• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringEnergi og miljøTop30. 11. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Autonome droner skal lokalisere is på vindmøllevinger

AutomatiseringEnergi og miljøTop30. 11. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Is er et stort problem for vindmøller i nordlige egne og koster millioner af euro årligt. Et forskningsprojekt på Aarhus Universitet skal udvikle autonome droner, der selv kan lokalisere is på møllevinger. Målet er langt mere energioptimerede vindmøller samt mulighed for vindmøllerplaceringer længere nordpå

Foto: freepik.com.

Et forskningsprojekt på Aarhus Universitet sigter efter at udvikle intelligente, autonome droner, der selv kan flyve ud, scanne, detektere og afrapportere, når der udvikler sig is på vingerne af vindmøller i både små og store vindmølleparker.
Projektet er støttet af Danmarks Frie Forskningsfond med 2,8 mio. kr. og ledes af lektor Erdal Kayacan fra Aarhus Universitet, Institut for Elektro og Computerteknologi. Projektet udføres i samarbejde med Vestas.

Svært at detektere is
-Det er satans svært at detektere is på møllevinger, primært fordi is er gennemsigtigt. Men med projektet forsøger vi os med flere forskellige indbyggede sensorsystemer på dronerne. Samtidig udvikler vi en AI-styret algoritme, der ved hjælp af avanceret billedgenkendelse kan se forskel på møllevinger med og uden isbelægninger, fortæller Erdal Kayacan fra Aarhus Universitet.
Til-isning af møllevingerne er i dag et signifikant problem. Når vinteren sætter ind og kulden breder sig, går det nemlig i høj grad ud over vindmøllers energiproduktion, hvis der dannes is på vingerne. Isen kan reducere vindmølleparkers årlige energiproduktion med helt op til 80 pct.
Is reducerer ikke kun vingenes aerodynamiske effektivitet, men øger også belastningen og kan skabe uhensigtsmæssige mekaniske vibrationer ved ujævn til-isning. Svære forhold kan endda tvinge vindparker til nedlukning, hvilket kan koste vindenergi-industrien milliarder.
-Det er et stort problem for vindmølleparker. Derfor opvarmer man i dag vingerne, men man gør det blindt, for man kan ikke se, hvor til-isningen foregår. Dette projekt går ud på at udpege nøjagtigt hvilke vindmøller, der er is på, og hvor på møllevingerne, isen er. Derefter kan man opvarme udelukkende lokalt, hvilket kan spare megen energi og dermed optimere driften, siger lektoren.
-Med dette strategiske samarbejde sigter vi efter at lægge grundlaget for større ydelse fra turbinerne, længere møllelevetid og markedsudvidelse i koldere klimaer, tilføjer Emre Yildiz, som er Simulation and Strategy Specialist hos Vestas.

Skal teste forskellige droner
Ud over at spare på energi til unødvendig opvarmning af møllevinger regner forskerholdet med, at projektet vil gøre det muligt at udvide mulighederne for brug af vindenergi til mere nordlige egne end i dag.
Eftersom vedvarende energi er nødvendig for at efterkomme ambitionerne i Paris-aftalen, er det afgørende at finde nye, levedygtige steder, selv i kolde klimaområder, til ny grøn energiproduktion.
-Projektet har særlig opmærksomhed og støtte fra Vestas-ledelsen og fører forhåbentlig til yderligere forsknings- og udviklingssamarbejde, siger Emre Yildiz.
Projektet skal teste droner med forskellige sensorer, herunder RGB-kameraer, termiske kameraer, LIDAR og ultralyd mv. Ideen er at finde den bedste kombination af forskellige teknologier og AI-algoritmer.
-Vi regner med at kunne foretage den første test på en offshore-vindmølle til næste vinter, men først skal vi regne på systemet og modellere os frem til den rette løsning, siger Erdal Kayacan, som regner med, at et succesfuldt resultat kan have betydelig indvirkning på vindkraftindustrien som helhed.

Projektet går under navnet ”Detecting Ice Using Artificial Intelligence-based Techniques” (DISTINCT) og startede i januar 2023.

Skrevet i: Automatisering, Energi og miljø, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Energi og miljøInnovationNavnenytTop17. 08. 2026

Ved at kombinere to kendte teknologier på en ny måde har forskere fra Syddansk Universitet udviklet en komponent, der både øger effektiviteten og giver ingeniører en helt ny mulighed for at optimere termiske energisystemer. De første laboratorieresultater viser forbedringer på op til 12,3

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltMesser og møder17. 08. 2026

Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling, DALO Industry Days, finder for første gang sted i Herning, når MCH Messecenter Herning danner ramme om messen 19.-20. august 2026. Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og

Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

AktueltNavnenytOffshore og marine17. 08. 2026

Det maritime erhvervsnetværk BlueTech Center udvider nu sin tilstedeværelse på Fyn med åbningen af et satellitkontor på Odense Havn. Det er et led i centerets ambition om at komme tættere på de virksomheder, der hver dag bidrager til udviklingen af det maritime erhverv på Fyn. Odense Havn

Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

Messer og møderNavnenyt17. 08. 2026

Lemvigh-Müller A/S deltager på DALO Industry Days, hvor virksomheden præsenterer en række spændende løsninger inden for blandt andet professionelle værktøjer og sikkerhedsudstyr til Forsvaret. Den 19. og 20. august deltager Lemvigh-Müller A/S på DALO Industry Days i Herning, hvor virksomheden

SMVdanmark: Vent et år med bøder for nye emballageregler

Branchenyt17. 08. 2026

De nye EU-krav til emballage trådte i kraft i sidste uge - den 12. august. Virksomhederne bør have mindst et år til at få styr på reglerne, før myndighederne griber til bøder og andre sanktioner. Det mener SMVdanmark, der opfordrer klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa til at sikre en

Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

BranchenytMesser og møder17. 08. 2026

Med Faglært sætter man for første gang nogensinde fokus på de tusindvis af unge og voksne, der har valgt at gå en faglært vej og træder ud i arbejdslivet med vigtige kompetencer. Faglært afholdes den 19. august i Aarhus og præsenteres af Aarhus Tech, Sosu Østjylland, Aarhus Business College og

Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

AutomatiseringNavnenytTop13. 08. 2026

IFS’ Industrial AI-løsninger bliver nu bragt i spil i en af Europas mest profilerede fodboldklubber. Chelsea FC vil bruge AI til at effektivisere hele det administrative og operative apparat, der holder klubben og spillerne i luften som led i et flerårigt samarbejde med IFS. Det er ikke kun på

DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

AktueltInnovationMaskiner og anlæg13. 08. 2026

Psyche-rumfartøjet er på vej mod asteroiden Psyche mellem Mars og Jupiter. Forbiflyvningen af Mars var den første mulighed for at teste det DTU-udviklede magnetometers videnskabelige ydeevne ved en planet. Resultaterne markerer en vigtig milepæl. NASA har offentliggjort de første videnskabelige

Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

AktueltBranchenytEnergi og miljø13. 08. 2026

Kapaciteten i det offentlige elnet er begrænset og vil være det i lang tid. Derfor kan det for virksomheder med vækstambitioner være relevant at tage ejerskab over eget energiforbrug, så afhængigheden af elnettet bliver minimeret. Det kan for eksempel være med solceller og en batteriløsning, der

Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

Navnenyt13. 08. 2026

Forsvarsindustrien i Danmark og resten af Europa efterspørger i stigende grad komplette, integrerede og færdigtestede løsninger, der hurtigt kan skaleres. Det er baggrunden for et strategisk samarbejde mellem produktionsvirksomheden Mekoprint A/S og ingeniørvirksomheden idoc A/S, som allerede har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    17.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    17.08.2026

  • Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

    17.08.2026

  • Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

    17.08.2026

  • SMVdanmark: Vent et år med bøder for nye emballageregler

    17.08.2026

  • Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

    17.08.2026

  • Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

    13.08.2026

  • DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

    13.08.2026

  • Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

    13.08.2026

  • Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

    13.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}