• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytNavnenyt12. 06. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

BranchenytNavnenyt12. 06. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Nyt nationalt kompetencecenter for genfremstilling skal hjælpe danske virksomheder med at forvandle udtjente produkter til nye forretningsmuligheder. Danmarks Tekniske Universitet og Industriens Fond er gået sammen om centret, der skal lukke et hul i dansk indsats for genfremstilling.

Danmarks Tekniske Universitet og Industriens Fond er gået sammen om etableringen af et nationalt kompetencecenter for genfremstilling – det første af sin slags i Danmark. Centret, der er ledet af DTU-professor Tim C. McAloone, skal bl.a. hjælpe 150 virksomheder med at forløse genfremstillings forretningspotentiale. Foto: Peter Nielsen/Industriens Fond.

Der skal være længere til affaldscontaineren for danske produktionsvirksomheder. I stedet for at kassere skal flere produkter genfremstilles til gavn for både bundlinje og grøn omstilling. Det er målet med etableringen af det nye center, Remanufactory, som skal være hjemstavn for både viden og virksomheder, og som er støttet med 37 mio. kr. fra Industriens Fond.
-Slidte dele og udtjent udstyr behøver ikke ende som affald – det kan genopstå som nye produkter i samme eller endda bedre kvalitet. Det nye kompetencecenter skal støtte danske produktionsvirksomheder i at integrere genfremstillingssystemer, der kan betale sig, fortæller professor på Danmarks Tekniske Universitet, Tim C. McAloone, der står i spidsen for det nye center.

Genfremstilling handler om at bevare
Genfremstilling adskiller sig fra traditionel genanvendelse ved at fokusere på at bevare og genbruge hele produkter eller komponenter – ikke blot materialer. Det kan reducere energiforbruget med op til 80 procent, vandforbruget med 88 procent og affaldsmængden med 70 procent, ifølge Ellen MacArthur Foundation. Alligevel er det kun en brøkdel af danske industrivirksomheder, der arbejder aktivt med denne strategi i dag.
Med Remanufactory etableres der en national facilitet, der i første omgang skal hjælpe op mod 150 virksomheder med at teste, implementere og skalere genfremstilling. Herefter vil centret være fast forankret på DTU og tilbyde laboratoriefaciliteter, forskningsbaseret rådgivning og samarbejdsprojekter med både små og store produktionsvirksomheder.

Et samlingspunkt for viden og innovation
Remanufactory skal være et strategisk samlingspunkt for den cirkulære omstilling af dansk industri. Projektet trækker på ekspertise fra fem DTU-institutter og indgår i et internationalt netværk med førende forskningsmiljøer i Tyskland, Sverige, USA og Japan.
Samtidig kobles projektet til en større indsats fra Industriens Fond, Cirkulær Produktion – for et grønnere og stærkere dansk erhvervsliv’, som i alt rummer 13 projekter. Indsatsen skal for alvor sætte gang i cirkulær produktion i Danmark.
-Genfremstilling er meget komplekst og stiller store krav til virksomhedernes logistik- og produktionssystemer samt design. Men potentialet er ikke til at tage fejl af. Målet er, at flere virksomheder kommer i gang med genfremstilling og dermed reducerer ressourceforbruget, mindsker afhængigheden af import og udvikler nye, bæredygtige forretningskoncepter, siger adm. direktør i Industriens Fond, Thomas Hofman-Bang.

Om Remanufactory
• Remanufactory er ledet af professor Tim C. McAloone og forankret på Danmarks Tekniske Universitet.
• Støttet med 37 mio. kr. af Industriens Fond og løber frem til 2028.
• Målet er at opbygge et permanent, nationalt center for genfremstilling med fokus på elektronik, mekanik, plast og metal.
• Projektet er det største projekt inden for den samlede indsats ’Cirkulær Produktion – for et grønnere og stærkere dansk erhvervsliv’, der er igangsat af Industriens Fond for at skabe systemisk forandring.

Skrevet i: Branchenyt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navnenyt29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk

Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

AktueltProcesteknologiVand og spildevand29. 04. 2026

På IFAT 2026 fra den 4.-7. maj i München præsenterer Vogelsang GmbH & Co. KG nye pumpe og findelingsløsninger til spildevands-, industri- og genanvendelsessektoren. På to messestande viser virksomheden, hvordan operatører kan reducere energiforbruget, optimere processerne og sikre en mere

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

Energi og miljøInnovationTop29. 04. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

Innovation29. 04. 2026

Hvordan sikrer vi, at mere af den bedste danske forskning finder vej ud i samfundet i form af nye løsninger, arbejdspladser og virksomheder? Det er omdrejningspunktet for Spin‑outs Denmark, som nu går ind i en ny femårig fase med op til 90 millioner kroner i samlet støtte fra Villum Fonden og

Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

AktueltInnovation29. 04. 2026

Den Europæiske Forsvarsfond (EDF) har hvert år siden 2021 fordelt godt 7 milliarder kroner årligt til de bedste idéer og den mest lovende teknologi i Europa inden for det forsvarsteknologiske område. De nyeste tal fra midten af april peger på medvind til danske opfindere, forskere og udviklere af

Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

BranchenytNavnenyt29. 04. 2026

Tjekkiets førende softwarehus vælger Danmark som deres første marked uden for hjemlandet. Fra en lokal base i København hjælper Etnetera Flow danske selskaber med at skalere digitale produkter gennem en nærmarkeds-model, der kombinerer lokal tilstedeværelse med eksekveringskraft fra tjekkiske

Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

AktueltNavnenyt27. 04. 2026

Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra industriens ni konkurrencefag. De er blevet testet til deres yderste, deltagerne i DM i Skills 2026. Siden danmarksmesterskaberne for elever og

Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

RobotterTop27. 04. 2026

Allerede nu er alle udstillerstande til International Drone Show i Odense udsolgt. Med under to måneder til eventet vidner det om en markant efterspørgsel og understreger den voksende interesse for droneteknologi. International Drone Show finder sted den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport i Odense

Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

AktueltRobotter27. 04. 2026

I februar tog Teradyne Robotics A/S - som består af Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, retslige skridt i Tyskland imod Elite Robots’ tyske datterselskab, Elite Robots Deutschland GmbH, for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software.

Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

Navnenyt27. 04. 2026

Holtec har ansat Rasmus Loof Hedegård som ny afdelingsleder i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som senior teamleder hos Semco. Valget af Rasmus Loof Hedegård bygger på hans over 25 års erfaring indenfor automation. Han skal nu være med til at sikre, at virksomheden tager yderligere skridt mod

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

    29.04.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    29.04.2026

  • Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

    29.04.2026

  • Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

    29.04.2026

  • Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

    29.04.2026

  • Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

    27.04.2026

  • Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

    27.04.2026

  • Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

    27.04.2026

  • Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

    27.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik