• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringOffshore og marine15. 12. 2020 | Helle Friemann Nielsen

Droner til sikkerhedsinspektion på skibe består test

AutomatiseringOffshore og marine15. 12. 2020 By Helle Friemann Nielsen

Den første stopprøve er vel overstået for de droner, der fremover skal anvendes til sikkerhedsinspektion på skibe. Næste skridt bliver at videreudvikle dronerne, så de er klar til anvendelse i praksis.

Autonom drone på vej gennem et mandskabshul under stopprøven.


Sikkerhedstjek af skibe foregår i dag ved hjælp af menneskelige specialister, der bevæger sig gennem skibets mange forskellige tanke for at undersøge, om metal-skroget er begyndt at korrodere – og i givet fald, hvor alvorlige skaderne er.
Forskere fra DTU Elektro har i samarbejde med bl.a. Force Technology, der har udført droneinspektioner i en årrække, Dampskibsselskabet NORDEN og Lloyd’s Register, udviklet de første droner til at kunne overtage inspektionsopgaven. Ved hjælp af autonome droner vil opgaven endda kunne udføres mere nøjagtigt.
Projektet har nu nået sin første vigtige milepæl, nemlig en demonstration af, at alle de nødvendige funktionaliteter på dronen fungerer tilfredsstillende.
-Gennemgangen omfattede 19 forskellige demonstrationer, hvor der til hver enkelt var knyttet en lang tjekliste med opgaver. Det omfattede eksempelvis, at dronen skulle demonstrere funktioner som at kunne lette fra og lande på et afmærket punkt, flyve igennem små huller i vægge, afsøge skibsskroget og lokalisere de steder, hvor der var rust, måle dennes tykkelse med ultralyd med mere, forklarer lektor Evangelos Boukas, DTU Elektro, der står i spidsen for projektet.
Ved demonstrationen blev der anvendt tre forskellige droner med hver sit speciale af funktioner. Fremover skal der dog ske en videreudvikling, så alle egenskaber samles i en enkelt drone, der dermed kan udføre hele inspektionsopgaven.

Kunstig intelligens og automation er væsentligt
Dronerne er udstyret med den nyeste teknologi, der hjælpes på vej af kunstig intelligens.
-En drone skal programmeres og udstyres med mange forskellige typer instrumenter for at kunne udføre alle opgaver ved en sikkerhedsinspektion. Den skal for det første kunne operere i et lukket rum som en ballasttank på et skib, hvor der ikke er mulighed for at orientere sig via GPS. I stedet skal dronen bruge sit eget perceptionssystem til at lokalisere, hvor i tanken den befinder sig under en inspektion, siger Evangelos Boukas videre.
Da skibe bliver større og større, ligger tankene typisk som en række rum ved siden af hinanden i fire etagers højde. Der er derfor mange forskellige rum at skulle holde styr på og kunne bevæge sig imellem. Typisk vil en inspektion indebære, at en drone mindst 1.000 gange skal flyve igennem et lille mandskabshul, hvor både den horisontale og vertikale navigation er væsentlig, for at kunne bevæge sig fra den ene tank til den anden.
Kunstig intelligens er også en del af projektet. For ikke at drukne i data, skal datamængden sorteres intelligent, så dronen kun rapporterer om de steder på skibets skrog, hvor den lokaliserer en fejl. Når stederne er identificeret, vil dronen ved hjælp af en ultralydsskanning måle, hvor tyk stålpladen er, og dermed hvor nødvendigt det er at gennemføre en reparation.

Demonstration på et skib i 2021
Som så meget andet har projektet været påvirket af corona-pandemien. Den netop gennemførte demonstration foregik derfor i en kopi af en skibstank, der er opført af træ i kælderen under DTU. Kopien er næsten lige så stor som den 3D-model af en skibstank, den er bygget efter og malet grå for at efterligne en tank mest muligt.
Kopien udgjorde således en meget virkelighedsnær ramme for den første demonstration. Efter gennemgangen af den meget lange tjekliste af de delopgaver, dronerne skal gennemføre ved et kommende sikkerhedstjek, var der derfor heller ingen tvivl om, at dronerne bestod.
-Der var enkelte opgaver, hvor vi fortsat mangler at få udviklet de sidste detaljer, men overordnet er vi meget tilfredse med resultatet. Vi glæder os til at gå i gang med den næste udvikling frem mod en drone, der selvstændigt kan klare alle dele af inspektionsopgaven, siger Evangelos Boukas.
I løbet af 2021 håber forskerne også at få adgang til tanken på et skib, så dronen kan testes i de omgivelser, den fremover skal operere under. Den endelige autonome drone ventes at være klar i 2022.

Skrevet i: Automatisering, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

BranchenytInnovationNavnenytRobotterTop13. 04. 2026

Teknologisk Institut leder internationalt rumfartsprojekt, der skal udvikle særlig beskyttelse til rumrobotter. Teknologien skal bane vej for flere robotter i rummet, men rummer også potentiale for mere jordnær anvendelse. Fremtidens rumudforskning vil i stigende grad foregå med robotter som

Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

AktueltAutomatiseringNavnenyt13. 04. 2026

Da dronevirksomheden Thunderstrike Aviation sidste år åbnede en 5.000 kvadratmeter stor dronefabrik ved HCA Airport i Odense, markerede det starten på en omfattende europæisk satsning. Nu har virksomheden taget næste skridt og opruster markant på medarbejderfronten. Thunderstrike udvikler

Ny teknologi i kampen mod PFAS

AktueltInnovationVand og spildevand13. 04. 2026

Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en katalysator, der kan svække kemiens stærkeste binding og dermed bane vej for mere effektiv nedbrydning af PFAS. En ny type katalysator kan ændre måden, vi nedbryder nogle af de mest genstridige kemikalier i miljøet.Forskere fra Aarhus Universitet

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

AutomatiseringMesser og møder13. 04. 2026

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes: Efter en udsolgt festival i 2025 rykker en af Danmarks største tech-begivenheder 16.-17. september i endnu større rammer – og offentliggør nu stjernespækket AI-program. Over 3.000 it-professionelle mødes 16.- 17.

Ny rapport afslører farligt beredskabsgab i erhvervslivet

AutomatiseringBranchenyt13. 04. 2026

En rapport fra Fortinet viser, at selvom ni ud af ti organisationer anerkender vigtigheden af træning mod AI-trusler, mener kun fire ud af ti ledere, at deres medarbejdere reelt er klar til at håndtere et angreb. En rapport fra Fortinet Training Institute viser, at cybersikkerhedsbevidsthed

Acton A/S forstærker salgsteamet

Navnenyt13. 04. 2026

Acton A/S forstærker salgsteamet og byder velkommen til Morten Jacob Eriksen som ny intern sælger i Viby J. Morten Jacob Eriksen er tiltrådt som intern sælger, hvor han sammen med sine nye kollegaer skal fortsætte det gode arbejde med at finde de bedste løsninger til vores kunder.Morten Jacob

Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

Messer og møderTop09. 04. 2026

I næste uge danner Messe Düsseldorf atter rammen, når eksperter fra hele verden mødes på de to internationale topmesser Wire & Tube 2026, der afholdes sideløbende. Omkring 2700 udstillere forventes at stå klar til at præsentere nyheder og tendenser inden for ledninger, kabler, rør og tilhørende

Danske studerende sender klimasatellit på mission

AktueltInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Den 30. marts 2026 blev satellitten DISCO-2 opsendt fra Californien. Bag missionen står danske universitetsstuderende. Satellitten skal fra rummet overvåge de smeltende gletsjere i Grønland og levere data til klimaforskningen. DISCO-2 er en ambitiøst bygget studentersatellit. Den er udviklet i

Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over én mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig. Det viser et stort projekt fra Aalborg Universitet. Over

Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine09. 04. 2026

Stor efterspørgsel på elektriske motorer og automatiseringsløsninger til industrien og den maritime sektor samt serviceydelser ombord på skibe i hele verden skaber fremgang hos Hoyer VMS Group. Virksomheden lander rekordstor omsætning og driftsindtjening og sigter mod fortsat vækst i de kommende

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

    13.04.2026

  • Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

    13.04.2026

  • Ny teknologi i kampen mod PFAS

    13.04.2026

  • Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    13.04.2026

  • Ny rapport afslører farligt beredskabsgab i erhvervslivet

    13.04.2026

  • Acton A/S forstærker salgsteamet

    13.04.2026

  • Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

    09.04.2026

  • Danske studerende sender klimasatellit på mission

    09.04.2026

  • Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

    09.04.2026

  • Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

    09.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik