• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringEnergi og miljøTop30. 11. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Autonome droner skal lokalisere is på vindmøllevinger

AutomatiseringEnergi og miljøTop30. 11. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Is er et stort problem for vindmøller i nordlige egne og koster millioner af euro årligt. Et forskningsprojekt på Aarhus Universitet skal udvikle autonome droner, der selv kan lokalisere is på møllevinger. Målet er langt mere energioptimerede vindmøller samt mulighed for vindmøllerplaceringer længere nordpå

Foto: freepik.com.

Et forskningsprojekt på Aarhus Universitet sigter efter at udvikle intelligente, autonome droner, der selv kan flyve ud, scanne, detektere og afrapportere, når der udvikler sig is på vingerne af vindmøller i både små og store vindmølleparker.
Projektet er støttet af Danmarks Frie Forskningsfond med 2,8 mio. kr. og ledes af lektor Erdal Kayacan fra Aarhus Universitet, Institut for Elektro og Computerteknologi. Projektet udføres i samarbejde med Vestas.

Svært at detektere is
-Det er satans svært at detektere is på møllevinger, primært fordi is er gennemsigtigt. Men med projektet forsøger vi os med flere forskellige indbyggede sensorsystemer på dronerne. Samtidig udvikler vi en AI-styret algoritme, der ved hjælp af avanceret billedgenkendelse kan se forskel på møllevinger med og uden isbelægninger, fortæller Erdal Kayacan fra Aarhus Universitet.
Til-isning af møllevingerne er i dag et signifikant problem. Når vinteren sætter ind og kulden breder sig, går det nemlig i høj grad ud over vindmøllers energiproduktion, hvis der dannes is på vingerne. Isen kan reducere vindmølleparkers årlige energiproduktion med helt op til 80 pct.
Is reducerer ikke kun vingenes aerodynamiske effektivitet, men øger også belastningen og kan skabe uhensigtsmæssige mekaniske vibrationer ved ujævn til-isning. Svære forhold kan endda tvinge vindparker til nedlukning, hvilket kan koste vindenergi-industrien milliarder.
-Det er et stort problem for vindmølleparker. Derfor opvarmer man i dag vingerne, men man gør det blindt, for man kan ikke se, hvor til-isningen foregår. Dette projekt går ud på at udpege nøjagtigt hvilke vindmøller, der er is på, og hvor på møllevingerne, isen er. Derefter kan man opvarme udelukkende lokalt, hvilket kan spare megen energi og dermed optimere driften, siger lektoren.
-Med dette strategiske samarbejde sigter vi efter at lægge grundlaget for større ydelse fra turbinerne, længere møllelevetid og markedsudvidelse i koldere klimaer, tilføjer Emre Yildiz, som er Simulation and Strategy Specialist hos Vestas.

Skal teste forskellige droner
Ud over at spare på energi til unødvendig opvarmning af møllevinger regner forskerholdet med, at projektet vil gøre det muligt at udvide mulighederne for brug af vindenergi til mere nordlige egne end i dag.
Eftersom vedvarende energi er nødvendig for at efterkomme ambitionerne i Paris-aftalen, er det afgørende at finde nye, levedygtige steder, selv i kolde klimaområder, til ny grøn energiproduktion.
-Projektet har særlig opmærksomhed og støtte fra Vestas-ledelsen og fører forhåbentlig til yderligere forsknings- og udviklingssamarbejde, siger Emre Yildiz.
Projektet skal teste droner med forskellige sensorer, herunder RGB-kameraer, termiske kameraer, LIDAR og ultralyd mv. Ideen er at finde den bedste kombination af forskellige teknologier og AI-algoritmer.
-Vi regner med at kunne foretage den første test på en offshore-vindmølle til næste vinter, men først skal vi regne på systemet og modellere os frem til den rette løsning, siger Erdal Kayacan, som regner med, at et succesfuldt resultat kan have betydelig indvirkning på vindkraftindustrien som helhed.

Projektet går under navnet ”Detecting Ice Using Artificial Intelligence-based Techniques” (DISTINCT) og startede i januar 2023.

Skrevet i: Automatisering, Energi og miljø, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

NavnenytRobotterTop22. 06. 2026

Den 18. juni åbnede Center for Large Structure Production (LSP) under Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på SDU. Det er en donation på 90 millioner kroner fra A.P. Møller Fonden, som har gjort byggeriet muligt. På centret skal forskere, studerende og virksomheder udvikle robotteknologi til

Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

AktueltBranchenyt22. 06. 2026

Danmark er ikke så konkurrencedygtigt som tidligere, og samtidig går Kina og USA frem og sætter Europa til vægs. Derfor er det så vigtigt og godt, at regeringsgrundlaget adresserer konkurrencekraften, siger Dansk Industris adm. direktør Lars Sandahl Sørensen Danmark er ikke længere helt med i

12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

HMS Networks AB har offentliggjort sin årlige analyse af markedet for industrielle netværk, hvilket markerer tolv år i træk med kortlægning af, hvordan fabrikker og maskinbyggere forbinder deres automatiseringssystemer. Analysen for 2026 viser, at den mangeårige overgang fra traditionelle

Lokalt firma rydder op i naturen

Navnenyt22. 06. 2026

I september 2024 flyttede virksomheden, Norgren A/S, fra Vesterlundvej i Herlev, hvor virksomheden havde haft til huse stort set siden den spæde start. Det nye valg af lokaler faldt på det nybyggede World Trade Center i Ballerup. Virksomheden fejrede i midten af juni 60 års jubilæum og markerede

Menneskefri varehuse i 2030 stiller store krav til digital infrastruktur

AutomatiseringRobotter22. 06. 2026

Hvis Gartners forudsigelse om næsten mennesketomme varehuse i 2030 bliver virkelighed, flytter en større del af driftsansvaret over på den digitale infrastruktur. Mange virksomheder undervurderer, hvor dyrt det kan blive, hvis den ikke er bygget til opgaven, advarer Wireless Logic

Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

AutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

Dansk Standard lancerer ny guide, der sætter fælles retningslinjer for, hvordan kvantekomponenter kobles sikkert sammen på tværs af storetemperaturforskelle fra tæt på det absolutte nulpunkt til stuetemperatur. Kvantecomputere er blandt verdens mest avancerede teknologier. De består ikke af én

Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

AutomatiseringBranchenytTop18. 06. 2026

Fysisk AI er en voksende og vigtig brik i alle industrier, og globalt set bliver robotter udstyret med kunstig intelligens anset som den næste store bølge inden for AI-revolutionen. I en ny rapport stiller det globale konsulenthus Capgemini skarpt på, hvordan den fysiske AI markerer et skifte fra

AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø18. 06. 2026

Ørsted A/S, Danmarks største energiselskab og en af verdens førende aktører inden for vedvarende energi, tester en AI-baseret løsning til fejlprediktion fra ABB A/S. Løsningen installeres på Avedøre Kraftværk for at styrke driftssikkerheden og bidrage til et mere robust elsystem i takt med, at

AI-agenter presser virksomhedernes netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 06. 2026

AI-agenter sender flere kald mellem systemer, databaser og modeller, end virksomhedernes netværk er vant til. Det øger trafikken, presser kapaciteten og gør sikkerhedsarbejdet mere komplekst. Det viser en ny global undersøgelse fra Cisco og Foundry blandt 3.472 it-chefer. Virksomhedernes

Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

InnovationOffshore og marine18. 06. 2026

Færgen AutoGnom er ved at gennemgå de sidste tests. Til næste år skal den nemlig stå klar til at afprøve de mange innovative løsninger, som startups og SMV'er bl.a. på Fyn og i Nordtyskland spytter ud. Den nye flydende legeplads er en del af Interreg Deutschland - Danmark projektet Baltic Ventures

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

    22.06.2026

  • Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

    22.06.2026

  • 12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

    22.06.2026

  • Lokalt firma rydder op i naturen

    22.06.2026

  • Menneskefri varehuse i 2030 stiller store krav til digital infrastruktur

    22.06.2026

  • Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

    22.06.2026

  • Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

    18.06.2026

  • AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

    18.06.2026

  • AI-agenter presser virksomhedernes netværk

    18.06.2026

  • Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

    18.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik