• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Branchenyt01. 09. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Ny analyse: SMV’ernes vigtigste eksportmarked er under pres

Branchenyt01. 09. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Tyskland er de små og mellemstore virksomheders klart største eksportmarked, men SMV’ernes eksport til landet er faldet de seneste to år. Samtidig er antallet af unge, der lærer tysk på højt niveau, mere end halveret. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark. Erhvervsorganisationen efterspørger ny Tysklandsstrategi.

Jesper Beinov, direktør i SMVdanmark, Policy Vice President i SMEunited. Foto: SMVdanmark.

Tyskland er i en klasse for sig, når det gælder de små og mellemstore virksomheders eksport. I 2025 eksporterede danske SMV’er varer for 38,2 mia. kr. til Tyskland. Det er 11,3 mia. kr. mere end til Sverige, som er det næststørste marked, og mere end eksporten til Norge og Nederlandene tilsammen. Samtidig står SMV’erne for næsten hver tredje danske eksportkrone til Tyskland.
Det viser ny analyse fra SMVdanmark. Men analysen viser også, at udviklingen går den forkerte vej på to områder. SMV’ernes vareeksport til Tyskland toppede i 2023 med 41,2 mia. kr. og er siden faldet til 38,2 mia. kr. i 2025. Faldet falder sammen med en periode, hvor den tyske økonomi har været præget af svag vækst. Samtidig er fødekæden af danskere med stærke tyskkompetencer blevet markant svagere.
Det er en udvikling, der bekymrer i SMVdanmark:
-Tyskland er og bliver det vigtigste eksportmarked for de små og mellemstore virksomheder. Derfor er det bekymrende, at eksporten er gået tilbage de seneste år, samtidig med at de unges interesse for tysk er i noget, der minder om frit fald, fortæller Jesper Beinov, direktør i SMVdanmark.

Tyskkompetencerne forsvinder
Analysen viser, at knap 3.000 gymnasieelever i 2015 afsluttede Tysk fortsættersprog A på højeste niveau. I 2025 var tallet faldet til under 1.200. Samme udvikling ses på de videregående uddannelser. På de fem tysksproglige uddannelser, der har været udbudt gennem hele perioden siden 2017, er optaget faldet fra 153 studerende i 2017 til blot 68 i 2026.
Ifølge SMVdanmark er udviklingen ikke kun et uddannelsespolitisk problem. Den kan få direkte betydning for virksomhedernes muligheder for at sælge varer og opbygge langvarige kunderelationer syd for grænsen.
-Sprog og kulturforståelse er afgørende, hvis virksomhederne skal lykkes på det tyske marked. Når færre unge lærer tysk, risikerer vi derfor at svække virksomhedernes muligheder på vores vigtigste nærmarked, siger Jesper Beinov videre.
Han peger samtidig på, at problemet ikke kan reduceres til, hvor mange kandidater med en tyskuddannelse der bliver ansat direkte i en mindre virksomhed.
-Vi er bekymrede for, at hele fødekæden omkring tysk sprog og kulturforståelse bliver gevaldigt svækket i disse år. En cand.mag. i tysk får ikke nødvendigvis job i en SMV, men kan blive en dygtig tysklærer, som gør faget interessant og relevant for flere unge og løfter tyskniveauet generelt. Tingene hænger sammen, og lige nu peger pilen den forkerte vej, fortsætter han.

Tyskland kan blive endnu vigtigere
Selvom Tyskland fortsat er SMV’ernes klart største eksportmarked, har udviklingen været mere afdæmpet end på flere andre store markeder. Fra 2015 til 2025 voksede SMV’ernes vareeksport til Tyskland med 14 procent. Til sammenligning voksede eksporten til Nederlandene med 50 procent, Polen med 45 procent og USA med 32 procent.
Den relativt beskedne vækst skal blandt andet ses i sammenhæng med de økonomiske udfordringer i Tyskland. SMVdanmark vurderer dog, at den geopolitiske udvikling kan gøre Tyskland og andre nære europæiske markeder endnu vigtigere for danske virksomheder i de kommende år.
-Tyskland har økonomisk haft nogle svære år, og det kan også mærkes hos danske virksomheder. Men vi tror kun, at Tyskland bliver vigtigere i de kommende år. Trumps handelspolitik og den geopolitiske uro gør det mere oplagt for virksomhederne at se mod de nære og mere stabile markeder i Europa. Vi opfordrer selv vores medlemmer til også at orientere sig mod andre markeder end det amerikanske, og her er Tyskland helt oplagt, siger Jesper Beinov.

SMVdanmark efterlyser ny Tysklandsstrategi
SMVdanmark opfordrer regeringen til at samle indsatsen i en ny Tysklandsstrategi. Den nuværende danske strategi er fra 2016 og afspejler ifølge organisationen ikke den nye geopolitiske og økonomiske virkelighed.
-Danmarks seneste Tysklandsstrategi er fra 2016, og verden har ændret sig markant siden. Derfor bør regeringen sætte gang i arbejdet med en ny strategi, der styrker vores relation til et marked, som er helt afgørende for de små og mellemstore virksomheder, afslutter Jesper Beinov.
SMVdanmark anbefaler, at en ny strategi samler eksportindsats, erhvervsfremme, kompetencer og infrastruktur. Samtidig bør der vedtages en finansieret sprogstrategi, som styrker tysk gennem hele uddannelseskæden, fra folkeskolen til ungdomsuddannelserne, de videregående uddannelser og efteruddannelsessystemet.

• Tyskland var i 2025 SMV’ernes største marked for vareeksport med 38,2 mia. kr.
• SMV’erne står for 31 procent af den samlede danske vareeksport til Tyskland.
• SMV’ernes vareeksport til Tyskland toppede med 41,2 mia. kr. i 2023 og faldt til 38,2 mia. kr. i 2025.
• Antallet af elever med afsluttende standpunktskarakter i skriftlig Tysk fortsættersprog A er faldet fra knap 3.000 i 2015 til under 1.200 i 2025.
• Optaget på fem tysksproglige videregående uddannelser er faldet fra 153 studerende i 2017 til 68 i 2026.

Kilde: SMVdanmark på baggrund af Udenrigsministeriets SMV-eksportstatistik, Børne- og Undervisningsministeriet samt Uddannelses- og Forskningsstyrelsen. August 2026.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

H.M. Kongen åbner stor rumkonference med et lille brag

BranchenytMesser og møderTop01. 09. 2026

Hvordan kan vi blive bedre til at udforske rummet for forretningsmuligheder? Det er temaet på konferencen ”Space for Inspiration”, som Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet i år er vært for sammen med den europæiske rumfartsorganisation ESA. Hans Majestæt Kong Frederik 10.

AI-agenter lukker kapacitetsgabet i industrien

AktueltAutomatiseringBranchenyt01. 09. 2026

41 procent af arbejdstiden i industrien går tabt til manuelle rutineopgaver. Det viser en ny global undersøgelse fra IFS, som peger på, at et stigende antal virksomheder ser AI-agenter som en løsning på det voksende kapacitetsgab. Når der er mangel på kvalificerede medarbejdere, er det dobbelt

Hackathon viste fremtidens droneløsninger

AktueltBranchenytMesser og møder01. 09. 2026

Odense styrkede sin position som nationalt centrum for droneinnovation, da Forsvarets Dronecenter (FDC) den 26.-27. august afholdt et større hackathon på HCA Airport og samlede virksomheder og forskere til udvikling af fremtidens droneløsninger. Arrangementet havde ca. 80 deltagere. Under

Teradyne Robotics A/S anlægger sag mod kinesisk robotkonkurrent ved europæisk patentdomstol

NavnenytRobotter01. 09. 2026

Teradyne Robotics A/S - som består af robotvirksomhederne Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, Inc. - har anlagt en patentkrænkelsessag ved Den Fælles Patentdomstol (UPC) i København mod et tysk datterselskab af det kinesiske robotselskab

Hoyer VMS Group strømliner ledelsen og sætter en ny kurs for fremtiden

NavnenytOffshore og marine01. 09. 2026

Hoyer VMS Group har strømlinet ledelsen som et skridt mod en ny strategi; bare ni måneder efter fusionen mellem Hoyer og VMS Group. I samme forbindelse har koncernen indgået en aftale med Deputy CEO Kim Bengtsen om, at han fratræder sin stilling. Kim Bengtsen ønsker at forfølge nye udfordringer uden

Ny analyse: SMV’ernes vigtigste eksportmarked er under pres

Branchenyt01. 09. 2026

Tyskland er de små og mellemstore virksomheders klart største eksportmarked, men SMV’ernes eksport til landet er faldet de seneste to år. Samtidig er antallet af unge, der lærer tysk på højt niveau, mere end halveret. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark. Erhvervsorganisationen efterspørger ny

Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

TopVand og spildevand27. 08. 2026

Ny analyse fra Tænketanken Hav viser, at der årligt udledes tonsvis af bl.a. antidepressiv medicin, smertestillende medicin og antibiotika til vores havmiljø, fordi danske renseanlæg ikke har teknologien installeret til at fjerne dem. Stofferne kan have stor skadelig effekt på dyrene i havet. Derfor

Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

AktueltRobotter27. 08. 2026

Efter tre års udvikling har et dansk-tysk forskerhold bygget og testet tre robotprototyper på hospitaler i Danmark og Tyskland. Den humanoide robot HuGo kan blandt andet tage imod patienter, tale med dem og følge dem hen til deres destination. SDU har været leder på projektet. Når patienter

Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

AktueltBranchenytMaskiner og anlægNavnenyt27. 08. 2026

Miljøstyrelsen har tildelt Teknologisk Institut opgaven med at drive en ny digitaliseret udgave af den lovpligtige ordning for autorisation af fagfolk og virksomheder, der arbejder med klimaskadelige kølemidler i køleanlæg, biler og højspændingsudstyr. Fra 1. januar 2027 skal danske

Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

Branchenyt27. 08. 2026

Optimismen er på vej tilbage blandt de små og mellemstore virksomheder. SMV'ernes erhvervstillid er steget til det højeste niveau i to år og nærmer sig igen det historiske gennemsnit efter en længere periode med lavere tillid. Det viser SMVdanmarks seneste konjunkturbarometer. August bød på

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • H.M. Kongen åbner stor rumkonference med et lille brag

    01.09.2026

  • AI-agenter lukker kapacitetsgabet i industrien

    01.09.2026

  • Hackathon viste fremtidens droneløsninger

    01.09.2026

  • Teradyne Robotics A/S anlægger sag mod kinesisk robotkonkurrent ved europæisk patentdomstol

    01.09.2026

  • Hoyer VMS Group strømliner ledelsen og sætter en ny kurs for fremtiden

    01.09.2026

  • Ny analyse: SMV’ernes vigtigste eksportmarked er under pres

    01.09.2026

  • Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

    27.08.2026

  • Ny hospitalsrobot tager imod patienter og viser dem vej

    27.08.2026

  • Teknologisk Institut skal drive autorisationer af klimaskadelige kølemidler

    27.08.2026

  • Nye tal: SMV’ernes tro på fremtiden på højeste niveau i to år

    27.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}