• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringMesser og møderProcesteknologiTop04. 06. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Fagmessen for sensorteknologi og måleteknik samler branchen

AutomatiseringMesser og møderProcesteknologiTop04. 06. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Fagmessen Sensor+Test 2026, der afholdes i Nürnberg fra den 9. til den 11. juni 2026, samler tusindvis af specialister og virksomheder med fokus på innovation, digitalisering og fremtidens sensor- og måleteknologier

Foto: Foto: sensor-test.de.

Sensor+Test 2026 har gennem en årrække positioneret sig som den internationale messe for sensorteknologi og måleteknik.
Messen, der afholdes årligt i Nürnberg, Tyskland – i år fra den 9. til den 11. juni 2026 – er således en af de vigtigste platforme for præsentation af nye teknologier, vidensdeling og netværk på tværs af industrier.
Messen forventes at samle omkring 350-400 udstillere fra hele verden, mens besøgstallet typisk ligger i niveauet 5000-6000 fagfolk. Deltagerne repræsenterer en bred vifte af brancher, herunder industri, automotive, medicoteknik, energi og forskning. Det er netop denne tværfaglige sammensætning, der gør Sensor+Test til et centralt mødested for innovation og forretningsudvikling.
I en tid hvor store, bredt funderede messer ofte overskygger mindre udbydere, fokuserer Sensor+Test specifikt på specialisering og høj faglighed.
Sensorteknologi, måle- og testteknologi er hovedfokus, og besøgende finder alle relevante innovationer ét sted – fra bil- og maskinteknik til jernbaner og luftfart.
Messen adskiller sig således ved at fokusere målrettet på sensorer, måleteknologi og testløsninger – et område, der spiller en stadig større rolle i takt med digitalisering og automatisering af industrien.

Sensorer, måleteknologi og AI
Sensorer og måleteknologi danner grundlaget for kunstig intelligens i industrien – uden præcise måledata kan intelligent automatisering ikke fungere.
På Sensor+Test er dette tydeligt i en bred vifte af anvendelser: Virksomheder demonstrerer, hvordan deres sensorer, målesystemer og testteknologier fungerer som »dataleverandører« til industrielle AI-løsninger og gør processer mere effektive, sikrere og mere økonomiske.
AI i industrien handler om industriklare systemer, der fungerer i praksis – i robotter, i forebyggende vedligehold, i simuleringsbaseret udvikling eller i intelligent produktionsstyring. Industriel AI muliggør ikke kun optimering af processer og ressourceudnyttelse, men åbner også op for nye databaserede forretningsmodeller og styrker samarbejdet mellem virksomheder, forskning og teknologiudbydere.
-På messen vil udstillere præsentere praktiske løsninger, innovative systemer og konkrete anvendelseseksempler, der viser, hvordan sensor- og måleteknologi vil drive fremtidens AI, siger Elena Schultz, managing director hos AMA Service GmbH, der arrangerer messen.
Besøgende kan opleve, hvordan den intelligente kombination af måledata og AI vil muliggøre det næste niveau af automatisering.
Et andet centralt tema er bæredygtighed. Sensor- og måleteknologi spiller en vigtig rolle i den grønne omstilling, blandt andet gennem præcis overvågning af ressourcer, emissioner og energiforbrug. På Sensor+Test 2026 vises en lang række løsninger, der understøtter mere effektiv og miljøvenlig drift – både i industrien og i samfundet generelt.
Derudover er miniaturisering og trådløs teknologi i fokus. Udviklingen går mod stadig mindre, mere energieffektive sensorer, der kan integreres i alt fra wearable devices til komplekse industrielle systemer. Samtidig bliver trådløs kommunikation en stadig vigtigere faktor, når data skal overføres hurtigt og sikkert.

Aktiviteter
Messen byder også på et omfattende aktivitetsprogram.
Der er særlige temafora og live demonstrationer, hvor besøgende kan opleve teknologierne i praksis. Startups og forskningsinstitutioner spiller også en vigtig rolle på messen og bidrager med nye perspektiver og innovative løsninger.
Andre højdepunkter inkluderer kalibreringsområdet og tilstandsovervågningsområdet, som præsenterer state-of-the-art kalibreringsmetoder, digitale løsninger og prædiktive vedligeholdelsessystemer.
To anerkendte konferencer afholdes sideløbende med messen:
• ITG/GMA-Fachtagung Sensoren und Messsysteme 2026 vil omhandle den aktuelle udvikling inden for sensorteknologi, måleteknologi og multisensorteknologi. Konferencen er rettet mod udviklere, ingeniører og forskere og vil fremhæve nye anvendelsesområder og analyse af komplekse målesystemer.
• ETTC European Test and Telemetry Conference, der afholdes for første gang i Convention Center Mitte, tilbyder en international platform for telemetri, testinstrumentering og databehandling. Deltagerne vil lære om den rolle, som moderne telemetriteknologier spiller inden for luftfart, bilindustrien, biomedicin og industri 4.0 – især i forbindelse med IoT, big data, trådløse teknologier og droner (UAV’er).

Kilde: sensor-test.de.

Skrevet i: Automatisering, Messer og møder, Procesteknologi, Top

Seneste nyt fra redaktionen

EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

Maskiner og anlægMesser og møderTop15. 10. 2026

EuroBLECH er verdens førende messe for pladebearbejdning. Årets overordnede tema er "For a Stronger Future - Smart & Sustainable Production". Dette afspejler de markante forandringer, som industrien står overfor, hvor virksomheder arbejder målrettet med at øge effektiviteten, styrke robustheden

Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg15. 10. 2026

Det netop afsluttede CHIPART-projekt med deltagelse af blandt andet Teknologisk Institut viser vejen mod en mindre miljøbelastende produktion med 3D-print, som også kan give økonomiske fordele. Det sker ved at genbruge titaniumspåner fra luftfartindustrien til 3D-print pulver - uden energitung

FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

AktueltEnergi og miljøMesser og møderVand og spildevand15. 10. 2026

Energieffektivitet i fødevareproduktionen og reduktion af vandforbruget kommer i fokus på FoodTechs Water & Energy-område, der byder på et informativt sceneprogram med en lang række eksperter. Førende eksperter inden for vand og energi står klar til at indtage Water & Energy Stage, når

Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

Branchenyt15. 10. 2026

304 virksomheder er enten blevet flyttet ud af Danmark eller blevet grundlagt i udlandet af danske iværksættere siden 1999. De virksomheder, der fortsat er selvstændige, beskæftiger i dag mere end 22.000 medarbejdere på verdensplan. Samtidig er 61 af virksomhederne siden blevet opkøbt til en samlet

Fræseværktøj reducerer effektbehovet ved bearbejdning af aluminium

Maskiner og anlæg15. 10. 2026

Seco Tools A/S introducerer det nye fræseværktøj i Stabilizer-serien, der er designet til at reducere strømforbruget med ca. 20 pct., samtidig med at det leverer stabil, alsidig og driftssikker bearbejdning af aluminium og andre ikke-jernholdige metaller til en lang række

TrackStack flytter saven fra byggepladsen til robotten

Automatisering15. 10. 2026

Woodstock Eco System samler projektering, ingeniørberegninger, 3D-model, robotopskæring, pallepakning og QR-styret montage i ét digitalt forløb. Resultatet er et komplet byggesæt fra A til Z, der frigør tømrertid og kan reducere fejl og materialespild. En skitse ind. Et præcisionsskåret og

Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

AutomatiseringInnovationNavnenytTop12. 10. 2026

Ph.d.-studerende Emma Porsbjerg fra DTU har udviklet en metode til at 3D-printe med månestøv. Efter et vellykket forsøg hos Force Technology på Lindø er forskningen et skridt nærmere målet om at kunne bygge fremtidens infrastruktur med Månens egne råstoffer. Mens rumorganisationer verden over

DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion og skifter navn

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 10. 2026

Medlemmerne af DIRA har ved en afstemning den 7. oktober 2026 truffet en historisk beslutning om at etablere sig som en selvstændig medlemsforening under DI Produktion. Samtidig markerer foreningen sit nye, styrkede ståsted med et navneskifte, der matcher ambitionerne. DIRA har gennem årtier

Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

AktueltAutomatiseringNavnenyt12. 10. 2026

Nyt forskningsprojekt - ledet af Nationalmuseet - vil puste liv i de mennesker, der er nævnt på de danske runesten, og forstå de sociale netværk og magtforhold, de indgik i. Runesten skal 3D-scannes, og teksterne skal undersøges som retslige, religiøse og politiske dokumenter. Rundt i hele

DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

Branchenyt12. 10. 2026

Flere STEM-uddannelsespladser, investeringer i kunstig intelligens, elektrificering samt lavere selskabsskat. Det er blandt højdepunkterne i regeringens finanslovsforslag. Dog advarer Dansk Industri mod nye skatter og afgifter samt høj offentlig forbrugsvækst, som risikerer at bremse vækst og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • EuroBLECH 2026 sætter kurs mod intelligent og bæredygtig produktion

    15.10.2026

  • Genanvendt titaniumpulver kan reducere CO2-udledning

    15.10.2026

  • FoodTech samler vand- og energioptimeringseksperter

    15.10.2026

  • Danske iværksættere skaber virksomheder for milliarder uden for Danmark

    15.10.2026

  • Fræseværktøj reducerer effektbehovet ved bearbejdning af aluminium

    15.10.2026

  • TrackStack flytter saven fra byggepladsen til robotten

    15.10.2026

  • Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

    12.10.2026

  • DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion og skifter navn

    12.10.2026

  • Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

    12.10.2026

  • DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

    12.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}