• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Messer og møderNavnenytRobotterTop07. 05. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Odense Robotics kårer årets virksomheder foran en samlet branche

Messer og møderNavnenytRobotterTop07. 05. 2026 By Helle Friemann Nielsen

MyDefence er kåret som Årets Virksomhed, mens BlinkTroll løb med prisen som Årets Startup. Priserne blev uddelt af Odense Robotics på scenen ved robotkonferencen NextGen Robotics LIVE, hvor deltagere fra både den internationale og danske robotindustri var samlet.

MyDefence er kåret som Årets Virksomhed af Odense Robotics ved robotkonferencen NextGen Robotics LIVE. Foto: Lasse Skov/Odense Robotics.

To virksomheder med stærke løsninger inden for forsvarsteknologi løb med årets priser, da Odense Robotics samlede branchen til NextGen Robotics LIVE.
MyDefence, der har base i Nørresundby og udvikler avancerede løsninger til at detektere og neutralisere droner, modtog titlen som Årets Virksomhed. Samtidig blev BlinkTroll kåret som Årets Startup for deres innovative robotløsning til skydetræning.
-Vi er utrolig stolte over at modtage denne anerkendelse gennem Odense Robotics – et netværk vi sætter stor pris på at være en del af, og som gør en forskel for innovationen i Danmark. Prisen er et stærkt skulderklap til hele vores team og det dedikerede arbejde, vi hver dag lægger i at udvikle og levere avancerede teknologiske løsninger. Anerkendelsen motiverer os til fortsat at skubbe grænserne for, hvad der er muligt, og styrker vores ambition om at udvikle løsninger, der i sidste ende er med til at redde liv, lyder det fra Dan D. S. Hermansen, CEO, MyDefence.
MyDefence har gennem de seneste år oplevet markant vækst og udbygget deres aktiviteter inden for counter-drone-teknologi.

Fra inkubator til skalering af forsvarsteknologi
Norsk-danske BlinkTroll startede i inkubatoren hos Odense Robotics StartUp Fund på Teknologisk Institut, hvor virksomheden udviklede og styrkede både teknologi og forretning. I 2025 flyttede de ud, men har fortsat base i Odense, hvor de i dag arbejder på at skalere både organisation og forretning.

BlinkTroll blev kåret som Årets Startup. Foto: Lasse Skov/Odense Robotics.

Virksomheden, der oprindeligt kommer fra Norge, har på kort tid bragt deres træningssystem fra udvikling til anvendelse hos både politi og forsvar.
-Det betyder rigtig meget for os at vinde prisen som Årets Startup. At blive anerkendt af kolleger i robotmiljøet føles helt særligt. At en forsvarsvirksomhed får denne pris, ser vi som en vigtig milepæl – både for os og for hele økosystemet. Vi tog en chance ved at flytte til Odense, og vi mærker hver dag, at det var den rigtige beslutning. Vi er både taknemmelige, stolte og mere motiverede end nogensinde for at fortsætte med at udvikle vigtig teknologi, siger Øystein Hatlestad Hovland, medstifter og COO i BlinkTroll.

Fejring på tværs af økosystemet
Priserne blev i år uddelt på robotkonferencen NextGen Robotics LIVE, der bød på oplæg, paneldebatter og live demonstrationer af ny teknologi – og kulminerede med prisoverrækkelsen.
-Det er en stor fornøjelse at kunne sætte spot på nogle af de virksomheder, der er med til at rykke branchen fremad. De udvikler løsninger, som ikke bare skaber vækst og arbejdspladser, men også er med til at løse konkrete udfordringer ude i verden. Og så er der noget helt særligt ved at gøre det til NextGen Robotics LIVE, hvor hele økosystemet er samlet – det giver en stærk følelse af fællesskab og skaber en helt særlig ramme om at anerkende hinandens resultater, siger CEO i Odense Robotics, Søren Elmer Kristensen.

Et skulderklap fra branchen
Priserne uddeles årligt af Odense Robotics og gives til virksomheder, der har markeret sig med innovation, vækst og stærke løsninger inden for robot-, automations- og droneindustrien.
Vinderne findes gennem en afstemning blandt Odense Robotics’ mere end 350 medlemsvirksomheder.
I kategorien Årets Virksomhed var også 4XRobots og Nordic Wing nomineret, mens Scurid og Spaceline Labs var blandt de nominerede til Årets Startup.
Prisen som Årets Virksomhed er sponsoreret af Middelfart Sparekasse, mens prisen som Årets Startup er sponsoreret af PLM Group.

