• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Messer og møderRobotterTop01. 03. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Oplev fremtidens robotteknologi i Odense på ERF 2023

Messer og møderRobotterTop01. 03. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Hvordan har Odense på blot 10 år positioneret sig som en af verdens førende robothovedstæder på linje med München, Silicon Valley og Boston? Og hvordan kommer fremtiden inden for kollaborative robotter, automation og droner til at se ud? Disse spørgsmål og mange flere kan man få svaret på, når 900 forskere og industriledere fra 30 lande mødes til Europas største robotkonferencen European Robotics Forum – EFR2023, der i år – efter 10 år i andre europæiske lande – vender tilbage til et transformeret Odense under overskriften ”Odense Revisited – how to build a community for commercial successes”.


Bag konferencen, som blandt andet gæstes af CEO i den amerikanske automationsvirksomhed Teradyne, Greg Smith, står euRobotics og Syddansk Universitets Mærsk Mc-Kinney Møller Institut med professor og vært Christian Schlette i spidsen. Han fremhæver særligt to grunde til at besøge konferencen:
-Man skal besøge konferencen, hvis man vil vide, hvordan forskningen og robotteknologien kommer til at præge industrien og vores hverdag de kommende 10 år. Og så skal man komme, hvis man vide, hvordan det egentlig er lykkes at gøre Odense til en robothovedstad på blot 10 år, siger professor Christian Schlette fra SDU.
ERF2023 finder sted i Odenses musik- og konferencehus ODEON d. 14.-16. marts 2023, hvor værterne fra SDU afholder arrangementet i samarbejde med euRobotics, Teknologisk Institut, den nationale robotklynge Odense Robotics, Invest in Odense, Odense Kommune og en række af de største robotvirksomheder herhjemme.

Fremtiden ser lovende ud i klyngen
Danmark er hjemsted for nogle af de mest succesfulde robotvirksomheder i verden, og noget af det, man særligt bemærker i omverdenen, er tempoet hvormed nye virksomheder etableres, densiteten i klyngen, og evnen til at udvikle applikationer som også kan benyttes uden for fremstillingsindustrien. Det siger CEO i Odense Robotics, Mikkel Christoffersen.
-Grunden til, at Odense i dag er i samme liga som andre globale robothotspots som München, Silicon Valley og Boston er netop evnen til at skabe succesfulde startups. Odense har et unikt økosystem, som hjælper startups med at innovere og vækste – og beviset ses tydeligt i byens verdensledende virksomheder og den høje koncentration af innovative startups, siger Mikkel Christoffersen.
-Med så mange stærke startups født her i Odense ser det meget lovende ud for den danske robotindustri i fremtiden.
Den danske robot-, drone- og automationsbranche beskæftiger cirka 15.000 medarbejdere fordelt på i alt 418 virksomheder.

Robotteknologi skal løfte grøn omstilling
European Robotics Forum kaldes et forum, fordi der er tale om mere end en konference eller en messe, som man kender det fra andre industrier. Robotteknologi er i gang med at ændre vores samfund helt fundamentalt, og et af de allermest aktuelle områder, hvor det sker, er selvfølgelig i forhold til bæredygtighed, fortæller Christian Schlette:
-Robotteknologi og kunstig intelligens har styrken til at ændre vores samfund helt grundlæggende til det bedre, men det sker ikke af sig selv. Det er vigtigt, at vi bliver meget konkrete i forhold til, hvor vi kan opnå de største gevinster inden for bæredygtighed med disse teknologier.
Christian Schlette giver et aktuelt eksempel på, hvordan robtotteknologi kan hjælpe med at drive bæredygtigheden frem:
-Hos SDU’s Center for Large Structure Production (LSP) arbejder vi tæt sammen med lokale industrivirksomheder i de tidligere værftsbygninger på havnen. Her undersøger vi, hvordan man kan sætte endnu mere fart på produktionen til den grønne omstilling i f.eks. vindmølleindustrien, som i dag er meget afhængig af manuel arbejdskraft.
Et andet område, der forskes meget i og forventes meget af, er droneområdet. Droner kan f.eks. servicere og inspicere vindmøller, hvilket i dag er meget besværligt. De kan også transportere medicin og tests mellem patienter og hospitaler, ligesom de kan blive vigtige inden for fremtidens landbrug og transportsektor.

European Robotics Forum 2023
European Robotics Forum 2023 er en internationalt anerkendt europæisk forskningskonference inden for robotteknologi, som tiltrækker førende forskere, industriledere og beslutningstagere fra hele verden.Konferencens fokus er fremtidens robotteknologi, men i 2023 er der et særligt fokus på Odenses udvikling fra Danmarks femtestørste by til en robothovedstad på linje med München, Silicon Valley og Boston. Det er Odense Kommunes erklærede mål at være verdens bedste robotby i 2023.

Den danske robotindustri
Store internationale robotsuccesser som Universal Robots, Mobile Industrial Robots og OnRobot er vokset ud af den danske robotklynge og i samarbejde med Syddansk Universitet (SDU). Den danske robot-, automation- og droneindustri, som understøttes af den nationale klyngeorganisation Odense Robotics, tæller i dag cirka 400 virksomheder og beskæftiger mere end 15.000 medarbejdere – et højt tal, når man tager størrelsen på den danske arbejdsstyrke og hastigheden, hvormed det er opnået, i betragtning.
Odense er i industrien kendt som verdens cobot-hovedstad eller hovedstaden for kollaborative robotter. Virksomheder som Universal Robots og Mobile Industrial robots har i samarbejde med SDU fokuseret på en helt særlig gren af robotindustrien, hvor robotterne er bygget til at arbejde tæt sammen med mennesker. Disse virksomheder har udviklet sig til at udgøre rygraden i den danske robotklynge, og i 2023 åbnes verdens største Cobot Hub i Odense.

Historien omkring Odense Staalskibsværft
Efter en lang og hård proces over mange år lukkede det anerkendte Odense Staalskibsværft ved Lindø sine havne i 2012 efter årtier med succes med at bygge verdens største containerskibe til Mærsk. Det efterlod Odense i en position som mange andre europæiske byer, der historisk var formet af tung industri – og byen satte sig derefter for at igangsætte en omstrukturering til viden- og teknologidrevne virksomheder.
Lindø-værftet var allerede ”high tech” med betydelige udviklinger inden for robotisering og digitalisering, herunder donationen af Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet (MMMI) som en del af SDU i 1997. MMMI’s mission var at understøtte værftets krævende operationer med forskning i robotteknologi og kunstig intelligens, og derfor udviklede forskerne, der var involverede i denne livlige udveksling, et tæt sammenkædet netværk samt en meget applikations-orienteret tankegang med fokus på industrielle krav og kommerciel levedygtighed.

Skrevet i: Messer og møder, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

InnovationNavnenytTop26. 06. 2025

Det er kun knap 15 pct. af iværksættere i Danmark, som ser sig selv som ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3, at de slet ikke identificerer sig som iværksættere. Spørger man Mads Vacszy Kragh, tidligere direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber

Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

AktueltNavnenytRobotter26. 06. 2025

Den danske startup Scurid, med adresse i Odense, løb med titlen ”Europe's Best Robotics Startup” ved årets automatica-messe i München. Det skete efter en veloplagt pitch foran en erfaren jury og i skarp konkurrence med fem andre europæiske startups. Onsdag den 25. juni indtog seks lovende

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt26. 06. 2025

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 5. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

AutomatiseringRobotter26. 06. 2025

Universal Robots lancerer UR Studio, der er et stærkt online simuleringsværktøj, bygget på PolyScope X; UR’s mest avancerede, åbne og AI-kompatible softwareplatform. UR Studio, som man kan se i denne uge på UR’s stand på automationsmessen automatica i München, gør det muligt for kunder,

AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

Automatisering26. 06. 2025

Erhvervslivet står over for et stigende pres for at implementere generativ AI, men det halter med AI-paratheden. SAS Institute har introduceret et værktøj, der kan hjælpe danske virksomheder med at vurdere og benchmarke deres implementering af generativ AI i forhold til globale

Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

Energi og miljøNavnenytProcesteknologi26. 06. 2025

Kyoto Group har indgået et partnerskab med den danske rådgivningsvirksomhed Hebsgaard|Larsen for at fremme udbredelsen af Kyoto Groups termiske batteri, Heatcube, i Danmark. En løsning, der tilbyder fuldt elektrificeret varme til en reduceret pris – uden behov for forudgående

Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

Energi og miljøOffshore og marineTop23. 06. 2025

El-færgen Ellen er en klimadarling. Men hvad gør man med 26.000 slidte battericeller? To SDU-forskere vil bruge batterierne til at lagre sol og vind. På Ærø har verdens længst sejlende el-færge, Ellen, sejlet i over fem år på ren el og skrevet sig ind i transporthistoriens grønne kapitel. Men

DIRA tager springet ud i Europa

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter23. 06. 2025

Dansk Robot Netværk, DIRA, rykker ud over landegrænserne. Nu opruster DIRA netværksaktiviteter og videndeling i hele Europa – og indleder med delegationstur til Holland senere på året. Dansk Robot Netværk, DIRA, har i flere år været et samlingspunkt for viden, samarbejde og innovation på tværs

International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

AktueltBranchenytMesser og møder23. 06. 2025

International Drone Show cementerede i sidste uge sin status som Nordens største droneevent ved at tiltrække mere end 1.000 industriaktører på tværs af forsvar, energi, landbrug, mobilitet og kritisk infrastruktur. Droner står foran deres helt store gennembrud i en række industrier.Det blev

Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

AutomatiseringMesser og møderRobotter23. 06. 2025

På automatica 2025, der afholdes i denne uge fra 24. til 27. juni, præsenterer Universal Robots en række nye teknologier, der er designet til at hjælpe virksomheder med at imødekomme Europas stigende behov for fleksibel og skalerbar automatisering. Blandt højdepunkterne på messen i Hal B4,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

    26.06.2025

  • Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

    26.06.2025

  • Rigtig god sommer

    26.06.2025

  • Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

    26.06.2025

  • AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

    26.06.2025

  • Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

    26.06.2025

  • Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

    23.06.2025

  • DIRA tager springet ud i Europa

    23.06.2025

  • International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

    23.06.2025

  • Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

    23.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik