• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringNavnenyt16. 04. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Verdens første beregning af enzymatiske reaktioner på en kvantecomputer

AutomatiseringNavnenyt16. 04. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Biotekvirksomheden Novonesis (tidligere Novozymes) har samarbejdet med den danske kvantevirksomhed Kvantify om at udføre verdens første beregning af en enzymatisk reaktion på en kvantecomputer – et godt stykke foran tidligere forsøg i branchen.

Hans Henrik Knudsen, medstifter og adm. direktør i Kvantify.

Den globale biotekvirksomhed Novonesis og den danske kvantecomputer virksomhed Kvantify har udført verdens første beregning af en enzymatisk reaktion ved at kombinere klassiske computere og kvantecomputere. På den måde er den kritiske del af reaktionen blevet beregnet med en kvantecomputer, og det er med til at vise, hvordan kvantecomputere og klassiske computere kommer til at arbejde sammen i fremtiden.

Bemærkelsesværdig præstation
-Det er en bemærkelsesværdig præstation, som sætter en ny standard for brugen af kvantecomputere i hele verden. Hos Kvantify laver vi computeranalyser af vanskelige problemer fra den virkelige verden, så vi er stolte af at vise potentialet i denne type problemløsning. Enzymer arbejder gennem reaktioner på kvanteniveau, hvilket gør dem til en naturlig use-case for kvantecomputere, og det er præcis vores mission, siger Hans Henrik Knudsen, medstifter og adm. direktør i Kvantify.
-Vi identificerer, hvor kvantecomputing kan gøre den størst mulige forskel, og hjælper vores partnere med at bygge de nødvendige softwareløsninger. Dette samarbejde viser en af de mange muligheder for kvantecomputing i biotek- og medicinalindustrien, og vi er meget glade for, at Novonesis ser potentialet i teknologien, fortsætter han.
Det anvendte enzym er kulsyreanhydrase, hvilket måske ikke ringer en klokke hos mange. Men enzymet katalyserer omdannelsen af CO2 og vand til kulsyre, en afgørende proces for mange organismer, bl.a. ved regulering af blodets pH-værdi og transport af kuldioxid i kroppen, og kan bruges industrielt til CO2 -fangst.
Ved at bruge denne type beregninger kan man potentielt spare store mængder tid og ressourcer til eksperimenter, der ellers skulle udføres på andre måder.

Et partnerskab, der former fremtiden
Kvantifys nye kvantealgoritme “FAST-VQE” gør det muligt at karakterisere reaktionen af kulsyreanhydrase, hvilket kan accelerere nyttig viden til gavn for Novonesis:
-Med denne form for beregning og efterfølgende analyse af, hvordan enzymer opfører sig under katalyse, kan vi få en dybere forståelse af fundamentale biologiske processer. Vi vil få indsigter, der kan forbedre effektiviteten af vores eksisterende enzymprodukter. Dette samarbejde er et vigtigt skridt i udforskningen af kvantecomputerens potentiale i fremtidens enzymforskning, og den innovation dette samarbejde vil skabe, har potentialet til at styrke vores position som førende inden for bæredygtige bioløsninger, siger Lars Olsen, Senior Department Manager hos Novonesis.

Kvantify er et førende kvanteselskab fra Danmark, der leverer softwareløsninger til at tackle verdens mest udfordrende og værdifulde problemer inden for områder som bioteknologi, medicin, logistik og finans.
Etableret i 2022 af Hans Henrik Knudsen, Nikolaj Zinner og Allan Grønlund, består virksomheden i dag af mere end 65 eksperter (over 35 af dem har en ph.d.) inden for kvantecomputing, supercomputing, cloud-software, matematik, kemi, kunstig intelligens og maskinlæring. Eksperterne er fordelt på kontorer i København, Aarhus og London og ser frem mod at udvide til USA i 2024.
Udover deres udvikling af kvantecomputing og højtydende computing produkter, er Kvantify involveret i en række videnskabelige kvanteforskningsprojekter og udfordrer grænserne for, hvad der er muligt med kvantecomputing – ikke mindst som en nøgle samarbejdspartner med Amazon Web Services på Braket platformen.

Novonesis er en global virksomhed, der leder æraen af biosolutions. Ved at udnytte kraften i mikrobiologi sammen med videnskab, transformerer vi måden, verden producerer, forbruger og lever på. Inden for mere end 30 brancher skaber vores biosolutions allerede værdi for tusindvis af kunder og gavner planeten. Vores 10.000 medarbejdere globalt arbejder tæt sammen med vores partnere og kunder for at transformere forretning med biologi.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

InnovationNavnenytRobotterTop11. 12. 2025

Professor Ahmad Rafsanjani har netop modtaget en prestigefuld ERC-bevilling på 15 millioner kroner. Hans projekt vil lære bløde robotter at navigere ved hjælp af lyd, friktion og origami-teknik – en evne, der kan åbne døre til både sammenstyrtede bygninger og fjerne planeter. -Når to overflader

Robotter vil se dyner

AktueltNavnenytRobotter11. 12. 2025

Dyneproducenten Quilts of Denmark i Vamdrup har succes med robotter, der har skabt et godt arbejdsmiljø og løftet effektiviteten. -Vi undgår en masse uhåndterlige løft, og to mand, der står og bakser med kasser i 2,40 meters højde.Sådan siger Jan Bonnichsen, COO, Quilts of Denmark ved Vamdrup,

Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

AktueltBranchenytVand og spildevand11. 12. 2025

Den nye anbefaling til indhold af nitrat i drikkevandet har konsekvenser for omkring 10 procent af drikkevandsforsyningen. Det kalder på hurtig handling og helhedsorienterede løsninger, så vi kan sikre drikkevandet både nu og fremover. Drikkevandets brancheorganisationer – DANVA og Danske

50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

BranchenytMaskiner og anlægNavnenyt11. 12. 2025

Når BIRN i Holstebro i dag er blandt Nordens største og mest fleksible jernstøberier, skyldes det ikke mindst et samarbejde, der går mere end 50 år tilbage. Siden 1972 har BIRN og industrivirksomheden DISA udviklet, testet og forfinet støbeteknologi sammen; et partnerskab, der har sat varige spor i

Nordjyske projekter modtager støtte på 18,7 mio kr. til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

BranchenytEnergi og miljøInnovationNavnenyt11. 12. 2025

Produktion af teknisk vand til PtX, elektrisk drevet kalkovn, konvertering af plastaffald til syngas, testplatform til udvikling og implementering af CCUS teknologier samt facilitering af CO2-fangst i små og mellemstore fjernvarmeværker. Fem nye innovationsprojekter modtager støtte via det nordjyske

Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond

AutomatiseringNavnenyt11. 12. 2025

Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond med fokus på AI og fremtidens digitale infrastruktur. Den nye danske investeringsfond Techwave Invest A/S ser dagens lys. Fonden er skabt til at ride på den bølge af teknologi, der i disse år transformerer verden og giver investorer adgang til de

Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

BranchenytMesser og møderRobotterTop08. 12. 2025

Odense bliver igen samlingspunkt for droneverdenen, når International Drone Show afholdes den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport. Her mødes virksomheder, specialister og beslutningstagere på et tidspunkt, hvor droner står højt på både den politiske og teknologiske dagsorden. 2025-udgaven af

Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

AktueltAutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marine08. 12. 2025

Et nyt værktøj skal hjælpe den maritime sektor med at omstille til metanol, ammoniak og brint ved at anvise, hvad man kan gøre ved risici og manglende regler. Værktøjet kommer fra Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut - DBI og giver den maritime sektor en genvej til at sikkert at implementere

Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 12. 2025

Danske og Nordiske virksomheder afsætter en lige så stor andel af deres budget til kunstig intelligens som virksomheder i resten af Europa. Alligevel oplever de en markant langsommere realisering af forretningsværdi. Det viser en ny undersøgelse fra Deloitte. Kunstig intelligens har skabt en ny

Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

NavnenytProcesteknologiVand og spildevand08. 12. 2025

Lemvig Vand A/S går nu forrest i branchen og viser vejen for, hvordan data i fremtiden kan sikre minimalt vandtab, øget forsyningssikkerhed og energieffektivisering. Selskabet får lige nu installeret over 9.000 digitale målere fra Brunata A/S. Lemvig Vand A/S er i gang med et stort

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

    11.12.2025

  • Robotter vil se dyner

    11.12.2025

  • Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

    11.12.2025

  • 50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

    11.12.2025

  • Nordjyske projekter modtager støtte på 18,7 mio kr. til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

    11.12.2025

  • Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond

    11.12.2025

  • Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

    08.12.2025

  • Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

    08.12.2025

  • Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

    08.12.2025

  • Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

    08.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik