• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

InnovationNavnenytTop11. 09. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Nyt dansk projekt vil forvandle tekstilaffald til 3D-print

InnovationNavnenytTop11. 09. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Et nyt dansk udviklingsprojekt skal undersøge, om vanskeligt genanvendeligt tekstilaffald kan få nyt liv som 3D-printmateriale. Projektet, der går under navnet Tex2AM, samler partnere fra både erhvervsliv og forskning i et fælles mål om at skabe mere bæredygtige produktionsformer og mindske mængden af tekstilaffald i Danmark og Europa.

Illustration: AM Hub.

Hver europæer bruger i gennemsnit 19 kg tøj, sko og husholdningstekstiler om året, men kun 2,3 kg – svarende til ca. 12 procent – bliver faktisk genanvendt. Resten bliver brændt, deponeret eller sendt til udlandet – og det er et stort problem for både klima og miljø.
Men hvad nu hvis det affald kunne blive til noget nyt?
Det skal projektet Tex2AM forsøge at finde svar på. Bag projektet står et stærkt dansk konsortium bestående af Dansk AM Hub, DTU og virksomhederne NewRetex, Eldan, Nordic Extrusion og MDT – med støtte fra Trace og Innovationsfonden.
Gennem en avanceret termomekanisk proces vil projektet undersøge, om tekstilaffald med højt indhold af polyester – som ellers er svært at genanvende – kan omdannes til plastbaseret filament til FDM-baseret 3D-print.
Processen indebærer bl.a. mekanisk forbehandling og ekstrudering, hvor fibrene nedbrydes, renses og omdannes til et nyt kompositmateriale med de rette tekniske egenskaber til industriel additiv fremstilling.
Målet er at udvikle et genanvendt filament, der matcher eller supplerer eksisterende plastmaterialer med hensyn til styrke, flow-egenskaber og printbarhed, og som samtidig kan integreres i eksisterende produktionsopsætninger. Lykkes det, vil det kunne erstatte jomfruelig plast i industrielle produktioner og dermed give tekstilaffald et helt nyt liv.
-Vi ser et kæmpe potentiale i at tænke tekstilaffald som en værdifuld ressource. Med Tex2AM kan vi både reducere affaldsmængderne, mindske behovet for ny plast og samtidig styrke lokal, cirkulær produktion i Danmark. Det er præcis den type projekter, vi har brug for, hvis vi skal gøre den grønne omstilling konkret og anvendelig for dansk industri, fortæller Frank Rosengreen Lorenzen, direktør i Dansk AM Hub.

Fra affald til innovation
Projektet løber frem til marts 2027 og har som ambition ikke blot at udvikle et nyt materiale – men også at finde konkrete anvendelser i industrien og udvikle en forretningsmodel, der gør det attraktivt for danske virksomheder at bruge det.
For at sikre industriel relevans vil projektet inddrage input fra produktionsvirksomheder til at identificere applikationer, hvor materialet kan erstatte eksisterende plasttyper – fx i komponentproduktion, prototyping eller specialiseret montageudstyr.
Samtidig skal der testes forskellige filamentdiametre, udskillelsesmetoder og additiver, for at forbedre stabilitet og ydeevne i printprocessen.
-Der findes et stort, uforløst potentiale i at omdanne komplekst tekstilaffald til højværdimaterialer til 3D-print. Med Tex2AM undersøger vi, hvordan man gennem mekanisk forbehandling og ekstrudering kan udvikle et plastbaseret kompositmateriale, der både genbruger affald og lever op til de tekniske krav, som industriel, additiv fremstilling stiller. Det er en vigtig bro mellem affaldsressourcer og cirkulær, digital produktion, siger Senior Researcher, Venkata K. Nadimpalli, DTU Construct.

Tex2AM (Textile to Additive Manufacturing) er et dansk udviklingsprojekt, der undersøger mulighederne for at omdanne polyesterholdigt tekstilaffald til plastbaseret filament til 3D-print. Projektet ledes af Dansk AM Hub i samarbejde med DTU, NewRetex, Eldan, Nordic Extrusion og MDT. Tex2AM er støttet og finansieret af Trace og Innovationsfonden og løber frem til marts 2027.

Skrevet i: Innovation, Navnenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

BranchenytTop18. 12. 2025

Årets sidste måned er traditionernes tid. Dette gælder ligeledes årets sidste udgave af Teknisk Nyt, der også i år byder indenfor til den traditionelle status over år 2025 i selskab med 12 virksomheder. Året har i høj grad været præget af omvæltninger, krige, konflikter, toldsatser og generel

Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

AktueltAutomatiseringRobotter18. 12. 2025

Humanoide robotter kan skabe helt nye muligheder for fleksibel automatisering, når de skal løse opgaver side om side med mennesker i en produktion. Men hvad kan de egentlig, som klassiske robotter ikke kan matche? Her får du et overblik over de vigtigste fordele og én ulempe direkte fra en af

Lukkede industrisystemer koster dyrt

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 12. 2025

Lukkede industrisystemer koster hvert år mellemstore industrivirksomheder dyrt. Men der er håb forude. Det viser en ny rapport fra Schneider Electric. Ny åben, softwaredefineret automation, hvor software adskilles fra hardware, er vejen frem til at hente tabt fortjeneste hjem igen og sikre

AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

Automatisering18. 12. 2025

Fire ud af fem af virksomheder lagrer stadig data efter forældede principper, der ikke kan følge med AI’s eksplosive krav til hastighed og skalerbarhed. Derfor lancerer Lenovo nu en ny generation af moderne storage- og virtualiseringsløsninger, som skal give organisationer det datagrundlag,

ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

Messer og møder18. 12. 2025

Når ISH China & CIHE 2026 afholdes i Beijing fra 31. marts til 2. april 2026, er det ikke blot endnu en sektormesse; for danske virksomheder i HVAC-, VVS- og energiteknologibranchen er det en mulighed for at teste deres løsninger i et marked, der i disse år investerer massivt i

Nye standarder for termisk inspektion

Maskiner og anlæg18. 12. 2025

Flir i65 fra Elma Instruments A/S er fremtidens termiske kamera, der sætter nye standarder for termisk inspektion. Kameraet har en termisk detektor på 480x640 pixel og er opbygget med en intuitiv app-baseret brugerflade, skarp billedkvalitet, indbygget mobilkommunikation (LTE) og

Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

AutomatiseringInnovationNavnenytTop15. 12. 2025

Move Innovation udvikler en drone, der bruger edge AI til selvstændige hurtige beslutninger, så den kan forfølge andre droner og ikke kan jammes. Udviklingen af dronen sker i samarbejde med Alexandra Instituttet og er støttet af AI Denmark. Med edge AI-drone-platformen er Move Innovation klar til at

Ny stærk AI-duo

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter15. 12. 2025

IFS har indgået endnu et strategisk AI-partnerskab, denne gang med Boston Dynamics der er verdens førende producent af mobile robotter. De to selskaber vil kombinere IFS styrker inden for AI- med Boston Dynamics selvkørende robotter og skabe et banebrydende inspektionssystem til Field Service

AI vil redefinere luftfarten inden 2035

AktueltAutomatiseringBranchenyt15. 12. 2025

Future-Ready Skies 2025, der er en ny undersøgelse fra Tata Consultancy Services (TCS), viser, at én ud af tre ledere i luftfartsindustrien vurderer, at AI til realtidsbeslutninger vil være den største drivkraft for forandring i flyproduktionen inden 2035. Undersøgelsen fra TCS, en af verdens

Branchen samledes i nyt drone-forum

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 12. 2025

Mere end 100 deltagere fra hele droneøkosystemet var samlet på SDU, da Odense Robotics og DI Transport afholdt det første møde i DroneHorisont - et nyt forum, der skal skabe et fælles samlingspunkt for branchen. Deltagerne repræsenterede alt fra industri, operatører og myndigheder. Droneområdet

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Teknisk Nyts årsnummer gør status over 2025

    18.12.2025

  • Seks fordele – og en ulempe – ved humanoide robotter

    18.12.2025

  • Lukkede industrisystemer koster dyrt

    18.12.2025

  • AI presser virksomhedernes infrastruktur uden moderne datalagring

    18.12.2025

  • ISH China 2026 – dansk knowhow i stramt kinesisk spotlight

    18.12.2025

  • Nye standarder for termisk inspektion

    18.12.2025

  • Fugl eller drone – dansk drone med edge AI tager kampen op

    15.12.2025

  • Ny stærk AI-duo

    15.12.2025

  • AI vil redefinere luftfarten inden 2035

    15.12.2025

  • Branchen samledes i nyt drone-forum

    15.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik