• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenytNavnenyt24. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Kvantefysiker vinder af IT-Prisen 2025

AktueltBranchenytNavnenyt24. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

I 2025 går IT-Prisen til Jan Westenkær Thomsen for hans enorme indsats for Danmarks styrkeposition inden for kvanteteknologi.

Den danske fysiker og professor, Jan Westenkær Thomsen, har med sit utrættelige arbejde inden for kvanteteknologi placeret ikke bare sig selv men også Danmark i centrum af en global videnskabelig og teknologisk revolution. Derfor er han en fortjent vinder af IT-Prisen 2025.

-Jan Westenkær Thomsen er en af hovedarkitekterne bag Danmarks positionering som frontløber inden for kvanteteknologi. Hans arbejde står på skuldrene af arven fra Niels Bohr og et verdensførende dansk forskningsmiljø, og han har helt unikt samlet og skabt grobunden for Danmarks globale kvanteøkosystem i et stærkt samarbejde med virksomheder, ministerier og startups, udtaler Natasha Friis Saxberg, adm. direktør i IT-Branchen.
Juryen skriver i deres motivation for tildeling af prisen, at Jan Westenkær Thomsen siden man igangsatte arbejdet med at skabe et dansk kvante-økosystem for mere end 5 år siden, om nogen har arbejdet utrætteligt med at møde afgørende aktører fra erhvervslivet og politisk – og national som internationalt, for at sikre, at Danmark udnyttede sin styrkeposition indenfor kvanteteknologi, til at gøre vores nation til den foretrukne hub, hvis man vil forske, arbejde eller investere i kvanteteknologi.
Uden Jans indsats ville vi ikke have fået den politiske opbakning til en national kvantestrategi, fået NATO til at placere DIANA centeret i København eller fået samlet alle aktører på tværs af akademia, industri og politisk, og derved videreføre arven efter Niels Bohr og sikre teknologisk vækst i Danmark i fremtiden.

Imponerende påvirkning på det globale kvantemiljø
Med en karriere, der spænder over tre årtier, har Jan Westenkær Thomsen ikke kun bidraget til akademisk forskning, men også til at forme den kommercielle og strategiske udvikling af kvanteteknologi i Danmark og internationalt.
-Hans unikke kombination af akademisk dybde, strategisk lederevne og formidlingstalent har ikke kun styrket dansk forskning, men har også sikret et strategisk samarbejde med centrale og visionære aktører som Novo Nordisk, siger Kaare Danielsen, adm. direktør i Jobindex, der er en del af juryen.
Som stifter og formand for Danish Quantum Community (DQC) har Jan arbejdet på at styrke samarbejdet mellem danske universiteter, virksomheder og offentlige myndigheder, hvilket har resulteret i Danmarks anerkendelse som en førende aktør inden for kvanteteknologi. Under hans ledelse har DQC også rådgivet den danske regering i udformningen af en national kvantestrategi.
Som COO for Novo Nordisk Quantum Computing Programme (NQCP) har han været instrumental i at koordinere udviklingen af en fuldt implementeret kvantecomputer, der kan løse komplekse optimeringsproblemer indenfor områder som medicin, energi og logistik, hvilket ifølge Jan Westenkær Thomsen vil ”få verdens stærkeste supercomputer til at ligne en kugleramme”.
Jan Westenkær Thomsen indgår også i NATOs rådgivningsgruppe for Emerging and DisruptiveTechnologies, hvor han bidrager til strategier for at integrere kvanteteknologi i bl.a. forsvarssektoren. Han har dog været kritisk overfor en ensidig militarisering af teknologien og insisterer på, at dens primære værdi ligger i civile innovationer.
Samtidig har han været medlem af EU’s ekspertpanel for kvanteteknologi, der styrker europæisk koordination inden for feltet.

