• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringNavnenytRobotterTop13. 11. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

AutomatiseringNavnenytRobotterTop13. 11. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Teknologisk Institut sætter gang i omfattende satsning, hvor generativ AI og avancerede robotløsninger skal gøre virksomheder og robotindustrien mere fleksibel, konkurrencedygtig og klar til morgendagens udfordringer. Det skal ske via resultatkontrakten ”Robotics & AI”.

Et omdrejningspunkt i indsatsen er fremtiden for generativ AI– avanceret kunstig intelligens, der gør det muligt for robotter at lære, improvisere og samarbejde langt mere nuanceret end tidligere. Det betyder, at robotter får langt flere anvendelsesmuligheder gennem hurtigere tilpasning og bedre forståelse for de opgaver, de skal løse. Foto: Teknologisk Institut.

Robotter, der lynhurtigt kan omstille sig til nye opgaver – og avanceret AI, som udvikler intelligente løsninger på få sekunder; danske virksomheder kan nu gøre visionerne til virkelighed.
Med resultatkontrakten ”Robotics & AI” gør Teknologisk Institut i et samarbejde på tværs af instituttet det nu muligt for danske virksomheder og robotindustrien at tage de nyeste digitale muskler i brug.
Ambitionen er enkel: At sikre robotindustrien og danske virksomheders handlekraft, innovationsevne og plads helt i front på det globale marked.
Flere og flere virksomheder søger løsninger, der effektivt kan øge produktiviteten, gøre hverdagen mere fleksibel og klæde dem på til at udnytte nye forretningsmuligheder.
-Med den her indsats er målet, at virksomheder ikke bare kan automatisere, men også reagere hurtigere, udvikle smartere produkter og skabe arbejdspladser, der matcher fremtidens krav. Vi gør det realistisk for både små og store aktører at udnytte AI og robotter i praksis, fortæller teknologichef ved Teknologisk Institut, Kurt Nielsen.
Teknologisk Institut bistår både slutbrugere og producenter ved at tilbyde adgang til ny viden, testfaciliteter og udviklingssamarbejder, der kan accelerere ikke blot implementering, men også udviklingen af nye produkter og teknologier.

Nye muligheder i produktion, logistik og fødevarer
Satsningens omdrejningspunkt er tre specialiserede test- og udviklingsplatforme, hvor virksomheder i praksis kan afprøve de mest fremadstormende robot- og AI-løsninger. Det spænder fra robotter, der adskiller elektronik og muliggør reparation, til mobile enheder, som kan løse nye opgaver på byggepladsen og automatiseret håndtering af fødevarer med hidtil uset præcision.
Konsulent ved Teknologisk Institut Malaika Din Hashmi forklarer:
-Når vi taler om generativ AI i robotter, handler det om systemer, der kan lære af deres hverdag, finde smartere løsninger og tilpasse sig opgaver, man ikke kunne forudsige. Det fjerner tidligere begrænsninger og gør det lettere at gribe nye forretningsmuligheder.
Det gælder både for de virksomheder, som vil bruge teknologien til at styrke deres produktion eller services, og for robotindustrien, der ønsker at udvikle og modne nye produkter til markedet gennem adgang til avancerede test- og udviklingsmiljøer.

Fremtidens humanoide robotter
Et omdrejningspunkt i indsatsen er fremtiden for generativ AI – avanceret kunstig intelligens, der gør det muligt for robotter at lære, improvisere og samarbejde langt mere nuanceret end tidligere.
Det betyder, at robotter får langt flere anvendelsesmuligheder gennem hurtigere tilpasning og bedre forståelse for de opgaver, de skal løse.
-Med de seneste fremskridt ser vi, at robotter, med hjælp fra generativ AI, i højere grad kan tilpasse sig varierede arbejdsopgaver, respondere på omgivelserne og støtte op om løsningen af mere komplekse opgaver, siger Malaika Din Hashmi videre og fortsætter:
-Den teknologiske udvikling muliggør, at samspillet mellem menneske og maskine kan styrkes, så robotten i stigende grad fungerer som en intelligent sparringspartner – ikke blot et redskab.

Fra vision til virkelighed
Teknologisk Institut forventer over 500 virksomheder fra forskellige brancher i direkte samarbejde gennem rådgivning og udviklingsprojekter.
Formålet er at gøre teknologierne let tilgængelige, så virksomheder hurtigt kan omsætte nye muligheder til konkrete resultater i produktion, service og udvikling. Det er afgørende i et marked, hvor kravene til omstilling og innovation aldrig har været større.
-Sammen med virksomhederne vil vi gøre robotteknologi og AI til et dagligt værktøj. Det handler om at åbne døre til nye løsninger og arbejdsformer, der giver danske virksomheder et rygstød − ikke bare nu, men også i lang tid fremad, fastslår Kurt Nielsen.

Om Robotics & AI
Arbejdet med at styrke dansk robotteknologi er en del af Resultatkontrakt-indsatsområdet ”Robotics & AI”, der er støttet af Uddannelses- og Forskningsministeriet og udføres i perioden 2025-2028.
Teknologisk Institut forventer at komme i direkte kontakt med mere end 500 virksomheder gennem aktiviteten.
Resultatkontrakter medfinansierer konkrete forsknings- og udviklingsaktiviteter, der styrker dansk konkurrencekraft ved at give virksomheder adgang til ny viden, teknologi og testfaciliteter.
Resultatkontrakter indgås mellem de syv godkendte teknologiske serviceinstitutter (GTS), herunder Teknologisk Institut og Uddannelses- og Forskningsministeriet.
Virksomheder, der er interesserede i muligt samarbejde, kan kontakte Teknologisk Institut for sparring eller adgang til testfaciliteter.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

Maskiner og anlægNavnenytTop26. 03. 2026

Det er over 50 år siden, der sidst blev støbt jernrammer til flygler i Danmark, men nu er støberiet Uldall i Vejen i gang med den spektakulære opgave igen. I tæt samarbejde med Jon Windfeldt Arnø, der har genoplivet klaverfabrikken Hornung & Møller, smelter Uldall jernrammer fra gamle flygler om

DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

AktueltInnovationNavnenyt26. 03. 2026

113 gange i 2025 søgte DTU patent på en ny teknologi opfundet af en ansat forsker. Dermed stiger universitetet helt til tops på en ny opgørelse fra Det Europæiske Patentkontor. Når en forsker knækker koden til en helt ny teknologi og vil udvikle den kommercielt, er det vigtigt, at andre ikke

Tetra Pak vinder international industripris

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 03. 2026

Tetra Pak har netop vundet Microsoft Intelligent Manufacturing Award 2026 for sin digitaliseringsplatform Tetra Pak Factory OS. Platformen samler data, automation og analyse i ét system og giver fødevareproducenter realtidsindsigt i produktionen – med potentiale for både højere output og lavere

Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

Automatisering26. 03. 2026

En ny global undersøgelse afslører en voksende cloud kompleksitetskløft, hvor flere cloudløsninger og -værktøjer ikke giver mere sikkerhed - men derimod flere angrebspunkter. IT-kriminelle har allerede taget AI til sig og angriber med hidtil uset hastighed. Fortinet peger på AI-drevet forsvar,

Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

Maskiner og anlæg26. 03. 2026

Sandvik Coromant lancerer GC1240; den nye generation af vendbare fræserskær - udviklet som en løsning på de sværeste problemer inden for bearbejdning af rustfrit stål med konstant stærk performance. GC1240 fra Sandvik Coromant med innovativ flerlags nano-PVD-belægning, der fremstilles med den

Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

Branchenyt26. 03. 2026

Fremover bliver det endnu lettere at kombinere fuldtidsarbejde med masteruddannelsen i arbejdsmiljøledelse på SDU. Fx kan man tage uddannelsen over op til seks år, ligesom mere af undervisningen bliver virtuel. Da Syddansk Universitet i 2022 åbnede Danmarks første masteruddannelse i

Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop23. 03. 2026

Teknologi-workshops rykker ind på andendagen af Robotbrag og DIRA Business 2026 den 8. maj. Initiativet er sat i søen for at give deltagerne endnu større udbytte af dagen – med praktiske indsigter i teknologier og tæt kontakt til eksperter. Robotter, AI og automation udvikler sig i et hastigt

Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

AktueltBranchenytNavnenyt23. 03. 2026

Hvordan skaber man et reelt marked for cirkulær produktion i Danmark? Det spørgsmål har en række virksomheder, eksperter og myndigheder arbejdet med i fællesskab i en række projekter støttet af Industriens Fond. Nu samler fonden erfaringerne i et nyt handlingskatalog med konkrete forslag til,

AI er trådt ind i produktionsæraen

AktueltAutomatiseringNavnenyt23. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Lenovo sine nye Lenovo Hybrid AI Advantage-løsninger med NVIDIA. Løsningerne skal hjælpe virksomheder med at operationalisere AI gennem hurtigere implementering og realtidsinferens. Derved indleder Lenovo og NVIDIA en ny produktionsæra inden for AI. AI er i fuld gang

Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

Navnenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon a/s har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon a/s arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

    26.03.2026

  • DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

    26.03.2026

  • Tetra Pak vinder international industripris

    26.03.2026

  • Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

    26.03.2026

  • Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

    26.03.2026

  • Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

    26.03.2026

  • Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

    23.03.2026

  • Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

    23.03.2026

  • AI er trådt ind i produktionsæraen

    23.03.2026

  • Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

    23.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik