• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Messer og møderRobotter06. 10. 2020 | Helle Friemann Nielsen

Robotbranchen samlet i København til OnRobots afsløring

Messer og møderRobotter06. 10. 2020 By Helle Friemann Nielsen

ABB. Kuka. Universal Robots. Kawasaki. Yaskawa. Mitsubishi. Der var repræsentanter fra stort set alle robotproducenter til stede, da OnRobot præsenterede sit nyeste produkt. Også en lang række salgspartnere fra hele Nordeuropa havde prioriteret at få det hele med, da OnRobot blandt andet kunne løfte sløret for, hvordan arbejdspladser nu kan automatisere poleringsopgaverne på en enkel og hurtig måde. Ved samme event i København fortalte OnRobots CEO Enrico Krog Iversen, at robotvirksomheden nu er ved at udbygge sin produktionskapacitet til en årlig global produktion af 100.000 styk.

Troen på fremtiden er stærk hos den danske virksomhed OnRobot, som nu udvider sin fabrik i Odense med 1.320 kvadratmeter og tilsvarende opskalerer på sine andre lokationer i blandt andet Ungarn. Inden 2020 er omme er OnRobot klar til at producere 100.000 af sine produkter, der gør robotter af alle fabrikater i stand til at udføre mange nye opgaver.
Den globale industris sult på at automatisere er nemlig ikke blevet mindre som følge af coronapandemien.
-Fremstillingsindustriens forsyningskæder bliver nu gentænkt i vid udstrækning, og det stiller øgede krav til automatisering, når det skal blive rentabelt at producere i lande med højere lønomkostninger og et mindre udbud af relevant arbejdskraft. Derfor udvikler vi i OnRobot teknologier, der kan automatisere 80-85 procent af alle de typiske arbejdsopgaver i en almindelig fabrik, fortalte Enrico Krog Iversen, CEO i OnRobot til eventet i København.
I år viser OnRobots salgskurver tocifrede vækstrater, og de ventes at accelerere yderligere, i takt med at verden for kommer på ret køl efter corona-chokbølgerne. Produktporteføljen tæller nu 15 løsninger til fleksibel automation med cobots af alle fabrikater.

Alle produkter skal overfladebehandles
Vikram Kumar, General Manager, med ansvar for OnRobots markeder i Skandinavien, Storbritannien og Østeuropa, præsenterede på eventen i København det nyeste robotværktøj til at skærpe konkurrenceevnen i industrien. OnRobot Sander hedder nyskabelsen, som kan automatisere overfladebehandling af produkter, f.eks. slibning og polering. Den rummer også betydelige arbejdsmiljøgevinster på et felt, hvor man hidtil har måttet slide på medarbejderes hænder og skuldre, når de udfører ensidigt gentaget arbejde.
-Jeg ser et kæmpe potentiale i et produkt som OnRobot Sander i næsten enhver industri. For alle produkter, som vi omgiver os med, har en overflade, og de skal have en flot bearbejdet finish for at kunne afsættes, siger Casper Hansen, CEO i Technicon, der er en af de virksomheder, der sælger OnRobots robotudstyr til fremstillingsindustrien i Danmark.
Blandt producenter var responsen på det nye produkt, at det imødekommer et oplagt urealiseret automationspotentiale, som producenterne allerede efterspørger. Slibning og polering foregår i dag mestendels manuelt på arbejdspladserne i fremstillingsindustrien.
-Vi får allerede mange henvendelser fra producenter, der ønsker at automatisere poleringsopgaver, så for os som robotleverandør, er OnRobot Sander et særdeles spændende produkt, siger Tara Baker, Sales Channel Manager hos Kuka i England.
Også hos Danmarks største automationshus Bila står man på spring til at fortælle sine kunder om de nye automationsmuligheder, OnRobot har åbnet med OnRobot Sander.
-Jeg ser meget frem til at tage en dialog med Bilas kunder om, hvordan de kan automatisere overfladebehandling af emner i en kollaboration robotapplikation med OnRobot Sander. Det vil være relevant i mange af de brancher, som vi hjælper med at optimere og automatisere, konkluderede Mikael Schade, afdelingsleder i Bila.

Årets bedste robotløsning kåret
Trods rejserestriktioner og besværlige regler om karantæne, mundbind, tiltrak OnRobot deltagere fra stort set hele Nordeuropa til sin event; både Finland, England, Sverige og Danmark var repræsenteret og i konkurrencen om Årets Kollaborative Robotapplikation kom vinderen i år fra Finland, fra Oy Machine Tool Co i Helsinki, der havde bygget en løsning på en maskinfabrik, hvor to flittige cobots betjente to CNC-maskiner i døgndrift. Det var med cobots fra danske Universal Robots udstyret med robotgribere fra OnRobot.

Skrevet i: Messer og møder, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

InnovationNavnenytTop26. 06. 2025

Det er kun knap 15 pct. af iværksættere i Danmark, som ser sig selv som ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3, at de slet ikke identificerer sig som iværksættere. Spørger man Mads Vacszy Kragh, tidligere direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber

Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

AktueltNavnenytRobotter26. 06. 2025

Den danske startup Scurid, med adresse i Odense, løb med titlen ”Europe's Best Robotics Startup” ved årets automatica-messe i München. Det skete efter en veloplagt pitch foran en erfaren jury og i skarp konkurrence med fem andre europæiske startups. Onsdag den 25. juni indtog seks lovende

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt26. 06. 2025

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 5. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

AutomatiseringRobotter26. 06. 2025

Universal Robots lancerer UR Studio, der er et stærkt online simuleringsværktøj, bygget på PolyScope X; UR’s mest avancerede, åbne og AI-kompatible softwareplatform. UR Studio, som man kan se i denne uge på UR’s stand på automationsmessen automatica i München, gør det muligt for kunder,

AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

Automatisering26. 06. 2025

Erhvervslivet står over for et stigende pres for at implementere generativ AI, men det halter med AI-paratheden. SAS Institute har introduceret et værktøj, der kan hjælpe danske virksomheder med at vurdere og benchmarke deres implementering af generativ AI i forhold til globale

Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

Energi og miljøNavnenytProcesteknologi26. 06. 2025

Kyoto Group har indgået et partnerskab med den danske rådgivningsvirksomhed Hebsgaard|Larsen for at fremme udbredelsen af Kyoto Groups termiske batteri, Heatcube, i Danmark. En løsning, der tilbyder fuldt elektrificeret varme til en reduceret pris – uden behov for forudgående

Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

Energi og miljøOffshore og marineTop23. 06. 2025

El-færgen Ellen er en klimadarling. Men hvad gør man med 26.000 slidte battericeller? To SDU-forskere vil bruge batterierne til at lagre sol og vind. På Ærø har verdens længst sejlende el-færge, Ellen, sejlet i over fem år på ren el og skrevet sig ind i transporthistoriens grønne kapitel. Men

DIRA tager springet ud i Europa

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter23. 06. 2025

Dansk Robot Netværk, DIRA, rykker ud over landegrænserne. Nu opruster DIRA netværksaktiviteter og videndeling i hele Europa – og indleder med delegationstur til Holland senere på året. Dansk Robot Netværk, DIRA, har i flere år været et samlingspunkt for viden, samarbejde og innovation på tværs

International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

AktueltBranchenytMesser og møder23. 06. 2025

International Drone Show cementerede i sidste uge sin status som Nordens største droneevent ved at tiltrække mere end 1.000 industriaktører på tværs af forsvar, energi, landbrug, mobilitet og kritisk infrastruktur. Droner står foran deres helt store gennembrud i en række industrier.Det blev

Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

AutomatiseringMesser og møderRobotter23. 06. 2025

På automatica 2025, der afholdes i denne uge fra 24. til 27. juni, præsenterer Universal Robots en række nye teknologier, der er designet til at hjælpe virksomheder med at imødekomme Europas stigende behov for fleksibel og skalerbar automatisering. Blandt højdepunkterne på messen i Hal B4,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

    26.06.2025

  • Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

    26.06.2025

  • Rigtig god sommer

    26.06.2025

  • Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

    26.06.2025

  • AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

    26.06.2025

  • Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

    26.06.2025

  • Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

    23.06.2025

  • DIRA tager springet ud i Europa

    23.06.2025

  • International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

    23.06.2025

  • Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

    23.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik