• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenytRobotter27. 09. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Stor stigning i antallet af robotter i Danmark

AktueltBranchenytRobotter27. 09. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Der blev installeret flere robotter i Danmark i 2022 end i 2021; faktisk er der flere installerede robotter i Danmark end nogensinde før. Det viser nye tal fra International Federation of Robotics. Flere danske virksomheder mærker stigningen, og MAN Energy Solutions er én af dem.

I Danmark er antallet af installerede robotter steget i 2022 og dermed også udnyttelse af robotteknologien. Faktisk køber og udnytter vi robotter i langt højere grad end mange andre lande.
Det viser den seneste robotstatistik for installerede robotter på verdensplan, der netop er blevet offentliggjort af det internationale robotforbund, International Federation of Robotics (IFR).
Der blev i alt installeret 1.361 industrirobotter i Danmark i 2022. Det er en stigning på hele 17 procent i forhold til året forinden, hvor der blev installeret 1.157 robotter.
Det er en stigning, som er væsentlig højere end nogle af dem, som vi ofte sammenligner os med. Faktisk er antallet af installerede robotter i hele Europa steget med seks pct., hvor det er steget med 12 pct. på det nordamerikanske marked.
-Det kan vi godt være stolte af i Danmark. Det viser, at mange danske virksomheder har set fordelen ved at benytte sig af robotterne i produktionen, og det kan kun være en fordel på mange forskellige måder. Det vil helt sikkert forgrene sig ud til mange brancher, lyder det fra formand i Dansk Robot Netværk (DIRA), Michael Nielsen.
IFR indsamler og opgør hvert år antallet af installerede robotter for de enkelte lande på globalt plan.
-De nye tal viser, at der er en masse danske virksomheder, der er gode til at bruge og udnytte robotter. Det er netop disse virksomheder, der skal inspirere de virksomheder, som stadig ikke er kommet med på robottoget, siger Michael Nielsen videre.
-De positive tal er dog ikke en invitation til at læne sig tilbage. Hvis vi kigger på de globale problemstillinger som eksempelvis mangel på arbejdskraft, så er der fortsat brug for, at danske virksomheder investerer i automatisering, tilføjer han.

Danske virksomheder nikker genkendende til de nye tal
Flere danske virksomheder oplever stigningerne de seneste par år på ”egen krop”.
MAN Energy Solutions, som på deres site i København producerer komponenter til fremtidens totaktsmotorer, var en af de virksomheder, som investerede kraftigt i robotter i 2022.
-For MAN Energy Solutions var 2022 et glimrende år – ikke mindst når man kigger på robotternes indtog i produktionen. Vi ser fortsat et stort potentiale i robotteknologi – især når det kommer til at fjerne ensidigt og gentagende arbejde, generelt forbedre arbejdsmiljøet for de ansatte og ikke mindst ift. vores konkurrenceevne, fortæller fabrikschef Claus Stab fra MAN Energy Solutions i København.

Internationalt robotforbund opjusterer robottal
I forbindelse med indsamlingen af tal for 2022, er der også kommet nye tal for 2021.
-Beklageligvis har de oprindeligt indrapporterede tal fra robotfabrikanterne vist sig at være for lave for Danmark, udtaler Christopher Müller, som er Director hos International Federation of Robotics.
Opjusteringen viser, at antallet af installerede robotter i Danmark i 2021 var på 1.157 robotter og ikke som tidligere oplyst 790 robotter.
-De nye tal viser glædeligt, at Danmark har klaret sig bedre på robotfronten, end hidtil antaget, kommenterer DIRA-formand Michael Nielsen.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Danmark tager hul på fremtiden med humanoide robotter

InnovationMesser og møderRobotterTop08. 05. 2025

Teknologisk Institut kortlægger for første gang potentialer, barrierer og fremtidsperspektiver for humanoide – menneskelignende – robotter i Danmark i en ny rapport. Samtidig har Instituttet Danmarkspremiere på en humanoid robot til Robotbrag 2025 i Odense. Humanoide robotter – robotter, der

Nye topledere hos UR og MiR

AktueltNavnenytRobotter07. 05. 2025

Teradyne Robotics har annonceret udnævnelsen af nyt lederskab i Universal Robots (UR) og Mobile Industrial Robots (MiR). Den nye ledelse sikrer stærk kontinuitet og ekspertise, mens begge virksomheder fortsætter med at drive udviklingen af fremtidens avancerede automation. Tirsdag den 6. maj

Topforskere får millionstøtte

AktueltInnovationNavnenyt07. 05. 2025

Hvordan kan vi genanvende plast bedre? Og hvordan kan vi sende data uden at bruge så meget energi? 11 topforskere modtager nu over 300 mio. kr. fra Villum Fonden til forskning, der blandt andet kan give os svar på de spørgsmål. Villum Fonden har netop uddelt i alt 317 millioner kroner til 11

Smart trykindikation til hygiejniske miljøer

Procesteknologi07. 05. 2025

Den nyeste generation af det elektroniske PG-manometer fra ifm electronic a/s sætter nye standarder for trykmåling i fødevare- og drikkevareindustrien. Med en kombination af gennemprøvet sensorteknologi og banebrydende LED-display tilbyder løsningen både præcision, holdbarhed og forbedret

Laura Klitgaard genvalgt som formand for IDA

Navnenyt07. 05. 2025

39-årige Laura Klitgaard er genvalgt til ny treårig periode som formand for de 170.000 medlemmer i Ingeniørforeningen IDA. Et enstemmigt repræsentantskab i Ingeniørforeningen IDA har genvalgt 39-årige Laura Klitgaard som formand i de kommende tre år.Dermed kommer hun til at stå i spidsen for de

Ny direktør i spidsen for vand, spildevand og klimasikring i hovedstadsområdet

NavnenytVand og spildevand07. 05. 2025

Rebekka Nymark er ny direktør for vand og spildevand i HOFOR og får dermed ansvaret for en helt central infrastruktur i byen – en rolle der ikke er helt uvant, da hun forlader en stilling som direktør i Metroselskabet I/S. Hverdagen og fremtidens byer. Det kunne være overskriften for Rebekka

Digitalisering, AI og kritisk infrastruktur i fokus på Technomania

AutomatiseringMesser og møderTop05. 05. 2025

Digitalisering, kunstig intelligens og kritisk infrastruktur er de tre nøgleområder i fokus, når IDA inviterer indenfor til Danmarks største teknologievent Technomania på HI Tech & Industry Scandinavia 2025 i MCH Messecenter Herning 30. september-2. oktober. Årets Technomania tapper ind i

Maritim AI på tværs af grænserne

AktueltAutomatiseringOffshore og marine05. 05. 2025

Efter et år med netværk, testaktiviteter og kortlægning af over 300 aktører afslutter MarAI-projektet sin første fase med konkrete anbefalinger, nye samarbejder og et solidt fundament for et fælles dansk-tysk innovationsøkosystem inden for maritim kunstig intelligens. Projektet, ledet af

Teknologidagen 2025 forener unge talenter og erhvervsgiganter

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter05. 05. 2025

En række af Danmarks største produktionsvirksomheder vil sammen med Dansk Robot Netværk sætte spot på, hvordan faglærte er nøglen til innovation, vækst og en bæredygtig fremtid. De har derfor inviteret unge fra hele landet til Teknologidagen fredag den 9. maj 2025 i Odense i forbindelse med

Danmark skal tilbage i førersædet som skibsbyggernation

BranchenytOffshore og marine05. 05. 2025

Dansk Metal roser statsministerens udmelding på 1. maj – det er en historisk mulighed for at sikre danske arbejdspladser og styrke forsyningssikkerheden. Dansk Metal hilser statsministerens udmelding om, at Danmark igen skal være en stor skibsbyggernation, velkommen. Det er et afgørende skridt

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Danmark tager hul på fremtiden med humanoide robotter

    08.05.2025

  • Nye topledere hos UR og MiR

    07.05.2025

  • Topforskere får millionstøtte

    07.05.2025

  • Smart trykindikation til hygiejniske miljøer

    07.05.2025

  • Laura Klitgaard genvalgt som formand for IDA

    07.05.2025

  • Ny direktør i spidsen for vand, spildevand og klimasikring i hovedstadsområdet

    07.05.2025

  • Digitalisering, AI og kritisk infrastruktur i fokus på Technomania

    05.05.2025

  • Maritim AI på tværs af grænserne

    05.05.2025

  • Teknologidagen 2025 forener unge talenter og erhvervsgiganter

    05.05.2025

  • Danmark skal tilbage i førersædet som skibsbyggernation

    05.05.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik