• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringOffshore og marine15. 12. 2020 | Helle Friemann Nielsen

Droner til sikkerhedsinspektion på skibe består test

AutomatiseringOffshore og marine15. 12. 2020 By Helle Friemann Nielsen

Den første stopprøve er vel overstået for de droner, der fremover skal anvendes til sikkerhedsinspektion på skibe. Næste skridt bliver at videreudvikle dronerne, så de er klar til anvendelse i praksis.

Autonom drone på vej gennem et mandskabshul under stopprøven.


Sikkerhedstjek af skibe foregår i dag ved hjælp af menneskelige specialister, der bevæger sig gennem skibets mange forskellige tanke for at undersøge, om metal-skroget er begyndt at korrodere – og i givet fald, hvor alvorlige skaderne er.
Forskere fra DTU Elektro har i samarbejde med bl.a. Force Technology, der har udført droneinspektioner i en årrække, Dampskibsselskabet NORDEN og Lloyd’s Register, udviklet de første droner til at kunne overtage inspektionsopgaven. Ved hjælp af autonome droner vil opgaven endda kunne udføres mere nøjagtigt.
Projektet har nu nået sin første vigtige milepæl, nemlig en demonstration af, at alle de nødvendige funktionaliteter på dronen fungerer tilfredsstillende.
-Gennemgangen omfattede 19 forskellige demonstrationer, hvor der til hver enkelt var knyttet en lang tjekliste med opgaver. Det omfattede eksempelvis, at dronen skulle demonstrere funktioner som at kunne lette fra og lande på et afmærket punkt, flyve igennem små huller i vægge, afsøge skibsskroget og lokalisere de steder, hvor der var rust, måle dennes tykkelse med ultralyd med mere, forklarer lektor Evangelos Boukas, DTU Elektro, der står i spidsen for projektet.
Ved demonstrationen blev der anvendt tre forskellige droner med hver sit speciale af funktioner. Fremover skal der dog ske en videreudvikling, så alle egenskaber samles i en enkelt drone, der dermed kan udføre hele inspektionsopgaven.

Kunstig intelligens og automation er væsentligt
Dronerne er udstyret med den nyeste teknologi, der hjælpes på vej af kunstig intelligens.
-En drone skal programmeres og udstyres med mange forskellige typer instrumenter for at kunne udføre alle opgaver ved en sikkerhedsinspektion. Den skal for det første kunne operere i et lukket rum som en ballasttank på et skib, hvor der ikke er mulighed for at orientere sig via GPS. I stedet skal dronen bruge sit eget perceptionssystem til at lokalisere, hvor i tanken den befinder sig under en inspektion, siger Evangelos Boukas videre.
Da skibe bliver større og større, ligger tankene typisk som en række rum ved siden af hinanden i fire etagers højde. Der er derfor mange forskellige rum at skulle holde styr på og kunne bevæge sig imellem. Typisk vil en inspektion indebære, at en drone mindst 1.000 gange skal flyve igennem et lille mandskabshul, hvor både den horisontale og vertikale navigation er væsentlig, for at kunne bevæge sig fra den ene tank til den anden.
Kunstig intelligens er også en del af projektet. For ikke at drukne i data, skal datamængden sorteres intelligent, så dronen kun rapporterer om de steder på skibets skrog, hvor den lokaliserer en fejl. Når stederne er identificeret, vil dronen ved hjælp af en ultralydsskanning måle, hvor tyk stålpladen er, og dermed hvor nødvendigt det er at gennemføre en reparation.

Demonstration på et skib i 2021
Som så meget andet har projektet været påvirket af corona-pandemien. Den netop gennemførte demonstration foregik derfor i en kopi af en skibstank, der er opført af træ i kælderen under DTU. Kopien er næsten lige så stor som den 3D-model af en skibstank, den er bygget efter og malet grå for at efterligne en tank mest muligt.
Kopien udgjorde således en meget virkelighedsnær ramme for den første demonstration. Efter gennemgangen af den meget lange tjekliste af de delopgaver, dronerne skal gennemføre ved et kommende sikkerhedstjek, var der derfor heller ingen tvivl om, at dronerne bestod.
-Der var enkelte opgaver, hvor vi fortsat mangler at få udviklet de sidste detaljer, men overordnet er vi meget tilfredse med resultatet. Vi glæder os til at gå i gang med den næste udvikling frem mod en drone, der selvstændigt kan klare alle dele af inspektionsopgaven, siger Evangelos Boukas.
I løbet af 2021 håber forskerne også at få adgang til tanken på et skib, så dronen kan testes i de omgivelser, den fremover skal operere under. Den endelige autonome drone ventes at være klar i 2022.

Skrevet i: Automatisering, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

Ny dansk topmoderne fabrik skal styrke kvaliteten af fødevarer

AutomatiseringNavnenytProcesteknologiRobotterTop01. 06. 2026

Dansk teknologi spiller en afgørende rolle i den globale fødevarekvalitet: Omkring 80 procent af al mælk og korn i verden analyseres i dag med løsninger fra FOSS. Torsdag den 28. maj åbnede det familieejede selskab sin nye fabrik, FOSS Production & Logistics, der fremover skal producere de

Samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

AktueltInnovationNavnenyt01. 06. 2026

Michelin og deeptech-selskabet Syntetica går nu sammen for at accelerere brugen af en ny teknologi, der gør det muligt at genanvende nylonfibre fra tøj og andre tekstiler. I dag bliver mindre end én pct. verdens tekstiler genanvendt. Tekstilindustrien står over for en enorm miljø- og

Danmark nye havforskningsskib

AktueltOffshore og marineVand og spildevand01. 06. 2026

Danmark får i 2027 et nyt havforskningsskib: Dana V. Skibet skal operere i Arktis, hvor det er designet til at bevæge sig støjsvagt gennem isfyldte have. Det giver optimale betingelser for marin og maritim forskning og uddannelse i verdensklasse. Ejerskabet af Dana V er hos DTU. Når

Ny cloudløsning skal styrke digital suverænitet i Europa

Automatisering01. 06. 2026

Tata Consultancy Services (TCS) lancerer en ny cloudløsning, som skal hjælpe europæiske virksomheder med at styrke datasikkerhed, digital selvstændighed og suverænitet Tata Consultancy Services (TCS), en global frontløber inden for IT-tjenester, rådgivning og forretningsløsninger, udvider sin

Global digital platform understøtter KK Groups internationale udvikling

AutomatiseringNavnenyt01. 06. 2026

Den danske leverandør af industrielle energiløsninger, KK Group, har i samarbejde med Columbus fået etableret en global digital platform for at kunne indfri ambitionerne om en markant global ekspansion. Platformen understøtter KK Groups arbejde med at standardisere processer og integrere nye

TV-inspektion på dagsordenen: DTVK sender fagligheden på roadshow

Messer og møderVand og spildevand01. 06. 2026

Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning, DTVK, inviterer til temadage om kvalitet og data. Målet er at skabe en større forståelse af, hvordan TV-inspektion af kloakledninger gennemføres, og hvordan data fra inspektionerne kan bruges i praksis. Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning,

Robotter, brassband og begejstring – robotfest tiltrak rekordmange deltagere

AutomatiseringInnovationMesser og møderRobotterTop28. 05. 2026

Solen stod højt på himlen, stemningen var sitrende, og dannebrog svajede i toppen af en automatisk flagstang, da DIRA og Teknologisk Institut for tiende gang åbnede porte og teltdug til robotfest i Forskerparken i Odense i starten af maj – i år som en del af Week of Robotics i samarbejde med Odense

Nedbryd store procesanlæg i moduler – og få større fleksibilitet

AktueltProcesteknologi28. 05. 2026

Procesanlæg er traditionelt set bygget efter en logik, hvor alt hænger tæt sammen i én stor, kompleks struktur. Men nu er det muligt at nedbryde de enkelte funktioner i separate moduler ved hjælp af MTP-standarden – og her er Beckhoff Automation ApS i front. Ved at modularisere procesanlægget åbner

TechDay 2026 sætter fokus på cybersikkerhed, AI og energi

AktueltAutomatiseringMesser og møder28. 05. 2026

Cybersikkerhed, nye EU-krav, presset energiinfrastruktur og kunstig intelligens ændrer lige nu vilkårene for danske industrivirksomheder markant. På TechDay 2026 i Kolding sætter Schneider Electric fokus på, hvordan virksomheder kan omsætte de store dagsordener til konkrete løsninger i produktion,

WEG gør det nemmere at vælge gear med et nyt digitalt værktøj

Maskiner og anlæg28. 05. 2026

WEG har lanceret Gear ProSelect, et digitalt værktøj designet til at forenkle og standardisere valg, konfiguration og dokumentation af gearkasser og gearmotorer. Værktøjet er udviklet som en samlet global løsning og tilbyder en ensartet metode til dimensionering på tværs af regioner, samtidig med at

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny dansk topmoderne fabrik skal styrke kvaliteten af fødevarer

    01.06.2026

  • Samarbejde vil revolutionere genanvendelse af nylon fra tekstiler

    01.06.2026

  • Danmark nye havforskningsskib

    01.06.2026

  • Ny cloudløsning skal styrke digital suverænitet i Europa

    01.06.2026

  • Global digital platform understøtter KK Groups internationale udvikling

    01.06.2026

  • TV-inspektion på dagsordenen: DTVK sender fagligheden på roadshow

    01.06.2026

  • Robotter, brassband og begejstring – robotfest tiltrak rekordmange deltagere

    28.05.2026

  • Nedbryd store procesanlæg i moduler – og få større fleksibilitet

    28.05.2026

  • TechDay 2026 sætter fokus på cybersikkerhed, AI og energi

    28.05.2026

  • WEG gør det nemmere at vælge gear med et nyt digitalt værktøj

    28.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik