• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenytNavnenyt24. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Kvantefysiker vinder af IT-Prisen 2025

AktueltBranchenytNavnenyt24. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

I 2025 går IT-Prisen til Jan Westenkær Thomsen for hans enorme indsats for Danmarks styrkeposition inden for kvanteteknologi.

Den danske fysiker og professor, Jan Westenkær Thomsen, har med sit utrættelige arbejde inden for kvanteteknologi placeret ikke bare sig selv men også Danmark i centrum af en global videnskabelig og teknologisk revolution. Derfor er han en fortjent vinder af IT-Prisen 2025.

-Jan Westenkær Thomsen er en af hovedarkitekterne bag Danmarks positionering som frontløber inden for kvanteteknologi. Hans arbejde står på skuldrene af arven fra Niels Bohr og et verdensførende dansk forskningsmiljø, og han har helt unikt samlet og skabt grobunden for Danmarks globale kvanteøkosystem i et stærkt samarbejde med virksomheder, ministerier og startups, udtaler Natasha Friis Saxberg, adm. direktør i IT-Branchen.
Juryen skriver i deres motivation for tildeling af prisen, at Jan Westenkær Thomsen siden man igangsatte arbejdet med at skabe et dansk kvante-økosystem for mere end 5 år siden, om nogen har arbejdet utrætteligt med at møde afgørende aktører fra erhvervslivet og politisk – og national som internationalt, for at sikre, at Danmark udnyttede sin styrkeposition indenfor kvanteteknologi, til at gøre vores nation til den foretrukne hub, hvis man vil forske, arbejde eller investere i kvanteteknologi.
Uden Jans indsats ville vi ikke have fået den politiske opbakning til en national kvantestrategi, fået NATO til at placere DIANA centeret i København eller fået samlet alle aktører på tværs af akademia, industri og politisk, og derved videreføre arven efter Niels Bohr og sikre teknologisk vækst i Danmark i fremtiden.

Imponerende påvirkning på det globale kvantemiljø
Med en karriere, der spænder over tre årtier, har Jan Westenkær Thomsen ikke kun bidraget til akademisk forskning, men også til at forme den kommercielle og strategiske udvikling af kvanteteknologi i Danmark og internationalt.
-Hans unikke kombination af akademisk dybde, strategisk lederevne og formidlingstalent har ikke kun styrket dansk forskning, men har også sikret et strategisk samarbejde med centrale og visionære aktører som Novo Nordisk, siger Kaare Danielsen, adm. direktør i Jobindex, der er en del af juryen.
Som stifter og formand for Danish Quantum Community (DQC) har Jan arbejdet på at styrke samarbejdet mellem danske universiteter, virksomheder og offentlige myndigheder, hvilket har resulteret i Danmarks anerkendelse som en førende aktør inden for kvanteteknologi. Under hans ledelse har DQC også rådgivet den danske regering i udformningen af en national kvantestrategi.
Som COO for Novo Nordisk Quantum Computing Programme (NQCP) har han været instrumental i at koordinere udviklingen af en fuldt implementeret kvantecomputer, der kan løse komplekse optimeringsproblemer indenfor områder som medicin, energi og logistik, hvilket ifølge Jan Westenkær Thomsen vil ”få verdens stærkeste supercomputer til at ligne en kugleramme”.
Jan Westenkær Thomsen indgår også i NATOs rådgivningsgruppe for Emerging and DisruptiveTechnologies, hvor han bidrager til strategier for at integrere kvanteteknologi i bl.a. forsvarssektoren. Han har dog været kritisk overfor en ensidig militarisering af teknologien og insisterer på, at dens primære værdi ligger i civile innovationer.
Samtidig har han været medlem af EU’s ekspertpanel for kvanteteknologi, der styrker europæisk koordination inden for feltet.

IT-Prisen uddeles af brancheorganisationen IT-Branchen i samarbejde med Computerworld. Den tildeles til en person, der på ”særlig fremragende vis sætter fokus på den danske it-branche”. Kriterierne for at få prisen er, at vedkommende gennem ”idéskabelse, drift af forretning eller offentligt hverv bidrager til en positiv udvikling af it-branchen eller dens virksomheder”.
Prisjuryen består af Computerworld, IT-Branchen og vinderne fra de to forrige år: David Heinemeier Hansson, programmør, investor og forfatter samt Michael Holm, stifter af Systematic. Prisen uddeles hvert år til IT-Branchens årsmøde.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

I næste uge går det løs – Automatik 2026 samler branchen i Brøndby

AutomatiseringMesser og møderProcesteknologiRobotterTop03. 09. 2026

Automatik 2026 samler igen den danske automatiseringsbranche i Brøndby Hallen, der atter forvandles fra sportshal til et levende mødested for industrien. Omkring 110 udstillere præsenterer de nyeste løsninger inden for automation, robotter, transmissionsteknik, industriel IT, AI og cybersikkerhed -

Kravene til cybersikkerhed vælter ind over industrien – nu skal de virke i praksis

AktueltAutomatiseringBranchenyt03. 09. 2026

Stigende krav til cybersikkerhed rammer industrien i højt tempo, men for mange virksomheder er springet fra regulering til reel handling stadig for stort. Skal kravene styrke dansk industri, skal de omsættes til konkrete processer og en realistisk vurdering af virksomhedernes cybermodenhed. Sådan

Dansk stratosfærisk platform på historisk mission

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøInnovation03. 09. 2026

Virksomheden Sceye, der er grundlagt af den danske iværksætter Mikkel Vestergaard Frandsen, har gennemført en foreløbig 15.000 kilometer lang stratosfærisk flyvning fra USA til Japan i partnerskab med SoftBank Corp. Missionen demonstrerer, hvordan mobil forbindelse og fremtidig digital infrastruktur

Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser

AutomatiseringBranchenytEnergi og miljø03. 09. 2026

Mere regn og ekstremt vejr kan afbryde kommunikationen med vores satellitter, der i dag er vitale i alt fra forsvar til landbrug og klimaovervågning. Aalborg Universitet vil med nyt tværfagligt projekt klimasikre kommunikation med satellitter. Klimaet forandrer sig. I fremtiden får vi mere

NFA fejrer jubilæum – 80 års forskning i det sunde og sikre arbejdsliv

BranchenytNavnenyt03. 09. 2026

I 80 år har Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) været omdrejningspunkt for undersøgelser og forskning i arbejdsmiljø. Jubilæet markerer otte årtier med store forandringer og forbedringer i danskernes arbejdsliv. Forestil dig at møde ind på arbejde på en fabrik i årene efter

Hoyer VMS Group og Kongsberg Maritime styrker autoriseret servicesamarbejde

NavnenytOffshore og marine03. 09. 2026

En ny flerårig aftale mellem Hoyer VMS Group og Kongsberg Maritime skal understøtte hurtigere adgang til service og teknisk assistance inden for et aftalt omfang af markeder, produkter og services. Samarbejdet styrker Kongsberg Maritimes rolle som global OEM og teknisk myndighed, samtidig med at

H.M. Kongen åbner stor rumkonference med et lille brag

BranchenytMesser og møderTop01. 09. 2026

Hvordan kan vi blive bedre til at udforske rummet for forretningsmuligheder? Det er temaet på konferencen ”Space for Inspiration”, som Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet i år er vært for sammen med den europæiske rumfartsorganisation ESA. Hans Majestæt Kong Frederik 10.

AI-agenter lukker kapacitetsgabet i industrien

AktueltAutomatiseringBranchenyt01. 09. 2026

41 procent af arbejdstiden i industrien går tabt til manuelle rutineopgaver. Det viser en ny global undersøgelse fra IFS, som peger på, at et stigende antal virksomheder ser AI-agenter som en løsning på det voksende kapacitetsgab. Når der er mangel på kvalificerede medarbejdere, er det dobbelt

Hackathon viste fremtidens droneløsninger

AktueltBranchenytMesser og møder01. 09. 2026

Odense styrkede sin position som nationalt centrum for droneinnovation, da Forsvarets Dronecenter (FDC) den 26.-27. august afholdt et større hackathon på HCA Airport og samlede virksomheder og forskere til udvikling af fremtidens droneløsninger. Arrangementet havde ca. 80 deltagere. Under

Teradyne Robotics A/S anlægger sag mod kinesisk robotkonkurrent ved europæisk patentdomstol

NavnenytRobotter01. 09. 2026

Teradyne Robotics A/S - som består af robotvirksomhederne Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, Inc. - har anlagt en patentkrænkelsessag ved Den Fælles Patentdomstol (UPC) i København mod et tysk datterselskab af det kinesiske robotselskab

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • I næste uge går det løs – Automatik 2026 samler branchen i Brøndby

    03.09.2026

  • Kravene til cybersikkerhed vælter ind over industrien – nu skal de virke i praksis

    03.09.2026

  • Dansk stratosfærisk platform på historisk mission

    03.09.2026

  • Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser

    03.09.2026

  • NFA fejrer jubilæum – 80 års forskning i det sunde og sikre arbejdsliv

    03.09.2026

  • Hoyer VMS Group og Kongsberg Maritime styrker autoriseret servicesamarbejde

    03.09.2026

  • H.M. Kongen åbner stor rumkonference med et lille brag

    01.09.2026

  • AI-agenter lukker kapacitetsgabet i industrien

    01.09.2026

  • Hackathon viste fremtidens droneløsninger

    01.09.2026

  • Teradyne Robotics A/S anlægger sag mod kinesisk robotkonkurrent ved europæisk patentdomstol

    01.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Gammel Strandvej 20
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}