• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Maskiner og anlægNavnenytProcesteknologi12. 03. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Kundeportal tilbyder styring af maskinpark og filterbehov

Maskiner og anlægNavnenytProcesteknologi12. 03. 2024 By Helle Friemann Nielsen

-Vores mål er at gøre det trygt og enkelt for brugerne at finde og bestille de nødvendige filtre til forskellige maskintyper, samtidig med at de nemt kan tjekke lagerstatus og priser, siger Robert Juul, teknisk chef og ingeniør hos Filterteknik. For kunderne betyder virksomhedens kundeportal, LFS, overblik og besparelser på tid, lagerplads og fragtudgifter.

Teknisk direktør Robert Juul (tv) og kortlægger Lars Grevsen foran LFS-portalen hos Filterteknik.

Mange af Filtertekniks kunder bruger virksomhedens brugervenlige kundeportal, LFS, der effektiviserer processen med at finde de rette filtre til de rigtige maskiner og anlæg. Portalen gør ikke kun søgningen efter filtre mere enkel. Den letter også indkøbsprocessen for en hel maskinpark.
Portalen er designet til at være tilgængelig for alle, uanset om man er indkøber, ingeniør, maskinmester eller driftsleder. Og uanset om man arbejder inden for fra landbrug og gartneri, byggeri, tung transport, offshore operationer, industri til kommunal forsyning.
-LFS tilbyder vores faste kunder nøjagtige oplysninger om de filtre, der er nødvendige for deres maskiner og anlæg inklusive priser, lagerstatus og bestillingsmuligheder, forklarer Robert Juul, der er teknisk chef og ingeniør hos Filterteknik.
Han understreger, at filtrene efter ønske kan leveres pakket pr. maskine med en detaljeret pakkeliste, hvilket gør det nemt at overdrage filtrene til den medarbejder, der varetager de specifikke serviceopgaver.
-LFS sparer tid for vores kunder ved både udvælgelse og bestilling af de korrekte filtre og ved den efterfølgende modtagelse og anvendelse af filtrene, fortsætter han.
Med LFS får brugerne også et overblik over deres maskinpark, de nødvendige serviceintervaller og de allerede købte filtre til hver maskine eller for hele maskinparken.
Nylige opdateringer af portalen har gjort det lettere at genkende filtrene med større billeder og tydeligere producentlogoer. Samtidig er designet og navigationen blevet forbedret og moderniseret.

Greenkeeping og udlejning
I Sønderjyllands Golfklub har greenkeeper Martin Byg mere end 25 maskiner, som alle er oprettet i LFS på klubbens konto.
-Det er supernemt at bestille filtre, når maskinerne skal have service. Med et enkelt tryk på den aktuelle maskine foreslår systemet en bestillingsliste. Vi sparer tid og er sikre på, at de rigtige filtre dukker op med fragtmanden. Ved at bestille via LFS sparer vi både tid og udgifter til fragt. Desuden er vores rabataftale lagt ind i systemet, siger Martin Byg.

Hos udlejningsvirksomheden Renta fortæller flådekonsulent Brian Madsen, at LFS bruges til at finde og registrere filternumre for alle maskinerne og udskrive lister til Rentas egne lagre af filtre på værksteder på Sjælland og i Jylland:
-Vi har printede lagerlister fra LFS liggende, så vores mekanikere nemt kan plukke de filtre, som de skal bruge. Og når vores egen lagerbeholdning er i bund, kan vi nemt bestille en opfyldning via LFS. Også udenfor normal kontortid, siger han.
Ifølge Brian Madsen sparer Renta både tid og plads ved at købe alle filtre hos Filterteknik og benytte LFS:
-Vi har ikke brug for så meget lagerplads, når vi køber alle filtre samme sted. Og med LFS kan vi hurtigt få bestilt de filtre, som vi er ved at løbe tør for. Mange filtre går igen på forskellige maskiner, så ved at have overblik kan vi spare lagerplads, siger han.
Når en mekaniker skal ud på en af Rentas mindre afdelinger og lave service, bruges LFS til på forhånd at bestille hele filterpakker til de maskiner, der skal serviceres. Så mekanikeren er sikker på at have det rigtige med sig.

Registrering og opdatering er enkelt
-Registrering og justering i LFS er gjort enkelt. Vi bistår gerne med at registrere kundernes maskiner i systemet. Lars Grevsen, vores kortlægningsekspert, hjælper med at få kunderne i gang med at bruge portalen eller med at opdatere maskinparken ved ændringer, siger Robert Juul.
Han pointerer, hvor vigtigt det er, at maskiner og anlæg er nøjagtigt registreret for at optimere systemet som et værktøj til at finde og bestille de korrekte filtre.
Kunder har friheden til selv at registrere deres maskiner og anlæg i LFS, som allerede indeholder et bredt udvalg af standardmodeller. Det er også muligt at tilføje unikke maskiner til systemet.
-Kunderne kan selv navngive deres maskiner, så det matcher den interne systematik, de allerede anvender, siger Robert Juul.
Udover bestilling af nye filtre anvender mange kunder LFS til at opnå viden om forskellige filtertyper. LFS tilbyder adgang til en omfattende database med filtre, som kan findes og sorteres baseret på kriterier som type, dimensioner, anvendelse, form, producent og mange andre parametre. Det er også muligt at sammenligne filtre fra forskellige producenter og gennemse tekniske datablade.
Efter en betydelig modernisering er LFS nu endnu mere brugervenlig på tværs af enheder som pc’er, tablets og smartphones.
-Med de seneste opdateringer, der omfatter større billeder, tydeligere logoer og en forbedret brugerflade, matcher portalen nu den kvalitet og brugervenlighed, vores kunder forventer fra moderne apps og software, siger Robert Juul afslutningsvis.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Automatiseringen i danske industrivirksomheder er i verdenstoppen

AutomatiseringBranchenytRobotterTop12. 01. 2026

Danmark har nogle af de mest automatiserede industrivirksomheder i verden. I Europa ligger vi helt i top. Det viser en ny analyse fra Dansk Metal. Med 326 robotter pr. 10.000 ansatte er den danske industri den fjerde mest automatiserede i verden, når man ser bort fra bilindustrien. Danmark er

Årets SMV 2026 – i år med en ny kategori

AktueltBranchenytNavnenyt12. 01. 2026

Indstillingerne til Årets SMV 2026 er nu åbne, og i år udvides prisuddelingen med en ny kategori: Årets SMV – Teknologi. For femte år i træk hylder vi ildsjælene i de små og mellemstore virksomheder, der gør en forskel, skaber resultater og spiller en afgørende rolle i deres

EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg12. 01. 2026

Over de næste fire år skal det europæiske forskningsprojekt ACTNXT udvikle avanceret udstyr, der gør store forskningsfaciliteter bedre til at hjælpe Power-to-X-industrien med at udvikle fremtidens grønne energiløsninger. Projektet ledes af Teknologisk Institut. En tredjedel af verdens

Aarhus Universitet åbner døren til et helt nyt kapitel

InnovationNavnenyt12. 01. 2026

I sidste uge indviede Aarhus Universitet et innovationshus med højt til loftet. Målet er at favne alle faglige miljøer, bringe mere viden i spil og opnå en førerposition i Europa. Nyt brand. Større rammer. Bredere vingefang. Højere ambitioner.Når Aarhus Universitet bevæger sig ind i 2026, vil

Danmark blandt verdens førende på patenter

Branchenyt12. 01. 2026

Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på

MCH A/S sætter historisk besøgsrekord

Messer og møderNavnenyt12. 01. 2026

Med 1.395.515 besøgende fordelt på 308 arrangementer og i alt 465 arrangementsdage på koncernens fire faciliteter satte MCH A/S i 2025 ny markant besøgsrekord. 1.395.515 gæstede i 2025 MCH Messecenter Herning, MCH Herning Kongrescenter, MCH Arena og Jyske Bank Boxen, og det er 250.000 flere end

MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

Messer og møderNavnenytTop08. 01. 2026

Danmarks største forsvarsindustrielle messe, DALO Industry Days, flytter i 2026 til Herning. Takket være et nyt samarbejde mellem Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) og MCH A/S finder forsvarsmessen således sted i MCH Messecenter Herning 19.-20. august. DALO Industry Days

Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Teknologisk Institut og Heatflow ApS udvikler energibesparende køleløsning til datacentre med 3D-print. På sigt kan den gøre overskudsvarmen anvendelig til fjernvarme. Datacentre står over for en voksende udfordring med stigende energiforbrug til køling af servere og GPU'er. Et europæisk

Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Virksomheder går hvert år glip af milliarder af kroner, når varer kopieres eller videresælges ulovligt. Men et nyt digitalt og juridisk bindende fingeraftryk udviklet på Københavns Universitet gør produkter umulige at forfalske. Royal Copenhagen er blandt de første til at tage løsningen i

SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

AutomatiseringNavnenyt08. 01. 2026

Syddansk Universitet (SDU) etablerer en ny supercomputer i Sønderborg, der kombinerer mere bæredygtig energistyring og avancerede funktioner inden for kunstig intelligens (AI). Datacentret, der skal udvikles sammen med Danfoss og HPE, skal fungere som ramme for et fælles forsknings- og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Automatiseringen i danske industrivirksomheder er i verdenstoppen

    12.01.2026

  • Årets SMV 2026 – i år med en ny kategori

    12.01.2026

  • EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

    12.01.2026

  • Aarhus Universitet åbner døren til et helt nyt kapitel

    12.01.2026

  • Danmark blandt verdens førende på patenter

    12.01.2026

  • MCH A/S sætter historisk besøgsrekord

    12.01.2026

  • MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

    08.01.2026

  • Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

    08.01.2026

  • Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

    08.01.2026

  • SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

    08.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik