• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg12. 01. 2026 | Helle Friemann Nielsen

EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg12. 01. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Over de næste fire år skal det europæiske forskningsprojekt ACTNXT udvikle avanceret udstyr, der gør store forskningsfaciliteter bedre til at hjælpe Power-to-X-industrien med at udvikle fremtidens grønne energiløsninger. Projektet ledes af Teknologisk Institut.

Selvom grøn strøm og Power-to-X med brint er på vej ind i industrien, er mange løsninger stadig umodne og har svært ved at konkurrere med de gamle fossile teknologier. Foto: Adobe Stock/Teknologisk Institut.

En tredjedel af verdens CO2-udledning stammer fra produktion af stål, kemikalier og plast.
Det er ikke realistisk at gøre disse industrier grønne med el alene, men ved at omdanne grøn strøm til brint kan Power-to-X-teknologier erstatte kul, olie og gas i produktionen og dermed skære markant ned på CO2-udslippet. Selvom grøn strøm og Power-to-X er på vej ind i industrien, er mange løsninger stadig umodne og har svært ved at konkurrere med de gamle fossile teknologier.
-De gamle energiteknologier – som kulkraftværker – er blevet forfinet i over 100 år. Power-to-X-teknologier skal først nu til at blive bredt adopteret og mangler en masse forskning og udvikling til at gøre dem så effektive og billige som muligt, siger Jonas Okkels Birk, forretningsleder på Teknologisk Institut og projektleder for ACTNXT.

Avanceret udstyr skal skabe nye muligheder
En central opgave i ACTNXT bliver at udvikle og installere avanceret udstyr på Big Science-faciliteter som European Spallation Source (ESS) i Sverige og European Synchrotron Radiation Facility (ESRF) i Frankrig. Men det kræver nyt udstyr at udnytte de mange unikke muligheder, som faciliteterne skaber for Power-to-X forskning.
For at kunne undersøge hvordan fx elektrolyseceller fungerer i praksis, skal der installeres små, specialbyggede elektrolyseanlæg på selve forskningsfaciliteterne. Det gør det muligt at køre forsøg, hvor cellerne analyseres i realtid under virkelighedsnære forhold.
-Så kan vi fx se, hvordan cellerne opfører sig, mens de kører under realistiske forhold. Det gør det muligt at følge, hvor i cellerne brintgassen dannes, og hvordan bobler opstår og bevæger sig, fortæller Jonas Okkels Birk.
Den viden kan bruges til at forbedre teknologien, så elektrolysecellerne bliver billigere at producere og mere effektive:
-Når vi kan hjælpe industrien med at forstå, hvorfor effektiviteten falder i deres celler, kan vi pege direkte på, hvor de skal sætte ind for at sænke omkostningerne og samtidig øge ydeevnen, siger han.

Skal matche industrien
ACTNXT samler en række førende europæiske forskningsfaciliteter, universiteter, innovationsinstitutter (GTS’er) og virksomheder, og ifølge Jonas Okkels Birk bliver kontakten til industrien afgørende:
-Det her må ikke blive en akademisk øvelse. Løsningerne skal matche virkelighedens behov. Det kan godt være, at vi tror, vi ved, hvad industrien har brug for. Men det er langt bedre at spørge dem direkte og være sikre. Derfor inddrager vi både forskningsgrupper og virksomheder tidligt i projektet.
Denne praksisnære tilgang afspejles også i projektets slutmål:
-Vi vil i sidste del af projektet gennemføre demonstrationsforsøg med fire verdensklasse testmiljøer, hvor industrien kan få adgang til avanceret forskning og konkret viden, som de kan bruge direkte i deres produktion. Det skal bidrage til at Power-to-X kan blive langt mere konkurrencedygtigt. siger Jonas Okkels Birk afslutningsvis.

Fakta om ACTNXT
• Fireårigt EU-projekt under Teknologisk Instituts ledelse, start marts 2025
• Udvikler nyt måleudstyr og testmiljøer til nogle af Europas største forskningsfaciliteter inden for grøn energi og Power-to-X
Fire hovedaktiviteter:
• Måling af processer i aktive elektrolyse- og brændselsceller
• Test af materialers holdbarhed under brintpåvirkning
• Hurtig screening af nye materialer til Power-to-X
• Undersøgelse af kemiske processer under sikre og rene forhold
Deltagere: Ledende forskningsfaciliteter (bl.a. PSI, ESRF, CERIC, ILL), universiteter (Københavns Universitet, TU Darmstadt), RTO’er (DTI, CEA, TNO, EMPA) samt SMV’er og internationale virksomheder (HydrogenPro, Ranido, Johnson Matthey og Whitecell Systems).
Desuden vil der være et tæt samarbejde med andre virksomheder og faciliteter som ESS.

Kilde: Teknologisk Institut.

Skrevet i: Aktuelt, Energi og miljø, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

Energi og miljøInnovationNavnenytTop16. 03. 2026

Millioner af gummihandsker ender på forbrændingen eller lossepladsen, men nu har forskere på Aarhus Universitet udviklet en teknologi, der kan omdanne de brugte handsker til at fange CO2. Det er et muligt alternativ til olieafhængige løsninger, lyder vurderingen fra postdoc Simon Kildahl, som står i

Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter16. 03. 2026

STARK investerer i avanceret lagerteknologi til deres nye nationale distributionscenter og underskriver aftale med Element Logic, der skal levere virksomhedens fuldautomatiske AutoStore-robotlager. Målet er en endnu hurtigere og mere friktionsfri leveringsoplevelse til landets

Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen. Laura Klitgaard, der er formand i Ingeniørforeningen IDA, glæder sig over de unges store interesse for ingeniøruddannelserne, men hun ærgrer sig samtidig over, at der er udsigt til, at færre bliver optaget. Stadig flere unge vælger at søge

Stort potentiale i Femern-regionen

Branchenyt16. 03. 2026

Erfaringerne fra det dansk-tyske projekt Fehmarn Belt Innovation peger på et stort potentiale i en stærkere økonomisk integration i Femern-regionen. Men potentialet kræver politisk prioritering i både Danmark og Tyskland. Mere end 500 personer fra virksomheder, organisationer og

DI: Kongeligt erhvervsfremstød styrker danske virksomheder i Australien

Branchenyt16. 03. 2026

Rekordmange danske virksomheder er i de kommende dage med kongeparret på erhvervsfremstød i Melbourne, hvor DI i forvejen har kontor. Det er primært vedvarende energi og grønt byggeri, der er i fokus, men også virksomheder inden for life science, forsvar og fødevarer er med på

Dansk økonomi med forårstoner

Branchenyt16. 03. 2026

Foråret titter frem – og det samme gør robustheden i dansk økonomi. Med andre ord Danmark står solidt rustet til 2026. Jyske Bank A/S har taget temperaturen på dansk økonomi og sendt en ny to-årsprognose på gaden. Forbrugerne er dog pessimistiske. Dansk økonomi kom stærkt igennem 2025, hvor BNP

AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

AutomatiseringInnovationRobotterTop12. 03. 2026

Hvordan kan robotter med AI-baserede kameraer genkende og håndtere emner med forskellige former? Det spørgsmål har flere danske industrivirksomheder undersøgt sammen med Teknologisk Institut i et MADE-projekt. Og svaret overraskede. Håndtering af emner med robotter fungerer bedst, når emnerne

Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 03. 2026

Teradyne Robotics A/S meddelte tidligere på ugen, at virksomheden har taget retslige skridt i Tyskland imod det kinesiske robotselskab Elite Robots’ tyske datterselskab for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software – en sag der sætter fokus på en bredere udfordring for Europas

Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

AktueltProcesteknologiVand og spildevand12. 03. 2026

Med 548 fjernaflæste ultralydsmålere fra Brunata A/S og timebaserede data døgnet rundt løfter Valsgård Vandværk sit dataniveau markant. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Det

ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

Navnenyt12. 03. 2026

ODU åbner et nyt logistikcenter i sit hovedsæde i Mühldorf am Inn nær München. Logistikcenteret skal sikre hurtig og smidig levering til kunderne. ODUs nye logistikcenteret repræsenterer en markant investering i endnu mere effektiv produktion og distribution. Byggeriet er samtidig et initiativ,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

    16.03.2026

  • Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

    16.03.2026

  • Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • Stort potentiale i Femern-regionen

    16.03.2026

  • DI: Kongeligt erhvervsfremstød styrker danske virksomheder i Australien

    16.03.2026

  • Dansk økonomi med forårstoner

    16.03.2026

  • AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

    12.03.2026

  • Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

    12.03.2026

  • Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

    12.03.2026

  • ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

    12.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik