• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltMesser og møderRobotter25. 09. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Robotterne besøger Technomania

AktueltMesser og møderRobotter25. 09. 2025 By Helle Friemann Nielsen

På årets teknologi-event – Technomania, der er en del af HI-messen – kan de besøgende se frem til at møde humanoide robotter, som kan interagere med mennesker.

Med AI-bølgen er der også kommet fart på udviklingen af robotter. Besøgende på HI-messen kan møde nogle af de første og mest avancerede bud, når Mybotshop gæster Technomania med robotterne Unitree G1 og Unitree Go2. Foto: IDA.

Som del af en særudstilling vil en række virksomheder demonstrere nogle af de nyeste robotter på Technomania, der finder sted i dagene 30. september til 2. oktober og er en del af HI Tech & Industry Scandinavia 2025 i MCH Messecenter i Herning.
En af dem er Mybotshop, som kommer til Technomania med robotterne Unitree G1 og Unitree Go2. Unitree G1 er en humanoid robot, som bevæger sig som et menneske, og som ved hjælp af AI er i stand til at udvikle nye evner løbende. Unitree Go2 er en dynamisk firbenet robot, der kan udføre specialopgaver og bevæge sig i al slags terræn. De besøgende på Technomania kan selv kan prøve at styre robotten og navigere den rundt i udstillingsområdet.
-Mennesker har længe drømt om menneskelignende robotter, der kan ordne alle de trivielle arbejdsopgaver lige fra vasketøj til opvask. Hidtil har det været utopi, og vi er der heller ikke helt endnu, men drevet af AI-bølgen er der kommet endnu mere fart på udviklingen af robotter, og i de kommende år vil vi formentlig se robotter gøre sig gældende som medspillere på en lang række områder, siger Lene Christensen, der er direktør for Kompetence, Læring og Frivillighed i IDA.

Plads til leg
Fra startup-virksomheden Xinix AI kommer robotten Sprout, der kan nå ind i rør og andre svært tilgængelige steder, hvor andre robotter må give op. Robotten er i udgangspunktet en blød arm på 12 centimeters tykkelse, som kan vokse til 100 meters længde og løse komplekse opgaver på ellers ufremkommelige steder.
Der bliver også plads til leg, når virksomheden Robotworkshop præsenterer en hel stribe af robotter, som gør de digitale teknologier både sjove og nærværende.
Robotworkshop er en del af den danske robotklynge Odense Robotics, og direktør Hans Klysner har gennem flere år arrangeret robotturneringer, hvor deltagerne dyster mod hinanden i forskellige spil ved hjælp af robotter. På Technomania er der mulighed for at dyste mod sine kollegaer med robotter i både minigolf og bob og med robotbiler.

AI-kunstværk
Besøgende kan også møde MemeCam og Face2wikipedia samt deres skaber Andreas Refsgaard, som er digital kunstner med en kreativ tilgang til kunstig intelligens, og som har været med til at udvikle den populære kunstige intelligens ”Teachable Machine” sammen med Google Creative Labs.
MemeCam er et sjovt og interaktivt AI-kunstværk, hvor brugere kan tage et billede, hvorefter MemeCam staks forvandler det til et sjovt meme med sans for detaljer. Resultaterne kan ses live på en storskærm, ligesom billedet kan deles med vennerne.
Face2wikipedia giver folk mulighed for at skabe deres egne fiktive Wikipedia-biografier ud fra et enkelt billede og en sætning om, hvad man drømmer om at blive. Projektet genererer både overbevisende tekster og et fiktivt billede.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og møder, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Verdens mest kraftfulde testfacilitet til vindmøllelejer åbner i Danmark

Energi og miljøMaskiner og anlægNavnenytTop13. 10. 2025

Schaeffler og LORC åbner i fællesskab verdens mest kraftfulde testbænk for hovedlejer i vindmøller. Projekt er gennemført i partnerskab med LORC (Lindø Offshore Renewables Center) og R&D Test Systems i Lindø, Danmark. Testfaciliteten udgør en nøglekomponent til udvikling og validering af næste

Analyse: Europa risikerer at forblive tech-afhængigt af USA

AktueltBranchenyt13. 10. 2025

Vi står foran de største beslutninger i en hel generation: Lænker vi os yderligere fast til eksterne teknologier - eller bygger vi vores egne suveræne tech-aktører? Gør vi det alene eller sammen med USA? Overdreven selvforsyning har også sine begrænsninger, ligesom øgede spændinger over Atlanten

Dansk plastproducent går i skyen

AktueltAutomatiseringNavnenyt13. 10. 2025

Den danske plastproducent Primo med kunder og produktion i hele Europa opgraderer sin ERP-platform til IFS Cloud i jagten på effektivitetsforbedringer og konkurrencefordele. Med opgraderingen får Primo automatisk adgang til IFS’ omfattende pallet af Industrial AI-funktioner, som er indlejret i

SIM-kort med automatisk netværksskift sikrer oppetid for kritiske IoT-forbindelser

AutomatiseringNavnenyt13. 10. 2025

Den markedsledende virksomhed inden for IoT-forbindelser og -infrastruktur i Danmark, Wireless Logic Nordic, sætter ny standard for driftssikkerhed i det danske erhvervsliv med Duét SIM; det første SIM-kort i Danmark, der er forbundet til to uafhængige mobilnetværk og automatisk skifter, hvis én

KK International ApS skifter navn til Hytorc Danmark

Navnenyt13. 10. 2025

I forbindelse med et ejerskifte har boltningsvirksomheden KK International ApS i Bogense skiftet navn til Hytorc Danmark. Ejerskiftet er foretaget med det klare mål at styrke og udvikle virksomhedens position som en kompetent samarbejdspartner inden for tilspændings- og momentteknik. Tilbage i

HydraSpecma udvider bestyrelsen med to erfarne erhvervsprofiler

Navnenyt13. 10. 2025

Tommy Rahbek Nielsen og Helle Bay er trådt ind i bestyrelsen hos HydraSpecma, der er ejet af industrikonglomeratet Schouw & Co. De bringer begge solid international erfaring og ledelseskompetencer ind i virksomheden. Den danske industrivirksomhed HydraSpecma, der er specialiserede i at

Hannover Messe 2026 – sådan kan industrien håndtere ændringerne

Messer og møderTop09. 10. 2025

Industrien står over for en række historiske ændringer drevet af global konkurrence, stigende omkostninger og AI. Næste års Hannover Messe vil fokusere på, hvordan virksomheder kan forvandle et stigende pres til muligheder. Med en ny tematisk struktur, optimeret navigation for de besøgende, friske

Fagligt besøg og dialog om bin-picking

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter09. 10. 2025

Den 23. september dannede Unimec ramme om et fagligt besøg i regi af MADE – Danmarks produktionsklynge. Deltagere fra Teknologisk Institut, Trelleborg Sealing Systems, Danfoss og Viking Genetics, var samlet for at drøfte konkrete erfaringer med automatisering, herunder bin picking-teknologi og de

Aalborg samler Europa om fremtidens rumstrategi

AktueltMesser og møder09. 10. 2025

Danske og udenlandske rumvirksomheder, forskere og politikere mødes til stor konference i Aalborg, der sætter fokus på dansk og europæisk rumpolitik. Konferencen er arrangeret af Aalborg Universitet og Uddannelses- og Forskningsministeriet og en del af programmet under det danske

Jysk metalbearbejdningskoncern får vokseværk efter to nye opkøb

Maskiner og anlægNavnenyt09. 10. 2025

Baso Group, der er stiftet af Bagger-Sørensen Equity, udvider porteføljen af virksomheder med opkøbet af ECM Industries A/S og Trier Industries A/S. Baso Group styrker med investeringerne leverandørkæden til industrien betragteligt, og udvider dermed sin stærke position inden for

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Verdens mest kraftfulde testfacilitet til vindmøllelejer åbner i Danmark

    13.10.2025

  • Analyse: Europa risikerer at forblive tech-afhængigt af USA

    13.10.2025

  • Dansk plastproducent går i skyen

    13.10.2025

  • SIM-kort med automatisk netværksskift sikrer oppetid for kritiske IoT-forbindelser

    13.10.2025

  • KK International ApS skifter navn til Hytorc Danmark

    13.10.2025

  • HydraSpecma udvider bestyrelsen med to erfarne erhvervsprofiler

    13.10.2025

  • Hannover Messe 2026 – sådan kan industrien håndtere ændringerne

    09.10.2025

  • Fagligt besøg og dialog om bin-picking

    09.10.2025

  • Aalborg samler Europa om fremtidens rumstrategi

    09.10.2025

  • Jysk metalbearbejdningskoncern får vokseværk efter to nye opkøb

    09.10.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik