• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Navnenyt12. 05. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Scanvaegt Systems A/S opkøber Bent Nygaard Elektronik ApS

Navnenyt12. 05. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Scanvaegt Systems A/S har med virkning fra 1. maj 2025 erhvervet aktiemajoriteten i Bent Nygaard Elektronik ApS. Opkøbet markerer begyndelsen på et strategisk partnerskab, som er et vigtigt skridt i Scanvaegt-koncernens vækststrategi.


Partnerskabet styrker Scanvaegt Systems’ position som førende leverandør af integrerede løsninger til både fødevareindustrien og nonfood-industrien i Skandinavien og DACH-regionen. Med et udvidet produktprogram inden for hardware, software, forebyggende vedligehold og service kan virksomheden nu tilbyde endnu stærkere og mere fleksible løsninger til begge segmenter.
For fødevareindustrien betyder det en fortsat styrkelse af Scanvaegts avancerede og kundetilpassede løsninger, der understøtter høje krav til fødevaresikkerhed, sporbarhed og driftsstabilitet – og som er designet til at tilføre kunden mest mulig værdi.
Inden for nonfood-industrien giver partnerskabet mulighed for at udbygge tilstedeværelsen og levere en endnu bedre service. Her tilbydes enkle, gennemtestede og driftssikre løsninger, som er særligt velegnede til industrielle miljøer med fokus på høj ydeevne, robusthed og pålidelig drift.
I begge segmenter får virksomhedens kunder adgang til et stærkere og bredere produktudvalg. Samtidig drager kunderne fordel af det tætte samarbejde med anerkendte teknologipartnere som Accuratech, Arde Makine, Espera og Anritsu, som indgår i Scanvaegts integrerede løsninger med høj funktionalitet, skalerbarhed og oppetid – og som dermed bidrager til kundernes lønsomhed.

Jan Elgaard, CEO i Scanvaegt Systems A/S, udtaler:
-Formålet med dette partnerskab er at skabe øget værdi for vores kunder. Vi ønsker at kunne tilbyde et endnu bredere udvalg af løsninger, der bidrager til højere effektivitet og lønsomhed. Sammen med Bent Nygaard Elektronik ApS opnår vi betydelige synergier, der gør os i stand til at levere konkurrencedygtige og skalerbare løsninger – som bidrager til at skabe værdi for vores kunder.

Palle Jeppsen, CEO i Bent Nygaard Elektronik ApS, tilføjer:
-Partnerskabet med Scanvaegt giver os adgang til nye markeder og styrker vores teknologiske og kommercielle fundament yderligere. Vi får nu mulighed for at løfte vores løsninger gennem samarbejdet med en stærk partner, som deler vores fokus på kvalitet, systemintegration og kundetilpassede løsninger. Kunderne vil opleve en endnu højere grad af innovation, samtidig med at vi bevarer den tætte, fleksible dialog, som vi er kendt for. Vi står nu stærkere og kan i fællesskab udvikle og producere en lang række nye produkter, der skaber øget værdi for vores kunder og bidrager til deres fortsatte succes.

Bent Nygaard Elektronik, grundlagt i 1980, har opbygget en solid position i markedet med udvikling og produktion af anlæg til vejning og etikettering – med særligt fokus på kundetilpassede løsninger til nonfood og fødevareindustrien. Produkterne udvikles og produceres i Løsning ved Hedensted i tæt samarbejde med kunderne.
Det strategiske match mellem de to virksomheder samler standard- og specialløsninger i én stærk produktportefølje. Det sikrer kunderne adgang til fleksible og fremtidssikrede løsninger – både i Skandinavien og DACH-regionen.

Bent Nygaard Elektronik ApS fortsætter som selvstændigt selskab under den nuværende ledelse og på nuværende adresse – men bliver en integreret del af Scanvaegt Gruppen.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

BranchenytInnovationNavnenytTop01. 12. 2025

Regeringen har netop meddelt, at Danmark budgetterer med 130 mio. kr. til Danmarks første satellitmission til Månen. Satellitten skal udvikles og bygges af Space Inventor i Aalborg og bliver Danmarks hidtil mest ambitiøse ruminstrument til forskning og måneovervågning. ESA er lige nu i gang med den

Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

AktueltNavnenytRobotter01. 12. 2025

Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) vil sammen med Novo Nordisk, Harting og flere andre partnere udvikle en menneskelignende robot, der kan overtage ensformige, slidsomme og sundhedsfarlige opgaver i industrien. Danmark har en stærk robotsektor og er globalt førende inden for især

Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter01. 12. 2025

Ny rapport fra Universal Robots A/S viser, at europæiske virksomheder bruger robotter til at øge produktiviteten og imødekomme manglen på arbejdskraft. Forskningen afslører bred optimisme i Europa i takt med, at samarbejdende robotter (cobots) bliver en central del af strategien for at fastholde og

Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt01. 12. 2025

Et team af R&D-ingeniører fra Teknologisk Institut har netop besøgt målespecialisten Zebicon A/S for at få et opdateret indblik i mulighederne med moderne 3D scanning. Besøget satte fokus på, hvordan optisk måleteknologi kan styrke både udvikling, genskabelse og validering af komponenter –

IP Maskiner A/S leverer Danmarks første CutLite Penta pladelaser til DS Stålkonstruktion A/S

Maskiner og anlægNavnenyt01. 12. 2025

DS Stålkonstruktion A/S i Hobro har som de første i Danmark taget en CutLite Penta pladelaser i brug – leveret af IP Maskiner A/S. Maskinen, som er blandt de største og mest avancerede af sin slags herhjemme, markerer et vigtigt teknologisk skridt for DS Stålkonstruktion, og baner vej for en mere

ABB udvider deres 18 år lange partnerskab med TCS for at implementere AI-drevet IT-drift

AutomatiseringNavnenyt01. 12. 2025

Tata Consultancy Services (TCS), der er en af verdens førende IT-konsulentvirksomheder, udvider sit 18 år lange partnerskab med ABB. Aftalen har til formål at modernisere driften af ABB’s globale hosting setup, forenkle virksomhedens IT-miljø og styrke det digitale fundament for fremme af robusthed

Avanceret flydende polarforskningsstation klarer 500 dage uden forsyninger

Energi og miljøInnovationTop27. 11. 2025

En super avanceret flydende forskningsstation skal accelerere forskning inden for klimaforandringer og biodiversitet i det arktiske område. Forskningsstationen er en del af et fransk forskningsprojekt. Energi- og forsyningssystemet ombord på stationen er udviklet i samarbejde med Capgemini. Den

Q-Interline A/S leverer analysesystem til LEGO A/S

AktueltNavnenytProcesteknologi27. 11. 2025

Den danske virksomhed Q-Interline A/S lander vigtig ordre på FT-NIR-analysesystem til måling af plastgranulat hos LEGO. Teknologien har vist lovende resultater i forhold til at sikre ensartethed og kvalitet i plastgranulat - og samarbejdet repræsenterer et betydeligt kommercielt

Robotter i charmeoffensiv i Middelfart

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter27. 11. 2025

I sidste uge var 30 virksomheder på besøg hos Danrobotics A/S i Middelfart for at få en smagsprøve på, hvad en robot kan gøre for dem. Og om kort tid kan man endda låne en robot for en periode. Tirsdag den 25. november var der travlt i både svingdør og ved robotarmene hos Danrobotics A/S i

Konference – når droner ændrer trusselsbilledet

AutomatiseringMesser og møder27. 11. 2025

Den 3. december mødes fagfolk, myndigheder og virksomheder fra hele landet til en konference om beskyttelse af kritisk infrastruktur. Odense Robotics og Port of Aalborg står bag arrangementet, der stiller skarpt på, hvordan havne og forsyningsaktører kan navigere i det nye

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Space Inventor skal bygge satellitten til Danmarks første månemission

    01.12.2025

  • Projekt skal bringe humanoide robotter til Danmark

    01.12.2025

  • Otte ud af 10 medarbejdere byder automatisering velkommen

    01.12.2025

  • Teknologisk Institut besøger Zebicon A/S – 3D scanning giver nye muligheder

    01.12.2025

  • IP Maskiner A/S leverer Danmarks første CutLite Penta pladelaser til DS Stålkonstruktion A/S

    01.12.2025

  • ABB udvider deres 18 år lange partnerskab med TCS for at implementere AI-drevet IT-drift

    01.12.2025

  • Avanceret flydende polarforskningsstation klarer 500 dage uden forsyninger

    27.11.2025

  • Q-Interline A/S leverer analysesystem til LEGO A/S

    27.11.2025

  • Robotter i charmeoffensiv i Middelfart

    27.11.2025

  • Konference – når droner ændrer trusselsbilledet

    27.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik