• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Energi og miljøNavnenytOffshore og marineTop02. 11. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Amerikansk industrigigant køber Svanehøj Group A/S

Energi og miljøNavnenytOffshore og marineTop02. 11. 2023 By Helle Friemann Nielsen

ITT Inc., med mere end 10.000 ansatte og aktiviteter i 35 lande, styrker sin tilstedeværelse på det voksende marked for flydende gas gennem et opkøb af Svanehøj Group A/S. Den danske specialist i marinepumper fortsætter under eget navn som en del af ITT’s Industrial Process (IP) segment.

Svanehøj har i de senere år positioneret sig blandt de førende leverandører af marinepumper og målesystemer til gastanke. Sideløbende har virksomheden opbygget markedets største service- og aftersales-forretning og er i dag en totalleverandør af inspektion, service og kalibrering af cargo-udstyr på gas- og P&C-tankskibe.
Nu er Svanehøj klar til at sætte yderligere fart i udviklingen som en del af ITT-koncernen, der beskæftiger mere end 10.000 ansatte i 35 lande. Den amerikanske industrigigant med hovedkontor i Stamford, Connecticut, råder i forvejen over en række stærke brands inden for transport, industri og energi. Med købet af Svanehøj Group A/S udvider ITT sine aktiviteter til også at omfatte den maritime industri.
-Svanehøj tilfører ITT omfattende erfaring fra marineindustrien og et produktprogram, der passer rigtig godt til den grønne omstilling. Virksomheden er førende i flere segmenter med en omfattende portefølje af pumper i drift og har realiseret en vækst, der overgår markedsudviklingen. Ligesom ITT har Svanehøj skabt et stærkt aftersalessetup, der bidrager betydeligt til den samlede forretning gennem et globalt servicenetværk og en datadrevet tilgang til udvikling, siger Luca Savi, CEO og President, ITT.

ITT er den perfekte partner
Svanehøjs historie daterer sig helt tilbage til 1928, men siden virksomheden i 2018 blev genetableret som et selvstændigt brand har udviklingen for alvor taget fart.
I 2022 opnåede Svanehøj den højeste omsætning og indtjening nogensinde, og virksomheden har bragt sig selv i en fordelagtig position som leverandør af kritiske komponenter og services til energiomstillingen i de tunge industrier.

-For fem år siden begav vi os ud på en rejse med ambitionen om at udvikle Svanehøj til en betydelig aktør i den grønne omstilling. Takket være en forbilledlig indsats fra ledelse og medarbejdere er det i høj grad lykkedes. Vi har styrket Svanehøjs omdømme som en fremsynet og betroet leverandør, samtidig med at vi har flerdoblet vores omsætning og skabt et solidt overskud. Derfor er jeg stolt over, at Svanehøj nu fortsætter sin rejse som en del af ITT-familien, siger bestyrelsesformand Søren Ø. Sørensen fra Svanehøj.
Foruden talrige referencer inden for LNG og LPG har Svanehøj de seneste år vundet ordrer på pumpesystemer til både ammoniak- og metanoldrevne skibe samt til transport af CO2. Et af de aktuelle projekter er Northern Lights’ Carbon Capture & Storage-anlæg i Norge, hvor Svanehøj er valgt som leverandør af cargopumper til tre CO2-skibe.
-Vi har lagt en ambitiøs vækstplan for Svanehøj, og ITT er den perfekte partner til at hjælpe os med at eksekvere den. De har en stor tro på vores organisation og vores brand. Samtidig har de en betydelig erfaring fra andre brancher med nogle produkter og services, der på mange måder kan sammenlignes med vores. Det skaber nogle oplagte synergier på det kommercielle område, og jeg er sikker på, at vi i fællesskab kan sætte yderligere fart på vores bidrag til energiomstillingen, siger CEO Søren Kringelholt Nielsen, Svanehøj.

Handlen forventes gennemført i 1. kvartal 2024, betinget af relevante myndigheders godkendelse. Svanehøj Group A/S bliver en del af ITT’s Industrial Process (IP) segment, der er en førende leverandør af blandt andet pumpesystemer, ventiler og service/aftersales.

William Blair har været eksklusiv rådgiver for Svanehøj Group A/S i forbindelse med transaktionen.

Svanehøj Group A/S blev grundlagt i 1928 af F. Dam – en dansk marineingeniør, som efter mange år til søs besluttede at gå i land for at bruge sin erfaring til at udvikle pumper til marineindustrien.
I dag designer og producerer Svanehøj specialiserede pumper til vitale applikationer inden for fuel, cargo (gas, P&C) og offshore samt high-end målesystemer til LNG- og LPG-tanke på såvel skibe som landbaserede terminaler. Svanehøj er også en førende udbyder af inspektion, service og kalibrering af cargo-udstyr på gas- og P&C-tankskibe.
Svanehøj Group, der samlet beskæftiger over 400 medarbejdere, heraf mere end halvdelen i Svenstrup ved Aalborg, hvor koncernen har sit hovedkvarter. Koncernen har aktiviteter i Danmark, Frankrig, Storbritannien, USA, Singapore, Japan og Kina.

ITT Inc. er en førende producent af kritiske komponenter og teknologiløsninger til transport-, industri- og energimarkederne. ITT har hovedkvarter i Stamford, Connecticut, og beskæftiger mere end 10.000 medarbejdere i over 35 lande.

Skrevet i: Energi og miljø, Navnenyt, Offshore og marine, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

BranchenytTop18. 12. 2025

Årets sidste måned er traditionernes tid. Dette gælder ligeledes årets sidste udgave af Teknisk Nyt, der også i år byder indenfor til den traditionelle status over år 2025 i selskab med 12 virksomheder. Året har i høj grad været præget af omvæltninger, krige, konflikter, toldsatser og generel

Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

AktueltAutomatiseringRobotter18. 12. 2025

Humanoide robotter kan skabe helt nye muligheder for fleksibel automatisering, når de skal løse opgaver side om side med mennesker i en produktion. Men hvad kan de egentlig, som klassiske robotter ikke kan matche? Her får du et overblik over de vigtigste fordele og én ulempe direkte fra en af

Lukkede industrisystemer koster dyrt

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 12. 2025

Lukkede industrisystemer koster hvert år mellemstore industrivirksomheder dyrt. Men der er håb forude. Det viser en ny rapport fra Schneider Electric. Ny åben, softwaredefineret automation, hvor software adskilles fra hardware, er vejen frem til at hente tabt fortjeneste hjem igen og sikre

AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

Automatisering18. 12. 2025

Fire ud af fem af virksomheder lagrer stadig data efter forældede principper, der ikke kan følge med AI’s eksplosive krav til hastighed og skalerbarhed. Derfor lancerer Lenovo nu en ny generation af moderne storage- og virtualiseringsløsninger, som skal give organisationer det datagrundlag,

ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

Messer og møder18. 12. 2025

Når ISH China & CIHE 2026 afholdes i Beijing fra 31. marts til 2. april 2026, er det ikke blot endnu en sektormesse; for danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i

Nye standarder for termisk inspektion

Maskiner og anlæg18. 12. 2025

Flir i65 fra Elma Instruments A/S er fremtidens termiske kamera, der sætter nye standarder for termisk inspektion. Kameraet har en termisk detektor på 480x640 pixel og er opbygget med en intuitiv app-baseret brugerflade, skarp billedkvalitet, indbygget mobilkommunikation (LTE) og

Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

AutomatiseringInnovationNavnenytTop15. 12. 2025

Move Innovation udvikler en drone, der bruger edge AI til selvstændige hurtige beslutninger, så den kan forfølge andre droner og ikke kan jammes. Udviklingen af dronen sker i samarbejde med Alexandra Instituttet og er støttet af AI Denmark. Med edge AI-drone-platformen er Move Innovation klar til at

Ny stærk AI-duo

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter15. 12. 2025

IFS har indgået endnu et strategisk AI-partnerskab, denne gang med Boston Dynamics der er verdens førende producent af mobile robotter. De to selskaber vil kombinere IFS styrker inden for AI- med Boston Dynamics selvkørende robotter og skabe et banebrydende inspektionssystem til Field Service

AI vil redefinere luftfarten inden 2035

AktueltAutomatiseringBranchenyt15. 12. 2025

Future-Ready Skies 2025, der er en ny undersøgelse fra Tata Consultancy Services (TCS), viser, at én ud af tre ledere i luftfartsindustrien vurderer, at AI til realtidsbeslutninger vil være den største drivkraft for forandring i flyproduktionen inden 2035. Undersøgelsen fra TCS, en af verdens

Branchen samledes i nyt drone-forum

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 12. 2025

Mere end 100 deltagere fra hele droneøkosystemet var samlet på SDU, da Odense Robotics og DI Transport afholdt det første møde i DroneHorisont - et nyt forum, der skal skabe et fælles samlingspunkt for branchen. Deltagerne repræsenterede alt fra industri, operatører og myndigheder. Droneområdet

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

    18.12.2025

  • Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

    18.12.2025

  • Lukkede industrisystemer koster dyrt

    18.12.2025

  • AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

    18.12.2025

  • ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

    18.12.2025

  • Nye standarder for termisk inspektion

    18.12.2025

  • Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

    15.12.2025

  • Ny stærk AI-duo

    15.12.2025

  • AI vil redefinere luftfarten inden 2035

    15.12.2025

  • Branchen samledes i nyt drone-forum

    15.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik