er er del af Norva24.

Effektiv løsning på voksende problem
Baggrunden for udviklingen er de skærpede regler for håndtering af asbest, som trådte i kraft 1. januar 2025. Reglerne indebærer, at kun autoriserede virksomheder må fjerne asbestholdigt materiale – og kravene til støvkontrol og sikkerhed er strammet betydeligt. Det satte gang i udviklingsarbejdet hos Nordic Powergroup.
-Vi kunne se, at markedet manglede en løsning, der både tog højde for arbejdsmiljø, effektivitet og affaldshåndtering. De traditionelle suge-biler løser kun en del af opgaven – de støver stadig, og det kræver manuelt arbejde at få materialet ned i godkendte sække. Det var dér, vi begyndte at udvikle det nye koncept, forklarer Magnus Ditlevsen.
Den nye NPG-Vac’n’Pack 5000 kobles direkte på sugeenheden og fører det opsugede materiale ind i en lukket komprimator, som presser det ned i forseglede big bags med støvmembran. Derved minimeres støvspredning, og affaldsvolumen reduceres op til 30 gange. I stedet for at losse løst affald ud af lastbiler, kan miljøstationerne nu modtage forseglede sække, der er langt nemmere og mere sikre at håndtere.

Nordic Powergroup, der leverer industri-løsninger herunder højtryksspuling, sandblæsning og tørstofsugninger, står bag en nyudviklet maskine, der for første gang kombinerer sugning og komprimering af asbestholdigt isoleringsmateriale i én samlet løsning. Foto: Nordic Powergroup.

Mere effektivt – og billigere for kunden
Ud over de sikkerheds- og arbejdsmiljømæssige fordele har NPG-Vac’n’Pack 5000 også økonomiske og logistiske gevinster. Tidligere kunne det kræve op mod 10 til 15 lastbiler at transportere 300 kubikmeter asbestaffald fra et nedrivningsprojekt. Nu kan samme mængde affald transporteres i én enkelt kørsel grundet komprimeringen.
Det betyder færre kørsler, lavere brændstofforbrug og mindre belastning af miljøet. Samtidig gør den automatiserede proces selve fjernelsen hurtigere og mere omkostningseffektiv for både entreprenører og slutkunder.
-Når vi kan reducere affaldsvolumen så markant og samtidig pakke det sikkert og effektivt, bliver det en løsning, som alle i værdikæden kan se fordelen i. Færre køreture, lavere pris, højere sikkerhed – det er sjældent, man får alt det på én gang, siger Magnus Ditlevsen.

Gamechanger i branchen
Maskinen er netop færdigudviklet, og i de kommende måneder tages den i brug på de første projekter. Ifølge Magnus Ditlevsen er interessen allerede stor fra både entreprenører, rådgivere og affaldsmodtagere, der efterspørger løsninger, som lever op til de nye regler uden at presse økonomien i projekterne.
-Vi tror på, at det her bliver et vigtigt gennembrud i branchen. Der findes stadig tusindvis af bygninger med asbestholdig isolering, som skal håndteres i de kommende år – og med lovkravene fra 2025 er behovet kun stigende, slutter han.

Nordic Powergroup er del af Norva24 – den førende nordeuropæiske aktør i UIM-industrien og tilbyder UIM-tjenester, såsom tømningstjenester, trykskyl og rørtjenester. Virksomheden har mere end 80 filialer i Norge, Tyskland, Sverige og Danmark med cirka 2.000 ansatte. På sine fire markeder har virksomheden gennemført mere end 50 opkøb siden 2015.

Kilde: Nordic Powergroup.

Skrevet i: Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

Messer og møderNavnenytTop08. 01. 2026

Danmarks største forsvarsindustrielle messe, DALO Industry Days, flytter i 2026 til Herning. Takket være et nyt samarbejde mellem Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) og MCH A/S finder forsvarsmessen således sted i MCH Messecenter Herning 19.-20. august. DALO Industry Days

Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Teknologisk Institut og Heatflow ApS udvikler energibesparende køleløsning til datacentre med 3D-print. På sigt kan den gøre overskudsvarmen anvendelig til fjernvarme. Datacentre står over for en voksende udfordring med stigende energiforbrug til køling af servere og GPU'er. Et europæisk

Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Virksomheder går hvert år glip af milliarder af kroner, når varer kopieres eller videresælges ulovligt. Men et nyt digitalt og juridisk bindende fingeraftryk udviklet på Københavns Universitet gør produkter umulige at forfalske. Royal Copenhagen er blandt de første til at tage løsningen i

SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

AutomatiseringNavnenyt08. 01. 2026

Syddansk Universitet (SDU) etablerer en ny supercomputer i Sønderborg, der kombinerer mere bæredygtig energistyring og avancerede funktioner inden for kunstig intelligens (AI). Datacentret, der skal udvikles sammen med Danfoss og HPE, skal fungere som ramme for et fælles forsknings- og

Færre konkurser: Det tekniske erhvervsliv viser robusthed

Branchenyt08. 01. 2026

På trods af økonomisk uro blev 2025 et år med både færre konkurser og færre tabte job i det tekniske erhvervsliv end tidligere. På fem år er antallet af konkurser i det tekniske erhvervsliv faldet markant. Det betyder færre tabte job og vidner om et erhvervsliv, der har formået at tilpasse sig

Ny dansk maskine gør asbesthåndtering sikker og mere effektiv

Maskiner og anlæg08. 01. 2026

Den danske virksomhed Nordic Powergroup står bag en nyudviklet vakuum-komprimator, der reducerer støv, komprimerer asbestaffald og lever op til de nye krav for sikker asbesthåndtering. Nordic Powergroup, der leverer industriløsninger herunder højtryksspuling, sandblæsning og tørstofsugninger,

Danske virksomheder leverede ydelser til CERN for over 100 mio. kr.

BranchenytInnovationNavnenytTop05. 01. 2026

Danske virksomheder har i 2024 slået rekord og vundet kontrakter hos CERN for 110 millioner kroner. Det er første gang, at gang at dansk industri tjener mere på avanceret teknologi til partikelforskningen, end Danmarks bidrag til CERN på papiret berettiger til. For første gang har danske

Kapitalstærk pumpemand køber sig ind i nordjysk satelliteventyr

AktueltNavnenyt05. 01. 2026

Henrik Sørensen, der i 2022 solgte en stor del af sine aktier i pumpevirksomheden Desmi, har netop overtaget godt 25 procent af den nordjyske satellitproducent Space Inventor A/S. Kapitaltilførslen og Henrik Sørensens mangeårige erfaring med lønsom vækst, globalisering og salg til globale

Millionbevilling skal sætte skub i skibsbygningen i Danmark

AktueltBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marineRobotter05. 01. 2026

Skibsbygning har længe været en tradition i Danmark, og i dag er både teknologien og mulighederne der for at bringe det tilbage. En ny, stor millionbevilling til skibsbygningsteknologi skal sætte ekstra skub i tingene hos SDU Center for Large Structure Production i Odense. SDU Center for Large

Dansk-ledet rummission skal kortlægge Månens overflade

BranchenytInnovationNavnenyt05. 01. 2026

Københavns Universitet skal stå i spidsen for den første danske månemission. Missionen skal kortlægge Månens overflade i hidtil uset detaljegrad, som skal gøre det sikkert at lande og etablere baser på Månen i fremtiden. Månen er dækket af fint støv, grus, store klippestykker og kratere, der er

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

    08.01.2026

  • Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

    08.01.2026

  • Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

    08.01.2026

  • SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

    08.01.2026

  • Færre konkurser: Det tekniske erhvervsliv viser robusthed

    08.01.2026

  • Ny dansk maskine gør asbesthåndtering sikker og mere effektiv

    08.01.2026

  • Danske virksomheder leverede ydelser til CERN for over 100 mio. kr.

    05.01.2026

  • Kapitalstærk pumpemand køber sig ind i nordjysk satelliteventyr

    05.01.2026

  • Millionbevilling skal sætte skub i skibsbygningen i Danmark

    05.01.2026

  • Dansk-ledet rummission skal kortlægge Månens overflade

    05.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik