• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Maskiner og anlægNavnenyt22. 02. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Mekoprint investerer over 50 millioner i ny fabrikshal til metalproduktion

Maskiner og anlægNavnenyt22. 02. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Den danske industrikoncern Mekoprint udvider endnu engang fabrikken i Mechanics-divisionen i Aalborg og investerer i fuldautomatisk produktionsudstyr. Investeringerne er et vigtigt led i Mekoprints strategi om at udbygge sin position som førende inden for metalproduktion samtidig med, at virksomheden går målrettet efter at styrke samarbejdet med alle typer kunder om udvikling af nye produkter.

Væksten fortsætter hos den nordjyske industrikoncern Mekoprint, som netop har taget en ny fabrikshal på 2.400 kvadratmeter og nyt fuldautomatisk produktionsudstyr i brug på virksomhedens største fabrik til metalproduktion i Aalborg Øst, hvor Mechanics-divisionen hører til. Investeringerne på over 50 millioner kroner er foretaget for at imødekomme den store efterspørgsel fra prototype og mellemvolumen pladeproduktion til højvolumen-kunder med coil-baseret produktion, der er optimal fra typisk 10.000 metalemner pr. år.
-Vi oplever markant vækst hos mange af vores store kunder – især inden for greentech og automatisering – og vi skal selvfølgelig kunne følge med efterspørgslen. Vi er i forvejen blandt de største leverandører af metalprodukter i Danmark, og investeringerne i produktionsapparatet sikrer, at vi udbygger vores position og bliver en af de allermest konkurrencedygtige samarbejdspartnere på markedet, siger divisionsdirektør Søren Holmboe fra Mekoprint Mechanics, der tilføjer, at investeringen i de nye maskiner gør dansk produktion endnu mere attraktiv hele vejen igennem metalproduktets levetid.

Mekoprint Mechanics-divisionen har blandt andet investeret 15 millioner kroner i en moderne, fuldautomatisk coil-presser, der kan producere emner på op til 1,5 meter. Derover har virksomheden købt både en fuldautomatisk Amada stansemaskine og en Amada laserskæremaskine – begge med store lagertårne – til fabrikken i Aalborg for at kunne imødekomme efterspørgslen.
Mekoprint har for eksempel modtaget store ordrer fra en af verdens førende leverandører af lagerstyringssystemer samt en stor svensk batteriproducent, der er i hastig vækst. Investeringerne i endnu en fabrikshal og udvidelse af maskinparken skyldes ikke kun enkelte store ordrer. Generelt stiger efterspørgslen hos Mekoprint Mechanics, og investeringerne kommer både større og mindre kunder til gavn.
-Det er helt afgørende, at vi kan imødekomme forventningerne til meget høj kvalitetssikring, korte leveringstider og produktion til konkurrencedygtige priser i Europa. Investeringerne sikrer, at vi får et bedre flow gennem hele fabrikken og i endnu større grad kan indfri kundernes ønsker, siger Søren Holmboe.
Fabrikken i Aalborg blev tidligere udvidet med 2.000 kvadratmeter i 2018, og med den seneste udvidelse er det samlede fabriksareal nu på over 19.000 kvadratmeter. Mechanics-divisionen består derudover af to fabrikker i henholdsvis Hornslet og Polen, som tilsammen kan levere totalløsninger fra tyndplade til svejste systemløsninger på flere meter.

Udvikler produkterne sammen med kunderne
Mekoprint Mechanics-divisionen producerer både metalkabinetter, totalløsninger og mange forskellige typer metalkomponenter, som i stigende grad udvikles sammen med kunderne i udviklingsforløb på op til flere år.
-Vi har flere og flere partnerskabslignende samarbejder, hvor vi deltager helt fra start i udviklingsfasen af metalprodukterne. Sparringen med kundernes udviklingsteam giver bedre produkter, fordi vi kan bidrage med konkret viden til optimering af produktets design, så det både får det bedst mulige udtryk og funktionalitet, der samtidig passer til forskellige typer omkostningsoptimerede produktionsflow igennem hele produktets levetid, siger Søren Holmboe videre.
De betydelige investeringer på fabrikken i Aalborg er et resultat af Mekoprints langsigtede og ambitiøse investeringsstrategi. Koncernen har gennem flere år foretaget store investeringer i maskiner og fabrikker, og bag strategien ligger målsætningen om en førende fuldautomatisk teknologipark og flest mulige processer in-house.
-Det er en stor fordel for vores kunder, at vi samler flere processer under ét tag, og vi har et mål om i endnu højere grad at blive valgt som totalleverandør. Vi har et højt automatiseret produktionsapparat og meget erfarne medarbejdere, der kan levere høj kvalitet i alle dele af processen. Vi færdigproducerer for eksempel kundernes metalemner ved at foretage den ønskede overfladebehandling inkl. anodisering, pulver- og vådlakering samt slutmontering med betjeningsløsning og kabler efter behov i Danmark eller Polen. Der er ikke mange i hele Nordeuropa, der kan alt det, vi kan, siger Mekoprints adm. direktør Anders Kold.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Danmark tager hul på fremtiden med humanoide robotter

InnovationMesser og møderRobotterTop08. 05. 2025

Teknologisk Institut kortlægger for første gang potentialer, barrierer og fremtidsperspektiver for humanoide – menneskelignende – robotter i Danmark i en ny rapport. Samtidig har Instituttet Danmarkspremiere på en humanoid robot til Robotbrag 2025 i Odense. Humanoide robotter – robotter, der

Nye topledere hos UR og MiR

AktueltNavnenytRobotter07. 05. 2025

Teradyne Robotics har annonceret udnævnelsen af nyt lederskab i Universal Robots (UR) og Mobile Industrial Robots (MiR). Den nye ledelse sikrer stærk kontinuitet og ekspertise, mens begge virksomheder fortsætter med at drive udviklingen af fremtidens avancerede automation. Tirsdag den 6. maj

Topforskere får millionstøtte

AktueltInnovationNavnenyt07. 05. 2025

Hvordan kan vi genanvende plast bedre? Og hvordan kan vi sende data uden at bruge så meget energi? 11 topforskere modtager nu over 300 mio. kr. fra Villum Fonden til forskning, der blandt andet kan give os svar på de spørgsmål. Villum Fonden har netop uddelt i alt 317 millioner kroner til 11

Smart trykindikation til hygiejniske miljøer

Procesteknologi07. 05. 2025

Den nyeste generation af det elektroniske PG-manometer fra ifm electronic a/s sætter nye standarder for trykmåling i fødevare- og drikkevareindustrien. Med en kombination af gennemprøvet sensorteknologi og banebrydende LED-display tilbyder løsningen både præcision, holdbarhed og forbedret

Laura Klitgaard genvalgt som formand for IDA

Navnenyt07. 05. 2025

39-årige Laura Klitgaard er genvalgt til ny treårig periode som formand for de 170.000 medlemmer i Ingeniørforeningen IDA. Et enstemmigt repræsentantskab i Ingeniørforeningen IDA har genvalgt 39-årige Laura Klitgaard som formand i de kommende tre år.Dermed kommer hun til at stå i spidsen for de

Ny direktør i spidsen for vand, spildevand og klimasikring i hovedstadsområdet

NavnenytVand og spildevand07. 05. 2025

Rebekka Nymark er ny direktør for vand og spildevand i HOFOR og får dermed ansvaret for en helt central infrastruktur i byen – en rolle der ikke er helt uvant, da hun forlader en stilling som direktør i Metroselskabet I/S. Hverdagen og fremtidens byer. Det kunne være overskriften for Rebekka

Digitalisering, AI og kritisk infrastruktur i fokus på Technomania

AutomatiseringMesser og møderTop05. 05. 2025

Digitalisering, kunstig intelligens og kritisk infrastruktur er de tre nøgleområder i fokus, når IDA inviterer indenfor til Danmarks største teknologievent Technomania på HI Tech & Industry Scandinavia 2025 i MCH Messecenter Herning 30. september-2. oktober. Årets Technomania tapper ind i

Maritim AI på tværs af grænserne

AktueltAutomatiseringOffshore og marine05. 05. 2025

Efter et år med netværk, testaktiviteter og kortlægning af over 300 aktører afslutter MarAI-projektet sin første fase med konkrete anbefalinger, nye samarbejder og et solidt fundament for et fælles dansk-tysk innovationsøkosystem inden for maritim kunstig intelligens. Projektet, ledet af

Teknologidagen 2025 forener unge talenter og erhvervsgiganter

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter05. 05. 2025

En række af Danmarks største produktionsvirksomheder vil sammen med Dansk Robot Netværk sætte spot på, hvordan faglærte er nøglen til innovation, vækst og en bæredygtig fremtid. De har derfor inviteret unge fra hele landet til Teknologidagen fredag den 9. maj 2025 i Odense i forbindelse med

Danmark skal tilbage i førersædet som skibsbyggernation

BranchenytOffshore og marine05. 05. 2025

Dansk Metal roser statsministerens udmelding på 1. maj – det er en historisk mulighed for at sikre danske arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden. Dansk Metal hilser statsministerens udmelding om, at Danmark igen skal være en stor skibsbyggernation, velkommen. Det er et afgørende skridt

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Danmark tager hul på fremtiden med humanoide robotter

    08.05.2025

  • Nye topledere hos UR og MiR

    07.05.2025

  • Topforskere får millionstøtte

    07.05.2025

  • Smart trykindikation til hygiejniske miljøer

    07.05.2025

  • Laura Klitgaard genvalgt som formand for IDA

    07.05.2025

  • Ny direktør i spidsen for vand, spildevand og klimasikring i hovedstadsområdet

    07.05.2025

  • Digitalisering, AI og kritisk infrastruktur i fokus på Technomania

    05.05.2025

  • Maritim AI på tværs af grænserne

    05.05.2025

  • Teknologidagen 2025 forener unge talenter og erhvervsgiganter

    05.05.2025

  • Danmark skal tilbage i førersædet som skibsbyggernation

    05.05.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik