• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatiseringBranchenyt16. 12. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Regeringens ekspertgruppe udgiver ny rapport om tech-giganter og digital infrastruktur

AktueltAutomatiseringBranchenyt16. 12. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Digitaliseringsminister Caroline Stage, Erhvervsminister Morten Bødskov, Europaminister Marie Bjerre og regeringens ekspertgruppe om tech-giganter har lanceret ekspertgruppens tredje rapport. Denne gang om tech-giganters rolle som digital infrastruktur.

Illustration: freepik.com.

Danmark er blandt de mest digitaliserede lande i verden. Det gør vores samfund mere effektivt, sikkert og attraktivt. Men det stiller også krav til den måde, vi indretter vores digitale infrastruktur på. Her er tech-giganterne på mange måder blevet en integreret del. På godt og på ondt.
Vi skal på den ene side anerkende de gevinster, tech-giganternes tjenester, produkter og teknologiske landvindinger er med til at give samfundet. Og vi skal på den anden side være opmærksomme på de potentielle sårbarheder, der er forbundet med at være afhængig af tech-giganterne.
Regeringens ekspertgruppe om tech-giganter har i sin tredje rapport fokuseret på, hvordan den digitale infrastruktur bør indrettes for at reducere risikoen for overafhængighed af tech-giganternes tjenester.
I et demokratisk samfund, kan vi ikke være tjent med, at det er tech-giganterne, der fastsætter vilkårene for samfundsudviklingen.
Regeringen opfordrer derfor til, at relevante aktører – både private og offentlige – tager ekspertgruppens principper i betragtning, når der skal træffes beslutninger på det digitale område.

Ekspertgruppens syv principper
• Der skal være overblik over tech-giganternes indflydelse på den digitale infrastruktur
• Data skal gøres tilgængelig på måder, der kan gavne og styrke individet og fremtidens samfund
• Alternativer til tech-giganternes tjenester skal kunne opstå og vokse sig store
• Ingen skal være tvunget til at bruge tech-giganternes tjenester for at få information og deltage i sociale, kulturelle og demokratiske fællesskaber
• Den offentlige sektor skal ikke være afhængig af tech-giganternes tjenester
• Danske uddannelsesinstitutioner skal være fri fra kommercielle tech-giganter
• Tech-giganternes platforme skal være et trygt sted at handle

Digitaliseringsminister Caroline Stage:
-Vi er nødt til at tage et opgør med den stigende afhængighed af tech-giganternes digitale tjenester. På sigt må målet være, at man som borger ikke skal være tvunget til at bruge tech-giganternes tjenester for at kunne begå sig i samfundslivet eller tage del i fællesskabet. Vi må derfor arbejde målrettet på at sikre de rette rammer for, at danske og europæiske virksomheder kan vokse sig større, så vi kan få nogle reelle alternativer til tech-giganterne og stå mere på egne ben.

Erhvervsminister Morten Bødskov:
-Vi er nødt til at hegne tech-giganterne ind. Hvis vi kun bruger deres løsninger, gør det vores samfund ekstremt sårbart i en verden, der er under forandring med pres fra stormagter, geopolitiske spændinger og teknologisk kapløb. Derfor skal vi udvikle vores egne løsninger. Det er vigtigt, at nye virksomheder kan opstå og vokse sig store. Det er sund konkurrence og godt for dansk erhvervsliv. Vi skal udfordre tech-giganternes rolle. Et godt eksempel er en af verdens kraftigste AI-supercomputere, Gefion, her i Danmark. Tak til ekspertgruppen for deres indspark. Det giver os et stærkt fundament at bygge videre på.

Europaminister Marie Bjerre:
-Fælles udfordringer kræver fælles løsninger. Udfordringerne med tech-giganterne har vi til fælles med resten af EU. Og derfor skal vi stå sammen i EU, hvis vi skal have den største effekt. Vi har allerede sat rammer for tech-giganternes indflydelse, og jeg er glad for at se, at Kommissionen indleder sager mod blandt andre X, TikTok og Meta, når de bryder reglerne. Vi skal også i fællesskab se på nye tiltag, så vi sikrer de bedst mulige rammer for innovation og vækst i Europa. Det er helt nødvendigt for at styrke vores konkurrenceevne – og det bliver et af regeringens helt store fokusområder under det kommende danske EU-formandskab.

Formand for regeringens ekspertgruppe om Tech-giganter Mikkel Flyverbom:
-Man skal ikke undervurdere tech-giganternes indflydelse i samfundet – heller ikke når det gælder deres rolle i den digitale infrastruktur, som vi i stigende grad er afhængige af. Det er således et stort problem, at dele af den digitale infrastruktur er kontrolleret af tech-giganter. For tech-giganterne har primært fokus på teknologiske landvindinger, hurtig udrulning og kommercielle gevinster, og de prioriterer ikke nødvendigvis ansvarlighed, beskyttelse af børn og andre borgere, og demokratiske værdier og rettigheder. Vi er derfor nødt til at have væsentlig mere fokus på dette område og ekspertgruppen giver med denne rapport en række principper og pejlemærker for dette vigtige arbejde med at bane vej for digitale infrastrukturer, der matcher vores samfunds behov og værdier bedre.

Regeringens ekspertgruppe om tech-giganter blev nedsat med regeringens udspil ”Tech-giganter: Mere retfærdig konkurrence og bedre forbrugerbeskyttelse” fra august 2021. Rapporten om tech-giganters rolle som digital infrastruktur er ekspertgruppens tredje rapport, og markerer afslutningen på ekspertgruppens arbejde.

Find Tech-giganters rolle som digital infrastruktur – delafrapportering 3 fra regeringens ekspertgruppe om tech-giganter her.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

InnovationNavnenytTop26. 06. 2025

Det er kun knap 15 pct. af iværksættere i Danmark, som ser sig selv som ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3, at de slet ikke identificerer sig som iværksættere. Spørger man Mads Vacszy Kragh, tidligere direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber

Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

AktueltNavnenytRobotter26. 06. 2025

Den danske startup Scurid, med adresse i Odense, løb med titlen ”Europe's Best Robotics Startup” ved årets automatica-messe i München. Det skete efter en veloplagt pitch foran en erfaren jury og i skarp konkurrence med fem andre europæiske startups. Onsdag den 25. juni indtog seks lovende

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt26. 06. 2025

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 5. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

AutomatiseringRobotter26. 06. 2025

Universal Robots lancerer UR Studio, der er et stærkt online simuleringsværktøj, bygget på PolyScope X; UR’s mest avancerede, åbne og AI-kompatible softwareplatform. UR Studio, som man kan se i denne uge på UR’s stand på automationsmessen automatica i München, gør det muligt for kunder,

AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

Automatisering26. 06. 2025

Erhvervslivet står over for et stigende pres for at implementere generativ AI, men det halter med AI-paratheden. SAS Institute har introduceret et værktøj, der kan hjælpe danske virksomheder med at vurdere og benchmarke deres implementering af generativ AI i forhold til globale

Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

Energi og miljøNavnenytProcesteknologi26. 06. 2025

Kyoto Group har indgået et partnerskab med den danske rådgivningsvirksomhed Hebsgaard|Larsen for at fremme udbredelsen af Kyoto Groups termiske batteri, Heatcube, i Danmark. En løsning, der tilbyder fuldt elektrificeret varme til en reduceret pris – uden behov for forudgående

Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

Energi og miljøOffshore og marineTop23. 06. 2025

El-færgen Ellen er en klimadarling. Men hvad gør man med 26.000 slidte battericeller? To SDU-forskere vil bruge batterierne til at lagre sol og vind. På Ærø har verdens længst sejlende el-færge, Ellen, sejlet i over fem år på ren el og skrevet sig ind i transporthistoriens grønne kapitel. Men

DIRA tager springet ud i Europa

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter23. 06. 2025

Dansk Robot Netværk, DIRA, rykker ud over landegrænserne. Nu opruster DIRA netværksaktiviteter og videndeling i hele Europa – og indleder med delegationstur til Holland senere på året. Dansk Robot Netværk, DIRA, har i flere år været et samlingspunkt for viden, samarbejde og innovation på tværs

International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

AktueltBranchenytMesser og møder23. 06. 2025

International Drone Show cementerede i sidste uge sin status som Nordens største droneevent ved at tiltrække mere end 1.000 industriaktører på tværs af forsvar, energi, landbrug, mobilitet og kritisk infrastruktur. Droner står foran deres helt store gennembrud i en række industrier.Det blev

Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

AutomatiseringMesser og møderRobotter23. 06. 2025

På automatica 2025, der afholdes i denne uge fra 24. til 27. juni, præsenterer Universal Robots en række nye teknologier, der er designet til at hjælpe virksomheder med at imødekomme Europas stigende behov for fleksibel og skalerbar automatisering. Blandt højdepunkterne på messen i Hal B4,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

    26.06.2025

  • Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

    26.06.2025

  • Rigtig god sommer

    26.06.2025

  • Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

    26.06.2025

  • AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

    26.06.2025

  • Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

    26.06.2025

  • Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

    23.06.2025

  • DIRA tager springet ud i Europa

    23.06.2025

  • International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

    23.06.2025

  • Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

    23.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik