• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringTop03. 04. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Blot 249 gram på vingerne – minidroner vinder frem og har et stort potentiale

AutomatiseringTop03. 04. 2024 By Helle Friemann Nielsen

De mindste droner bliver gradvist mere og mere intelligente, men hvor stort er de såkaldte minidroners potentiale egentlig? Det ser en af Teknologisk Instituts dronespecialister nærmere på her.


Udviklingen og brugen af droner er i rivende udvikling. De flyvende objekter kan i dag løse mangt og mange opgaver fra luften, alt efter hvilke typer droner der er tale om. Der findes nemlig mange forskellige typer droner.
Den seneste udvikling inden for droner er de såkaldte minidroner. I dette tilfælde er der tale om droner med en vægt på maksimalt 249 gram – eller hvad der svarer til droner med en såkaldt C0-mærkning. Fælles for minidroner af denne slags er, at de er betydeligt lettere at tilgå end deres større søskende.
Normalt kræver det nemlig et dronecertifikat, hvis man ønsker at benytte sig af droner, men har man adgang til en drone, der vejer mindre end 250 gram, kræves ingen certificering, og derfor kan droneteknologien udbredes i langt højere grad.
Og det faktum er noget, der kan komme en del mindre virksomheder samt private til gode, påpeger specialist i robotteknologi ved Teknologisk Institut, Jeshith Damsbo Anandasubramaniam, der i flere år har arbejdet med droneteknologi.

Minidronernes store potentiale
Ifølge Jeshith Damsbo Anandasubramaniam har minidronerne et stort potentiale, og ved Teknologisk Institut arbejdes der på at udforske, hvor langt minidroneteknologien rækker.
-Dronen er billig, reglerne er ikke så strenge, og alle kan let komme i gang. Det er blot et par af de mange fordele, minidronerne bringer. På Teknologisk Institut har vi blandt andet kigget på indendørs navigation med minidronerne samt på processeringen af billeder fra dronen for værdifulde data. Og indtil videre ser det lovende ud, fortæller Jeshith Damsbo Anandasubramaniam og fortsætter:
-Ved hjælp af såkaldte ArUco-markører har vi gjort det muligt at flyve indendørs, når der ikke er adgang til satellitter og dermed GPS. Markørerne fungerer som vejvisere. Når en drone ser en given markør, sender markøren dronen videre i en bestemt retning. Her møder dronen en ny markør, som så gør det samme. Minidronerne kan således følge markørerne rundt i et lokale, så de flyver i et forprogrammeret mønster, mens de løser en given opgave.


På turen rundt i et givent lokale kan minidronerne udføre forskelligartede opgaver. Teknologisk Institut har blandt andet testet minidroner på Danske Fragtmænds lager, hvor dronerne kan flyve rundt mellem meterhøje lagerreoler og tjekke stregkoder på de forskellige paller. På den måde kan minidronerne hjælpe med at verificere varen og sikre, at den rigtige vare er på det rigtige sted.
Den seneste udvikling inden for minidroner tager den endda skridtet videre. De nyeste minidroner er således udstyret med en såkaldt ”sense and avoid”-teknologi, som via et øget antal sensorer på selve dronen gør det muligt at flyve dronerne indendørs uden brug af hverken ArUco-markører eller GPS.

Kunstig intelligens skal videreudvikle på minidronerne
Selvom minidronerne allerede i dag kan skabe værdi, så er der fortsat noget at udvikle på. Minidroner er i sig selv ikke så intelligent som mange af de større droner. Derfor er der ifølge Jeshith Damsbo Anandasubramaniam stort potentiale i at udvikle nyt software til dronen.
-Som det ser ud nu, kan dronen flyve selvstændigt indendørs ved hjælp af ArUco-markører eller ”sense and avoid”-teknologi. Derudover kan den benytte sit kamera til at scanne og tage billeder undervejs og lagre disse data. Dronen kan på den måde udføre en forprogrammeret opgave, men kan ikke selv tilpasse sig, hvis en opgave skal ændres eller gøres om undervejs, fortæller han og fortsætter:
-På Teknologisk Institut arbejder vi på at udvikle en software, der via kunstig intelligens kan processere data, som dronen indsamler, i realtid. På den måde er man ikke nødt til at tage hjem og analysere billederne på egen hånd for at finde frem til et givent problem i dronens arbejde. Det kan i stedet gøres undervejs og derpå rettes til øjeblikkeligt.

Gartnerier og inspektionsopgaver
Et eksempel på dette kunne være i forbindelse med brug af minidroner til gartneriarbejde. På gartnerier kan minidronerne bruges til at overvåge planter, som ofte skal tilses for sygdomme, næringsstofmangel og skadedyr.
Er dronen i tvivl om, hvorvidt den har fundet frem til en plante, der mangler næringsstoffer, så kan dronen ved hjælp af softwaren ændre sit flyvemønster og tage billeder af planten fra en anden vinkel, indtil den når frem til en tilfredsstillende analyse af planten. Og dette er blot én af mange brugsmuligheder for minidronerne.
-Minidroner kan komme i spil mange andre steder. Det kunne være i forbindelse med vejinspektion, inspektion af solcelleparker og vindmøllevinger med mere. Minidroner har potentiale til at automatisere en hel masse arbejdsopgaver. Begrænsningerne på nuværende tidspunkt er ikke selve minidronen, men de mange teknologier, vi ønsker at bruge med dronen, fortæller Jeshith Damsbo Anandasubramaniam og fortsætter:
-Det er ikke revolutionerende at tilknytte kunstig intelligens og vision til en drone, men at vi kan tilknytte teknologierne til de mindste droner og bruge det fra telefonen. Det er her, det nye ligger. Når vi gør det, åbner vi for rigtig mange nye brugsmuligheder for minidronerne, der potentielt kan blive til en teknologi, som alle kan bruge til at skabe værdi i den ene eller anden form. Det vil reducere den barriere, der er for droneteknologien i dag, hvor man typisk skal have en eller anden form for ekspertise for at bruge en drone til en bestemt opgave, slutter Jeshith Damsbo Anandasubramaniam.

Skrevet i: Automatisering, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

AutomatiseringBranchenytInnovationRobotterTop20. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Sådan lyder det fra Teknologisk Institut. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i

Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter20. 04. 2026

Danske virksomheder er i gennemsnit både større og mere produktive, når de indfører robotter i deres hjemlige produktion. Samtidig øger de deres produktion i udlandet. Det viser ny forskning fra Copenhagen Business School, støttet af Rockwool Fonden. Danske virksomheder med omkring 15

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

AktueltBranchenyt20. 04. 2026

Produktionsindustrien har traditionelt været baseret på stabilitet og forudsigelighed. Nu bevæger den sig ind i en mere usikker tid, hvor hurtige teknologiske skift, skærpede bæredygtighedskrav og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten ”C the Shift: Redefining Global

Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

AutomatiseringMaskiner og anlæg20. 04. 2026

To selvkørende trucks har lettet den interne logistik betydeligt i Sky-Light A/S' produktion af plastemballage til fødevareindustrien. COO Brian Rasmussen går så langt som til at kalde processen ”superfin” – i et Vestjylland, hvor man normalt højst svinger sig op på et ”det er ik’ så ringe”, når

Nyt projekt vil gøre mursten CO2-neutrale

BranchenytEnergi og miljø20. 04. 2026

Et nyt samarbejde mellem Syddansk Universitet og en række industrivirksomheder skal gøre det muligt at producere mursten, der ikke bare reducerer CO2-udledning – men potentielt lagrer kulstof i selve materialet. Projektet har modtaget 5,4 mio. kr. i støtte fra Fonden for Retfærdig

Armis advarer om, at cyberkrigføring når et globalt vendepunkt i takt med, at AI intensiverer truslerne

Branchenyt20. 04. 2026

Armis, virksomheden inden for cyber exposure management og sikkerhedsløsninger, advarer om, at truslerne fra cyberkrigføring har nået et globalt kritisk punkt. I takt med at nye teknologier driver cyberoperationer fremad og geopolitiske spændinger forværres, retter angribere sig i stigende grad mod

AI løber som en rød tråd på Hannover Messe 2026

Messer og møderTop16. 04. 2026

I næste uge afholdes verdens største industrimesse; Hannover Messe 2026. Dette års messe er med en ny tematisk struktur og nye netværksformater. Fokus er på automatisering og digitalisering - og AI løber som en rød tråd gennem hele messen. Udstillere fra hele verden vil som vanligt præsentere

De nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringInnovationMesser og møderNavnenytRobotter16. 04. 2026

Dansk Robot Netværk (DIRA) uddeler hvert år DIRA Teknologiprisen til en teknologi, der inspirerer branchen og sætter fokus på nye robotteknologiske muligheder. Nu har juryen udvalgt de tre nominerede til prisen i 2026. Gartnerirobot, GPS-fri navigation og gående humanoid kæmper om årets DIRA

Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

AktueltAutomatiseringInnovation16. 04. 2026

Med såkaldt reverse computing kan man energioptimere digitale systemer - blandt andet droner til både civil og militært brug. Netop det skal forskere fra Syddansk Universitet arbejde med i et stort nyt europæisk forsknings- og uddannelsesprojekt. Computere, servere og digital infrastruktur står

Historisk mod foreviget i støbejern

Maskiner og anlægNavnenyt16. 04. 2026

Avanceret 3D-teknologi og klassisk støbehåndværk fra jernstøberiet ULDALL i Vejen forenes i hyldest til sabotageaktion under Anden Verdenskrig, der blev et vendepunkt i Danmarks historie. En af de mest markante sabotageaktioner under den tyske besættelse er nu blevet foreviget i støbejern. En

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

    20.04.2026

  • Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

  • Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

    20.04.2026

  • Nyt projekt vil gøre mursten CO2-neutrale

    20.04.2026

  • Armis advarer om, at cyberkrigføring når et globalt vendepunkt i takt med, at AI intensiverer truslerne

    20.04.2026

  • AI løber som en rød tråd på Hannover Messe 2026

    16.04.2026

  • De nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

    16.04.2026

  • Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

    16.04.2026

  • Historisk mod foreviget i støbejern

    16.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik