• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Vand og spildevand09. 06. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Nu bliver det nemmere at følge målinger af vandmiljøet

Vand og spildevand09. 06. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Nye funktioner i Kemidata gør det lettere for lodsejere, borgere og myndigheder at finde lokale målinger og se udviklingen i stoffer i vandmiljøet over tid.

Rensningsanlæg Nakskov. Foto: Colourbox / Knud E Christensen (Danmarks Miljøportal).

Det fællesoffentlige datasamarbejde Danmarks Miljøportal har lanceret nye funktioner i platformen Kemidata, som gør det nemmere at finde og få overblik over lokale målinger af stoffer i vandmiljøet samt se udviklingen over tid.
Kemidata.miljoeportal.dk er Danmarks Miljøportals åbne portal for kemiske målinger og måleresultater fra blandt andet vandløb, søer, havområder, renseanlæg og badevand.
Med opdateringen kan brugere nu søge direkte på et sted eller en målestation og se resultaterne som grafer over tid. Det gør det lettere at få overblik, uden først at skulle kende navnet på et bestemt stof eller downloade store datatabeller, som man skulle tidligere.

Hjælp til nysgerrige lodsejere
Ifølge SGAV (Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljøligger) de nye funktioner i Kemidata i forlængelse af arbejdet med at gøre miljødata offentligt tilgængelige i tråd med Århuskonventionen. Samtidig gør funktionerne det lettere at følge lokale målinger af blandt andet næringsstoffer, som indgår i arbejdet med vandmiljøet og Grøn Trepart.
-Det handler i praksis om at gøre data mere tilgængelige for alle interesserede. Hvis en lodsejer ved, at der står en målestation på hans eller hendes jord, kan han nu finde stationen på Kemidata og se, hvad der bliver målt, og hvordan niveauerne har udviklet sig over tid, fortæller Rasmus Savange Ringgaard, specialkonsulent i SGAV.
SGAV’s dataindsamlere besøger løbende målestationer mange steder i landet, ofte på private arealer. Derfor kan de nye funktioner også gøre dialogen med lodsejere nemmere.
-Lodsejere bliver helt naturligt nysgerrige på, hvad vi måler, når vi kommer på deres jord. Nu kan vi nemmere henvise dem til Kemidata, hvor de selv kan følge med. Det kan være med til at styrke tilliden til miljøovervågningen, siger han videre.

Hurtigere overblik for kommuner og deres borgere
I Varde Kommune vurderer Flemming Sørensen, miljøtekniker og projektleder for vandløb og vandmiljø, at den nye visning også kan gøre det lettere at besvare spørgsmål fra borgere.
-Borgere spørger os jævnligt, hvad der er målt ude ved dem. Nu kan vi nemmere pege dem i retning af, hvor de kan finde data. For os i kommunen er graferne også nyttige, fordi de giver et hurtigt overblik i den indledende screening, før vi går dybere ned i data i en konkret sagsbehandling, siger Flemming Sørensen.

Data skal være nemmere at bruge
Hos Danmarks Miljøportal peger Andreas Brøndum, systemansvarlig for Kemidata, på, at opdateringen skal gøre komplekse data mere anvendelige.
-Miljødata har størst værdi, når de er nemme at finde og forstå. Med de nye funktioner i Kemidata kan flere brugere få et hurtigt visuelt overblik over målinger og udvikling over tid. Det gør data mere anvendelige for både fagpersoner, lodsejere og borgere, siger Andreas Brøndum.

De nye funktioner i Kemidata er udviklet i samarbejde med Danmarks Miljøportals faggruppe for datadeling, og kan findes på kemidata.miljoeportal.dk.

Nye funktioner i Kemidata
Med opdateringen kan brugere:
• søge efter målestationer via sted, stednavn, stednummer, lokation og dataejer
• se grafer over kemiparametre og stofgrupper over tid
• tilpasse grafernes tidsperiode
• downloade resultater som CSV direkte fra grafvisningen
• finde steder og downloade søgeresultater som CSV

Danmarks Miljøportal er et fællesoffentligt partnerskab ejet af staten, kommunerne og regionerne, der har til formål at understøtte digital miljøforvaltning i Danmark.
Målet er, at miljødata inddrages tidligt i alle beslutninger, der har en miljøpåvirkning. Det gør vi ved at skabe let og åben adgang til miljødata, der gør det muligt for myndigheder og virksomheder at integrere miljø i deres beslutninger.
Flere end 150 organisationer leverer data til Danmarks Miljøportal, og Danmarks Miljøportal giver adgang til over ca. 1.200 kortlag, 55 millioner artsobservationer og 70 millioner vandmiljøobservationer. Grundtanken er, at alle data er frit tilgængelige for alle.
Danmarks Miljøportal har over 200.000 direkte brugere af vores systemer. Brugerne omfatter kommuner, regioner, staten, NGO’er, forskningsinstitutioner, borgere, virksomheder, rådgivere, IT-virksomheder, forsyningsselskaber, byggeindustrien, den finansielle sektor og landbruget.

Kilde: Danmarks Miljøportal.

Skrevet i: Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

Maskiner og anlægNavnenytTop24. 08. 2026

Det er lykkedes forskere fra Københavns Universitet at genskabe det urstof, som Universet bestod af lige efter Big Bang – men ved at smadre langt lettere atomkerner mod hinanden end man hidtil har troet muligt. Disse mikroskopiske Big Bangs kan give os nye indsigter i Universets fødsel og samtidig

Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

AktueltBranchenyt24. 08. 2026

Danmarks BNP står til at vokse med samlet 4,2 procent i 2026. Det er markant mere end hidtil ventet. Samtidig forventes der en fortsat vækst i både beskæftigelse og produktivitet i de kommende år. Det viser ny prognose fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Dansk økonomi står til at blive en

To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

AktueltBranchenytMaskiner og anlægMesser og møder24. 08. 2026

DALO Industry Days er slut for i år. For første gang er Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling afholdt i MCH Messecenter Herning. Her har forsvarsindustri, Forsvaret, myndigheder og internationale samarbejdspartnere 19.-20. august 2026 mødt hinanden til dialog, demonstrationer og

Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

Branchenyt24. 08. 2026

Små og mellemstore virksomheder i Danmark er meget bevidste om risikoen for cyberangreb. Men mange oplever samtidig, at cybersikkerhed er svært at gennemskue, og at de mangler de nødvendige kompetencer til at omsætte bekymringen til konkrete handlinger. Det viser en ny undersøgelse, som Wilke har

Alsidig serie af proportionale trykreduktionsventiler

Maskiner og anlæg24. 08. 2026

Parker Hannifin lancerer PE06M-serien af proportionale trykreduktionsventiler og udvider dermed sin portefølje af avancerede hydrauliske styreteknologier til generelle industrielle og mobile hydrauliksystemer. PE06M-serien er udviklet til applikationer, der kræver effektiv ydelse, nøjagtig

Virksomheder nedprioriterer bæredygtighedsarbejdet med færre medarbejdere og lavere ambitioner

Branchenyt24. 08. 2026

Mange danske virksomheder ser ud til at skrue ned bæredygtigheden, viser ny analyse fra Djøfs uafhængige ESG-ekspertpanel. Budgetterne bliver mindre, stillinger forsvinder, og ambitionerne bliver skruet ned. Det kan koste virksomhederne dyrt på længere sigt - for bæredygtighed er en god forretning,

Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop20. 08. 2026

Fra januar 2027 skærpes kravene til cybersikkerhed i maskiner. En tjekliste fra Teknologisk Institut kan afsløre, om virksomhederne er på sikker grund eller har huller, der skal lukkes. Når maskiner kobles på netværk, cloud og fjernadgang, kan et angreb eller blot en utilsigtet ændring give

Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

AktueltMaskiner og anlægOffshore og marine20. 08. 2026

Når et forskningsskib skal fungere som flydende laboratorium, er plads og energieffektivitet afgørende. Derfor har VARD valgt Hoyer VMS Group til at levere seks komplette generatorsæt til det nye 164 meter lange forskningsskib ”Project named RV11000”. Fremtidens havforskning stiller ikke alene

DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

AktueltBranchenytMesser og møder20. 08. 2026

Danmark og Europa står i den mest alvorlige sikkerhedspolitiske situation i årtier. Derfor er der brug for et stærkere forsvar, men også for en stærkere forsvarsindustri, der kan udvikle teknologi, levere kapaciteter og understøtte Forsvaret. Det kræver et langt tættere samarbejde mellem Forsvaret

40 år med grønne visioner

Energi og miljøNavnenyt20. 08. 2026

I 40 år har Solum A/S arbejdet med at give ressourcer nyt liv. Det, der begyndte med kompostering af have- og parkaffald, er i dag blevet til en af Danmarks førende virksomheder inden for udvikling af cirkulære vækstmedier samt genanvendelse af ressourcer fra byggebranchen. I 2024 tog virksomheden

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Forskere skaber et mini-Big Bang – giver nyt indblik i Universets første øjeblikke

    24.08.2026

  • Ny prognose: Danmark har udsigt til historisk høj vækst i 2026

    24.08.2026

  • To dage med pansrede køretøjer, droner og missilsystemer

    24.08.2026

  • Danske SMV’er tager cybertruslen alvorligt – men mange mangler kompetencer til at handle

    24.08.2026

  • Alsidig serie af proportionale trykreduktionsventiler

    24.08.2026

  • Virksomheder nedprioriterer bæredygtighedsarbejdet med færre medarbejdere og lavere ambitioner

    24.08.2026

  • Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

    20.08.2026

  • Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

    20.08.2026

  • DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

    20.08.2026

  • 40 år med grønne visioner

    20.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}