• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Navnenyt25. 08. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Ny sektion på SDU skal bidrage til at gøre Europa teknologisk uafhængig

Navnenyt25. 08. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Hjerneimplantater, intelligente sensorer og grønne AI-mikrochips. Det er bare nogle af de forskningsemner, som professor Farshad Moradi og hans kollegaer i det nye SDU Microelectronics vil dykke ned i.

Professor Farshad Moradi har de seneste år stået i spidsen for sektionen for elektronik og fotonik på Aarhus Universitet. 1. august 2025 rykkede han og hans kollegaer til Det Tekniske Fakultet på SDU og den nye sektion SDU Microelectronics. Foto: SDU.

Mikrochips fylder sjældent mere end et par millimeter, men deres betydning for verden bliver større og større. Det ved Farshad Moradi alt om. Han har en ph.d. i nanoelektronik fra Oslo Universitet og har de seneste år stået i spidsen for sektionen for elektronik og fotonik på Aarhus Universitet.
Nu er han og hans kollegaer rykket til Det Tekniske Fakultet på SDU, hvor de er ved at etablere den nye sektion SDU Microelectronics under Institut for Mekanik og Elektronik (IME).
Her vil de, som navnet antyder, arbejde med avanceret elektronik på meget lille skala.
-Vi vil designe integrerede kredsløb med ultralavt strømforbrug til smarte sensorer, neuromorfe AI-chips og biomedicinske applikationer. Vi udvikler specialdesignede chips til hjerneinspireret databehandling, neuroproteser, sensorer, hjerneimplantater og realtids-overvågning eller forudsigelse af helbredstilstande i systemer, siger Farshad Moradi.

Teknologisk uafhængighed
Arbejdet peger direkte ind i nogle af verdens mest presserende udfordringer. Fx kan forskernes arbejde gøre noget ved AI-teknologiens eksplosivt voksende strømforbrug.
Også rent geopolitisk og konkurrencemæssigt er mikroelektronikken fuldstændig afgørende i disse år, siger Christian Veje, insitutleder på Institut for Mekanik og Elektronik
-Det er blevet en stadig større nødvendighed, at vi i Europa stepper op, når det gælder forskning i og produktion af mikrochips, fordi vi i øjeblikket er teknologisk afhængige af Kina og USA. Det er derfor, EU har dannet partnerskabet Chips Joint Undertaking, som den nye sektion gennem det danske Chips Comptence Center vil blive direkte involveret i, siger Christian Veje.
Netop derfor er Henrik Bindslev, dekan for Det Tekniske Fakultet, yderst tilfreds med, at SDU nu kan oprette en dedikeret sektion til forskning i mikrochips.
-Chipdesign og halvlederteknologier er helt centrale i Europas bestræbelser på at opnå strategisk autonomi, og de er afgørende for dansk og europæisk konkurrenceevne. Den nye sektion kommer til at yde et vigtigt bidrag i forhold til at opnå det, så vi vil bestræbe os på at give indsatsen de bedste betingelser for vækst og succes. Det omfatter at fremme samarbejder med vores andre forskere inden for f.eks. nanoteknologi, sundhedsteknologi, software engineering, robotteknologi og droner, fortæller han.

Strategisk satsning
Den nye sektion er en del af en strategisk satsning inden for elektronik for SDU i Odense, som Institut for Mekanik og Elektronik har sat i værk. Også institutleder Christian Veje er meget begejstret for at have fået Farshad Moradi og hans kollegaer med på holdet.
-Farshad Moradi er topforsker på området. På Aarhus Universitet (AU) har han opbygget en gruppe, der har opnået imponerende resultater og sågar etableret spinouts. Vi ser frem til, at det arbejde kan drives endnu videre her på SDU, siger institutlederen, fortæller Christian Veje.
For Farshad Moradi var det især de rige muligheder for at kunne arbejde på tværs af fagligheder og sammen med industrien og sundhedssektoren på OUH, der trak ham og hans kollegaer til Odense.
-SDU har et stærkt strategisk fokus på mikroelektronik og tværfaglig forskning med fremragende kompetencer inden for sundhedsteknologi, robotteknologi og deep-tech-innovation, siger professoren.
Universitetets engagement i halvlederteknologi og reel samfundsmæssig effekt gør det til det helt rigtige sted at skalere vores vision om at samle industrisamarbejde, biomedicinsk integration og avanceret AI-chipudvikling under ét tag. Vi fortsætter dog stadig vores tætte samarbejde, ikke kun med AU, men også med andre nationale og internationale institutioner, siger han afslutningsvis.

Skrevet i: Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

AutomatiseringRobotterTop17. 11. 2025

Hummel har investeret i en robotplukteknologi baseret på kunstig intelligens til sit i forvejen højt automatiserede lager i Padborg. Her sørger robotter, software og AI nu for at sikre Hummel en effektiv, skalerbar og fremtidssikret lagerdrift, der kan holde trit med de hurtigt skiftende

Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

AktueltEnergi og miljøProcesteknologi17. 11. 2025

En ny undersøgelse fra Teknologisk Institut og University of Oxford viser, at industrielle varmepumper kan reducere varmeomkostningerne i industrien med op til 75 procent sammenlignet med brintbaserede kedler – og i de fleste scenarier er de også økonomisk fordelagtige overfor biomasse- og

Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

AktueltNavnenyt17. 11. 2025

Årets Hæderspris 2025 går til familien Topsøe, der grundlagde den familieejede virksomhed Topsoe A/S (tidligere Haldor Topsøe A/S). Gennem mere end 80 år har familien og virksomheden haft en markant og vedvarende indflydelse på dansk erhvervsliv og det globale industrimarked. Det er niende gang, at

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

BranchenytInnovationNavnenyt17. 11. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. DTU’s rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. Én af universitetets

Vendeskær til fræsning af støbejern

Maskiner og anlæg17. 11. 2025

Sandvik Coromant præsenterer GC1220; den sidste nye kvalitet i vendeskær til fræsning af nodulært støbejern. Kernen i GC1220 er et gennembrud inden for belægningsteknologien; den flerlags PVD-nano-belægning, der er udviklet ved hjælp af Zertivo-belægningsprocessen. GC1220 er udviklet som en

Fond med fokus på tech-virksomheder henter over 350 mio. kr.

BranchenytNavnenyt17. 11. 2025

Den nordiske impactfond Unconventional Ventures har lukket første runde af investeringer til sin nye fond på over 350 mio. kr. Med støtte fra bl.a. Chr. Augustinus Fabrikker og den danske stats superfond EIFO beviser Unconventional Ventures, at deres utraditionelle tilgang til investeringer er en

Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

AutomatiseringNavnenytRobotterTop13. 11. 2025

Teknologisk Institut sætter gang i omfattende satsning, hvor generativ AI og avancerede robotløsninger skal gøre virksomheder og robotindustrien mere fleksibel, konkurrencedygtig og klar til morgendagens udfordringer. Det skal ske via resultatkontrakten ”Robotics & AI”. Robotter, der

Industriens energibehov og -forsyning i forandring

AktueltEnergi og miljøMesser og møder13. 11. 2025

Verdens førende industrimesse – Hannover Messe - sætter i 2026 fokus på energiforsyningen i fabrikker og industrianlæg. Deltagere fra industrien, energisektoren og det politiske miljø vil debattere måden at opnå en sikker, klimaneutral og konkurrencedygtig energiforsyning på. Fra den 20. til

OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt13. 11. 2025

Danske virksomheder udsættes dagligt for tusindvis af potentielle cyberangreb, og SMV’er halter bagud på OT-sikkerheden. Ingeniør- og automationshuset HOLTEC.DK er blandt de første i branchen blevet D-mærket – et strategisk skridt for at sikre kunderne. Ifølge en rapport fra Styrelsen for

Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

Branchenyt13. 11. 2025

Verden er i forandring, og det presser Europas konkurrenceevne og rammer danske SMV’er, som oplever udfordringer – men også nye muligheder. Derfor investerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu 312 mio. kr., som skal styrke forretningen i over 2.300 SMV’er gennem bl.a. digitalisering, bæredygtighed

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

    17.11.2025

  • Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

    17.11.2025

  • Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

    17.11.2025

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    17.11.2025

  • Vendeskær til fræsning af støbejern

    17.11.2025

  • Fond med fokus på tech-virksomheder henter over 350 mio. kr.

    17.11.2025

  • Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

    13.11.2025

  • Industriens energibehov og -forsyning i forandring

    13.11.2025

  • OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

    13.11.2025

  • Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

    13.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik