• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Maskiner og anlægNavnenyt25. 09. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Mekoprint Microturn investerer i næste vækstfase inden for mikrodrejning

Maskiner og anlægNavnenyt25. 09. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Målrettet kapacitetsudvidelse. Det er baggrunden for industrikoncernen Mekoprint og datterselskabet Mekoprint Microturns investering i tre nye langdrejemaskiner. Efterspørgslen på mikrodrejede komponenter til forsvarsbranchen, høreapparater og medicoteknologi er i hastig vækst.

Mekoprint Microturns produktion i Humlebæk.

Tendensen i markedet er tydelig. Mikrokomponenter er en af hjørnestenene i fremtidens teknologi, hvor produkter bliver mindre og mere avancerede. Det mærker Mekoprint Microturn tydeligt: Omsætningen er steget med over 20 pct. siden 2024, og alene i første halvår af 2025 er der produceret mere end 19 millioner mikrodrejede komponenter.

Hurtigere prototypeforløb og større produktionskapacitet
De tre nye Citizen langdrejere er allerede installeret på Mekoprints to mikrodrejefabrikker i Støvring og Humlebæk. Maskinerne har både til formål at sikre kapacitet til eksisterende opgaver og plads til nye samarbejder, uden at gå på kompromis med præcision, kvalitet og leveringstider.
-Siden årsskiftet har vi haft travlt på begge fabrikker, hvor vi især har oplevet vækst inden for medicinsk udstyr som høreapparater men også komponenter til forsvarsindustrien, siger Claus Geleff, Managing Director og Partner i Mekoprint Microturn.
-Vores nuværende maskiner kører i døgndrift, derfor havde vi ikke samme plads til at udvikle og finjustere prototypeforløb. Nu har vi den fleksible maskinkapacitet, der skal til for at sikre vækst i igangværende projekter og i opstart af nye, fortsætter han.
Siden Mekoprint i 2022 opkøbte 67 pct. af Microturn, er Mekoprint koncernen nu en af Nordens førende leverandører af mikrodrejede komponenter. Området suppleres af mikrofræste komponenter og finmekaniske tyndpladeløsninger efter behov for hver enkelt kunde.

Managing Director og Partner i Mekoprint Microturn, Claus Geleff, sammen med kollega i mikrodrejeriet i Humlebæk.

Udviklere inviteres ind i maskinrummet
Tæt kundesamarbejde er en vigtig del af Mekoprint Microturns forretning, og det har ført til nye, mere effektive måder at samarbejde og udvikle på.
-Når man arbejder med mikrokomponenter helt ned til en diameter på 0,1 mm, er selv de mindste afvigelser afgørende. Det kræver et tæt samarbejde, og derfor inviterer vi kunden helt ind i maskinrummet, bogstaveligt talt, siger Claus Geleff videre og fortsætter:
-Kundens udviklere medbringer specifikationer og måleudstyr, og så producerer, tester, justerer og måler vi sammen i realtid. Det gør, at vi hurtigere kan afklare målemetoder, tolerancer og forudsætninger til opskalering i højvolumen produktion. Resultatet er hurtigere afklaring og et langt mere effektivt forløb til fordel for tidsplan og budget.
Det tætte samarbejde stiller krav til kapacitet og fleksibilitet, og derfor investerer Mekoprint løbende i maskiner, der matcher kundernes og fremtidens krav.
Investeringen markerer næste skridt i udviklingen og understreger koncernens ambition om at være frontløber i brancher, hvor et tæt samarbejde om præcision, omkostningseffektiv volumen og hastighed er afgørende.

Fakta om investeringen
• 3 nye Citizen drejemaskiner til højpræcisions mikrodrejning
• 4,5 mio. kr. investeret i kapacitetsøgning indenfor mikrodrejning
• Placering: Fabrikkerne i Støvring og Humlebæk
• Formål: øget kapacitet og fleksibilitet til udvikling og fortsat leveringssikkerhed

Mekoprint udvikler og producerer kundespecifikke elektroniske, mekaniske og elektromekaniske komponenter til elektronik- og industrivirksomheder inden for brancher som medico, forsvar, automation og green-tech.
Koncernen tilbyder ni specialiserede komponentkategorier med alt fra mikrokomponenter, kabinetter og større systemløsninger i metal til betjenings- og kabelløsninger, trykt elektronik, eller flere komponenter kombineret i én færdigsamlet produktløsning.
Mekoprint beskæftiger over 800 medarbejdere og råder over 40 forskellige produktionsteknologier fordelt på 11 lokationer i Danmark, Sverige, Polen, Ukraine og Serbien samt et sourcingkontor i Asien til samarbejdet med over 20 produktionspartnere.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

Messer og møderRobotterTop29. 01. 2026

Den 6. maj danner Odense rammen om den nye konference NextGen Robotics LIVE. Programmet er nu ved at være på plads, og deltagerne kan bl.a. se frem til internationale oplægsholdere, der giver deres perspektiver på højaktuelle temaer inden for alt fra cybersikkerhed, AI, automation og humanoide

Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møder29. 01. 2026

I næste uge - fra den 3. til den 5. februar 2026 - åbner Nortec-messen dørene i Hamburg Messe und Congress. Messen stiller skarpt på de nyeste teknologier og løsninger til produktion, metalbearbejdning, automatisering samt digitalisering. I år fejrer messen desuden 20-års jubilæum. Hvert andet

Industrien vender op og ned på AI-logikken

AktueltAutomatiseringBranchenyt29. 01. 2026

Produktionsvirksomheder oplever konsekvent færre organisatoriske barrierer for at implementere AI succesfuldt. Det viser en ny undersøgelse fra cloududbyderen Vultr. Alligevel har kun 30 pct. af virksomhederne integreret AI fuldt ud. I stedet for at eksperimentere vælger de at sætte færre, men

Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

Navnenyt29. 01. 2026

Lemvigh-Müller A/S tog for nylig det første spadestik til virksomhedens nye centrallager i Kolding. Med projektet samler Lemvigh-Müller lagerdriften fra Odense og Kolding i ét topmoderne setup med målet om hurtigere og mere kundetilpassede logistikydelser til kunder i hele landet. Projektet er

Industrien står bomstærkt

Branchenyt29. 01. 2026

Spørger man industriens tillidsfolk, har det seneste år med Donald Trump som præsident ikke slået industrien omkuld. Tværtimod er optimismen stor blandt tillidsmændene. Det viser ny analyse fra Dansk Metal. For omkring et år siden blev Donald Trump indsat som præsident i USA. På trods af told

Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

Branchenyt29. 01. 2026

Inden for en lang række STEM-stillingskategorier er der enten mangel på arbejdskraft eller gode jobmuligheder. Det viser en gennemgang af den netop opdaterede Arbejdsmarkedsbalance fra STAR, som Ingeniørforeningen IDA har foretaget. Efterspørgslen på teknisk og naturvidenskabelig hjernekraft er

Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

AutomatiseringInnovationNavnenytTop26. 01. 2026

Det er muligt at omdanne valnøddeskaller til bionedbrydelige urner med 3D-print. Startup-virksomheden Nuterials ApS har i et MADE-projekt fået hjælp til at teste deres løsning, og de lovende resultater giver startuppen helt nye markedsmuligheder. Den er hård, ujævn og knaser let, hvis man

Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 01. 2026

Lenovo og NVIDIA går sammen i et nyt partnerskab, der skal accelerere næste generation af AI på tværs af brancher. Kunstig intelligens fortsætter med at være en afgørende drivkraft for innovation, produktivitet og konkurrenceevne på tværs af brancher. Men i takt med, at AI-løsninger vokser i

Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt26. 01. 2026

FTZ’s nye hovedlager i Rørup er gradvist blevet gjort klar til drift i fuld skala i samarbejde med KNAPP. Løsningen er optimeret til dagligt at kunne levere over 50.000 ordrelinjer til autoværksteder og FTZ-afdelinger i hele landet og sætter nye standarder for hastighed, automatisering og

Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

BranchenytNavnenyt26. 01. 2026

Med et fælles mål om at styrke danske virksomheders muligheder for at levere til den internationale forsvarsindustri, har Danish Export og CenSec - Center for Defence, Space & Security indgået et formelt samarbejde. Verden over oprustes der inden for forsvaret, og det giver helt nye

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

    29.01.2026

  • Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

    29.01.2026

  • Industrien vender op og ned på AI-logikken

    29.01.2026

  • Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

    29.01.2026

  • Industrien står bomstærkt

    29.01.2026

  • Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

    29.01.2026

  • Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

    26.01.2026

  • Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

    26.01.2026

  • Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

    26.01.2026

  • Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

    26.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik