• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringBranchenyt19. 01. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Eksisterende datacenterdesign kan ikke hamle op med stigende AI- og energipres

AutomatiseringBranchenyt19. 01. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Traditionelle datacentre kan ikke følge med fremtidens databehandlings- og klimakrav. Det mener halvdelen af it-chefer i EMEA-regionen. Ny rapport fra Lenovo inspirerer til nye visionære datacenterdesign, der kan leve op til de kommende nøgleudfordringer.

Databyen nær byområder og vandkilder udnytter vandkøling og overskudsvarme til lokale bygninger. AI-illustration/Lenovo.

Markedet for datacentre eksploderer, og energiforbrug, bæredygtighed og omkostninger bliver som følge heraf helt afgørende overvejelser for it-beslutningstagere i EMEA. Derfor skal datacenterdesign gentænkes for at fremtidssikre effektiv strømforsyning til AI-arbejdsbelastninger og imødekomme de presserende krav til bæredygtighed og compliance.
Det afslører en ny rapport, Data Center of the Future, som Lenovo har gennemført i samarbejde med Opinium blandt 250 it- og C-level-beslutningstagere i EMEA-regionen.
Her svarer 92 procent af it-beslutningstagerne, at de prioriterer teknologipartnere, der reducerer energiforbruget og CO2-aftrykket. Samtidig svarer knap halvdelen it-ledere (46 procent), at deres nuværende infrastruktur ikke understøtter målene for energi- eller CO2-reduktion.
-Fremtidens datacenter vil blive defineret af, hvor effektivt det kan skaleres til AI, opfylde bæredygtighedsmål og fungere med maksimal energieffektivitet. Efterhånden som behovet for computerkraft stiger, vil kunderne i større grad søge infrastrukturpartnere, der kan levere ydeevne uden kompromiser, og som tager ansvar for at reducere miljøpåvirkningen, siger Simone Larsson, Head of Enterprise AI, EMEA hos Lenovo.

Datasuverænitet og AI i stor skala definerer datacentrets fremtid
Rapporten opridser en række nøglefaktorer, der vil påvirke fremtidens design, teknologi og placering af datacentre, herunder datasuverænitet og lav latenstid, stigende miljøpres fra AI, automatisering og eksponentiel datavækst. Rapporten tegner også et klart billede af, hvor afgørende det bliver at sikre både overholdelse af regler og styring af dataenes placering i fremtidens datacentre.
Hele 99 procent af de adspurgte i rapporten svarer, at datasuverænitet bliver centralt for, hvordan data indsamles, lagres og behandles i de kommende år. Samtidig fremhæver 94 procent lav latenstid som et vigtigt krav både i dag og i de kommende år, drevet af væksten i realtidsapplikationer og edge computing.
-I EMEA er datasuverænitet en særlig presserende prioritet, der er præget af komplekse regionale regler og øget kontrol fra både CIO’er og ledelsen. Virksomhederne bør derfor handle nu for at tilpasse infrastrukturen til de stigende forventninger, for forberedelsen til fremtiden starter med de valg, de træffer i dag, siger Simone Larsson videre.
Endelig fortsætter kunstig intelligens med at sætte sit præg på datacenterudviklingen. I rapporten forventer 90 procent af it-beslutningstagerne, at AI vil øge organisationens dataforbrug betydeligt det næste årti, og 62 procent siger, at AI og automatisering vil have den største indflydelse på it-strategien. På trods af de lovende udsigter indrømmer 41 procent dog, at deres organisation ikke er klar til at integrere AI effektivt, og det skaber en voksende kløft mellem digitale ambitioner og infrastrukturens virkelighed.

Ubrugte rum og uventede placeringer – datacenterdesign anno 2055
For at imødekomme den dobbelte udfordring med stigende efterspørgsel efter computerkraft og strengere bæredygtighedskrav har Lenovo sammen med ingeniørfirmaet AKT II og arkitekterne Mamou-Mani udarbejdet en række bud på, hvordan datacentre kunne se ud om 30 år i takt med, at deres betydning for privat- og arbejdsliv fortsætter med at vokse, og energibehovet stiger.
-Som arkitekter og ingeniører har vi et ansvar for at gøre datacentre bedre, ikke bare større. Projektet Data Center of the Future kombinerer virksomhedernes skiftende behov med praktiske løsninger, fra genbrug af tunneler og bunkere til højtliggende cloud-moduler, urbane datadistrikter og dataspaer, der kombinerer servervarme med offentlige faciliteter. Selvom vi ikke har en krystalkugle, der viser os fremtiden for datacentre, giver vi et indblik i designs, der kan gå fra idéer til pilotprojekter hurtigt og med mindre risiko, siger James Cheung, partner hos Mamou-Mani.

Rapportens design tager udgangspunkt i tre innovative koncepter: Dataskyen, Databyen og Datacenterbunkeren.
• I dataskyen hænger datacentret i luften i en højde af 20-30 km, hvor det i sikker afstand fra kommercielle fly forsynes med energi fra solen døgnet rundt. Der anvendes lukkede væskekølesløjfer under tryk for at forhindre luftforurening, og mindre moduler gør det muligt at få designet til at svæve.
• I databyen ligger datacentret tæt på floder eller kanaler. Det består af et modulært, stabelbart murstens- eller pod-system af datacentre tilpasset byens behov. Placeringen nær byområder og vandkilder giver datacenteret mulighed for at udnytte vandkøling og overføre overskudsvarme til strøm eller opvarmning af fx lokale bygninger. Samtidig reduceres dataventetiden. Modellen kan udvides til et data spa, hvor geotermisk energi fra en naturlig lagune eller geotermiske bassiner bruges til at skabe et datacenter med lav visuel påvirkning og biofilisk design.
• I datacenterbunkeren udnyttes nedlagte tunneler, bunkere eller transportsystemer til at placere teknologien under jorden. Den underjordiske beliggenhed giver adgang til mere central placeret kapacitet og flere faciliteter uden at øge arealanvendelsen. Derudover forbedres sikkerhedsmodstandsdygtigheden og et naturligt effektivt varmestyringssystem.

Data Bunker giver central placeret kapacitet uden at øge arealanvendelsen. AI-illustration/Lenovo.

Med vand som omdrejningspunkt
Alle koncepterne tager udgangspunkt i rack-server-datacenter-modellen og er designet til vandkøling for mere effektivt at løse problemet med varme i datacentre og reducerer omkostninger og CO2-udledning, da køling med vand bruger mindre energi end luftkøling.
-Fremtidssikrede datacentre kræver et skift i tankegangen, hvor bæredygtighed ikke er noget, der tilføjes efterfølgende, men noget, der er indbygget i systemet fra starten. Med Neptunes vandkølingsteknologi hjælper vi allerede flere kunder med at løse de stigende energikrav fra AI, fortsætter Simone Larsson.
Med Lenovo Neptune-væskekøling kan 98 procent af systemvarmen fjernes direkte ved kilden. Det mindsker energiforbruget og afhængigheden af traditionelle luftbaserede kølemetoder betydeligt. Samtidig kan løsningerne via en fremtidssikret platform tilpasses både præstationsmål og miljømæssige forpligtelser i takt med, at virksomhederne udvider brugen af AI og avanceret analyse.
Læs mere om Lenovos Datacenter of the future-rapport her.

Om rapporten
”Data Center of the Future” indeholder forskning fra Opinium, bestilt af Lenovo, som har undersøgt 250 it-beslutningstagere i virksomheder med 250 eller flere ansatte i Tyskland, Italien, Norge, Sverige, Storbritannien og De Forenede Arabiske Emirater. Feltarbejdet blev udført i august 2025.

Erklæring om AI-gennemsigtighed
Nogle af de visuelle repræsentationer, der indgår i dette arbejde, er skabt eller forbedret ved hjælp af kunstige intelligensværktøjer, såsom Midjourney, for at understøtte konceptuel udforskning og visuel kommunikation. Disse AI-genererede billeder har til formål at illustrere designintentionen og atmosfæren; alle underliggende arkitektoniske ideer, rumlige kompositioner og designbeslutninger er udtænkt og udviklet af forfatteren/Lenovo.

Kilde: Lenovo.

Skrevet i: Automatisering, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Kvinder i robotbranchen samles til netværk og dialog

BranchenytMesser og møderRobotterTop02. 03. 2026

Kvinder i robot- og automationsbranchen får nu deres eget faglige mødested, når Women in Robotics Breakfast løber af stablen den 7. maj klokken 08.00 til Robotbrag i Odense. Her kan udviklere, forskere, formidlere og ledere mødes på tværs af virksomheder og roller til uformel sparring, netværk og

Rift om midlerne til energiprojekter

AktueltBranchenytEnergi og miljø02. 03. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har endnu engang modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. Programmet har modtaget i alt 82 ansøgninger, der sammenlagt søger om mere end 804 millioner

Danmarks vareeksport til USA har været faldende i årevis

AktueltBranchenyt02. 03. 2026

Danmarks fysiske vareeksport til USA har været faldende i årevis. Det viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Til gengæld er den tilsvarende eksport til resten af verden steget til et rekordhøjt niveau. Den fysiske vareeksport til USA udgør nu 2,9 procent af den samlede danske

Ny rapport: Danmark løber med AI-guldet i Europa

AutomatiseringBranchenyt02. 03. 2026

I 2025 er danske virksomheder endnu en gang topscorer i Europa, når det gælder anvendelsen af kunstig intelligens. Danske virksomheder griber i stigende grad de muligheder, som digitalisering og især kunstig intelligens bringer med sig. Det viser den årlige digitaliseringsredegørelse fra

Droner genoptager jagten på utætheder

AutomatiseringNavnenyt02. 03. 2026

De kommende uger kan man igen støde på droner i luften over Kolding, Lunderskov og Taulov/Skærbæk. Det er energi- og forsyningskoncernen EWII A/S, der ved brug af droner og termiske kameraer undersøger fjernvarmenettet for potentielle utætheder. Droneflyvningerne var oprindeligt planlagt i januar,

DTU sætter fuld fart på uddannelse af erhvervskandidater

Branchenyt02. 03. 2026

Uddannelses- og Forskningsministeriet har givet grønt lys for, at alle DTU’s 32 kandidatretninger kan optage studerende på den såkaldte 1+2-ordning, der åbner for mere fleksible, arbejdsmarkedsrettede kandidatveje. Ingeniørstuderende og virksomheder får allerede fra september i år mulighed for

Skyen er den næste teknologiske grænse for dansk satellitbygger

AutomatiseringInnovationMaskiner og anlægNavnenytTop26. 02. 2026

Aalborg-virksomheden Space Inventor har i snart ti år designet sine modulære satellitter i et cloud-miljø. Nu tager virksomheden hul på næste etape af sin digitale rejse med PTC. Innovation har altid været et centralt konkurrenceparameter i rumfartsindustrien.Men at være konkurrencedygtig i

Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Kina

AktueltNavnenytOffshore og marine26. 02. 2026

Som første skridt i et nyt koncern-setup udvider Hoyer VMS Group sit asiatiske hovedkontor og satser på markant vækst i Asien. Udvidelsen skal understøtte virksomhedens ambition om at være en stærk, lokal partner med global rækkevidde for skibsredere og skibsmanagement. Hoyer VMS Group udvider

Dansk Standard fylder 100 år

AktueltBranchenytNavnenyt26. 02. 2026

Danmarks nationale standardiseringsorganisation, Dansk Standard, fylder 100 år. I et århundrede har standarder således været med til at skabe et trygt samfund og et stærkt erhvervsliv. Standarder har bundet generationer og markeder sammen – og de bliver kun vigtigere for dansk konkurrenceevne,

Nobelprisvinder til danske virksomheder: Jeres frygt må ikke ødelægge Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne

AutomatiseringBranchenytMesser og møderNavnenyt26. 02. 2026

På McKinsey x Børsen Topmøde 2026 sætter Nobelprismodtager Philippe Aghion fokus på det tempo, danske virksomheder skal turde sætte i deres AI-omstilling. Virksomhedernes mod til at handle bliver afgørende for Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne. Når Nobelprismodtager i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Kvinder i robotbranchen samles til netværk og dialog

    02.03.2026

  • Rift om midlerne til energiprojekter

    02.03.2026

  • Danmarks vareeksport til USA har været faldende i årevis

    02.03.2026

  • Ny rapport: Danmark løber med AI-guldet i Europa

    02.03.2026

  • Droner genoptager jagten på utætheder

    02.03.2026

  • DTU sætter fuld fart på uddannelse af erhvervskandidater

    02.03.2026

  • Skyen er den næste teknologiske grænse for dansk satellitbygger

    26.02.2026

  • Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Kina

    26.02.2026

  • Dansk Standard fylder 100 år

    26.02.2026

  • Nobelprisvinder til danske virksomheder: Jeres frygt må ikke ødelægge Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne

    26.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik