• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringEnergi og miljøNavnenyt18. 04. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Aarhusiansk vindmølleoptimerings-virksomhed vækster voldsomt

AutomatiseringEnergi og miljøNavnenyt18. 04. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Aarhusianske Claviate ApS er vokset fra fire til 20 ansatte på bare to år. Virksomheden har netop åbnet kontor i Taiwan og USA bliver nok næste stop. Vokseværket forventes at fortsætte i form af firedobling af omsætning de næste 24 måneder. Virksomhedens AI-teknologi giver overblik over komplicerede installations- og byggeprojekter som vindmøller og vindparker.

-Jeg forventer, at vi firedobler omsætningen over de næste to til tre år. Vi oplever stor interesse fra både vindmølleproducenter og vindpark-udviklere. Vi har allerede flere projekter i gang med Siemens Gamesa og oplever også interesse fra andre store spillere i vindindustrien. Derfor har vi lige åbnet kontor med to ansatte i Taiwan, hvor der er meget aktivitet, så vi kan være helt tæt på vores kunder. Næste skridt bliver nok at åbne kontor i USA, fortæller CEO i Claviate, Kasper Koop Kratmann.

Effektiv opsætning er billigere
Claviate har udviklet en software, som registrerer, behandler og kommunikerer byggeri af vindmøller næsten samtidig med, at det foregår. Det er helt nyt i en verden, hvor der ellers kan være langt mellem dem, som har tegnet og planlagt processen og dem, som samler møllen langt ude i naturen.
-Claviates mål er at gøre vindkraft billigere. Vores teknologi giver mulighed for at rejse flere møller på kortere tid. Så vi er med til at øge den globale installationskapacitet for vindkraft og styrke den grønne omstilling til vedvarende energi, forklarer Kasper Koop Kratman.

Vokseværk kræver nye lokaler
Claviate har endnu flere jobopslag på vej og er netop flyttet i større lokaler på Søren Frichsvej i Aarhus. Her er plads til både det eksploderende antal medarbejdere, tikkende 3D-printere og tagterrasse til at teste de solplaneler, som giver energi til teknologien både offshore og langt ude i de svenske skove.

Forebygger forsinkelser, spildtid og uforudsete udfordringer
Claviate afdækker skjult forbedringspotentiale i den komplicerede proces med at installere vindmøller. Når kæmpe vindparker som fx Björnberget i Sverige med 60 møller på 120 meter opføres, er byggepladserne meget store med to-tre times kørsel fra den ene ende af sitet til den anden. Den samme skala gælder ude på havet, hvor vind og vejr komplicerer kommunikationen yderligere.
Sådanne byggerier er normalt præget af forsinkelser, spildtid og uforudsete udfordringer. Men ved hjælp af billeder og kunstig intelligens skaber Clavites teknologi et solidt overblik her og nu over, hvor alle elementer befinder sig, og hvordan konstruktionen forløber. Det databaserede indblik optimerer både den aktuelle byggeproces og planlægning på den lange bane. Teknologien kan også bruges til at skabe overblik i andre typer byggeprojekter.

Claviate forbedrer markant overblikket i forbindelse med bygning af vindmøller på land og på vand.

Overblik via skyen
Claviates teknologi registrerer hele byggeforløbet ved hjælp af optagelser fra soldrevne kameraer fra flere vinkler. Hver 10. sekund sendes fotos direkte til skyen, hvor avanceret software anonymiserer alle mennesker og sammensætter billederne til time lapse video. Videoen aflæses automatisk ved hjælp af kunstig intelligens og omdannes til data. Dermed registreres alle fremskridt og afvigelser, allerede imens de tonstunge elementer løftes og samles.

Om virksomheden
Virksomheden Claviate blev startet i 2019 af M.Sc. Phd Kasper Koop Kratmann, der tidligere har været ansat som ekspert bl.a. hos Siemens Wind Power og Fiberline Composites. Allerede tre år efter, i 2022, har Claviate 20 ansatte og der er flere åbne stillinger på vej. Claviate har netop åbnet kontor i Taipei i Taiwan. Hovedkontoret ligger på Søren Frichsvej i Aarhus.

Om teknologien
Claviate optimerer den komplicerede proces med opstilling af vindmøller. Teknologien sikrer transparens og giver dermed forbedret overblik og giver optimeret hastighed og økonomi. De anonymiserede data giver mulighed for betydelige besparelser både i den aktuelle byggeproces og i den løbende vidensopsamling.
Store byggeprojekter som vindmølleparker er notorisk kendt for forsinkelser og betydelige budgetoverskridelser. Ved hjælp af kameraer og kunstig intelligens giver Claviates visuelle dataplatform vindmølleproducenter og vindmølleparkudviklere hidtil uset indsigt.
Teknologien er baseret på cloud-forbundne, strategisk placerede kameraer og andre sensorer. De registrerer alle trin i konstruktionsprocessen. Specialudviklet Ai-software samler de mange datakilder og sammenholder dem med anden relevant data som vejr og geografi. Heraf skabes et datasæt forankret i billeder. Det kan bruges til fx fremdriftsrapportering i realtime på tværs af kloden. Med Claviates teknologi tager det kun knap tre minutter at afspille en hel arbejdsdag på 18 timer som time lapse video. Samtidig indeholder time lapse videoen stadig relevant information om fremgangen i opsætningen – eller mangel på samme.
For at sikre anonymitet har Claviate specialudviklet et neuralt netværk til anonymisering af personer i materialet. Det slører automatisk alle personer i billedet permanent, inden billederne aflæses til videre databehandling. Dermed foregår dokumentationen i fuld overensstemmelse med international GDPR-lovgivning. Fokus er 100 procent på de maskinelle processer og blotlægning af potentiale for betydelig optimering – som ofte er skjult.

Skrevet i: Automatisering, Energi og miljø, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO2-fri

Energi og miljøInnovationNavnenytTop03. 08. 2026

Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, investerer i biosolutions-startup’et Visibuilt, der udvikler en ny type bindemiddel baseret på svampens rodnet, som kan reducere klimaaftrykket fra nogle af verdens mest CO2-tunge materialer. Den danske virksomhed Visibuilt har hentet 25 mio. kr. i

Robot skal hjælpe børn med autisme

AktueltRobotter03. 08. 2026

I et forskningsprojekt fra Aalborg Universitet har pædagoger i specialbørnehaven Birken været med til at udvikle en robot, der kan støtte børn med autisme i hverdagen. Hvordan skal en robot opføre sig, hvis den skal støtte børn med autisme i hverdagen?Det spørgsmål er omdrejningspunktet i et

Nyt tværgående center for biosolutions

AktueltInnovationNavnenyt03. 08. 2026

Et nyt center på DTU skal gøre det lettere for virksomheder, myndigheder og samarbejdspartnere at omsætte bioteknologisk forskning til bæredygtige løsninger i industriel skala. Biosolutions har potentialet til at blive en nøgle til Europas grønne omstilling, konkurrenceevne og uafhængighed af

3C Groups køber 100 pct. af Blue Ocean Robotics

NavnenytRobotter03. 08. 2026

Med et kommercielt gennembrud inden for pharmaindustrien har robotvirksomheden Blue Ocean Robotics realiseret toplinjevækst og kurs mod sorte tal på bundlinjen. 3C Groups er i proces med at overtage de udestående aktier og vil derefter eje hele virksomheden. Med et skarpt salgsfokus, en ny

USA elsker nordjysk pallestabler

AutomatiseringNavnenyt03. 08. 2026

Trods toldmur flyver den danskudviklede pallestabler Palomat af hylderne i USA. -USA elsker vores produkt. Vi har vækstet 25 procent alene i år. Så lige nu kører der over 500 Palomater i den amerikanske industri. Der findes simpelthen ikke et lokalt produkt, som til samme pris og med samme

DI: Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

Branchenyt03. 08. 2026

AI øger behovet for tekniske og digitale kompetencer og bl.a. derfor er det stigende optag på STEM-uddannelserne uden ledighedsudfordringer godt nyt for virksomhedernes innovation og konkurrencekraft, mener DI’s underdirektør. I år er 58.673 ansøgere blevet tilbudt en plads på en videregående

Induflex A/S øger kapaciteten med nye CNC-investeringer

Maskiner og anlæg03. 08. 2026

Induflex A/S øger nu markant produktionskapaciteten med investeringen i to nye 5-aksede CNC-fræsere. Investeringen er en del af en løbende udvikling af produktionen, hvor fokus er på at optimere arbejdsgange og sikre høj kvalitet i fremstillingen af plastkomponenter. Induflex A/S er en

Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

BranchenytInnovationNavnenytTop30. 06. 2026

Med 38 mia. kr. i ryggen skal den nye Scaleup Europe Fund investere i lovende virksomheder for at fastholde dem på kontinentet. Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, er med som første nationale investor med en investering på 1,5 mia. kr. i fonden, som skal drives af svenske EQT og er

Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

AktueltAutomatiseringNavnenyt30. 06. 2026

Den Aalborgensiske virksomhed Alai startede som et studenterprojekt på Aalborg Universitet. Nu skal de hjælpe Portugal med at vinde VM. Når det portugisiske landshold går på banen under VM i herrefodbold, får de hjælp af en lille virksomhed fra Aalborg.-Så på en måde kan man jo godt sige, at

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt30. 06. 2026

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus.dk, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 4. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Dansk løsning skal gøre asfalt og beton CO2-fri

    03.08.2026

  • Robot skal hjælpe børn med autisme

    03.08.2026

  • Nyt tværgående center for biosolutions

    03.08.2026

  • 3C Groups køber 100 pct. af Blue Ocean Robotics

    03.08.2026

  • USA elsker nordjysk pallestabler

    03.08.2026

  • DI: Medvind til STEM-fagene er godt nyt for erhvervslivet

    03.08.2026

  • Induflex A/S øger kapaciteten med nye CNC-investeringer

    03.08.2026

  • Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

    30.06.2026

  • Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

    30.06.2026

  • Rigtig god sommer

    30.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}