• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt07. 04. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Nye investeringer i pyrolyseprojekter skal udvikle og skalere nye grønne produkter og løsninger

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt07. 04. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Investeringer i grøn teknologi kan føre til innovation og vækst, skabe nye jobmuligheder, og reducere afhængigheden af importerede fossile brændstoffer. Men der er også betydelige omkostninger forbundet med at skifte fra fossile brændstoffer til vedvarende energikilder, modernisere infrastruktur og implementere nye teknologier, og flere grønne teknologier er fortsat på et stadie, hvor der er teknologisk usikkerhed. Nu har fire nye pyrolyseprojekter modtaget støtte af Fonden for Retfærdig Omstilling til teknologiudvikling, modning, test og demonstration samt opskalering igennem hele værdikæden.

Foto: Jens Peter Engedal.

Pyrolysefokus i Danmark har hidtil primært været på pilotprojekter, og der er behov for yderligere forskning og innovation inden for området og yderligere markedsmodning af teknologierne – også i forhold til vurdering af klimapåvirkning og miljøeffekter af de produkter, der dannes i bioraffineringsprocessen, dvs. gas, olie og biokul.
Disse udfordringer skal de fire projekter, som har fået tilsagn om op til 111,1 mio. kr. fra Fonden for Retfærdig Omstilling, være med til at løse.
-Pyrolyse har et stort potentiale i klimaomstillingen, men vi har brug for forskning, innovation og implementering hos virksomhederne, så teknologien kan udvikles og kommercialiseres, og der hurtigst muligt kan skabes et marked. Den udvikling skal midlerne fra Fonden for Retfærdig Omstilling sætte fart på, udtaler Peter Hansen, som er formand for indstillingsudvalget i Fonden for Retfærdig omstilling.
Pyrolyse er en af de teknologier, der bliver investeret massivt i at udvikle, da den understøtter de næste vigtige skridt i Danmarks grønne omstilling. Nærværende indsats skal give teknologien et rygstød ved at tilbyde støtte gennem hele værdikæden, så virksomhederne kan differentiere og positionere sig positivt på markedet for grønne teknologier, og heraf opnå en konkurrencefordel.

De fire projekter, som har fået tilsagn om midler, er:

• Kvasir. Optimering af Kvasirs solvotermiske teknologi. Tilsagn om op til 21,7 mio. kr. til forbedring af separations- og opgraderingsprocesser samt markedsvurdering af produkterne i samarbejde med DTU. Teknologien udvikles fra TRL 4 til TRL 7 og skaleres fra Fredericia til et fuldskalaanlæg i Aabenraa.

• PytoN. Fuldskalapyrolyse. Tilsagn om op til 27 mio. kr. i projektet, hvor der arbejdes videre med udviklingen af Stiesdals SkyClean-pyrolyseteknologi, som er demonstreret på det første fuldskalaanlæg i Vrå, som blev indviet i 2024. Aktiviteterne vil omhandle udvikling af tekniske løsninger samt optimering af design og processer, der kan videreudvikle pyrolyseanlægget frem mod kommercialisering af anlægget.

• PytoX. Avancerede pyrolyseprodukter. Tilsagn om op til 12,58 mio. kr. Dette projekt er rettet mod udvikling af et biobrændstof til industrisektoren fra den kondenserbare bio-oliefraktion af gassen og biometan, dvs. grøn naturgas ved hjælp af biologisk metaniseringsteknologi fra den tørre del af pyrolysegas.

• Rosvang. Udvikling af energimæssigt økosystem til pyrolysering af biomasse. Tilsagn om op til 49,86 mio. kr. til udvikling og etablering af et pyrolyseanlæg med omdannelse af 30 tons biomasse dagligt. Der arbejdes i projektet med udvikling og bedre anvendelse af den producerede energi lokalt som el, gas og fjernvarme og hvor overskudsvarme vil blive tilbageført til anlægget med henblik på nedtørring af biomasse forud for pyrolyseringen.

Fonden for Retfærdig Omstilling
Frem til 2027 investerer Fonden for Retfærdig Omstilling 636 mio. kr. i aktiviteter i Nord- og Sydjylland. Fonden skal spille en central rolle i Danmarks omstilling til en klimaneutral økonomi og investerer bl.a. i projekter med potentiale til at sikre udviklingen af CO2-fangst og -lagring og brintrelaterede teknologier, herunder Power-to-X.
Fonden for Retfærdig Omstilling medfinansierer projekter, der skal:
• Skabe et sammenhængende Danmark med stærke lokale erhvervsfyrtårne
• Sikre bedre vilkår for grøn omstilling i danske SMV’er
• Understøtte udviklingen af brun bioraffinering såsom pyrolyse
• Sikre udviklingen af CO2-fangst, -lagring og brintrelaterede teknologier
• Fremme grønne og cirkulære teknologier
Midlerne udmøntes af et indstillingsudvalg med 14 medlemmer, der har erhvervsmæssig indsigt og teknisk ekspertise inden for klima- og energiområdet. Erhvervsstyrelsen er forvaltningsmyndighed for Fonden for Retfærdig Omstilling i Danmark.

Skrevet i: Branchenyt, Energi og miljø, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

InnovationNavnenytTop26. 06. 2025

Det er kun knap 15 pct. af iværksættere i Danmark, som ser sig selv som ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3, at de slet ikke identificerer sig som iværksættere. Spørger man Mads Vacszy Kragh, tidligere direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber

Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

AktueltNavnenytRobotter26. 06. 2025

Den danske startup Scurid, med adresse i Odense, løb med titlen ”Europe's Best Robotics Startup” ved årets automatica-messe i München. Det skete efter en veloplagt pitch foran en erfaren jury og i skarp konkurrence med fem andre europæiske startups. Onsdag den 25. juni indtog seks lovende

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt26. 06. 2025

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 5. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

AutomatiseringRobotter26. 06. 2025

Universal Robots lancerer UR Studio, der er et stærkt online simuleringsværktøj, bygget på PolyScope X; UR’s mest avancerede, åbne og AI-kompatible softwareplatform. UR Studio, som man kan se i denne uge på UR’s stand på automationsmessen automatica i München, gør det muligt for kunder,

AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

Automatisering26. 06. 2025

Erhvervslivet står over for et stigende pres for at implementere generativ AI, men det halter med AI-paratheden. SAS Institute har introduceret et værktøj, der kan hjælpe danske virksomheder med at vurdere og benchmarke deres implementering af generativ AI i forhold til globale

Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

Energi og miljøNavnenytProcesteknologi26. 06. 2025

Kyoto Group har indgået et partnerskab med den danske rådgivningsvirksomhed Hebsgaard|Larsen for at fremme udbredelsen af Kyoto Groups termiske batteri, Heatcube, i Danmark. En løsning, der tilbyder fuldt elektrificeret varme til en reduceret pris – uden behov for forudgående

Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

Energi og miljøOffshore og marineTop23. 06. 2025

El-færgen Ellen er en klimadarling. Men hvad gør man med 26.000 slidte battericeller? To SDU-forskere vil bruge batterierne til at lagre sol og vind. På Ærø har verdens længst sejlende el-færge, Ellen, sejlet i over fem år på ren el og skrevet sig ind i transporthistoriens grønne kapitel. Men

DIRA tager springet ud i Europa

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter23. 06. 2025

Dansk Robot Netværk, DIRA, rykker ud over landegrænserne. Nu opruster DIRA netværksaktiviteter og videndeling i hele Europa – og indleder med delegationstur til Holland senere på året. Dansk Robot Netværk, DIRA, har i flere år været et samlingspunkt for viden, samarbejde og innovation på tværs

International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

AktueltBranchenytMesser og møder23. 06. 2025

International Drone Show cementerede i sidste uge sin status som Nordens største droneevent ved at tiltrække mere end 1.000 industriaktører på tværs af forsvar, energi, landbrug, mobilitet og kritisk infrastruktur. Droner står foran deres helt store gennembrud i en række industrier.Det blev

Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

AutomatiseringMesser og møderRobotter23. 06. 2025

På automatica 2025, der afholdes i denne uge fra 24. til 27. juni, præsenterer Universal Robots en række nye teknologier, der er designet til at hjælpe virksomheder med at imødekomme Europas stigende behov for fleksibel og skalerbar automatisering. Blandt højdepunkterne på messen i Hal B4,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

    26.06.2025

  • Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

    26.06.2025

  • Rigtig god sommer

    26.06.2025

  • Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

    26.06.2025

  • AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

    26.06.2025

  • Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

    26.06.2025

  • Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

    23.06.2025

  • DIRA tager springet ud i Europa

    23.06.2025

  • International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

    23.06.2025

  • Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

    23.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik