• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

BranchenytNavnenytTop26. 05. 2025 | Helle Friemann Nielsen

MADE fortsætter som samlende platform for Produktionsdanmark

BranchenytNavnenytTop26. 05. 2025 By Helle Friemann Nielsen

MADE er genudpeget af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse som Danmarks nationale klynge for avanceret produktion frem til 2028. I usikre tider er produktionsklyngens arbejde aktuelt som aldrig før, lyder det fra MADE’s direktør.


Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har udpeget MADE som ny national klynge for avanceret produktion.
Det sker i en tid, hvor lokal, dansk og europæisk produktion er på alles læber. Samtidig presser globale konflikter og ustabile forsyningskæder danske virksomheder til at gentænke, hvordan de producerer – og hvor.
MADE’s rolle som samlende platform er derfor mere central end nogensinde.
-I en usikker tid med krig, handelskonflikter og ustabile forsyningskæder er behovet for innovation og industriel fornyelse helt vital. MADE skaber rammen for, at produktionsvirksomheder, teknologileverandører universiteter og videninstitutioner kan samarbejde om løsninger som digitalisering, cirkulær produktion og nye materialer, fastslår Nigel Edmondson, MADE’s CEO.

MADE blev udpeget som klynge for første gang i 2020, og den nye udpegning gælder frem til 2028. Nyheden om, at MADE kan fortsætte arbejdet med at samle Produktionsdanmark og sikre verdensklasseproduktion, glæder direktøren:
-Det er en stor anerkendelse af klyngens arbejde, at MADE er udnævnt igen. Det er også et stærkt bevis på, at MADE har leveret værdi – med 1.000 virksomheder og partnere vi er i kontakt med og gennem relevante tilbud, som er støttet af en bred kreds af offentlige og private foreninger og fonde. Vi går ydmygt til opgaven, og vi vil gøre alt for at omsætte den tillid, der er betroet os, til nye løsninger der styrker virksomhedernes konkurrenceevne. Vi har gode erfaringer fra første klyngeperiode, hvor vi fik opbygget stærke partnerskaber i hele landet, og vi ser frem til at udbygge og styrke disse, siger Nigel Edmondson.

Gratis produktionstjek
MADE har i den første klyngeperiode bl.a. fået tilført nye kræfter i form af tre produktionsfaglige eksperter samt etableret et tæt partnerskab med DI Produktion, som muliggør et gratis produktionstjek til danske produktionsvirksomheder.
Tilbuddet har allerede hjulpet næsten 100 virksomheder med at identificere konkrete optimeringsmuligheder og er i løbet af de første tolv måneder blevet en populær indgang til MADE’s netværk og viden.
Eksperter gennemgår virksomheders produktion og peger efterfølgende på konkrete muligheder for optimering og muligheder for at komme videre. Det populære tilbud vil blive videreført og styrket sammen med en række andre innovationstilbud målrettet små og mellemstore virksomheder.
-MADE er i dag en af Danmarks stærkeste platforme for industriel innovation – med samarbejde på tværs af hele økosystemet. Vi glæder os til at inddrage endnu flere aktører – både nationalt og internationalt – og bygge videre på de partnerskaber, der gør Danmark til et foregangsland for fremtidens produktion, fortæller han videre.

Virksomheden IMAS A/S fik efter et produktionstjek af MADE på deres maskinfabrik i Greve, hvor de drejer og fræser komponenter, mulighed for at få hjælp via en MADE Challenge om genbrug af metalforurenet plastaffald fra deres bearbejdningsmaskiner.

Som produktionsklynge har MADE udvidet sine partnerskaber på tværs af hele økosystemet, og dækker produktionsvirksomheders behov bredt, når det gælder cirkulær produktion, materialeudfordringer, optimeringsbehov, indblik i nye teknologier eller noget helt andet.

Skrevet i: Branchenyt, Navnenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

InnovationNavnenytTop26. 06. 2025

Det er kun knap 15 pct. af iværksættere i Danmark, som ser sig selv som ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3, at de slet ikke identificerer sig som iværksættere. Spørger man Mads Vacszy Kragh, tidligere direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber

Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

AktueltNavnenytRobotter26. 06. 2025

Den danske startup Scurid, med adresse i Odense, løb med titlen ”Europe's Best Robotics Startup” ved årets automatica-messe i München. Det skete efter en veloplagt pitch foran en erfaren jury og i skarp konkurrence med fem andre europæiske startups. Onsdag den 25. juni indtog seks lovende

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt26. 06. 2025

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 5. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

AutomatiseringRobotter26. 06. 2025

Universal Robots lancerer UR Studio, der er et stærkt online simuleringsværktøj, bygget på PolyScope X; UR’s mest avancerede, åbne og AI-kompatible softwareplatform. UR Studio, som man kan se i denne uge på UR’s stand på automationsmessen automatica i München, gør det muligt for kunder,

AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

Automatisering26. 06. 2025

Erhvervslivet står over for et stigende pres for at implementere generativ AI, men det halter med AI-paratheden. SAS Institute har introduceret et værktøj, der kan hjælpe danske virksomheder med at vurdere og benchmarke deres implementering af generativ AI i forhold til globale

Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

Energi og miljøNavnenytProcesteknologi26. 06. 2025

Kyoto Group har indgået et partnerskab med den danske rådgivningsvirksomhed Hebsgaard|Larsen for at fremme udbredelsen af Kyoto Groups termiske batteri, Heatcube, i Danmark. En løsning, der tilbyder fuldt elektrificeret varme til en reduceret pris – uden behov for forudgående

Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

Energi og miljøOffshore og marineTop23. 06. 2025

El-færgen Ellen er en klimadarling. Men hvad gør man med 26.000 slidte battericeller? To SDU-forskere vil bruge batterierne til at lagre sol og vind. På Ærø har verdens længst sejlende el-færge, Ellen, sejlet i over fem år på ren el og skrevet sig ind i transporthistoriens grønne kapitel. Men

DIRA tager springet ud i Europa

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter23. 06. 2025

Dansk Robot Netværk, DIRA, rykker ud over landegrænserne. Nu opruster DIRA netværksaktiviteter og videndeling i hele Europa – og indleder med delegationstur til Holland senere på året. Dansk Robot Netværk, DIRA, har i flere år været et samlingspunkt for viden, samarbejde og innovation på tværs

International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

AktueltBranchenytMesser og møder23. 06. 2025

International Drone Show cementerede i sidste uge sin status som Nordens største droneevent ved at tiltrække mere end 1.000 industriaktører på tværs af forsvar, energi, landbrug, mobilitet og kritisk infrastruktur. Droner står foran deres helt store gennembrud i en række industrier.Det blev

Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

AutomatiseringMesser og møderRobotter23. 06. 2025

På automatica 2025, der afholdes i denne uge fra 24. til 27. juni, præsenterer Universal Robots en række nye teknologier, der er designet til at hjælpe virksomheder med at imødekomme Europas stigende behov for fleksibel og skalerbar automatisering. Blandt højdepunkterne på messen i Hal B4,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

    26.06.2025

  • Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

    26.06.2025

  • Rigtig god sommer

    26.06.2025

  • Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

    26.06.2025

  • AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

    26.06.2025

  • Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

    26.06.2025

  • Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

    23.06.2025

  • DIRA tager springet ud i Europa

    23.06.2025

  • International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

    23.06.2025

  • Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

    23.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik