• KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Innovation28. 06. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Roskilde Festival er laboratorium for ingeniørstuderende

Innovation28. 06. 2022 By Helle Friemann Nielsen

For 11. gang indtager DTU-studerende Roskilde Festival med projekter, der skal være med til at gøre festivalen til en endnu bedre oplevelse for alle.

Roskilde Festival 2019. Foto: Ditte Valente.


Efter to års coronapause står endnu et hold DTU-studerende klar til at tage på Roskilde Festival. Det gør de med 15 projekter, som giver dem erfaring med at udtænke og implementere løsninger på konkrete udfordringer, og som samtidig aktivt er med til at skubbe på udviklingen af festivalen.
I år drejer det sig bl.a. om projekter, der vil nedbringe energiforbruget i kølecontainere, en app til at finde mistede genstande og en undersøgelse af behovet for et menstruationsrum.
Gennem mere end ti år har Roskilde Festival og DTU samarbejdet om at styrke uddannelsen af ingeniørstuderende og skabe løsninger på de mange ingeniørudfordringer der opstår i en midlertidig by med omkring 130.000 indbyggere og med en befolkningstæthed, der er større end i Filippinernes hovedstad Manila.
-Samarbejdet med DTU er dannet på baggrund af vores fælles værdier: At give unge mennesker en stemme, et rum til at udvikle sig og modet til at engagere sig i verden. Efter i år vil over 900 DTU-studerende have fået en lille del af deres uddannelse gennem vores samarbejde, hvor de har arbejdet med de mange ingeniørmæssige udfordringer, der opstår i en stor, midlertidig by som Roskilde Festival, siger vicedirektør og talskvinde for Roskilde Festival, Christina Bilde, og fortsætter:
-På den måde har vi skabt et meget solidt læringsmiljø, som styrker unge mennesker og deres evne til at tage del i samfundet og skubbe på en nødvendig bæredygtig udvikling.
Gennem årene er flere af de studerendes bidrag blevet faste elementer på festivalen. Det drejer sig om nogle meget synlige, som skraldespanden DropBucket, opladningsservicen Volt og det fleksible urinal PeeFence. Og det drejer sig om en lang række bidrag, der løbende har været med til at udvikle festivalens bæredygtighed og infrastruktur inden for områder som bl.a. affald, energiforbrug, madspild, hygiejne og lyden ved koncerterne.

En del af uddannelsen
I år byder projekterne på nye tiltag inden for hygiejne, energiforbrug, akustik, håndtering af store menneskemængder, belysning mm. Alt sammen projekter, som er udtænkt og udført af studerende på DTU, som en del af deres uddannelse. Der er tilknyttet en vejleder til hvert projekt, og de studerende modtager typisk 5 ECTS-point for deres arbejde.
-På DTU udvikler vi teknologi for mennesker, og på Roskilde Festival betyder det, at vores studerende skaber nye teknologier og løsninger, som kan gøre festivalen til en endnu bedre oplevelse for alle. Samtidig får de studerende mulighed for, at arbejde med helt reelle udfordringer og skabe eksperimentelle løsninger, der skal kunne fungere under nogle til tider barske vilkår. Det er vores mål, at uddanne ingeniører, der tager lederskab for en bæredygtig forandring, og der er Roskilde Festival med til at give dem nogle virkelig værdifulde erfaringer, siger dekan på DTU Lars D. Christoffersen.
Alle DTU-studerende har mulighed for at byde ind med projektideer eller komme med bud på, hvordan de kan løse konkrete udfordringer, som festivalen har spillet ind med. Således stammer de omkring 70 studerende, der deltager i år, fra mange forskellige uddannelsesretninger. Det afspejler I følge Lars D. Christoffersen DTU’s uddannelseskultur og eksperimentelle tilgang til læring, og medvirker til at de studerende ofte kommer med helt nye og overraskende løsninger.
-Jeg er meget stolt af, at DTU har medvirket til at gøre festivalen endnu bedre gennem mere end ti år. Roskilde Festival er i forvejen en katalysator for nye ideer, hvor man kan se, hvad der sker når unge mennesker får fri lejlighed til at udtrykke og udvikle sig sammen. Det er en-til-en værdier, vi også arbejder med på DTU, hvor det er vores ambition, at de studerende realiserer deres potentiale og mestrer den teknologiske udvikling til gavn for mennesker og samfund, siger Lars D. Christoffersen

Skrevet i: Innovation

 
 

Seneste nyt fra redaktionen

Trådløst sensornetværk skal overvåge tilstanden af broer og tunneller

InnovationMaskiner og anlægTop29. 03. 2023

Et forskningsprojekt skal gøre op med stigende omkostninger til vedligehold og reparation af kritisk infrastruktur. Projektet CorroSense arbejder på konstant overvågning af korrosion på store betonkonstruktioner ved hjælp af et trådløst sensornetværk, der kan forsyne sig selv med energi.

Kæmpe forskningssatsning i droner til naturbevarelse

AktueltAutomatiseringNavnenyt29. 03. 2023

Vi befinder os midt i en biodiversitetskrise, og konsekvenserne kan blive uoverskuelige, hvis vi ikke gør noget ved det. Nu skal Syddansk Universitet stå i spidsen for det interdisciplinære forskningsnetværk WildDrone, der vil undersøge, hvordan autonome droner kan bruges til

Dansk innovation får topplacering

AktueltInnovationNavnenyt29. 03. 2023

Vestas, Novozymes og Topsoe har leveret største bidrag til, at Danmark kan indtage europæisk tredjeplads målt på antallet af patentansøgninger sidste år. 3Shape, der producerer 3D-scannere til tandlægeindustrien, blander sig for første gang med de største virksomheder i Danmark. Danske

Unimec A/S er vækstet 175 procent på fire år – nu vil de indtage pharmamarkedet

Navnenyt28. 03. 2023

Automations- og ingeniørvirksomheden Unimec A/S vil fortsætte fire års fremgang med leveringer til pharma- og medicoindustrien. I løbet af to år skal pharma udgøre minimum 30 procent af virksomheden og omsætte for 15 millioner kroner om året. Erobring af store markedsandele og 30 procent af

Endnu et skridt mod CO2-neutralitet i 2030

Energi og miljøNavnenyt28. 03. 2023

Alfa Laval, herunder koncernens fem danske selskaber, er nu en del af First Movers Coalition (FMC), som er et globalt initiativ lanceret af World Economic Forum. Initiativet er en koalition af virksomheder, der forener deres købekraft for at understøtte dekarboniseringen inden for en række

Prisvindende 3D-teknologi i fabrikskalibreret udgave

AutomatiseringProcesteknologi28. 03. 2023

Sick A/S udvider nu med varianter af sensorer indeholdende den prisvindende ROCC-teknologi i serien 3D-streamingkamera Ruler3000. I sensorerne anvendes markedets hurtigste 3D-CCD-chip som byggesten, og de leveres indbygget i en fabrikskalibreret mekanisk konstellation med den lynhurtige chip og en

Emersons mobile roadshow på besøg i 19 europæiske lande

Messer og møderProcesteknologi28. 03. 2023

Emerson bringer sine nyeste væskestyrings- og pneumatikløsninger samt sit ekspert-team direkte ud til kunderne via deres mobile, interaktive servicecenter i løbet af den kommende tid. Emersons mobile roadshow vil besøge kunder i 19 europæiske lande, herunder nye destinationer i Litauen, Rumænien og

Mangel på svejsere i den grønne omstilling – kæmpe mobil svejse-robotkran kan løse problemet

NavnenytRobotterTop22. 03. 2023

Et nyt forskningsprojekt på Center for Large Structure Production (LSP) på Syddansk Universitet har fået en bevilling på godt 13 millioner kroner til at udvikle en mobil robotkran, der bl.a. kan svejse. Sådan én kan nemlig blive nødvendig i disse tider med massiv mangel på svejsere, hvis vi skal nå

Dansk droneteknologi skal bekæmpe skovbrande i Europa

AktueltAutomatisering22. 03. 2023

Naturbrande i Europa er blevet hyppigere og mere intense i takt med klimaforandringerne. Tre virksomheder – heriblandt to danske – går nu sammen om at udvikle en droneløsning med kunstig intelligens, der skal give brandmænd bedre odds til at vinde kampen mod flammerne. 35.340 km2. Så meget skov

Simulering af fremtiden er den bedste måde at forudsige den på

AktueltAutomatisering22. 03. 2023

Nye forretningsmæssige udfordringer og nye teknologiske muligheder betyder, at Spatial Computing bliver en banebrydende teknologi. Det forudser Bill Vass, Global Chief Technology Officer hos Amazon Web Services. Virtuelle kopier af den fysiske verden kan hjælpe virksomheder, der har nået

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Trådløst sensornetværk skal overvåge tilstanden af broer og tunneller

    29.03.2023

  • Kæmpe forskningssatsning i droner til naturbevarelse

    29.03.2023

  • Dansk innovation får topplacering

    29.03.2023

  • Unimec A/S er vækstet 175 procent på fire år – nu vil de indtage pharmamarkedet

    28.03.2023

  • Endnu et skridt mod CO2-neutralitet i 2030

    28.03.2023

  • Prisvindende 3D-teknologi i fabrikskalibreret udgave

    28.03.2023

  • Emersons mobile roadshow på besøg i 19 europæiske lande

    28.03.2023

  • Mangel på svejsere i den grønne omstilling – kæmpe mobil svejse-robotkran kan løse problemet

    22.03.2023

  • Dansk droneteknologi skal bekæmpe skovbrande i Europa

    22.03.2023

  • Simulering af fremtiden er den bedste måde at forudsige den på

    22.03.2023

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt
Maskin Aktuelt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt
Maskin Aktuelt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik