• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenyt19. 12. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Det bliver hot i industrien i 2025

AktueltBranchenyt19. 12. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Hvert år har sine tendenser og udfordringer og tilsvarende nye teknologier og metoder til at følge med og løse udfordringerne. 2025 er ingen undtagelse. Efter en tur til Autodesk University i Las Vegas kommer NTI her med et bud på de tre mest fremtrædende tendenser.


NTI har været en tur i det store udland og taget pulsen på tendenserne for industrien. Helt præcist har virksomheden været på Autodesk University i Las Vegas, hvor man sammen med 12.000 andre deltagere lyttet til 600 indlæg.
NTI har kigget dybt i krystalkuglen og kommer her med et bud på de vigtigste områder, som kommer til at betyde mest for danske industrivirksomheder. Tre tendenser træder særligt frem:

Bæredygtighed som førsteprioritet
Naturligvis er bæredygtighed et af de helt store fokusområder. Stort set alle præsentationer ved dette års AU havde en bæredygtighedsvinkel.
For at nå i mål på bæredygtighedsområdet, behøver man ikke nødvendigvis omlægge alle processer og foretage kæmpe investeringer. Tænk i stedet heller over, at når produkter optimeres, og kvaliteten dermed øges, når samarbejder via datadeling og automatisering bliver mere effektive, og når dataanalyse og generativt design bidrager til at optimere løsninger, så har det alt sammen en direkte effekt på CO2-udledningen.
-Mere automatisering, optimeret materialeanvendelse og bedre logistikplanlægning reducerer desuden behovet for transport, dobbeltarbejde og dermed ressourcer har også en gavnlig effekt på klimaet. Helt kort kan man sige, at jo mere man kan arbejde med kendte data, jeg mere kan man automatisere, jo mere kan man reducere spild, og jo bedre er det for miljøet, siger Per Dissing-Larsen, Divisionsdirektør for Industrien i NTI.


AI kommer til at spille en central rolle i fremtiden
Intelligent udnyttelse af data – også kaldet AI –bliver en af de helt store tendenser i 2025. Det kommer formentlig ikke som en overraskelse, at AI er et brandvarmt emne. Det kan til tider være svært at navigere i mængden af hype, der er omkring AI, for at identificere de løsninger, der reelt skaber værdi.
Udnyttelse af data er ensbetydende med større indsigt og dermed mere effektivitet samt højere kvalitet i arbejdet. Opsamling og analyse af data er derfor også en af de ting, der vil være fokus på i 2025. Jo bedre datastyring des mere intelligent udnyttelse af data og bedre dataanalyse. Men data samler, lagrer og analyserer ikke sig selv. Sørg for at have en effektiv løsning til indsamling af data. En løsning hvor data på tværs af projekter, platforme og organisationer kan tilgås af alle relevante parter. Kun men en sådan løsning/platform bliver det muligt at udvikle nye løsninger og give virksomheder værktøjer, så AI kan bruges på innovative måder, der skaber forbedrede løsninger. Allerede nu kan vi tydeligt se dette fokus på tilvæksten af nye API’er (Application Programming Interface).
Et af de helt varme emner inden for AI var ”Project Bernini”, som er et eksperimenterende initiativ inden for generativ AI, der befinder sig helt i front af udviklingen. Forskningsprojektet udvikler generativ AI til design- og fremstillingsindustrien. Projektet gør det muligt hurtigt at skabe funktionelle 3D-former ud fra inputs som 2D-billeder, tekst, voxels og punktskyer. Projektet bliver særligt interessant, når modellerne trænes på større, professionelle datasæt. For eksempel kan man ved at træne AI-modellerne på bygningsmodeller, skabe komplekse og kreative geometriske designs, der kan inspirere arkitekter til at udvikle mere originale konstruktioner.
Læs mere om projektet her.

Tværgående løsninger
Der blev også talt meget om udnyttelse af løsninger på tværs af de tre kerneområder – byggeriet, industrien og M&E (Media & Entertainment).
Med en effektiv datahåndteringsløsning kan brugere arbejde med dybdegående data, og dermed nedbryde siloer, sådan at Design & Make-data let kan flyde mellem forskellige platforme. Det vil skabe grundlag for tættere samarbejder mellem byggeriet og industrien, og sikrer en høj kvalitet i design- og produktionsfaserne.
Med den hastige udvikling inden for kunstig intelligens, automatisering og bæredygtige teknologier vil industrien ikke kun blive mere effektiv og innovativ, men også mere ansvarlig i forhold til miljø og ressourcer – fra avanceret produktion til smartere supply chains og grøn energi.
-2025 bliver året, hvor industrien for alvor tager springet ind i fremtiden. For dem, der er villige til at investere i de nyeste teknologier og omfavne den digitale transformation, vil mulighederne være næsten ubegrænsede. Det bliver uden tvivl et spændende år for alle, der har øje for fremtidens industrielle landskab, slutter Per Dissing-Larsen.

NTI leverer digitale løsninger til byggebranchen og industriens virksomheder, med fokus på at optimere design- og konstruktionsprocesser. NTI tilbyder en bred vifte af services, herunder rådgivning, software og kompetenceudvikling, der hjælper kunder med at skabe mere effektive, innovative og bæredygtige designs og konstruktioner. NTI i Danmark er en del af NTI Group, som er blandt de førende Autodesk-partnere i hele verden.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

MADE fortsætter som samlende platform for Produktionsdanmark

BranchenytNavnenytTop26. 05. 2025

MADE er genudpeget af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse som Danmarks nationale klynge for avanceret produktion frem til 2028. I usikre tider er produktionsklyngens arbejde aktuelt som aldrig før, lyder det fra MADE’s direktør. Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har udpeget MADE som ny national

Laveste forbrugertillid i over 40 år trods sund økonomi

AktueltBranchenyt26. 05. 2025

Danskernes økonomiske bekymringer er på sit højeste siden oliekrisen, men bag de dystre forventninger står et erhvervsliv i fuld fart og en dansk økonomi med stærke nøgletal, lyder det fra erhvervsorganisationen Tekniq. Danskernes tro på, hvordan Danmarks økonomi ser ud om et år er faldet til

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

AktueltEnergi og miljøNavnenyt26. 05. 2025

Ny løsning fra Ranlev Industri Automation A/S gør det muligt at måle klimaaftrykket helt ned på produktniveau. Løsningen er udviklet i samarbejde med Alexandra Instituttet i regi af projektet ”Afkobling 2030”. Ranlev Industri Automation A/S' nyeste løsning gør det muligt for

IFS ruller nyt AI-skyts ud

AutomatiseringNavnenyt26. 05. 2025

IFS fyrer nu op under implementeringen af Industrial AI. Med lanceringen af IFS Nexus Black stiller selskabet sin store portefølje af AI-eksperter til rådighed for co-creation af Industrial AI-applikationer, så hver enkelt virksomhed hurtigere og mere sikkert kan høste gevinsterne ved at bruge

Kuka Nordic knytter stærkere bånd til danske Qubiqa

AutomatiseringNavnenyt26. 05. 2025

Systempartnerskaber er fortsat en succesfaktor for Kuka Nordic. Nu er endnu en virksomhed kommet med i systemet; den danske Qubiqa-koncern, der leverer specialdesignede automationsløsninger til isoleringsindustrien over hele verden, For Kuka Nordic er det en stor succes at have skabt tættere

Samarbejde mellem TCS og Salesforce skal frigøre AI-potentialet i produktions- og halvlederindustrien

AutomatiseringNavnenyt26. 05. 2025

Tata Consultancy Services (TCS), ét af verdens største it-konsulenthuse, slår nu pjalterne sammen med Salesforce, en førende global aktør inden for Customer Relationship Management (CRM). Samarbejdet har til formål at hjælpe virksomheder i produktions- og halvlederindustrien med at skabe

Fra regnskov til raffinaderi – blød robot kravler ind, hvor ingen andre kan

NavnenytRobotterTop22. 05. 2025

Den belgiske startup-virksomhed XiniX AI har lavet en blød robot, der kan sno sig ind, hvor ingen andre kan og levere data, der kan spare både tid, penge og menneskeliv. Virksomheden har nu fået en af pladserne i Teknologisk Instituts robotinkubator bevilliget af Odense Robotics StartUp

Rapport: Mangel på medarbejdere forsinker europæisk produktion

AktueltBranchenyt22. 05. 2025

Hver anden europæiske maskinbygger melder om produktionsforsinkelser som konsekvens af mangel på specialiserede medarbejdere; dette ifølge en ny rapport, som power-management virksomheden Eaton står bag. Det udfordrer både branchen og den grønne omstilling. Maskinbyggere spiller en afgørende

Dansk økonomi har udsigt til stor opjustering – men festen kan blive kortvarig

AktueltBranchenyt22. 05. 2025

Dansk økonomi står stærkt med en markant forbedring af den strukturelle saldo og udsigt til stor opjustering af råderummet på 37 mia. kr., men festen kan blive kort, hvis handelskrigen eskalerer, og udviklingen i den udenlandske arbejdskraft pludseligt vender. Det vurderer Mia Amalie Holstein,

EU lemper kravene – Wexøe A/S nægter at slippe grebet

Energi og miljøNavnenyt22. 05. 2025

CSRD Omnibus har mildnet kravene til blandt andet væsentlighedsanalyse og dokumentationsniveau. El-teknikhuset Wexøe A/S vil dog ikke slække på ambitionsniveauet: Vi skal ikke smide det på gulvet nu, lyder det fra Sanne With, Head of Sustainable Business Development i Wexøe A/S. Wexøe A/S, der

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • MADE fortsætter som samlende platform for Produktionsdanmark

    26.05.2025

  • Laveste forbrugertillid i over 40 år trods sund økonomi

    26.05.2025

  • Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

    26.05.2025

  • IFS ruller nyt AI-skyts ud

    26.05.2025

  • Kuka Nordic knytter stærkere bånd til danske Qubiqa

    26.05.2025

  • Samarbejde mellem TCS og Salesforce skal frigøre AI-potentialet i produktions- og halvlederindustrien

    26.05.2025

  • Fra regnskov til raffinaderi – blød robot kravler ind, hvor ingen andre kan

    22.05.2025

  • Rapport: Mangel på medarbejdere forsinker europæisk produktion

    22.05.2025

  • Dansk økonomi har udsigt til stor opjustering – men festen kan blive kortvarig

    22.05.2025

  • EU lemper kravene – Wexøe A/S nægter at slippe grebet

    22.05.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik