• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenyt19. 05. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Ny rapport: Danmark halter bagud i teknologikapløbet

AktueltBranchenyt19. 05. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Danmark har over de seneste 10 år tabt terræn i forhold til vores internationale konkurrenter inden for kritiske teknologiområder. Det viser en ny rapport fra Akademiet for de Tekniske Videnskaber (ATV).


Rapporten ”16 kritiske teknologiområder – danske specialer” analyserer teknologiområder, der får stor betydning for Danmarks fremtidige konkurrenceevne og sikkerhed.
Analysen viser, at Danmark inden for 12 af de 16 teknologiområder har tabt terræn i forhold til verdens 30 førende tech-regioner målt på vores evne til at udvikle og patentere nye løsninger. Sammenlignet med kinesiske tech-regioner har vi tabt terræn på samtlige områder.
-Det er skræmmende i en tid, hvor teknologisk uafhængighed er vigtigere end nogensinde, siger Charlotte Rønhof, formand for ATV’s projekt ”Guide til et resilient Danmark”, der står bag analysen.

Sats på teknologiske nicher
Ifølge analysen er det på høje tid, at Danmark udvikler en strategi for, hvordan vi vil deltage i det globale kapløb om kritiske teknologier. En sådan strategi vil få afgørende betydning for vores fremtidige konkurrencedygtighed, velstand og sikkerhed.
Rapporten henviser til, at stadig flere lande opererer med ambitiøse, nationale teknologistrategier. Udover stormagter som Kina og USA, gælder det i stigende grad også europæiske lande, hvor bl.a. Storbritannien og Nederlandene i dag har teknologistrategier og lande som Sverige og Finland målrettet arbejder på at få en.
Fælles for landenes arbejde med teknologistrategi er, at de, på tværs af politiske ressortområder, fokuserer på at styrke landenes evne til teknologisk udvikling og omstilling inden for teknologiområder, der vurderes at være kritiske for landenes økonomi og sikkerhed.
Samme tilgang anbefaler rapporten, at Danmark tager.
-Danmark kan selvfølgelig ikke matche de store landes teknologiinvesteringer, men vi kan og bør differentiere os ved at fokusere på teknologiske nicher, hvor vi har en høj innovationsstyrke, siger Charlotte Rønhof videre.
-Vi håber, at regeringen vil anvende analysen til at fremlægge en teknologistrategi for Danmark. Det har vi stærkt brug for, fastslår hun.


Stor debat om dansk teknologistrategi
ATV’s rapport bliver lanceret på en konference i DGI-byen i København den 21. maj. Her bliver rapportens konklusioner debatteret af et panel bestående af Lars Bo Larsen, direktør, NFC – Nationalt Forsvarsteknologisk Center, Christine Nellemann, prorektor, DTU, Mikkel Haarder, underdirektør, DI, Ditte Bjerregaard, konstitueret techambassadør for Danmark og Charlotte Rønhof.
Desuden vil den tidligere topdiplomat Ulrik Vestergaard Knudsen, fhv. vicestatsminister, økonomiminister og forsvarsminister Jakob Ellemann-Jensen og tiltrædende Chief Scientist i NATO, Steen Søndergaard give deres perspektiver på den globale magtkamp om kritiske teknologier.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Eksportoptimismen styrtdykker blandt danske virksomheder

BranchenytTop12. 06. 2025

Eksportbarometeret er på det laveste niveau siden energikrisen i 2022. Toldsatser og usikkerhed om den globale samhandel fylder for eksportørerne. Optimismen blandt de danske eksportører ligger på et meget lille sted, når man ser resultaterne af den nyeste Eksportbarometer-undersøgelse

HI-messen oplever stor opbakning på tværs af sektorer

AktueltMesser og møder12. 06. 2025

Interessen for at udstille på årets HI-messe er stor, og der er rift om pladserne i alle messens vidt forskellige haller. HI-messen, der nyder godt af opbakning fra såvel nye som velkendte udstillere, finder sted i MCH Messecenter Herning 30. september-2. oktober 2025. Standene på HI Tech &

Spildevandet sladrer om danskernes forbrug af rusmidler

AktueltVand og spildevand12. 06. 2025

Gennem spildevandsanalyse har Institut for Retsmedicin på Aarhus Universitet på vegne af Sundhedsstyrelsen målt danskernes forbrug af bl.a. opioider, alkohol og kokain. Flere resultater overrasker forskerne bag undersøgelsen, som er et initiativ under regeringsudspillet Ungdom uden

Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

BranchenytNavnenyt12. 06. 2025

Nyt nationalt kompetencecenter for genfremstilling skal hjælpe danske virksomheder med at forvandle udtjente produkter til nye forretningsmuligheder. Danmarks Tekniske Universitet og Industriens Fond er gået sammen om centret, der skal lukke et hul i dansk indsats for genfremstilling. Der skal

Zebicon inviterer til gratis webinar – optimering af kvalitetskontrol med 3D scanning

Maskiner og anlægMesser og møder12. 06. 2025

Kvalitetsansvarlige, teknikere og produktionsfolk inviteres tirsdag den 18. juni til webinar om 3D scanning i kvalitetskontrollen. På 45 minutter viser målespecialisten Zebicon, hvordan man med 3D scanneren ATOS Q opdager fejl i tide, dokumenterer afvigelser præcist og styrker kvalitetsprocessen.

Jernstøberi øger trivslen med synlig ledelse og spillekort om sikkerhed

Navnenyt12. 06. 2025

Både arbejdsglæden og loyaliteten er steget blandt de 60 medarbejdere hos jernstøberiet TASSO ifølge den årlige trivselsundersøgelse. En del af forklaringen kan findes i det kontinuerlige fokus på forbedringer, som blandt andet har medført en mere synlig og nærværende ledelse og ugentlige temaer om

Biosolutions kan skabe over 40.000 job og løfte hele dansk erhvervsliv

BranchenytTop10. 06. 2025

En ny analyse fra Amsterdam Data Collective, der er bestilt af Novonesis, sætter for første gang tal på biosolutions' økonomiske potentiale i Danmark og globalt. Ifølge analysen kan Danmark skabe flere end 40.000 arbejdspladser og opnå en økonomisk gevinst på 96 mia. kr. inden 2035. Budskabet er

Mens Kina og USA bygger fremtiden – halter Europa ti år bagud

AktueltBranchenyt10. 06. 2025

Kina vil ikke fremover kun dominere produktion og teknologi. Landet ruster sig til at blive verdens førende militærmagt. Europas passivitet kan få konsekvenser, der rækker langt ud over økonomien, og det vil tage os mindst 10 år at komme på niveau - men det er muligt. Spørgsmålet er så: Har vi modet

Decentral brintproduktion med ny elektrolyseteknologi

AktueltEnergi og miljøInnovationNavnenyt10. 06. 2025

Nordic Hydrogen har udviklet en ny elektrolyseprototype, der gør det muligt at producere grøn brint lokalt – der hvor strømmen er. Den kompakte teknologi kan få stor betydning for fremtidens fleksible energisystem. Det er måske et lille anlæg, men det kan få stor betydning for grøn omstilling.

Markedsudfordringer og faldende efterspørgsel i hele Europa rammer støberikoncern

Navnenyt10. 06. 2025

BIRN Group, en af Nordeuropas største støberikoncerner, har netop offentliggjort regnskab for 2024. Et år præget af markant lavere efterspørgsel i hele støberibranchen – især på koncernens hovedmarked som underleverandør til lastbilindustrien – har ført til både faldende omsætning og et negativt

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Eksportoptimismen styrtdykker blandt danske virksomheder

    12.06.2025

  • HI-messen oplever stor opbakning på tværs af sektorer

    12.06.2025

  • Spildevandet sladrer om danskernes forbrug af rusmidler

    12.06.2025

  • Nyt center skal hjælpe virksomheder med at forvandle slidte produkter til ny forretning

    12.06.2025

  • Zebicon inviterer til gratis webinar – optimering af kvalitetskontrol med 3D scanning

    12.06.2025

  • Jernstøberi øger trivslen med synlig ledelse og spillekort om sikkerhed

    12.06.2025

  • Biosolutions kan skabe over 40.000 job og løfte hele dansk erhvervsliv

    10.06.2025

  • Mens Kina og USA bygger fremtiden – halter Europa ti år bagud

    10.06.2025

  • Decentral brintproduktion med ny elektrolyseteknologi

    10.06.2025

  • Markedsudfordringer og faldende efterspørgsel i hele Europa rammer støberikoncern

    10.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik