I slutningen af 2016 afholdt Dansk Automationsselskab en konference, hvor emnet var 3D-simulering i forbindelsen med automatisering. Som sædvane havde DAu fundet en række visionære indlægsholdere, der gav deltagerne masser af inspiration med hjem. Der var tale om brugbar inspiration, idet de fleste indlægsholdere var praktikere med begge ben på jorden.
Jo senere en fejl opdages, desto dyrere bliver den
Jens Norling Mathiassen fra Siemens sagde i sit indlæg:
-Hvis man finder en fejl under projektering, koster den 1 x 1 at rette; hvis man finder den under anlægsopbygningen koster den måske 10 x 1 at rette – men hvis man først finder fejlen, når anlægget er bygget, koster den 100 x 1 eller mere at rette. Derfor er det vigtigt at afsløre fejl så tidligt som muligt i et projekt.
Netop den betragtning er blot ét af argumenterne for at udnytte nogle af de simuleringsværktøjer, der blev præsenteret på konferencen.
Simulering med 3D-print
Jesper Hattel fra DTU gav et eksempel med støbte emner, hvor en simulering af processen skulle danne grundlag for at beregne ændringer i emnernes geometriske data under størkningsprocessen.
-Simulation og modellering bliver en iterativ proces, når man arbejder med design og materialevalg. Under alle omstændigheder er det vigtigt at gøre sig klart, hvad en modellering skal give svar på, inden et sådant projekt startes op, siger Jesper Hattel.
En stor hjælp i designfasen af produkt er, at emnerne kan 3D-printes direkte ud fra CAD-tegninger. Det er en langt billigere metode end at lave prototyper i et værksted. Under konferencen var indlagt et besøg i DTU’s 3D-printværksted, hvor vi blev præsenteret for nogle af de metoder og muligheder, der er for at printe emner, hvoraf nogle var med stor kompleksitet.
Simulering finder flaskehalse
Bent Aksel Jørgensen fra Xcelgo har haft stor succes med sit 3D-simuleringsværktøj til at gennemføre skrivebordstests af logistik- og transportanlæg. Han siger, at en sådan simulering vil kunne afsløre de steder i anlægget, hvor der kan forventes at bliver flaskehalsproblemer. Xcelgos 3D-model af produktionsanlægget styres af den ”rigtige” controller med software, og derfor testes også brugerprogrammerne. Omkostningerne til en simulering ligger typisk på et par procent af anlægssummen.
-3D-simulering er også særdeles anvendelig ved ombygninger af transportanlæg, som ikke kan tages ud af drift i længere tid, eller hvis der skal laves en ændring i eller opdatering af styringsprogrammerne, tilføjer Bent Aksel Jørgensen.
”Time-to-market” skal nedsættes
Når en fabrikant står med et nyt produkt, der skal produceres, skal etableringen af produktionsanlægget ske så hurtigt som muligt – af to grunde, nemlig “Return of Investment” og for at udnytte positionen på markedet, inden der kommer for mange konkurrerende produkter.
DAu’s konference blev for de fleste deltagere en god øjenåbner for at se problemer, muligheder og løsninger.