• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Branchenyt17. 08. 2026 | Helle Friemann Nielsen

SMVdanmark: Vent et år med bøder for nye emballageregler

Branchenyt17. 08. 2026 | Helle Friemann Nielsen

De nye EU-krav til emballage trådte i kraft i sidste uge – den 12. august. Virksomhederne bør have mindst et år til at få styr på reglerne, før myndighederne griber til bøder og andre sanktioner. Det mener SMVdanmark, der opfordrer klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa til at sikre en vejledningsbaseret indkøring og samtidig arbejde for enklere regler.

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark. Foto: SMVdanmark.

I sidste uge trådte de nye EU-krav til emballage i kraft. Det betyder, at danske virksomheder nu møder en række nye krav til blandt andet dokumentation, sporbarhed og indholdet i emballage. Men afgørende vejledning om, hvordan reglerne skal håndteres i praksis, er først kommet kort før reglerne begyndte at gælde.
Det efterlader især små og mellemstore virksomheder med meget kort tid til at forstå kravene, afklare deres ansvar i værdikæden, indhente dokumentation og tilpasse deres arbejdsgange. Derfor opfordrer SMVdanmark klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa til at sikre, at virksomhederne får mindst et års indkøring, hvor myndighedernes fokus er på vejledning frem for bøder og sanktioner.
-De her regler er en enorm byrde for vores medlemmer. Mange er slet ikke klar til at håndtere dem. Vi har brug for al den fleksibilitet, som myndighederne overhovedet kan udvise. Derfor opfordrer vi til, at myndighederne skal se kontrollen som en vejledningsopgave. Bøder og andre sanktioner skal vente mindst et år. Går myndighederne rigidt til værks fra starten, risikerer man at lægge rigtig mange virksomheder i benlås. Det mener jeg ikke, at nogen kan have interesse i, siger Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark.
-EU-systemet skal til efteråret tage stilling til, om nogle af reglerne skal sættes på pause. Også derfor giver det ikke mening at fare frem med bål og brand i forhold til nogle regler, som måske ikke gælder om et par måneder, siger Jakob Brandt videre.

Vejledningen kommer alt for sent
De første krav i EU’s emballageforordning, PPWR, begyndte at gælde onsdag den 12. august. De omfatter blandt andet overensstemmelseserklæringer, identifikationsnumre til sporbarhed, dokumentation af materialer samt grænser for tungmetaller og PFAS.
Men afgørende dele af vejledningen blev først tilgængelige den 3. august, altså ni dage før reglerne begynder at gælde og midt i sommerferieperioden. En helt urimeligt kort frist, mener SMVdanmark:
-Både reglerne i sig selv og implementeringen af dem skriger til himlen. Virksomhederne vil gerne bidrage til mere genanvendelse og bedre emballager, men den mulige gevinst ved reguleringen står slet ikke mål med de byrder, som rammer virksomhederne. Når man samtidig først udsender vejledningen få dage, inden reglerne træder i kraft, så hopper kæden altså af, fortsætter han.
De nye krav kommer samtidig oven i den danske producentansvarsordning for emballage, som mange virksomheder allerede oplever som vanskelig at navigere i. Blandt andet kan det være både uklart og ressourcekrævende at finde ud af, hvem der er omfattet, hvordan emballage skal registreres og indberettes, og hvilke gebyrer og krav der gælder.

Reglerne bør sendes tilbage på værksted
SMVdanmark mener ikke, at et års indkøring uden bøder kan stå alene. Reglerne bør samtidig gennemgås med henblik på at mindske virksomhedernes administrative byrder.
-Reglerne bør sendes tilbage på værksted. I dag har man spredt ansvaret ud på stort set hele erhvervslivet og dermed også den lille butik i gågaden og den lille webshop. Det er helt skørt. Hvis man vil gå den her vej, bør man som minimum samle langt mere af dokumentationsansvaret hos emballageproducenterne, siger Jakob Brandt.
SMVdanmark opfordrer samtidig Samira Nawa til at følge op på anbefalingerne fra Virksomhedsforum for producentansvar, som daværende miljøminister Magnus Heunicke nedsatte. Her er der blandt andet peget på behovet for klarere definitioner, enklere miljøgraduering og dataindberetning, større gennemsigtighed i kollektivordningerne og lettere kompensation for erhvervsaffald. SMVdanmark ønsker desuden, at virksomhedsforummet videreføres, så erhvervslivet fortsat kan bidrage til at identificere unødige byrder og konkrete muligheder for forenkling.
-Samira Nawa har nu overtaget området, og vi håber, at hun vil bruge muligheden til at få ryddet op. Hun bør gennemføre anbefalingerne fra virksomhedsforummet og fortsætte dialogen med virksomhederne om, hvordan reglerne kan gøres mindre bureaukratiske. Første skridt bør være meget klart: Vejled virksomhederne det første år i stedet for at straffe dem, fastslår Jakob Brandt.

Danmark skal presse på i EU
SMVdanmark arbejder gennem sin europæiske organisation SMEunited for at gøre emballagereglerne mere proportionale og lettere for små og mellemstore virksomheder at efterleve. SMVdanmark opfordrer regeringen til at engagere sig aktivt i arbejdet og presse på for, at de mest byrdefulde krav bliver udskudt, ændret eller genbesøgt.
Et konkret eksempel er PPWR’s krav om en bemyndiget repræsentant. Reglerne betyder, at virksomheder, der sælger emballage eller emballerede produkter direkte til slutbrugere i et andet EU-land, som udgangspunkt skal udpege en repræsentant for producentansvaret i det pågældende land.
For en dansk virksomhed kan direkte salg til forbrugere i eksempelvis Sverige, Tyskland eller Frankrig derfor udløse krav om en lokal repræsentant. Kommissionen har foreslået at suspendere kravet frem til 2035, men EU-landene har indstillet forhandlingerne om forslaget. Efter de gældende regler gælder kravet derfor fra den 12. august 2026.
-Når EU vedtager et nyt krav, Kommissionen kort efter foreslår at suspendere det frem til 2035, og medlemslandene så indstiller forhandlingerne, kan virksomhederne ikke forventes at navigere fejlfrit fra første dag. Det viser meget konkret, hvorfor myndighederne bør vejlede frem for at straffe – og hvorfor regeringen skal presse på for enklere og mere proportionale regler i EU, siger Jakob Brandt afslutningsvis.

Kilde: SMVdanmark.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

AutomatiseringMesser og møderTop21. 09. 2026

På FoodTech 2026 kan man igen i år gå på opdagelse i et univers af banebrydende 3D-teknologier, der kan være med til at forme fremtidens fødevareindustri. Desuden afholdes DM i 3D-print, som samler nogle af landets dygtige erhvervsskoleelever. Danfoss ser et stort potentiale i teknologien, bakker op

Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

AktueltMesser og møderNavnenyt21. 09. 2026

15 unge fagtalenter er rejst til Shanghai for at repræsentere Danmark ved WorldSkills 2026 - VM for faglærte. De skal måle sig med mere end 1.400 konkurrenter fra over 70 lande. Fredag den 18. september lettede flyet med det danske Skillslandshold ombord. I denne uge åbner WorldSkills Shanghai

Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlæg21. 09. 2026

Efter fire års udvikling og test på værksteder lancerer Michelin nu Nazca - en robotbaseret maskine til mønsteropskæring, der kombinerer laserscanning, avancerede algoritmer og præcisionsskæring. Teknologien kan øge værksteders kapacitet med op til 50 pct. og reducere arbejdstiden til

Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

BranchenytEnergi og miljø21. 09. 2026

Maskinindustrien har skåret over halvdelen af sin udledning væk siden år 2000, hvilket er hurtigere end resten af industrien og beviser værdien af grøn omstilling. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. Maskinindustriens udledninger er faldet fra 342.000 ton i 2000 til 125.000 ton i

Zebicon A/S inviterer til gratis workshop om materialetest og deformationsanalyse

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt21. 09. 2026

Den 28. oktober inviterer Zebicon A/S til en gratis Aramis-workshop i Billund. Her kan fagfolk inden for test, produktudvikling og kvalitet opleve, hvordan optisk 3D måling kan bruges til at analysere deformation og bevægelse, mens et materiale eller en komponent bliver belastet. Aramis-ekspert

Ny direktør for Dansk Standard

Navnenyt21. 09. 2026

Torben Jansen skal stå i spidsen for Dansk Standard i en tid, hvor standarder får stadig større betydning for erhvervslivets konkurrenceevne og forbrugernes sikkerhed. Standarder spiller i dag en stadig vigtigere rolle i virksomhedernes og myndighedernes arbejde med at navigere i en verden

Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

NavnenytRobotterTop17. 09. 2026

Til december smelter H.C. Andersens eventyr og fynsk robotinnovation sammen på det prestigefyldte Robot & AI Museum (RAIM) i Seoul. Odense Kommune, Museum Odense og Teknologisk Institut er sammen inviteret til Sydkorea for at skabe en interaktiv udstilling, hvor fynske robotter vækker de

UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Med et helt nyt design fra kontrolboks til tool flange er den nye Gen 7-robotplatform fra Universal Robots klar til AI og giver virksomheder de moderne softwareværktøjer og forbindelsesmuligheder, de har brug for til trygt at bringe AI fra laboratoriet ud i industriel drift. Universal Robots

AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

AktueltAutomatiseringRobotter17. 09. 2026

Et team fra konsulentvirksomheden Capgemini har udviklet en ny teknologi, der med AI og droner skal standse spredningen af den invasive plante Lantana Camara i Indiens jungle. Projektet demonstrerer, hvordan nye teknologier i kombination kan indgå i kampen mod invasive planter rundt om i

Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

Messer og møderNavnenyt17. 09. 2026

I forbindelse med Automatik-messen, som blev afholdt fra den 8.-10. september i Brøndby Hallen, udloddede TechMedia ApS/Teknisk Nyt/TekniskFokus.dk tre styks M12 Fuel bore-/skruemaskine med udskiftbare hoveder fra Milwaukee. Vinderne af konkurrencen er nu fundet:Mette RasmussenAlexander

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • FoodTech 2026: Et univers af banebrydende 3D-printteknologier

    21.09.2026

  • Skills-landsholdet kæmper for medaljer til Danmark i Kina

    21.09.2026

  • Robot, laser og algoritmer skal øge levetiden for dæk

    21.09.2026

  • Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

    21.09.2026

  • Zebicon A/S inviterer til gratis workshop om materialetest og deformationsanalyse

    21.09.2026

  • Ny direktør for Dansk Standard

    21.09.2026

  • Fynske robotter skal fortolke H.C. Andersen i ny særudstilling i Sydkorea

    17.09.2026

  • UR præsenterer den nye Gen 7-robotplatform

    17.09.2026

  • AI, droner og robotteknologi i kampen mod invasive planter

    17.09.2026

  • Vinderne af TechMedia ApS’ konkurrence

    17.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}