En del af Week of Robotics
NextGen Robotics LIVE er en del af Week of Robotics, som Odense Robotics, Teknologisk Institut og Dansk Robot Netværk (DIRA) er gået sammen om at skabe. En hel uge dedikeret til robot, drone- og automationsbranchens samlede styrkeposition. Her mødes branchen til et fælles initiativ, hvor Robotbrag og NextGen Robotics LIVE udgør ugens centrale events og sikrer et stærkt fagligt fokus fra teknologiudvikling til forretningsudvikling og netværk. 


Kilde: Odense Robotics.

Skrevet i: Messer og møder, Navnenyt, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop20. 08. 2026

Fra januar 2027 skærpes kravene til cybersikkerhed i maskiner. En tjekliste fra Teknologisk Institut kan afsløre, om virksomhederne er på sikker grund eller har huller, der skal lukkes. Når maskiner kobles på netværk, cloud og fjernadgang, kan et angreb eller blot en utilsigtet ændring give

Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

AktueltMaskiner og anlægOffshore og marine20. 08. 2026

Når et forskningsskib skal fungere som flydende laboratorium, er plads og energieffektivitet afgørende. Derfor har VARD valgt Hoyer VMS Group til at levere seks komplette generatorsæt til det nye 164 meter lange forskningsskib ”Project named RV11000”. Fremtidens havforskning stiller ikke alene

DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

AktueltBranchenytMesser og møder20. 08. 2026

Danmark og Europa står i den mest alvorlige sikkerhedspolitiske situation i årtier. Derfor er der brug for et stærkere forsvar, men også for en stærkere forsvarsindustri, der kan udvikle teknologi, levere kapaciteter og understøtte Forsvaret. Det kræver et langt tættere samarbejde mellem Forsvaret

40 år med grønne visioner

Energi og miljøNavnenyt20. 08. 2026

I 40 år har Solum A/S arbejdet med at give ressourcer nyt liv. Det, der begyndte med kompostering af have- og parkaffald, er i dag blevet til en af Danmarks førende virksomheder inden for udvikling af cirkulære vækstmedier samt genanvendelse af ressourcer fra byggebranchen. I 2024 tog virksomheden

Henrik Pape bliver ny CEO i Beritech Group – ejer Bent Larsen fortsætter som COO

Navnenyt20. 08. 2026

Henrik Pape tiltræder den 1. september 2026 som CEO i Beritech Group. Koncernens ejer og stifter, Bent Larsen, fortsætter i ledelsen som COO med ansvar for drift og koncernens supply chain. Ambitionen er en tydeligere retning og et stærkere kommercielt greb om forretningen. Henrik Pape har

Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

BranchenytNavnenyt20. 08. 2026

Villum Fonden har givet 30 mio. kr. til at styrke rammerne for undervisningen i faget natur/teknologi. Dermed kan skoleelever fra 1. til 6. klasse i ni kommuner nu se frem til nyrenoverede faglokaler, opdateret udstyr og lærere med ny viden i faget natur/teknologi. Selvom faget natur/teknologi

Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Energi og miljøInnovationNavnenytTop17. 08. 2026

Ved at kombinere to kendte teknologier på en ny måde har forskere fra Syddansk Universitet udviklet en komponent, der både øger effektiviteten og giver ingeniører en helt ny mulighed for at optimere termiske energisystemer. De første laboratorieresultater viser forbedringer på op til 12,3

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltMesser og møder17. 08. 2026

Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling, DALO Industry Days, finder for første gang sted i Herning, når MCH Messecenter Herning danner ramme om messen 19.-20. august 2026. Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og

Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

AktueltNavnenytOffshore og marine17. 08. 2026

Det maritime erhvervsnetværk BlueTech Center udvider nu sin tilstedeværelse på Fyn med åbningen af et satellitkontor på Odense Havn. Det er et led i centerets ambition om at komme tættere på de virksomheder, der hver dag bidrager til udviklingen af det maritime erhverv på Fyn. Odense Havn

Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

Messer og møderNavnenyt17. 08. 2026

Lemvigh-Müller A/S deltager på DALO Industry Days, hvor virksomheden præsenterer en række spændende løsninger inden for blandt andet professionelle værktøjer og sikkerhedsudstyr til Forsvaret. Den 19. og 20. august deltager Lemvigh-Müller A/S på DALO Industry Days i Herning, hvor virksomheden

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tjekliste til maskinforordningens cybersikkerhedskrav

    20.08.2026

  • Avanceret generatorsystem giver mere plads til forskning

    20.08.2026

  • DI: Et stærkt forsvar kræver en stærk forsvarsindustri

    20.08.2026

  • 40 år med grønne visioner

    20.08.2026

  • Henrik Pape bliver ny CEO i Beritech Group – ejer Bent Larsen fortsætter som COO

    20.08.2026

  • Villum Fonden støtter faget natur/teknologi med 30 millioner

    20.08.2026

  • Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    17.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    17.08.2026

  • Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

    17.08.2026

  • Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

    17.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}