IT-Prisen uddeles af brancheorganisationen IT-Branchen i samarbejde med Computerworld. Den tildeles til en person, der på ”særlig fremragende vis sætter fokus på den danske it-branche”. Kriterierne for at få prisen er, at vedkommende gennem ”idéskabelse, drift af forretning eller offentligt hverv bidrager til en positiv udvikling af it-branchen eller dens virksomheder”.
Prisjuryen består af Computerworld, IT-Branchen og vinderne fra de to forrige år: David Heinemeier Hansson, programmør, investor og forfatter samt Michael Holm, stifter af Systematic. Prisen uddeles hvert år til IT-Branchens årsmøde.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

AutomatiseringRobotterTop19. 03. 2026

Universal Robots A/S præsenterede tidligere i denne uge UR AI Trainer på NVIDIA GTC 2026 i Silicon Valley. AI Trainer er udviklet i samarbejde med Scale AI og er en klar markering af, at robotter bevæger sig fra forprogrammerede applikationer til fuldt ud AI drevne opgaver. Disse systemer er drevet

Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

AktueltAutomatiseringRobotter19. 03. 2026

Sammen med Alexandra Instituttet og Arktisk Kommando har droneforskere fra Syddansk Universitet testet droner til redningsaktioner i Grønland og indsamlet data til AI-modeller, der kan hjælpe med at lokalisere nødstedte. Enhver, der har set DR-dokumentarserien ”De arktiske reddere”, ved, at

Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

AktueltAutomatiseringBranchenyt19. 03. 2026

En ny undersøgelse foretaget blandt Dansk Metals tillidsrepræsentanter viser, at kunstig intelligens gør produktionen mere effektiv. Samtidig er der mange, der ikke bruger kunstig intelligens på arbejdspladsen, og det vidner om et stort potentiale for Produktionsdanmark, mener Dansk Metals

Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

Energi og miljøMaskiner og anlægVand og spildevand19. 03. 2026

Med et vellykket demonstrationsprojekt har Arkil A/S bevist, at det kan lade sig gøre at fjerne PFAS-forurening fra jord. Adm. dir. efterlyser nu projekter i større skala. Der blev nået en milepæl i den blå container, da Arkil sidste år udførte det ene af to demonstrationsprojekter for Danske

Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

Maskiner og anlæg19. 03. 2026

Busch Vacuum Solutions – et medlem af den globale Busch Group – præsenterer den nye Mink MV 0360 A Ecotorque; en intelligent og energieffektiv tilføjelse til den anerkendte Mink-familie af klovakuumpumper. Med integreret Ecotorque-teknologi og en IE5-synkron motor med permanent magnet sætter Mink MV

DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

Branchenyt19. 03. 2026

Antallet af unge, der søger ind på de tekniske og naturvidenskabelige bacheloruddannelser via kvote 2, er gået frem med 10 procent og 8 procent sammenlignet med sidste år. Det viser tal fra Uddannelses- og forskningsministeriet. Fremgangen vækker begejstring i Dansk Industri, hvis medlemmer

Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

Energi og miljøInnovationNavnenytTop16. 03. 2026

Millioner af gummihandsker ender på forbrændingen eller lossepladsen, men nu har forskere på Aarhus Universitet udviklet en teknologi, der kan omdanne de brugte handsker til at fange CO2. Det er et muligt alternativ til olieafhængige løsninger, lyder vurderingen fra postdoc Simon Kildahl, som står i

Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter16. 03. 2026

STARK investerer i avanceret lagerteknologi til deres nye nationale distributionscenter og underskriver aftale med Element Logic, der skal levere virksomhedens fuldautomatiske AutoStore-robotlager. Målet er en endnu hurtigere og mere friktionsfri leveringsoplevelse til landets

Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen. Laura Klitgaard, der er formand i Ingeniørforeningen IDA, glæder sig over de unges store interesse for ingeniøruddannelserne, men hun ærgrer sig samtidig over, at der er udsigt til, at færre bliver optaget. Stadig flere unge vælger at søge

Stort potentiale i Femern-regionen

Branchenyt16. 03. 2026

Erfaringerne fra det dansk-tyske projekt Fehmarn Belt Innovation peger på et stort potentiale i en stærkere økonomisk integration i Femern-regionen. Men potentialet kræver politisk prioritering i både Danmark og Tyskland. Mere end 500 personer fra virksomheder, organisationer og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Den første direkte laboratorie til fabrik-løsning til træning af AI modeller

    19.03.2026

  • Droneforskere tester redningsdroner i Arktis

    19.03.2026

  • Stort potentiale for kunstig intelligens på værkstederne

    19.03.2026

  • Arkil A/S klar til større forureninger efter PFAS-succes

    19.03.2026

  • Busch Vacuum Solutions introducerer intelligent klovakuumpumpe

    19.03.2026

  • DI: Årets kvote 2-ansøgninger er en rigtig god nyhed for erhvervslivet

    19.03.2026

  • Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

    16.03.2026

  • Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

    16.03.2026

  • Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • Stort potentiale i Femern-regionen

    16.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik