• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 01. 2026 | Helle Friemann Nielsen

AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 01. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Digitale netværk risikerer i fremtiden at miste troværdighed, når AI-systemer opfatter og reagerer på tid forskelligt. AAU-professor Petar Popovski advarer mod ”falske sanseindtryk i realtid”.

AAU-professor Petar Popovski har gjort sig nogle tanker om, hvordan AI påvirker fremtidens kommunikationsnetværk. Foto: Aalborg Universitet.

Når intelligente systemer som AI begynder at interagere med hinanden i realtid, opstår en ny og kompleks udfordring: Hvordan sikrer vi, at de digitale netværk, som samfundet hviler på, leverer troværdig og tidsmæssigt korrekt information?
Det spørgsmål stiller professor Petar Popovski fra Aalborg Universitet i en artikel, der er publiceret i IEEE Spectrum – verdens største ingeniørmagasin med over 500.000 læsere. Artiklen er samtidig blevet anbefalet som en ”must read” af MIT Technology Review Newsletter.
-Når AI-systemer begynder at opfatte verden gennem egne sensorer og algoritmer, opstår der en risiko for, at de registrerer begivenheder i forskellig rækkefølge – og dermed skaber parallelle virkeligheder, fortæller Petar Popovski.
Popovski peger på, at fremtidens kommunikationsnetværk skal kunne håndtere situationer, hvor intelligente enheder er uenige om, hvad der skete hvornår. Ellers undermineres den tidsmæssige retssikkerhed, som er afgørende for alt fra trafikstyring til juridiske beviser og cybersikkerhed.

Et tænkt eksempel: Når AI skaber forvirring i virkeligheden
Forestil dig, at to selvkørende biler nærmer sig et vejkryds. Den ene bils AI-system registrerer en fodgænger og bremser – men den anden bil modtager forsinket eller manipuleret data og tror, at vejen er fri. Resultatet: en kollision, fordi de to systemer ikke er enige om, hvad der sker hvornår. Det er netop den slags tidsmæssige uenigheder, der kan opstå, når AI-systemer opfatter virkeligheden forskelligt.
Samtidig advarer Petar Popovski om, at AI i stigende grad vil kunne generere falske sanseindtryk i realtid – eksempelvis lyd, video og sensoriske data – som kan manipulere beslutningssystemer og skabe falske narrativer om virkeligheden.
-Vi bevæger os ind i et territorium, hvor digitale systemer ikke længere blot registrerer virkeligheden – de skaber den. Derfor skal vi designe netværk, der kan levere verificerbar og troværdig data, selv når AI er en del af kredsløbet, siger Popovski videre.

Ingen garantier
Popovski og hans forskergruppe arbejder på at udvikle modeller, der kan karakterisere og håndtere disse udfordringer. Målet er at sikre, at fremtidens kommunikationssystemer – herunder 6G – kan levere pålidelig information, selv i en verden hvor maskiner tænker hurtigere og anderledes end mennesker. I oktober annoncerede Nvidia, at selskabet investerer 1 mia. dollars i Nokia med det formål at integrere AI direkte i 6G-netværk, der skal kunne analysere og validere data i realtid.
-Vi kan ikke give fulde garantier med AI, kun statistiske. Men vi kan – og skal – designe netværk, der gør mest muligt for at understøtte troværdighed og tidsmæssig retssikkerhed, afslutter han.

Blå bog: Petar Popovski
Uddannet fra Ss. Cyril and Methodius University of Skopje i elektronik (1997) og telekommunikation (2000).
ph.d i trådløs kommunikation fra Aalborg Universitet (2004).
professor i kommunikationssystemer fra AAU siden 2015.
Forsker bl.a. i 6G-netværk, kvantekommunikation samt samspillet mellem AI og kommunikation.
Modtager af en række hædersbevisninger og udmærkelser, heriblandt EliteForsk-prisen (2016) samt modtager af flere internationale best paper awards (bl.a. IEEE Globecom og IEEE Communication Theory Workshop).

Kilde: Aalborg Universitet.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Målinger bekræfter, at biodiesel reducerer skibes sodudledning

Energi og miljøOffshore og marineProcesteknologiTop22. 01. 2026

Danske målinger under virkelig sejlads dokumenterer markant klimagevinst ved brug af biobrændstof – resultaterne er nu sendt til FN's søfartsorganisation. Målingerne er foretaget ombord på tankskibet Falstria Swan fra rederiet Uni-Tankers A/S. Her har en avanceret, online black carbon-sensor fra

AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 01. 2026

Digitale netværk risikerer i fremtiden at miste troværdighed, når AI-systemer opfatter og reagerer på tid forskelligt. AAU-professor Petar Popovski advarer mod ”falske sanseindtryk i realtid”. Når intelligente systemer som AI begynder at interagere med hinanden i realtid, opstår en ny og

Supercomputer opbygger virtuelle undervisningslaboratorier

AktueltBranchenytNavnenyt22. 01. 2026

Syddansk Universitet tager nu sin eksisterende supercomputer i brug til at opbygge virtuelle undervisningslaboratorier for IT-uddannelserne. Initiativet giver de studerende adgang til avancerede servermiljøer og distribuerede systemer – samtidig med at SDU bevarer det fulde ejerskab over

Au2mate A/S opkøber majoritetsandel i tyske ZewaTec Automation GmbH

AutomatiseringNavnenyt22. 01. 2026

Au2mate A/S har indgået en aftale om at opkøbe en majoritetsandel i den tyske automations- og digitaliseringsvirksomhed ZewaTec Automation GmbH. Aftalen blev underskrevet i Hamborg den 15. januar, og den formelle overdragelse af 60 pct. af ejerandelene gennemføres den 28. februar 2026.Som led i

Zebicon A/S samler industrien – sådan styrkes arbejdet med 3D scanning i praksis

AutomatiseringMesser og møder22. 01. 2026

3D scanning og optisk måleteknik er højt specialiserede fagområder, som i mange virksomheder varetages af få nøglepersoner. Derfor fungerer Zebicon A/S’ årlige netværksmøde som et fælles fagligt samlingspunkt, hvor danske brugere af udstyr fra Carl Zeiss GOM Metrology inviteres til at dele

IFS får ny direktør i Norden

Navnenyt22. 01. 2026

IFS har ansat Mattias Bolander som ny direktør for sin hastigt voksende nordiske forretning. Med ansættelsen får IFS en stærk ledelsesprofil ombord med lang erfaring og dokumenteret evne til at opbygge og skalere virksomheder i Norden. Mattias Bolander kommer med mere end 20 års erfaring fra

Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

BranchenytRobotterTop19. 01. 2026

Anders Billesø Beck, Vice President, AI Robotics Products hos Universal Robots A/S giver her – via en Q&A - tre forudsigelser om robotbranchen i 2026. Hvilken robotteknologi/ teknologier forventer du vil have størst betydning i 2026?I 2026 forventer jeg, at de mest betydningsfulde

Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

AktueltBranchenytNavnenytRobotter19. 01. 2026

Et nyt projekt med Odense Robotics og Craft Nation i spidsen skal give unge lettere adgang til den nyeste robot- og automationsteknologi og bidrage til at afhjælpe manglen på faglærte i industrien. Projektet med titlen Fremtidens Faglærte - Industri 4.0 har fået støtte på 5,3 mio. kr. fra

Nyt dansk kraftcenter for innovation

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt19. 01. 2026

Innovation District Copenhagen skal være et internationalt kraftcenter for innovation og skal samle forskere, klinikere, iværksættere og virksomheder, så der udvikles flere nye løsninger og flere virksomheder inden for bl.a. life science og kvanteteknologi. En bred partnerkreds stifter nu en

Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

Automatisering19. 01. 2026

Wireless Logic Nordic står bag Danmarks første AI-baseret overvågning af IoT-forbindelser. Formålet med ”Anomaly & Threat Detection” er at opdage trusler mod IoT-enheder i realtid, før de bliver til reelle angreb. Her holdes der ikke bare øje med kendte trusler - men også mistænkelig

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Målinger bekræfter, at biodiesel reducerer skibes sodudledning

    22.01.2026

  • AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

    22.01.2026

  • Supercomputer opbygger virtuelle undervisningslaboratorier

    22.01.2026

  • Au2mate A/S opkøber majoritetsandel i tyske ZewaTec Automation GmbH

    22.01.2026

  • Zebicon A/S samler industrien – sådan styrkes arbejdet med 3D scanning i praksis

    22.01.2026

  • IFS får ny direktør i Norden

    22.01.2026

  • Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

    19.01.2026

  • Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

    19.01.2026

  • Nyt dansk kraftcenter for innovation

    19.01.2026

  • Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

    19.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik