• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringBranchenytNavnenyt19. 05. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Danmark skal være hurtigere i kapløbet om AI til softwareudvikling – nyt projekt vil vende udviklingen

AutomatiseringBranchenytNavnenyt19. 05. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Danmark risikerer at tabe terræn i det globale AI-kapløb. Selvom generativ kunstig intelligens (AI) har vist potentiale til at øge softwareproduktiviteten med op til 43 pct., viser nye tal fra markedsrapporter, at kun 48 pct. af danske softwarevirksomheder overhovedet overvejer at integrere teknologien. Det skal et nyt, landsdækkende forskningsprojekt ændre på. Seks danske vidensinstitutioner samt en række virksomheder deltager i projektet.

Daniel Russo, videnskabelig leder af projektet og lektor på Aalborg Universitet og Mikkel Baun Kjærgaard, professor og projektleder ved Syddansk Universitet.

Med en investering fra Innovationsfonden på næsten 20 mio. kr. og et samlet budget på 30,4 mio. kr. skal projektet AI4SE1DK (Human-Centered Adoption of Artificial Intelligence for Software Engineering in Denmark) frem mod 2029 sikre, at Danmark ikke bare følger med udviklingen – men går forrest.
Human-Centered Adoption of Artificial Intelligence henviser til teknologier, der er designet med en dyb forståelse for menneskers behov, adfærd og kontekst. I praksis betyder det AI-værktøjer, der ikke kun er effektive, men også forståelige, transparente, respektfulde over for brugerens selvbestemmelse og i overensstemmelse med samfundets værdier.
Projektet bygger videre på danske forretningsprincipper kendetegnet ved flade hierarkier og høj grad af tillid, teamkulturer med fokus på samarbejde og videndeling samt idealer som lighed, gennemsigtighed og socialt ansvar. Projektet udvikler løsninger, hvor menneskelig anvendelse og etik er centrale værdier i softwareudviklingsprocesser og værktøjsunderstøttelse.
-Danmark skal ikke bare adoptere AI – vi skal forme, hvordan AI anvendes ansvarligt. Derfor bygger vi brugercentrerede løsninger, som både styrker produktiviteten og respekterer de mennesker, der skal arbejde med teknologien, siger Mikkel Baun Kjærgaard, professor og projektleder ved Syddansk Universitet.

Projektet fokuserer på tre centrale mål:
• Lukke adoptionskløften og gøre AI anvendelig for hele softwaresektoren – også små og mellemstore virksomheder.
• Styrke tilliden til AI til udviklingen af kritiske systemer.
• Engagere 10 pct. af den danske softwarebranche i projektresultaterne – over 10.000 udviklere og beslutningstagere.

Virksomheder som Systematic, Umbraco, Ericsson, DCR Solutions, Software Improvement Group, European Spallation Source (ESS) og Unik System Design A/S er allerede med. Sammen med seks danske vidensinstitutioner vil de teste og udvikle løsninger i fire konkrete brugsscenarier – fra no-code platforme til AI-agenter i kritisk softwareudvikling.
-Vi lægger grunden til et paradigmeskifte i, hvordan Danmark adopterer avanceret AI. Det handler ikke kun om teknologi – det handler om mennesker, tillid og samfund, siger Daniel Russo, videnskabelig leder af projektet og lektor på Aalborg Universitet.

Danmark som globalt forbillede for ansvarlig AI
Målet er ikke kun at effektivisere – men at skabe en best practice-model for ansvarlig AI-integration, som kan inspirere resten af verden. Resultaterne forventes at få betydning for både eksport, arbejdsmarked og Danmarks rolle i fremtidens digitale økonomi.
-AI kommer til at forandre softwareudvikling fundamentalt – men kun hvis vi klæder fremtidens udviklere på til at bruge teknologien ansvarligt og effektivt. Det handler om mere end tekniske færdigheder. AI må ikke blive en sort boks i udviklingsprocessen; det kræver en solid forståelse for etik, gennemsigtighed og den sammenhæng, teknologien skal bruges i, fortæller Thomas Jesper Hansen, CTO hos Systematic A/S, og uddyber:
-Som virksomhed, der leverer software til kritiske sektorer som sundhed, national sikkerhed og forsvar, er vi glade for at bidrage til et projekt, der fremmer både innovation og integritet i fremtidens softwareudvikling.

Projektet sigter også mod FN’s Verdensmål med et særligt fokus på anstændige jobs – og kan dermed være et stærkt dansk bud på, hvordan AI og etik går hånd i hånd.

Skrevet i: Automatisering, Branchenyt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Konference: Hvordan skaber vi en bæredygtig, teknologisk og menneskecentreret fremtid?

BranchenytMesser og møderTop06. 11. 2025

Den første danske udgave af Future Tense samlede tirsdag den 28. oktober 150 erhvervsledere, fremtidsforskere og beslutningstagere i Pressen i København til en dagskonference om, hvordan vi skaber en bæredygtig, teknologisk og menneskecentreret fremtid. Dagen blev indledt af Sofie Hvitved,

Fra lagerbeholdning til datadrevet beslutning – AI viser vejen

AktueltAutomatisering06. 11. 2025

Ved at kombinere AI, IoT – som benævnes AIoT og er en voksende tendens - med realtidsdata kan virksomheder mindske spild, undgå unødige lagre og få mere ud af deres eksisterende maskiner. Opbygning af store lagre som beskyttelse mod problemer med leverancer er blevet almindeligt i industrien –

Fra spildvarme til strøm

AktueltEnergi og miljøNavnenyt06. 11. 2025

Termoelektrik går kort fortalt ud på at udnytte en temperaturforskel til at lave strøm. Teknologien har dog længe været bundet til dyre og sjældne råmaterialer som tellurium. Den danske deeptech-virksomhed TEGnology har nu fundet "opskriften", der kan erstatte dem og dermed gøre

Ung dansk robotingeniør i internationalt standardiseringsprogram

BranchenytNavnenytRobotter06. 11. 2025

Gennem IEC Young Professionals Programme fik Rasmus Junge fra Essential Robotics mulighed for at opleve internationalt standardiseringsarbejde på nærmeste hold. Sammen med unge fra hele verden deltog han i IEC’s årlige generalforsamling i New Delhi. IEC Young Professionals Programme (YPP) er et

Ny netsvejser til skræddersyede armeringsnet

Maskiner og anlæg06. 11. 2025

Med en ny netsvejser-maskine tilbyder Lemvigh-Müller A/S nu specialdesignede armeringsnet i et CO2e-reduceret coilmateriale. Servicen reducerer både spild og behovet for manuelt arbejde på byggepladsen – og bidrager dermed til lavere ressourceforbrug. På sin stålbearbejdningsfacilitet i Køge

Zebicon A/S viser, hvordan 3D data kan skabe reel værdi i kvalitetskontrol og udvikling

AutomatiseringMesser og møder06. 11. 2025

Målespecialisten Zebicon A/S inviterer til to gratis webinarer og giver konkrete eksempler på, hvordan scanningsdata kan bruges aktivt i arbejdet med kvalitet og produktudvikling. Selvom 3D scanning i dag er udbredt i både udviklings- og kvalitetsafdelinger, er der stadig mange virksomheder,

Nyt fra egne rækker – FrontMedia ApS har købt Techmedia A/S

NavnenytTop04. 11. 2025

FrontMedia ApS har overtaget TechMedia A/S – forlaget bag blandt andet TekniskFokus.dk og Teknisk Nyt - og styrker hermed positionen på markedet for fag- og branchemedier. Handelen er gennemført 6. oktober 2025, og begge selskaber fortsætter i deres nuværende form. FrontMedia ApS er et

MCH gør status: Fra visioner til virkelighed

AktueltNavnenyt03. 11. 2025

25 år efter præsentationen af masterplanen ”Vision 2025” ser MCH tilbage på de mellemliggende år og de mange realiserede drømme, der blandt andet tæller multiarenaen Jyske Bank Boxen og et markant løft af infrastrukturen i området omkring MCH Messecenter Herning. Den 1. november 2000

AI er intet uden en stærk infrastruktur

AktueltBranchenyt03. 11. 2025

AI bliver ofte fremstillet som fremtidens mirakelværktøj – en teknologi, der kan effektivisere, analysere og skabe ny værdi på et niveau, som tidligere virkede fuldstændig uopnåeligt. Vi taler imidlertid langt mindre om en af de grundlæggende udfordringer: nemlig at AI aldrig bliver bedre end den

Landets bedste til rensning af spildevand

NavnenytVand og spildevand03. 11. 2025

Assens Forsyning ligger helt i front, når det gælder effektiv og miljøvenlig rensning af spildevand. Det viser den seneste benchmarking fra DANVA, som bygger på data fra den nationale PULS-database over udledninger fra renseanlæg og overløb. De flotte resultater skyldes ikke mindst en dedikeret

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Konference: Hvordan skaber vi en bæredygtig, teknologisk og menneskecentreret fremtid?

    06.11.2025

  • Fra lagerbeholdning til datadrevet beslutning – AI viser vejen

    06.11.2025

  • Fra spildvarme til strøm

    06.11.2025

  • Ung dansk robotingeniør i internationalt standardiseringsprogram

    06.11.2025

  • Ny netsvejser til skræddersyede armeringsnet

    06.11.2025

  • Zebicon A/S viser, hvordan 3D data kan skabe reel værdi i kvalitetskontrol og udvikling

    06.11.2025

  • Nyt fra egne rækker – FrontMedia ApS har købt Techmedia A/S

    04.11.2025

  • MCH gør status: Fra visioner til virkelighed

    03.11.2025

  • AI er intet uden en stærk infrastruktur

    03.11.2025

  • Landets bedste til rensning af spildevand

    03.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik