• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop16. 09. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Efter tre intense messedage gør udstillerne status

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop16. 09. 2024 By Helle Friemann Nielsen

I sidste uge løb Automatik 2024 af stablen. Tre messedage med fokus på automation, motion & drives er ovre, og udstillerne gør status. Nye teknologier i lange baner er blevet præsenteret, og de besøgende har udvist stor interesse for de mange innovative løsninger. Automatik 2024 fandt sted i Brøndby Hallen 10.-12. september 2024. Messen havde 133 udstillere og bød 2.042 besøgende indenfor.


Den 11. udgave af Automatik-messen bød ifølge udstillerne på gode, frugtbare dialoger med såvel eksisterende som nye kontakter. Netværk blev både skabt og styrket, og Brøndby Hallen summede af faglighed på højt niveau på standene og ved de tidsaktuelle konferencer. Udstillerresponsen på de tre messedage glæder administrerende direktør i MCH A/S Georg Sørensen, der i sin åbningstale fremhævede vigtigheden og værdien i at mødes.
-Jeg glæder mig meget over udstillernes positivitet og deres fremhævning af de faglige dialoger på messen. Det bekræfter os alle i det personlige mødes unikke evne til at bygge den personlige tillid og til at skabe både leads og løsninger, siger Georg Sørensen, der oplevede en meget intens stemning på messen:
-Automatik bød igen på den helt særlige stemning, som jeg gerne vil takke de 133 innovative udstillere og de engagerede besøgende fagfolk for. Samtidig skal der lyde en stor tak for tilliden og det fortsatte samarbejde til branchens organisationer BITVA, DIRA og VELTEK.

Messe med stor betydning
Hos Hans Følsgaard A/S er oplevelsen netop, at de besøgende er kommet med en stærk energi og et højt humør, og at der har været en stor åbenhed over for virksomhedens medbragte nyheder. Det har alt sammen været med til at skabe en virkelig god stemning.
-Store virksomheder som Novo Nordisk, Jorgensen og Beumer har besøgt messen, og det samme gælder spændende mindre virksomheder, og de er alle kommet med udvikling for øje. Mange beslutningstagere har indfundet sig, og generelt har der været virkelig mange kvalificerede besøgende. Det har været en fantastisk messe at deltage i, og den har været afgørende vigtig for vores næste skridt, så vi kommer helt sikkert tilbage næste gang, lyder det fra Søren Madsen, Head of Automation, Hans Følsgaard A/S.

Salg og rekruttering
Også hos Bila A/S betragter man Automatik-messen som yderst relevant og vigtig – ikke mindst som jysk virksomhed, der hér får muligheden for at fortælle om sine produkter på Sjælland. Samtidig påpeges vigtigheden af, at messen også favner studerende.
-Messens besøgende har haft høj kvalitet og været de rigtige, og også skoleeleverne på tredjedagen er vigtige for os – dels fordi skolerne bruger de robotter, vi udstiller, dels fordi vi i branchen har brug for de unge mennesker, når de bliver et par år ældre. Rekruttering hører således også til formålene med vores tilstedeværelse på messen. Det gør salg naturligvis også, og i forhold til dette er vi ligeledes særdeles tilfredse – vi har fået rigtig mange leads i bogen, og det er fantastisk, konstaterer Brian Spetzler, Product Manager, BILA A/S.

Kvalitet frem for kvantitet
Mange leads er det også blevet til hos Bosch Rexroth A/S, der i det hele taget har nydt muligheden for at vise hele paletten af produkter frem – og tilmed har kunnet konstatere, at de besøgende samlet set har vist interesse for hele spektret.
-Stemningen har været rigtig god, og vi har fået en masse leads, så vi kan ikke være andet end tilfredse. De besøgende har generelt haft høj kvalitet, og det er jo netop kvaliteten og ikke kvantiteten, det kommer an på. De fremmødte har været de rigtige, hvilket har ført til mange spændende snakke med både nye og eksisterende kontakter – vi har endda afsluttet en ordre på vores ctrlX-servo, som vi har arbejdet på, og samlet set kan vi konstatere, at den fysiske messe lever i bedste velgående, smiler Sven Solgaard Andersen, Account Development Manager, Bosch Rexroth A/S.

Foruden de i alt 133 udstillere bød Automatik-messen i år på et både visionært og omfattende konferenceprogram med indlæg fra blandt andre Microsoft, D-mærket, Nvidia, Lego System og Novo Nordisk. Ligeledes på messen blev vinderen af DIRA Automatiseringsprisen 2024 kåret, og æren tilfaldt i år AVK International A/S.

Automatik 2026 afholdes fra den 8. til den 10. september 2026.

Skrevet i: Automatisering, Messer og møder, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

Messer og møderRobotterTop18. 05. 2026

Der var både gående, talende, dansende og kørende robotter på programmet, da Week of Robotics løb af stablen i Odense fra den 5.-8. maj. Ugen samlede den danske og internationale robotbranche til konferencer, live-demonstrationer og netværk - alt sammen med fokus på fremtidens

Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt18. 05. 2026

Hvordan kan danske fremstillingsvirksomheder skabe forretning i en verden, hvor ressourcer er knappe, værdikæder ændrer sig, og klimakrav skærpes? Det spørgsmål kan virksomheder og beslutningstagere nu udforske i Lillevirke. Forestil dig, at din virksomhed ikke længere kæmper mod

Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytNavnenyt18. 05. 2026

Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry samler en række af de største nordiske og danske industriaktører for at implementere og skalere konkrete initiativer inden for kapitalmarkeder, deep tech, forsvar og energi. Ambitionen er at styrke nordisk og europæisk konkurrenceevne og

Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

Navnenyt18. 05. 2026

I sidste uge kunne Sick Danmark A/S fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Rejsen afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i 1980’erne til

DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job

Branchenyt18. 05. 2026

Et nyt oliechok fra krigen i Mellemøsten kan forplante sig til lavere aktivitet og færre job i Danmark. En prognose fra Dansk Industri viser, at hvis olieprisen i en periode ligger blot 10 dollar højere end forventet, kan det bremse væksten med milliarder og koste 11.000 job. Dansk Industri

Svanehøj styrker serviceforretningen – opkøber H&K Services i Holland

NavnenytOffshore og marine18. 05. 2026

Svanehøj, der er specialist i marinepumper og målesystemer til flydende gas, fortsætter udvidelsen af sine aktiviteter i Holland. Sidste års overtagelse af European Pump Solutions følges nu op med et opkøb af H&K Services B.V, der servicerer gas- og kemikalietankskibe for kunder i

Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

AutomatiseringBranchenytNavnenytRobotterTop11. 05. 2026

Mens 7. Regiments Musikkorps spillede, dirigerede en humanoid robot indvielsen af Teknologisk Instituts nye Humanoid Lab til Robotbrag i Forskerparken i Odense i sidste uge. Et laboratorium, der skal hjælpe dansk industri med at finde ud af, om fremtidens robotter er klar til fabriksgulvet. Ï

Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter11. 05. 2026

I forbindelse med Robotbrag 2026, der blev afholdt den 7. og 8. maj i Odense, blev DIRA Teknologiprisen 2026 uddelt. Prisen i år gik til den humanoide robot Unitree G1. En specialiseret gartnerirobot, en GPS-fri navigationsteknologi og en banebrydende humanoid robot. Det er de tre fascinerende

Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter11. 05. 2026

Juridisk Institut ved Syddansk Universitet etablerer CLAIR – Center for Law, AI and Robotics. Centret skal bidrage med ny viden, der kan omsættes i både uddannelse, lovgivning og praksis i mødet mellem jura og teknologi. Syddansk Universitet har etableret et nyt forskningscenter på Juridisk

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

AutomatiseringBranchenyt11. 05. 2026

Når produktionen skal være både hurtigere, mere fleksibel og mere sikker, bliver kommunikationsteknologien en nøglefaktor. EtherCAT har i mere end to årtier været blandt de hurtigste industrielle kommunikationsteknologier – og står nu endnu stærkere i en tid, hvor cybersikkerhed og regulering fylder

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

    18.05.2026

  • Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

    18.05.2026

  • Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

    18.05.2026

  • DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job

    18.05.2026

  • Svanehøj styrker serviceforretningen – opkøber H&K Services i Holland

    18.05.2026

  • Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

    11.05.2026

  • Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

    11.05.2026

  • Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

    11.05.2026

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    11.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik