MyDefence er kåret som Årets Virksomhed, mens BlinkTroll løb med prisen som Årets Startup. Priserne blev uddelt af Odense Robotics på scenen ved robotkonferencen NextGen Robotics LIVE, hvor deltagere fra både den internationale og danske robotindustri var samlet.

To virksomheder med stærke løsninger inden for forsvarsteknologi løb med årets priser, da Odense Robotics samlede branchen til NextGen Robotics LIVE.
MyDefence, der har base i Nørresundby og udvikler avancerede løsninger til at detektere og neutralisere droner, modtog titlen som Årets Virksomhed. Samtidig blev BlinkTroll kåret som Årets Startup for deres innovative robotløsning til skydetræning.
-Vi er utrolig stolte over at modtage denne anerkendelse gennem Odense Robotics – et netværk vi sætter stor pris på at være en del af, og som gør en forskel for innovationen i Danmark. Prisen er et stærkt skulderklap til hele vores team og det dedikerede arbejde, vi hver dag lægger i at udvikle og levere avancerede teknologiske løsninger. Anerkendelsen motiverer os til fortsat at skubbe grænserne for, hvad der er muligt, og styrker vores ambition om at udvikle løsninger, der i sidste ende er med til at redde liv, lyder det fra Dan D. S. Hermansen, CEO, MyDefence.
MyDefence har gennem de seneste år oplevet markant vækst og udbygget deres aktiviteter inden for counter-drone-teknologi.
Fra inkubator til skalering af forsvarsteknologi
Norsk-danske BlinkTroll startede i inkubatoren hos Odense Robotics StartUp Fund på Teknologisk Institut, hvor virksomheden udviklede og styrkede både teknologi og forretning. I 2025 flyttede de ud, men har fortsat base i Odense, hvor de i dag arbejder på at skalere både organisation og forretning.

Virksomheden, der oprindeligt kommer fra Norge, har på kort tid bragt deres træningssystem fra udvikling til anvendelse hos både politi og forsvar.
-Det betyder rigtig meget for os at vinde prisen som Årets Startup. At blive anerkendt af kolleger i robotmiljøet føles helt særligt. At en forsvarsvirksomhed får denne pris, ser vi som en vigtig milepæl – både for os og for hele økosystemet. Vi tog en chance ved at flytte til Odense, og vi mærker hver dag, at det var den rigtige beslutning. Vi er både taknemmelige, stolte og mere motiverede end nogensinde for at fortsætte med at udvikle vigtig teknologi, siger Øystein Hatlestad Hovland, medstifter og COO i BlinkTroll.
Fejring på tværs af økosystemet
Priserne blev i år uddelt på robotkonferencen NextGen Robotics LIVE, der bød på oplæg, paneldebatter og live demonstrationer af ny teknologi – og kulminerede med prisoverrækkelsen.
-Det er en stor fornøjelse at kunne sætte spot på nogle af de virksomheder, der er med til at rykke branchen fremad. De udvikler løsninger, som ikke bare skaber vækst og arbejdspladser, men også er med til at løse konkrete udfordringer ude i verden. Og så er der noget helt særligt ved at gøre det til NextGen Robotics LIVE, hvor hele økosystemet er samlet – det giver en stærk følelse af fællesskab og skaber en helt særlig ramme om at anerkende hinandens resultater, siger CEO i Odense Robotics, Søren Elmer Kristensen.
Et skulderklap fra branchen
Priserne uddeles årligt af Odense Robotics og gives til virksomheder, der har markeret sig med innovation, vækst og stærke løsninger inden for robot-, automations- og droneindustrien.
Vinderne findes gennem en afstemning blandt Odense Robotics’ mere end 350 medlemsvirksomheder.
I kategorien Årets Virksomhed var også 4XRobots og Nordic Wing nomineret, mens Scurid og Spaceline Labs var blandt de nominerede til Årets Startup.
Prisen som Årets Virksomhed er sponsoreret af Middelfart Sparekasse, mens prisen som Årets Startup er sponsoreret af PLM Group.
En del af Week of Robotics
NextGen Robotics LIVE er en del af Week of Robotics, som Odense Robotics, Teknologisk Institut og Dansk Robot Netværk (DIRA) er gået sammen om at skabe. En hel uge dedikeret til robot, drone- og automationsbranchens samlede styrkeposition. Her mødes branchen til et fælles initiativ, hvor Robotbrag og NextGen Robotics LIVE udgør ugens centrale events og sikrer et stærkt fagligt fokus fra teknologiudvikling til forretningsudvikling og netværk.
Kilde: Odense Robotics.

