IFS har ansat Mattias Bolander som ny direktør for sin hastigt voksende nordiske forretning. Med ansættelsen får IFS en stærk ledelsesprofil ombord med lang erfaring og dokumenteret evne til at opbygge og skalere virksomheder i Norden.

Mattias Bolander kommer med mere end 20 års erfaring fra ledende internationale stillinger i softwareindustrien, senest som nordisk chef i Palo Alto Networks. Tidligere har han haft ledende roller hos blandt andet SAP, Workday og Okta, hvor han har arbejdet med salg, vækststrategier og forretningsmæssig transformation.
-Mit mål er, at Norden skal være den region, hvor IFS tydeligst viser, hvordan cloud, AI og Service Management skaber reel forretningsværdi. Med IFS Cloud vil vi hjælpe virksomheder med at arbejde smartere og mere bæredygtigt hver dag, siger den nye nordiske direktør i IFS, Mattias Bolander.
Som nordisk direktør får Mattias Bolander det overordnede ansvar for IFS’ fortsatte vækst i regionen. Virksomheden har et klart strategisk fokus på at styrke sin position blandt virksomheder i brancher, hvor store kapitalinvesteringer, høj leveringssikkerhed og teknisk service er forretningskritiske faktorer. Med sin erfaring fra både etablerede globale koncerner og hurtigt voksende teknologivirksomheder har Mattias Bolander et stærkt udgangspunkt for at omsætte IFS’ globale strategi til konkret kundeværdi i Norden.
-Jeg har fulgt IFS i mange år og har altid været fascineret af virksomhedens styrke inden for sine kernebrancher. Jeg er overbevist om, at fremtiden ligger i et tydeligt branchefokus frem for generiske ERP-løsninger, hvis man vil skabe vedvarende værdi for kunderne. I takt med at flere virksomheder opererer i komplekse, service- og kapitalintensive miljøer, er IFS særdeles godt rustet til at opnå en endnu stærkere position på det nordiske marked, siger Mattias Bolander.
Mattias Bolander tiltræder som nordisk direktør efter Ann-Kristin Sander, der fortsætter i rollen som Executive Advisor.
Kilde: IFS.

