• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatiseringBranchenyt15. 12. 2025 | Helle Friemann Nielsen

AI vil redefinere luftfarten inden 2035

AktueltAutomatiseringBranchenyt15. 12. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Future-Ready Skies 2025, der er en ny undersøgelse fra Tata Consultancy Services (TCS), viser, at én ud af tre ledere i luftfartsindustrien vurderer, at AI til realtidsbeslutninger vil være den største drivkraft for forandring i flyproduktionen inden 2035.

Foto: Freepik.com.

Undersøgelsen fra TCS, en af verdens førende it-konsulentvirksomheder, belyser, hvordan luftfartsselskaber forbereder sig på en digital og AI-drevet fremtid inden for produktion, vedligeholdelse, mobilitet og forsyningskæder.
Virksomheder investerer i stigende grad i intelligente og bæredygtige systemer – og aktører i luftfartsindustrien forventer, at fremtiden bliver hybrid. De spår, at menneskelig involvering stadig vil være nødvendig i 60 procent af produktionsprocesserne, og de vurderer, at AI vil være den vigtigste nøglefaktor i transformationen, efterfulgt af digitale tvillinger og robotteknologi.
Undersøgelsen omfatter 323 topledere fra virksomheder inden for avanceret luftmobilitet (AAM), MRO-leverandører (Maintenance, Repair & Overhaul) og eVTOL-producenter (Electric Vertical Takeoff and Landing) i Europa og Nordamerika. Luftfartsmarkedet forventes at overstige 1 billion USD ($1tn), og MRO-segmentet alene er anslået til 137 milliarder USD ($137bn). Undersøgelsen giver et vigtigt indblik i både branchens nuværende tilstand og fremtidsudsigter, da den afspejler centrale udviklingstræk såsom forventet certificering af eVTOL-fly og stigende operationel kompleksitet i globale forsyningskæder.
-Future-Ready Skies-undersøgelsen viser, at luftfartsindustrien står ved en skillevej, hvor potentialet af AI afhænger af, at vi lægger det rette fundament. Forandringer afhænger af tillid, og tillid starter med data. AI-agenter kan kun lykkes, hvis de bygges på et solidt fundament af sammenhængende og pålidelige data. Ved at integrere og forbinde hele deres økosystem kan virksomheder træffe hurtigere beslutninger, skalere innovation og bruge kompleksitet som en reel konkurrencefordel, fortæller Steve Lucas, der er bestyrelsesformand og CEO i Boomi, en iPaaS-udbyder, der gør det muligt for virksomheder at forbinde applikationer, data og systemer og dermed strømline arbejdsgange, automatisere processer og forbedre datanøjagtigheden.
Efterhånden som flere organisationer investerer i fundamentale AI-modeller, skabes muligheden for bedre beslutninger i realtid og større operationel gennemsigtighed på tværs af værdikæden. Et kritisk fund er, at mindre end en tredjedel (28 procent) af luftfartsselskaberne oplyser, at de kan ændre indkøbsstrategi inden for 30 dage efter en forstyrrelse, hvilket afslører en sårbarhed i dagens forsyningskæder.
I MRO-segmentet begynder ledere at lægge fundamenter for avanceret automatisering, men kun to procent af de adspurgte forventer at have fuldt autonome processer, fra detektion til reparationsbeslutninger, inden 2030.
I det hastigt voksende segment for avanceret luftmobilitet (AAM), inklusiv elektriske fly, bygger 70 procent af de adspurgte virksomheder aktivt kommercielle platforme, hvilket er et tydeligt tegn på branchens dedikation til næste udvikling af mobiliteten. Selvom udfordringer relateret til regulering, økonomi og infrastruktur stadig eksisterer, bliver disse barrierer gradvist håndteret, efterhånden som sektoren bevæger sig mod bredere implementering.
Det er afgørende, at fremdriften for den digitale transformation omsættes til målbare forventninger: 32 procent af luftfartslederne forventer afkast på MRO-teknologier inden for tre år, mens 80 procent erkender, at digital implementering er afgørende for at reducere fremtidig risiko og ineffektivitet. Denne voksende overensstemmelse mellem investering og indvirkning peger på en sektor, der forbereder sig ikke kun på at udvikle sig, men på at lede med intelligens, agilitet og robusthed.
-Luftfartsindustrien har altid været en branche, hvor ambition møder præcision og sikkerhed. I dag bliver ambitionen redefineret, når AI overgår fra at understøtte operationer til at forme forretningsstrategi og løfte passageroplevelser, sikkerhed og bæredygtighed. Hos TCS ser vi dette som en mulighed for at hjælpe luftfartsaktører med at opbygge robuste, adaptive økosystemer og gøre himlen modig, transformativ og fremtidsdefinerende, siger Vikram Sharma, dansk landechef hos TCS.

Andre nøgletal fra Future-Ready Skies 2025
• 63 procent af luftfartslederne er åbne for at bruge AI-agenter til at styre forsyningskæder, men kun 6 procent gør det i øjeblikket.
• I gennemsnit forventer luftfartslederne, at kun 40 procent af produktionen vil være stort set automatiseret med minimal menneskelig indgriben inden for fem til syv år.
• 51 procent af MRO-leverandørerne forventer afkast af investeringer i avanceret teknologi inden for fem år eller mindre, og 64 procent tror, at prædiktiv analyse og AI-agenter vil give målbar ROI i samme tidsrum.
• Kun 34 procent af AAM-virksomhederne angiver mangel på offentlig accept som en hindring for tjenester som lufttaxaer. Faktisk bygger 70 procent allerede kommercielle platforme.
• Kun fem procent af MRO-ledere siger, at deres digitale MRO-strategi er tilstrækkeligt skaleret til næste fase. 80 procent frygter øgede omkostninger, mere nedetid, lavere indtægter og kundefrafald, hvis strategien ikke skaleres inden for tre år.
• 59 procent af producenterne har delvist implementeret ”digital thread”, en kontinuerlig strøm af data om produktets livscyklus, fra design til produktion og til vedligeholdelse, men fuld livscyklusintegration mangler stadig
.

Læs hele TCS-undersøgelsen Future-Ready Skies 2025 her.

Kilde: Tata Consultancy Services (TCS).

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

BranchenytTop18. 12. 2025

Årets sidste måned er traditionernes tid. Dette gælder ligeledes årets sidste udgave af Teknisk Nyt, der også i år byder indenfor til den traditionelle status over år 2025 i selskab med 12 virksomheder. Året har i høj grad været præget af omvæltninger, krige, konflikter, toldsatser og generel

Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

AktueltAutomatiseringRobotter18. 12. 2025

Humanoide robotter kan skabe helt nye muligheder for fleksibel automatisering, når de skal løse opgaver side om side med mennesker i en produktion. Men hvad kan de egentlig, som klassiske robotter ikke kan matche? Her får du et overblik over de vigtigste fordele og én ulempe direkte fra en af

Lukkede industrisystemer koster dyrt

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 12. 2025

Lukkede industrisystemer koster hvert år mellemstore industrivirksomheder dyrt. Men der er håb forude. Det viser en ny rapport fra Schneider Electric. Ny åben, softwaredefineret automation, hvor software adskilles fra hardware, er vejen frem til at hente tabt fortjeneste hjem igen og sikre

AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

Automatisering18. 12. 2025

Fire ud af fem af virksomheder lagrer stadig data efter forældede principper, der ikke kan følge med AI’s eksplosive krav til hastighed og skalerbarhed. Derfor lancerer Lenovo nu en ny generation af moderne storage- og virtualiseringsløsninger, som skal give organisationer det datagrundlag,

ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

Messer og møder18. 12. 2025

Når ISH China & CIHE 2026 afholdes i Beijing fra 31. marts til 2. april 2026, er det ikke blot endnu en sektormesse; for danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i

Nye standarder for termisk inspektion

Maskiner og anlæg18. 12. 2025

Flir i65 fra Elma Instruments A/S er fremtidens termiske kamera, der sætter nye standarder for termisk inspektion. Kameraet har en termisk detektor på 480x640 pixel og er opbygget med en intuitiv app-baseret brugerflade, skarp billedkvalitet, indbygget mobilkommunikation (LTE) og

Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

AutomatiseringInnovationNavnenytTop15. 12. 2025

Move Innovation udvikler en drone, der bruger edge AI til selvstændige hurtige beslutninger, så den kan forfølge andre droner og ikke kan jammes. Udviklingen af dronen sker i samarbejde med Alexandra Instituttet og er støttet af AI Denmark. Med edge AI-drone-platformen er Move Innovation klar til at

Ny stærk AI-duo

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter15. 12. 2025

IFS har indgået endnu et strategisk AI-partnerskab, denne gang med Boston Dynamics der er verdens førende producent af mobile robotter. De to selskaber vil kombinere IFS styrker inden for AI- med Boston Dynamics selvkørende robotter og skabe et banebrydende inspektionssystem til Field Service

AI vil redefinere luftfarten inden 2035

AktueltAutomatiseringBranchenyt15. 12. 2025

Future-Ready Skies 2025, der er en ny undersøgelse fra Tata Consultancy Services (TCS), viser, at én ud af tre ledere i luftfartsindustrien vurderer, at AI til realtidsbeslutninger vil være den største drivkraft for forandring i flyproduktionen inden 2035. Undersøgelsen fra TCS, en af verdens

Branchen samledes i nyt drone-forum

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 12. 2025

Mere end 100 deltagere fra hele droneøkosystemet var samlet på SDU, da Odense Robotics og DI Transport afholdt det første møde i DroneHorisont - et nyt forum, der skal skabe et fælles samlingspunkt for branchen. Deltagerne repræsenterede alt fra industri, operatører og myndigheder. Droneområdet

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

    18.12.2025

  • Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

    18.12.2025

  • Lukkede industrisystemer koster dyrt

    18.12.2025

  • AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

    18.12.2025

  • ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

    18.12.2025

  • Nye standarder for termisk inspektion

    18.12.2025

  • Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

    15.12.2025

  • Ny stærk AI-duo

    15.12.2025

  • AI vil redefinere luftfarten inden 2035

    15.12.2025

  • Branchen samledes i nyt drone-forum

    15.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik